LU1D8CHE COURANT. 1877. 84. D1NGSDAG 10 APRIL STADS-RER 1C11TEN. RINNENLANDSCHE BER1GTEN. J£L De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per Vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. [ie prys der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter vol doening aan art. 228 der wel van 29 Jnni 1851 [Staatsblad N°. 85). dat alle pretensiën over liet jaar 1876% ten laste der iMiirrnte, vóór of op den laalstcn Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dal de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tyd zjjn ingediend, voor verjaarden ver nietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 April 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 April. H. K. H. de crfgrn-.thertogin van Saksen- s, werd gistel en op de gebruikelijke Aan den verjaardag van Weimar-Eisenachzuster des konin wjjze gedacht. Uit 'sHage meldt men ons dat Z. M. de koning heden de regterlijke wetten heeft bekrachtigd. In de vergadering van commissarissen en directie der Nederl. handel maatschappij, gehouden op 6 April II.. zijn voor de betrekking van secre taris op de voordragt gebragt de hh.: II. Schroder Visser, t'e's Hage, vroeger lid van de factorij te Batavia; mr. VV. K. M. Vrolik. te Utrecht, secretaris bij de maatschappij van staatsspoorwegen; mr. J. C. de Marez Oyens, advo caat te Amsterdam. Gisteren is uit de Vrouwenvaart, nabjj Gronesiein onder Zoelerwoudc, het lijk eener jonge dochter, die sedert ecu paar weken werd vermist, uit het water gehaald. Bij de voortzetting van de examens voor het lager onderwijs te 's Hage zjjn Zalurdag van de 9 candidaten voor de acte in de Eransche taal 7 afge wezen en toegelaten de hh. J. Appeldoorn en 11. llulleman uit Rotterdam. Voor de hoofdonderwijzers-acte werden 15 candidaten geëxamineerd; 2 trokken zich terug, 9 werden algewezen en 4 toegelaten, te weten de hh. J. C. Brandt uit Dordrecht, G. A. van der lleyde uil Leiden, J. Mulder uit Oud-Beijerland en H. Schuddebeurs uit Rotterdam. In de maand Maart 1877 is aan 's rijks munt aan gouden standpen ningen aangemnnt voor ccne waarde van 2,450,970. makende met vorige opgaven sedert 1 July 1875 ad 02,801.000 een bedrag van ƒ05.312,030. Hel stoomschip Madura, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 6 April van Suez vertrokken. De Torrington, op weg naar Batavia, vertrok op 5 April van Southampton. Bij de regimenten infanterie zullen na 1' Mei a. s. slechts 500 mili ciens van de ligting van 1870, als blijvend gedeelte, ouder de wapenen worden gehouden, zoodat tegen gezegd tijdstip van elk dezer corpsen onge veer 300 miliciens met groot verlof zullen vertrekken Door wijlen vrouwe M. E. Lampe, wed. J. van der Lingen, is aan het Geslicht van Liefdadigheid, op de lleerengraeht te Amsterdam, een legaat besproken groot ƒ10000. Tot predikant bjj de herv. gemeente te Wavervecn is beroepen ds. van Laer, pred. te llaarlo. Zaturdag 11. werd te Amsterdam gehouden de vergadering van de vcr- eeniging voor de statistiek in Nederlandonder voorzitting van den heer mr. S. Vissering. Die vereeniging telt thans 433 leden en 25 buitenlandsche leden. De toestand der financiën was voldoende. Tot lid van het bestuur werd, ingevolge de voordragt, benoemd jhr. mr. G. de Bosch Kemper, referendaris bij het ministerie van binnenl. zaken. Tot plaats van vergade ring voor het volgende jaar werd Utrecht aangewezen. De voorzitter hragt in herinnering het verlies dat de vereeniging geleden heeft door het overlijden van den hoogleeraar de Bosch Kemper, die jaren lang met onverzwakten ijver het voorzitterschap had waargenomencn ook door het afsterven van andere leden. Nadat het verslag was uitgebragt door de commissie voor de statistiek der grondeigendommen, werd uitvoerig besproken de vraag: op welke wijze behoort hier te lande de statistiek van het schoolbezoek en van het school verzuim te worden ingerigt, cn vervolgens nog het 2e punt der agenda, over de taak en de inrigting van stedelijke bureaux van statistiek. Voor de behandeling van hel derde pnnt was de lijd te ver verstreken. Vrijdag en Zaturdag 11. werd te Gouda het vergelijkend examen ge bonden voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare tusschen- school. Na afloop daarvan is een twaalftal opgemaakt. Vrijdag 11. ontving Z. M. de koning de eerste grasboter van den heer C. F. van den Berg te Slolwijkersluis. Men meldt uit Nieuwesluis aan de IV. R. C.Bij een dikke mist zijn Zondag ochtend de sleepboot Nieuwesluis cn de passagiersboot Maasnymph op de Botlek in aanvaring gekomenwaardoor de Maasnymph onmiddellijk zonk. Persoonljjke ongelukken hebben niet plaats gehad; de passagiers zjjn allen gered door de Nieuwesluis en de postboot. De Maasnymph ligt thans builen het vaarwater tegen den Rozenburgschen wal. Uit het Nieuwe Diep meldt men dat vier visschers aldaar op eenc on gelukkige wjjze om het leven zjjn gekomen, doordien tijdens eene korte maar hevige donderbuidie Vrjjdag avond omstreeks 9 ure woedde, hun vaartuig waarschijnlijk door een windvlaag of stortzee omver is geworpen. De verongelukten zijn de schipper Timen Kok, zijn beide zoons en een kleine jongen, allen te EnkhHizen thuis behoorende. Op een der schepen in de haven aldaar heeft een matroos bet ongeluk gehad uit den mast op het dek te vallen en zich daarbij zoodanig te ver wonden dat hem beide beenen moesten worden afgezet. Hy is kort daarna overleden. 