LGIDSCHE COURANT. 81. VRIJDAG 6 APRIL BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. BUiTEiNLAiNDSCHE BERIGTEN, 18??. P' Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» ƒ3.'ranco p. p. i 3.50, met het f'er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35 franco p. ƒ3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'tjaart, buiten de expeditie/tosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4>tc-gels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 5 April. Bij de heden op het raadhuis gehouden openbare aanbesteding van 1°. het maken van eene nieuwe brug over de Binnenvestgracht aan het einde der Ververstraat, en 2°. het vernieuwen van eene brug over de Groen- hazengracht bij de Doelenpoort, is van beide percelen als minste inschrijver aannemer geworden C. Alkemade Jr.te Noordwijk, voor 650 en ƒ540. De examens voor lager onderwijs in de provincie Zuidholland zijn gis teren aangevangen. Die voor de acte als hoofdonderwijzer werden heden voortgezet. Vau de 8 candidatcn voor de Fransche taal deden 3 het examen met gunstigen uitslag, als de hh. J. A. Buys, W. 11. llasselbach en F. J. van de Ransow, allen uit Leiden. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens zijn tot arts bevorderd de hh.J. J. van Vogelpoel, officier van gezondheid le kl. van het 0. I. leger; T. J. B. de Ligny en B. 11. L. van Olst. In de zitting van de eerste kamer van gisteren heeft de minister van financiën o. a. medegedeeld, dat hij zoo overtuigd was van de wenschelijk- heid van de afschaffing van den zeepaccijns, dat hij voornemens is binnen een paar dagen bij den raad van state aanhangig te maken een wetsvuor- dragtw'aarbij met een hoogstbeiangrijke wijziging van de registratie en successiewetten, levens de gelegenheid zal worden geopend, in verband met eenige meerdere verhooging van den accijns op het gedestilleerdook de zeepbelasting af te schaffen. Voorts dat, bij herziening van de patentwet, de patentbelasting voor de kroegen van het rijk naar de gemeenten zal worden overgebragt. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Nieuwe Diep naar Ba tavia. is op 3 April en de Maduramet gelijke bestemming, op 4 April te Port-Saïd aangekomen. De f oormaartsvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 4 April van Napels vertrokken. Volgens het N. v. d. D. zijn door de Amsterdamsche policie sedert medio February 8 of 9 personen opgespoord, als verdacht van in het laat- sle halfjaar verschillende diefstallen onder verzwarende omstandigheden daar ter stede te hebben gepleegd. De verdachten zijn allen in hechtenis geble ven en de instructie in deze belangrijke zaak heeft reeds een aanvang ge nomen. Het verkoopen van eflccteu, afkomstig van den diefstal bij den heer Gies. op den Singel, bragt de policie op het spoor dezer bende. Buiten dezen diefstal en dien bij den kastelein op de Oudeschans, moeten de leden van dit gezelschap nog lal van andere ongeregtigheben bedreven hebben. - Maandag avond werd op den weg lusschen Alphen en Wamel een per soon aangerand door een zwart gemaakten kerel, die hem zijn geld ont nam en vervolgens een mes op de borst van den aangevallene zettende, hem I zijn horloge afvorderde. De aangevallene gaf hem echter met den knop zijner parapluie een zoo geweldigen slag tegen het hoofd, dat hij nederviel, waarop de aangevallene het hazenpad koos. Te Zntpiien had eergisteren de opening der inschrijviugsbilleften plaats voor de leening ten laste der gemeente, ad ƒ238.000, 4% pCt. Ingeschreven was voor een bedrag van ƒ577,000. waaronder ƒ258,000 hoven pari Uit den Oranje-Vrijstaat (Zuid-Afrika)13 Maart, gaan stemmen op tegen de confederatie. Volgens berigten uit de Transvaal dd. 28 Febr. heelt de Engelschc gemagtigde, de heer Shepstone. verklaard, ten overstaan van getuigen, dat hij het land zon annexeren, indien de zaken niet in be hoorlijke orde werden gebragt. Die annexatie zou geschieden op vredelie vende wijze, zoo mogelijk; bleek dit niet bet geval te kunnen zijn, dan zouden andere middelen daartoe worden gebezigd. De volksraad beeft daarop comité gehouden. De heer Burgers hield toen een rede, waarin hij de vroegere verklaringen herbaalde, dat, als men een vrij volk wilde blijven, men volgens geregelde wetten regeren moest. Hij wist niet, of het te Iaat was, maar indien de volksraad ernstig hervormingen wilde invoeren, zou 'slands onafhankelijkheid bewaard blijven. Werd zijn programma verwor pen, dan zou hij 'gaarne een anderen en uilvoerbaren maatregel ondersteu nen. Niemand stelde iets voor: waarschijnlijk zal het presiefents-ontwerp weder behandeld worden en doorgaan; de volksraad is verdaagd. flbl 's GRAVENHAGE 5 April. Door Z. M. is aan den bij het leger in Nederl. Indië dienenden kor poraal der infanterie W. Thomas vergunning verleend tot het dragen van het Pruissische herinneringsteeken voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71, hem door den Duilschcn keizer, koning van Pruissengeschonken. Tot directeur van een der rijkslelegraaphkantoren is benoemd de tele graphist 2C kl. J. A. de Man, en, op zijn verzoek, lot telegraphist 2' kl. i LA. Valentijn, thans directeur van een der rijkslelegraaphkantoren. Voorts zijn benoemd tot telegraphist 3e kl.de klerken 2C kl. bii den rijkstele- i! graaph: J. E. L. Rnytenburg, J. R. van Reek. J. L. Spee, .1. M. van der li l'oel, J. W. Stevens, E. J. van Lienden, D. Lokker, D. Frylink A. Wedde- p. pohl, J. Goossen Cz.W. F. K. Wethmar, F. Armand. 