LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 12 AIR IE. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. D' Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars f3.franco p. p. 3.50, j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents.) De prijs der Advertentiën is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 11 April. Dlijkens ecne officiële opgave bedroeg de bevolking in deze provincie op 31 December jl. totaal 763,636 personen, waarvan 368,803 tot bet man nelijke en 394,833 tot het vrouwelijke geslacht belioorcnde. Hieronder zijn begrepen 4658 personen belioorcnde tot de landmiut; 1226 personen bc- boorende lol de zeemagt, met inbegrip van het corps mariniers; 411 man nelijke en 482 vrouwelijke krankzinnigen in gestichten verpleegd wordende; 838 mannelijke (waaronder 409 militaire) en 91 vrouwelijke gevangenen. 'sGravenhage telde op genoemd tijdstip 104,095; Leiden 41298; Dordrecht 26576; Delft 24511; Rotterdam 136.230 en Schiedam 21880 zielen Bij de voortzetting der examens voor het lager onderwijs te 's Hage waren gisteren voor de acte in de Fransche taal 9 candidaten opgekomen. 8 werden afgewezen en 1 toegelaten, zijnde de lieer P. Hak, uil Rotterdam. Voor de acte als hoofdonderwijzer werden van de 9 candidaten 2 toegela ten, te weten de lib. A. Hola, uit Waddinxveeuen P. de Wit, uit Rotterdam. liet stoomschip Prins Hendrik is op 6 April te Batavia aangekomen. De Voorwaarts, op wrg naar Nieuwe Diep, passeerde op 8 April Gibraltar. Volgens het Hbl. is bij het Transvaalsch consulaat te Amsterdam geen berigt ontvangen, dal de heer Burgers zjjne betrekking van staatspresident zou hebben nedergelegd. Het voorstel tot vereeniging der beide Amslerdamsche departementen van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen is ook aangenomen in ecne vergadering van Amsterdams eerste departement. Men kan alsnu de zamen- smelting eerstdaags te gemoet zien. Uit Amsterdam meldt men dal HH. MM. de koning en koningin gis teren ten half drie ure aan bet .Paleis zijn afgestapt. Naar gewoonte ver toonden zij zich op het balkonen werden door de op den Dam verzamelde volksmenigte hartelijk toegejuicht. Aan het diner ten liove namen deel de burgemeester, de commissaris des konings Ln Noordholland en de komman- danten van het garnizoen, van de marinewerf en van de stad. De wacht ten palcize was betrokken door mariniers, die allen met de Alchin medaille waren versierd. De bevelvoerende kapitein en luitenant en een der korporaals waren gedecoreerd met de Militaire Willems-Orde. Gisteren morgen heeft de jury voor de internationale luinbouw-tentoon- stelling hare werkzaamheden aangevangen. De leden kwamen in het Paleis voor Volksvlijt bijeen. Zij werden toegesproken in het Fransch en in het NeJerlandsch door den heer O. baron van Wassenaer van Catwijck, welke rede door den heer J. H. Krelage in beide talen werd beantwoord. Daarna werd de jury gesplitst in 34 afdeelingen en begon, na een déjeuner in het Anislel-hötclhet omvangrijke werk. De zaal verkrijgt een verrukkelijk aanzien. De A. C. verneemt dat door vertraagd spoorwegvervoer vele verwachte inzendingen nog niet zijn aangekomen; zijn hare inlichtingen juist, dan is van de Italiaansche inzendingen, die zoo belangrijk beloofden te worden, nog niets aangekomen. Daar de regering echter alles doet om teleurstelling te voorkomen, mag verwacht worden dat het incident geen nadeelige ge volgen zal hebben. Voor eenigen tijd werd uit Amsterdam berigt, dat, na herhaalde aan maningen tot de studie, dertig militaire studenten in de geneeskunde als onbekwaam naar hunne haardsteden waren teruggezondenen dat nog on geveer veertig op nominatie stonden omwanneer het tentamen tegen de Paasch-vacanlie niet naar genoegen der examinatoren mogt uitvalleneven eens te worden weggezonden. De Amst. C. verneemt nu, dat aan dertig hunner is aangezegd, de van rijkswege genoten geldelijke ondersteuning te moeten restitueren en naar eene andere betrekking uit te zien D9. Renier, pred. te Utrecht, heeft voor het beroep van de Ncd. herv. geneente te Amsterdam bedankt. In de vorige week werd door de visscherssloep Dankbaarheidschip per C. Noordzijter hoogte van het Vlie, drijvende gevonden de Engelsche vischsloep Princie Charlie n°. 