'sGRAVENHAGE, 9 April. Door Z. M. is aan den mineur 2' kl. C. A. H. Gliick, van het batail- lon mineurs en sappcursvergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frank rijk in 1870/71. Bij Zr. M*. besluit is op verzoek eervol ontslagen als rijksontvanger te Renkum c a. L. A. E. Scholier. De officier van administratie 3* kl. J. A. Torré, dienende aan boord van bet wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den officier van administratie 3e kl. F. II. M. Rant. Blijkens een bij hel dep. van marine ontvangen telegram is het stoom schip Prinses Maria, kapitein-luit. ter zee C. J. Smith, in den morgen van den 7dc° dezer te Syra aangekomen en zou des avouds de reis naar Malta voortzetten. Z. K. 11. prins Frederik zal, naar men verneemt, de opening van de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam, op aanstaanden Donderdageveneens met zijne tegenwoordigheid verceren. De tweede kamer der staten-generaal is, tot hervatting van hare werk zaamheden, bijeengeroepen tegen Dingsdag, den 17d,n dezer. Door den hoogen raad is bij arrest van heden verworpen het beroep van den logementhouder Thuis uit Oud-Zevenaardie door het gereglshof te Arnhem ter zake van vergiftiging zijner huisvrouw lot levenslange tucht huisstraf is veroordeeld. Voorts werd o. a. behandeld het beroep in cassatie van den Leidschen rijksveldwachter, opziener der jagt en visscherij P. A. G., die door het gereglshof le's Hage, met bevestiging van een vonnis der Leid sche regtbaiik, tot éénc maand celstraf en boete van ƒ12.50 is veroordeeld wegens misbruik van vertrouwen. In het laatst van het vorige jaar ftin- gecrJc deze veldwachter als iusschenpersoon om aan jagtlief hebbers jagt veld in huur te bezorgen. Hij behartigde daarbij zoowel de belangen der jagers als die der eigenaren van landen, maar meer nog zijn eigen belang, daar hij de hem ter hand gestelde huurpenningen óf geheel óf ten deele niet aan de verhuurders uitbetaalde. Mr. II. J. Kann uit Leiden, die de gronden voor deze voorziening door ontwikkeling van één middel toelichtte, conclu deerde lot vernietiging van het arrest en ontslag van regtsvervolging van den requiranl, omdat naar zijne meening ten deze, in tegenstelling met 's hofs beslissing, aan geen /'travail salarié" te denken zon zjjn. Adv.-gen. van Maanen zal aanstaanden Maandag conclusie nemen. De geboortedag van H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden, groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, werd gisteren herdacht door het uit steken der vlaggen van de minisleriën en audere openbare gebouwen, zoo mede door de gebruikelijke garnizoensparade in het Malieveld. Behalve eene hulde aan 's konings zuster, sloot de parade een eerbewijs in zich aan twee verdienstelijke officieren, die gedurende de krijgsverrigtingen in Atchin, en wel bijzonder gedurende het tyd vak van 26 December 1875 tot 9 Maart 1876, met moed hadden gestreden en met de onderscheiding der Militaire Willemsorde waren beloond, met name de majoor der inianteric van het O I. leger L. G. Diepenheim met het ridderkruis der 3« en de le luit. T. W. J. Buys, van liet reg. grenadiers en jagers, vroeger gedetacheerd bij het O. 1. leger, met dat der 4e klasse. Beiden hadden inzonderheid uitgeblon ken gedurende de operatiën tegen de IV. IX en XII Moekim. De plegtige uitreiking der eerekruizen werd voor het Iront van de drie wapens van het garnizoen verrigt door den generaal-majoor plaalsclijken kommandaiil van Toll, in tegenwoordigheid van onderscheidene ridders der orde, een aantal hoofd- en mindere officieren, zoowel van het Indische als Nederlandsche leger, en verschillende belangstellenden. De voormalige opperbevelhebber over onze troepen in Atchin. luit.-generaal Verspyck, ver sierd met de kommandeurskruizen der militaire orde, bewoog zich in dien kring, waar men van de zeeinagt opmerkte den gepensioneerden schout-bij- nacht jlir. de Casembroot, den oud-admiraal de V'rics en den luit. ter zee van der Mandele enz. De plcgtigheid werd besloten met bel défilé der troe pen voor de gedecoreerdenden generaal en den parade-kommandantkolo nel jhr. Roëllvan de artillerie. - II. K. II. prinses Marianne heeft beden ochtend de reis naar Duitschland aangenomen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1