LËIDSCIIE COURANT. 187?. N". 85. WOENSDAG II APRIL. üe Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen'uitgezonderd. Ve prijs der Courant is per vierendeel jaar» 3.— franco p. p. /3.60, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaarsbuiten de expeditiekoslenAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p6 Cents De prijs der Advertent iën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 ceuts. BINNENLANDSCHE BER?GTEN. LEIDEN, 10 April. Bjj de voortzetting van de examens voor het lager onderwijs te 's Hage onderwierpen zich gisteren aan het examen voor de acte in de wiskunde 7 candidaten3 werden afgewezen en 4 toegelatenzijnde de hh. J. Komen uit Delft, G. B. Lalleman uit Leiden, D. Veerman uit Naaldwijk en P. J. Verlee uit Gorinchcm. De heer m'. D. I.éon, sedert 26 achtereenvolgende jaren lid der provin ciale staten in Zuidholland voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage, heeft de kiezers verzocht om bij de aanslaande periodieke aftreding en verkiezing van de leden der gewestelijke vertegenwoordiging niet in aanmerking te komen. Het hoofdbestuur der vereeniging van leeraren aan inrigtingen van middelbaar onderwijs heeft een adres verzonden aan den minister van bln- nenlandsche zaken, in zake hel wets-o.ntwerp op het lager onderwijs, in zooverre het betrekking heeft op het middelbaar onderwijs. Het is daarin gekomen tot de volgende vier conclusiën: 1°. liet betuigt zijn sympathie met het beginsel in de wet, waarbij vreemde talen en wiskunde naar het middelbaar onderwijs worden overgebragt; 2°. Het geeft den wensch te kennen, dat op plaatsen, waar geen hoogere burgerscholen, volgens de tegenwoordige wet op het middelbaar onderwijs, kunnen bestaan, het meer uitgebreid lager onderwijs in zijn tegenwoordigen vorm. tot aan de herzie ning der wet op het middelbaar onderwijs, worde gehandhaafd; 3°. Het drukt den wensch uit, dat bij een eventuele herziening der wet een acte voor lager middelbaar onderwijs gecreëerd worde, zooals die in een vroeger door het hoofdbestuur gegeven praeadvics voor de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus bedoeld wordt; en 4°. Het uit de meening, dat het in het belang is van een degelijk onderwijs, dat gedurende het overgangs-lijdperk slechts dan een acte voor een vreemde taal worde uitgereikt, wanneer het eximen ook blijken heeft gegegeven dat de candidaat genoegzame bekend heid bezit met andere vreemde talen en vooral ook met de moedertaal. Zondag 11. heeft te Utrecht eene vergadering plaats gehad, onder voor zit terschap van den lieer R. J. Opwyrda, apotheker te Nijmegen, ter be spreking van het plan tot oprigting van een pensioen- en ondersteunings fonds voor apothekers en assistenten. In deze vergadering, welke werd bjjgewoond door 20 apothekers en 8 assistenten uit verschillende plaatsen, is tot het oprigten van dit fonds besloten. In een verslag, uitgebragt door het ütrechtsch comité van het Roode Kruis, komt o. a. de mededeeling voor, dat de op 23 Nov. 1873, op het fort Honswijk, verminkte kanonnier Melis van den Akker, wiens lot ge noemd comité zich had aangetrokken cn voor wien destijds van alom liefde giften inkwamen, met de hem verschafte kunstarmen bijna al het mogelijke verrigt. llij schrijft zoo goed als menigeen in zijn stand met natuurlijke handen heeft aan het comité schriftelijk medegedeelddat hij een kippen hok, eijerenrek, ijsslede, vischkarrenenz. heelt getimmerd. Eveneens kan hjj met zijne kunstarmen spitten, hakken, zaaijen, wieden en planten. Hij eindigt een brief aan het comité met de woorden: »UEd. kunt haast niets denken of van den Akker kan het doen". Uit dankbaarheid heeft hij een scheepje vervaardigd, dat hij aan de Amalia-stichting ten geschenke heeft gegeven en dat aldaar is tentoongesteld. De dames-bestuurderessen der alg. Ned. vrouwenvereeniging "Arbeid adelt" zijn voornemens eene gouden medaille beschikbaar te stellen voor de hoofdcommissie der eerlang te Amsterdam te houden tentoonstelling van kunst, toegepast op industrie. Te Amsterdam had gisteren avond op het stadhuis de plegtige ont vangst plaats van de leden van den jury voor de internationale tuinbouw tentoonstelling. Zij werden door den burgemeester met eene toespraak in de Fransclic taal verwelkomd. De brievenbesteller v. d. W., te Driebergen, is gevangengenomen wegens het openen van brieven en het verduisteren