778van Huil. Deze sloep scheen aangezeild te zijn en de bemanning op het aanzeilend schip te zijn gevlugt. Alles was op de sloep nog voorhanden, alleen was de steven een weinig ontzet, de boegspriet was gebroken en de achtermast lag achterover. Tc Arnhem had eergisteren een treurig ongeval plaats. Een schipper passeerde met zijn met grint geladen schip de Rijnbrug; ongelukkig stootte de achtersteven aan een der brngschepenwaardoor het een zwaar lek be kwam. en eenige meter verder zonk. De brugbaas, het gevaar ziende, sprong terstond in zijne boot, en nam den schipper en diens zoon op. On middellijk zenk het schip, en door de zuiging werd ook de boot medege- slecptwaardoor allen door het water werden verzwolgen. Twee moedige mannen, Drent en llubertus, mogten er in slagen den brugbaas en den schipper met alle krachtsinspanning te redden; maar de 19-jarige zoon kwam niet weder boven; hij was verdwenen in de diepte. Bij gelegenheid dat dezer dagen eene familie uit Wageningen van Nijmegen derwaarts terugkeerde, schrikte het paard door eene ter hoogte vau Oosterhout op den dijk aangebragle verhooging; het rijtuig viel om en eene der dames werd door het paard doodgeslagen. De heer J Gorell. pred. te Kerk Avezaath c. a.de oudste der dienst doende predikanten in de hervormde kerk, vierde gisteren zijn 90tn ver jaardag. Bijna 66 jaren heeft hij dienst, waarvan, op een paar maanden na. 59 in die gemeente. Nog altoos neemt hij des Zondags zijne dienst waar, beurtelings nu op het eene dan weer op het andere dorp. Door den burgemeester werd hem op dien dag namens den koning het onderschei- dingsteeken van ridder der orde van den Nederl. Leeuw overhandigd. - Te Zwolle is Maandag avond ten 9 ure, ten gevolge van het omvallen van ecu petrolenm-lamp. brand ontslaan in een der onderofficierswoningeu nabij de kazerne. Die brand liet zich vrij ernstig aanzien, maar door de spoedige en krachtige hulp der brandweer en het stille weder was hij om streeks 11 ure nagenoeg geheel bedwongen. De onderofficierswoningeu en een gedeelte van de magazijnen zijn verbrand. Voorts is een aanzienlijke schade veroorzaakt aan een belendend pakhuis met graan. Men meldt uit Leeuwarden: De waterstand in deze provincie heeft in de laatste veertien dagen weinig verandering ondergaan; hij is nog altijd hoog te noemen. De afstrooming is in den laatslcn tijd over het geheel van geen groot belang geweest; de peilschaal alhier wijst nog een stand aan van ruim CO centimeter boven zomerpeil. De lage landerijen staantot groot nadeel van de belanghebbenden, nog geheel onder. De hoogcgronden hoewel ook nog zeer vochtig, worden echter gaandeweg iets beter. In vele streken laat de bewerking der landerijen nog op zich wachten, vooral voor de bouwgronden blijft droogte zeer gewenscht. lieden Dingsdag zijn met den Groninger-trein alhier teruggekomen de militairen, die voor eenigen tijd, ter bewaking van de grenzen, in Gronin gerland zijn gedetacheerd geweest. Uit Franeker meldt men dat de typhus, die aldaar langen lijd epide misch heeft geheerscht en menig offer heeft gevraagd, gaandeweg alncemt. Men meent zelfs te mogen aannemen, dat die ziekte haar epidemisch karakter heeft verloren. In de laatste 14 dagen werden 5 personen aangetast en zijn 2 overleden. Van 1 Januarij tot en met 7 April jl. zijn aangetast 115 en overleden 22 personen. Op laatstgemelden datum waren nog 12 lijders in behandeling, waarvan 8 in het ziekenhuis. Te Groningen is een arbeider, bij de gemeente-reiniging werkzaam, achterover in het ruim gevallen van een vaartuig, dat gedeeltelijk met ier was gevuld. Hjj is letterlijk geslikt. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt is het gebleken dat het kindje, dat door de moeder te 's Hertogenbosch was achtergelaten, toen zjj met haar andere kinderen haar man in hel buitenland ging opzoeken, niet ten gevolge van cenig direct misdrijf is gestorven, maar door uilputting en longaandoening. Alleen achtergelaten, heeft het kindje zich vermoedelijk doodgeschreeuwd. II. Den 12JeD Junij zullen de verkiezingen voor de tweede kamer plaats hebben ter vervanging van de aftredende leden Groningen: mr. E. J. J. B. Cremcrs (Zuidhorn), J. Schepel Hzn. (Appin- gedam). dr. W. J. A Jonckbloct (Winschoten); Friesland: mr. S. Hingst (Leeuwarden), mr. S. Wybenga en dr. W Idzerda (Sneck), mr. B P. baron llarinxma thoe Slooten (Dokkum); Drenthe: m'. L. Oldenhuis Gratama (Assen); Overijssel: jhr. mr. J. A. Sandberg (Zwolle), H. A. Insinger (Almelo), A. baron Schimmelpenninck vuil der Oyc (Deventer); Gelderland: mp. L. Ed. Lenting (Zulphen), mr. W. H. Dullerl, voorzitter,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1