11. van der Bend, -• W. A. C. E. de Roo, F. G. Loder, L. J. A. P. G. W. Homeijtr, J. Blitz, 3 C. K. van Trotsenburg, J. F. van de Ven en P. F. A. Bekker. De scheepsklerk M. P. II. Krol, dienende aan boord van het wacht schip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De heer 11. Reincke is erkend en toegelaten als consul der republiek Oriental del Uruguay te Amsterdamen de heer L. H. G. Regout als con sulair agent van Frankrijk te Maastricht. 11. K. II. prinses Marianne zal zich aanstaanden Maandag wederom naar Duitsehland begeven. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de beraadslagingen aangevangen over de regterlijke wetten. De hh. Pické, Ilein. Dumbar. van Akerlaken en Sterk hebben die wets-ontwerpen bestreden. De lieer Borsius heeft die verdedigd. Morgen voortzelling. Aan mevr. Scebach is gisteren middag eene hoogst verecrcnde ont vangst bij H. M. de koningin ten deel gevallen. Onze vorstin onderhield zich ongeveer een uur met de beroemde tooneelspeelster, 11D. leedwezen be tuigende verhinderd te zijn de gastvoorstelling in den schouwburg hij tc i wonen. II. M. heeft de begaafde actrice evenwel uilgenoodigd later in liet paleis eene voordrag! te honden. Aan hel ministerie van binncnl. zaken werd heden ten behoeve der staatsspoorwegen op Java aanbesteed: het vervaardigen, weder uit elkander nemen en naar de plaats van inscheping vervoeren van den metalen boven bouw voor 28 bruggen. Van de elf ingekomen bil'eltcn was het minste dat van (ie Société anonyme des ateliers de construction te Brussel voor ƒ58000. EIS© BIL A W». LONDEN 4 April. Op I'aaschmaandag heeft tc Dunstable de gewone jaarlijksche wapen schouwing der vrijwilligers plaats gehad. Ongeveer 12000 man waren aldaar bijeen. Ilct aantal toeschouwers was zeer groot. Ook nabij Dover hadden groote wapenoefeningen plaats. De Times bevat een schrijven van den Anglicaanscben bisschop van Guildford, waarin hij wijst op den verschrikkelijken toestand van overbe volking, ellende, ziekte, onreinheid en onzedelijkheid in sommige Londen- sche buurtenniet zelden in de onmiddellijke nabijheid gelegen van ée w oningen der rijk n. Hij acht het onnoodig veel voorbeelden aan te voeren. Slechts één staaltje deelt hij mede: onlangs bezocht hij eene kleine kamer, in welke ouders, grootouders en kinderen zamenw oondeuterwijl er een lijk lag te wachten op begrafenis. De bisschop meent, dat deze toestand niet genoeg hekend is. Daarom verlangt hij het benoemen van eene konink lijke commissie, die er grondig onderzoek naar doen en er licht ove- ver spreiden zou. Wist men slechts hoe groot de ellende is, dan zouden er J meer mannen opstaan als Peabody, die met hun rijkdom en hunne plu- si lanthropie thans geen raad weten. f| Al de dagbladen wijden beschouwingen aan het thans getrekende pro- Ij tocol, maar over het 'algemeen stelt men weinig vertrouwen in dat stuk Ij wat betreft bet bewaard blijven van den vrede. Bijaldien Rusland en |j Turkije niet ernstig gezind zijn tol ontwapening over le gaan, blijft de toestand even gespannen. De Times bevat een telegram uit Belgrado, waarin op gezag van een Russisch hoofdofficier wordt medegedeelddat het zuiderlcger der Russen op d.e oevers van de Prnih in voortreflelijken toestand is en dat 400,000 man gereed zijn out op te trekken. De soldaten zijn vast overtuigd, dat de be weging voorwaarts beginnen zal, zoodra de wegen in goeden toestand zijn, dat is op hel einde van April. liet Journ. Off. maakt een verslag openbaar van de door den heer Waddington. minister van openhaar onderwijs, benoemde commissie tot onderzoek van vraagpunten betredende de kunst van het tapijtwerk. Instel ling van openbare concoursen voor de modellen van tapijtwerk, bij de Go belins uit le werkeneen jaarlijksche. wedstrijd tusschen de leerlingen van de Gobelins, ten einde de middelen te verkrijgen om gedurende twee jaren den cursus van de schoone kunsten te volgenuitbreiding van den leeken- cursus bij de Gobelins: vereenvoudiging van de toestellen, wederinvoering van de cursussen in de scheikunde, vorming van een museum, magtiging aan de nationale fabriek te vcrleenen om onder voorbehoud van behoorlijk toezigt, voor particulieren te werken: dit zijn in hooldzaak de conclusiën der commissie. tiet katholieke comité te Parijs is op last van den prefect van policie ontbonden. Dit moet geschied zijn op grond van de gemeenschap, waarin bedoeld comité slaat tot de katholieke vereenigingen buiten de hoofdstad, welke daardoor het karakter hebben gekregen van zoovele vertakkingen van gezegd comité en te zamen eene volgens de beslaande wetsbepalingen op dit punt ongeoorloofde associatie vormen. De Vnivers hoopt, dat de comité's in hel gehcele land zullen deelueimn aan het zesde katholiek con-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1