van gelden. In eene op 27 Maart te Kampen gehouden zitting van den gemeente raad werd een voorstel van het dagelijksch bestuur verworpen met eene meerderheid van 9 stemmen. Nadat deze beslissing gevallen was, verklaarde een der wethouders, de heer W. G. Boele, dat hij daartegen protes teerde, als hebbende de leden, die tegenstemden, daardoor de wet verkracht en hunnen eed geschonden. De bedoelde leden protesteerden op hunne beurt tegen hetgeen de heer Boele gesproken had. üm tooneelen van verwarring te voorkomensloot de voorzitter de vergadering. Op verzoek van de be doelde raadsleden had Zaturdag avond eene buitengewone vergadering plaats, waarin door den voorzitter voorlezing werd gedaan van een schrijven van den heer Boele, inhoudende kennisgeving dat hij zijn ontslag als raadslid nam. Verder werd namens de bew uste raadsleden medegedeelddat zij zich per missive tot den heer Boele hadden gerigt, met den eisch zjjne verkla ring in te trekken; daar zij hierop geen antwoord hadden bekomen, had den zij het beleggen dezer vergadering verzocht, en thans protesteerden zjj krachtig tegen de handelingen van den wethouder Boele en diens onparle mentaire uitdrukkingen. Het tractement van sommige herv. predikanten in Drenthe bestaat nog voor een deel uit de opbrengst van oude pachtenrogge- en boterpacht enz. Nu weigeren eenige ingezetenen van Ruinerwoldbehoorende tot de Christel, ger. gem., de zoogenaamde "Paaschpacht" ten behoeve van den herv. pred. op te brengenwaaruit waarschijnlijk een proces zal volgen. Gedep. staten van Friesland, als beheerders van het ten dienste van de landbouwkunde door wijlen dr. L. A. Buma gelegateerde, vragen, ten behoeve van het onderwijs in de hulpwetenschappen van den landbouwte geven aan onderwijzers en hulponderwijzers, die eene acte van toelating, bedoeld bij an. 1, lilt. m, der wet op het lager onderwijs, verlangen: Een beknopt handboek voor een tweejarigen cursus, waarin natuurkunde, schei kunde. natuurlijke geschiedenis en aardkunde, volgens opgegeven pro gramma worden behandeld. Het handboek moet eene grootte hebben valt ongeveer 30 vel druks in klein 8'. Voor het best gekeurd, mits voldoend, antwoord, wordt een prijs uitgeloofd van 500. De antwoorden moeten vóór 30 April 1878 worden ingezonden aan den griffier der staten van Friesland. Te Klundert is een landbouwer, die bezig was op vogels te schieten, door het springen van den geweerloop zoodanig getroffen dat hg onmiddel lijk dood was. - Door liet detachement infanterie te Bourtange zijn 10 schapen doodge schoten. De dieren kwamen zonder geleider de grenzen over, en er was geene gelegenheid ze op te vangen. De justitie >u Limburg heeft aan de verschillende geestelijken, hoof den van parochiën, opgave verzocht van de herkomst en het getal der in hunne gemeenten plaats hebbende kerkelijke omgangen, processiën en bede vaarten. komende uit. door of naar hunne gemeenten. Van onzen [Hbl.) correspondent in den Oranje-Vrijstaat ontvangen wjj een telcgraphisch berigt, gisteren van Madera verzonden en inhoudende dat volgens particuliere tijdingen de heer Burgers het presidentschap van de Zuid-Afrikaansche republiek heeft nedergelegd. 'sGRAVENIIAGE, 10 April. Door Z. M. zijn de hh. mr. W. A. llenny, directeur van onderwjjg, eeredienst cn nijverheid in Nederl. Indië, en dr. N. J. Hoorweg, directeur van het gymnasium Willem 111 te Bataviabenoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan den heer jhr. II. van Sminia Dz. is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Marum. De luit. ter zee le kl. J. van Burg is, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, en tot luit. ter zee 1» kl. is bevorderd de luit. ter zee2e kl. P. J. L. de Chateleux. HH. MM. de koning en koningin, benevens HH. KK. HH. de prinsen Alexander en Hendrik verlieten heden ten 1% ure per Hollandsch spoor de residentie, ten einde Hd. jaarlijksch bezoek aan de hooldslad le brengen. Met den extra-trein vertrok mede een talrijk gevolg naar Amsterdam. Op Maandag 30 April zal alhier plaats hebben de aanbesteding vBn den opbouw op de beslaande fundamenten van een nieuw gebouw ten dienste van het dep. van justitieop den hoek van de Lange Poolen en het Plein alhier. BUlTENLANDSCHE BERIGTEN. De tlanch. Guardian BNeELAND. LONDEN 9 April, zegt te kunnen melden, dat de koning van

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1