LEIDSCHE COSJRANT. WOENSDAG 4 APRIL. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen by deze ter algemeene kennis dat door hen, ingevolge de bepalingen der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), vergunning is verleend voor het oprichten van smederijen aan Willem Collet en zijne rechtverkrijgendenin het per ceel aan de Haarlemmerstraat n». 62en aan Jacobus Johannes Brico en zijne rechtverkrijgenden, in het perceel aan de Langegracht n°. 208. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 April 1877. E. IvIST, Secretaris. LEIDEN, 3 April. Bij kon. besluit van 31 Maart jl. is de bij dat van den 7d"> bevorens gedane benoeming van den lieer J. J. Hubrecht, tot ontvanger der registratie en domeinen te Haarlem, op zijn verzoek ingetrokken en hij alzoo in zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Leiden bevestigd. De minister van binnenlandschc zaken, daartoe door Z. M. den koning gemagtigd, heeft bepaald, dat tot het verkrjjgen van ontwerpen voor een nieuw gebouw ten behoeve van 's rijks hoogeschool te Leiden wordt uitge schreven een prijsvraag, tot welker beantwoording ook vreemdelingen zullen kunnen mededingen. Het programma voor dien wedstrijd is in de Staatscourant opgenomen. Hel bevat o. a. de volgende bepalingen: Er wordt een wedstrijd geopend lot het verkrijgen van ontwerpen voor een akademiegebouw ten dienste van 's rijks hoogeschool te Leiden. Ook vreemdelingen zullen kunnen mededin gen. Voor dit gebouw is het terrein van de Groote Ruïne aangewezen van welk terrein echter slechts over eene oppervlakte van ongeveer 3500 M2. mag worden beschikt. Aan dc ontwerpers wordt volkomen vrijheid ge laten in het kiezen van den toe te passen bouwstijl. De hoofdbestand- deelen van het gebouw moeten zijn gehouwen en gebakken steen met uit sluiting van alle surrogaten en van bepleistering der buitenmuren. liet akademiegebouw moet geïsoleerd staan. De hoofdingang moet geplaatst zijn, hetzij aan de noord- hetzij aan de westzijde der Ruïne. De ont werpers moeten hunne teekeningen onderteekenen met een motto, overeen komende met een motto op een verzegeld couvert te stellenwaarin de naam van den ontwerper geplaatst is. De stukken belmoren vóór of uiter lijk op 1 October 1877 vrachtvrij ingezonden te worden aan het adres van den minister van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage. De beoordee- lings-commissie bestaat uit vier leden van het collegie van rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, en uit drie, vier of vijf buitenlandsche architectenallen nader aan te wijzen. - De voorkeur zal gegeven worden aan de ontwerpen, welke het best aan de eisclien van het programma beantwoorden en uit het oogpunt van kunst en constructie hel meest uitmunten. De volgende prijzen worden uitgeloofd: Aan den vervaar diger van het beste ontwerp wordt de uitvoering van het ontwerp gegeven of een prijs van 5000. Voor het daarop volgend ontwerp een prijs van ƒ2500. - De bekroonde ontwerpen worden het eigendom van de Nedcr- laudschc regering, die daarmede naar willekeur kan handelen en zich om trent dc uitvoering de meest volkomen vrijheid voorbehoudt, alsmede het regt om uit ieder der bekroonde ontwerpen de gegevens te putten, die zij bij de uitvoering wenschelijk acht. Verder bevat het programma eene om schrijving van hetgeen het gebouw moet bevatten en opgave van hetgeen van den ontwerper wordt verlangd. Zondag 1 April herdacht A. A. van Werkhoven, claviger aan het gym nasium alhier, den dag, waarop hij, 25 jaren geleden, zijn betrekking aan vaardde. Het is opmerkenswaardigdat. van Werkhoven, gedurende dien tijd, geen enkelen dag, hetzij door ziekte, hetzij door andere bezigheden, verhinderd is geweest, zijn ambtsbezigheden waar te nemen. Als bewijs, zoowel van belangstelling, als van erkentelijkheid voor dc door hem aan het gymnasium bewezen dienstenwerd hem door de docenten een doos met zilveren lepels aangebodenterwijl hij van de leerlingen een fraai ser vice met toebehooren ontving. Ieder, die den jubilaris kent, zal voorzeker den wensch uiten, dat deze nog lange jaren, even ijverig en naauwgezet, zijn ambtsbezigheden moge blijven waarnemen. Bij dc op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ2000, ƒ4.10 en 2.00 en de laagste prijzen ƒ20.00. ƒ4.00 en ƒ2.00. Gedurende de maand Maart 1877 zijn in de Leidsche volksgaar keuken afgeleverd: 3802% portiën warme spijs, 447 portiën vlcescli, 102 portiën spek, totaal 4351% portiën. In Leiden is men thans bezig een afdeeling van de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde in het leven te roepen. Reeds hebben zich ruim genoeg deelnemers daartoe aaneengesloten. Alvorens ech ter als zoodanig op te treden, wil men zorgen dit flink te kunnen doen: de pogingentot hiertoe bij belangstellenden aangewendvinden onverdeel den bijval. Sieb In de Zaturdag gehouden jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der IIoll. ijzeren spoorwegmaatschappij zijn de voorgestelde balans, enz. goedgekeurd en alzoo het dividend over 1876 vastgesteld op 58 per aan deel De vergadering bekrachtigde het aannemen der exploitatie van den in aanleg zijuden staatsspoorweg van de Zaanstreek langs Purmerend en Hoorn naar Enkhuizen. Over verdere exploitatien en concessie-wjjzigingcn wordt nog met de regering onderhandeld, met vertrouwen op goeden uitslag: daarover kon echter nog geene openbare mededeeling gegeven worden. Ter voorziening in de geldmiddelen voor aanlegkapilaal zullennaar gelang van behoefte, de nog voorhanden 2499 stuks obligalien van vroegere geldlee- ningen kunnen worden uitgegeven. Als commissaris werd jhr. W. van Loon herkozen. De commissaris van Rotterdam, mr. P. Hoynck van Papen- drecht, heeft, wegens lioogen ouderdom zich gedrongen gevoeld te bedanken voor eene betrekking, die hij sedert 1841 met grooten ijver vervulde. In zijn plaats werd benoemd mr. A. lloynck van Papendrechtwethouder van Rotterdam. Het stoomschip Madura, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 30 Maart van Napels vertrokken; het stoomschip Friesland, van Rotterdam naar Javavertrok op Maart van Aden. Aan de Tijd wordt uit Rome gemeld dat de preconisatie van een bisschop voor Haarlem is vertraagd door onvoorziene omstandigheden, die echter weldra uit den weg zullen geruimd zijn. -- Aan het St. Aloysius-gesticht, iu de Elandstraat, en aan het gesticht «dc Voorzienigheid" te Amsterdam is door nu wijlen vrouwe M. E. Lampe, wed. van den heer J. van der Lingen, voor elk een legaat van ƒ1000 besproken. Vrijdag avond II. barstte in de schuur van een landbouwer te Oude Tonge een hevige brand uit, met het ongelukkig gevolg dat zeven paarden en acht stuks rundvee in de vlammen omkwamen; het hooi en stroo, wagens en bouwgereedschappen zijn mede verbrand. Te Nijkerk is op een stuk bouwland aan den kant van een sloot het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, hetwelk reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Een onderzoek wordt ingesteld. Men meldt uit Deventer: Den lieer dr. A. M. Ledeboer, die als letter kundige en schrijver van verschillende werken over boekdrukkers en den boekhandel met eere genoemd wordt, was Zaterdag II., bij gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag, een aangename verrassing bereid. De «vereeni- ging tot bevordering van de belangen van den boekhandel", bood hem een met zilver gemonteerd inktstel aanomsloten door vijf prachtbandenin paars, groen, rood en bruin maroquin en wit leer, de titels dragende van de door den lieer Ledeboer uitgegeven werken, als: Geslacht van Waes- bcrglie, Notices bibliographiques. De boekdrukkers in Noord-Nederland, Alphabetische en chronologische lijst en Bad Bentheim. In het midden van het voetstuk, dal geheel van zilver is, is een schild aangebragt met het familiewapen. Op het plat van de bovenste baud is op een zilveren plaat gegraveerd: «Den lacbligjarigen dr. A. M. Ledeboer te Deventer. De Neder landsche boekhandel. XXXI Maart MUCCCLXXVI1." Onder dit plat, dat levens tot deksel dient, is een met fluweel bekleed vak, waarin een cachet, een schrijfpen en een vouwbeen van zilver, benevens een kristallen inkt- en zandkaraf met zilveren deksels. Het geheel is keurig bewerkt, het zilver werk is uit de fabriek van den heer Van Kempen te Voorschoten. Verder werd den heer Ledeboer aangeboden een album met de portretten en hand- tcekeiiingen van onze voornaamste letterkundigen, benevens lieteere-lidmaat- schap met de diploma's van de typogragraflsche vereenigingen te 's Hage, Rotterdam, Utrecht, Leiden, 's llertogenbosch, Arnhem en Middelburg. De heer J. Doornbos, burgemeester van Baflo, die in den nacht van 30 op 31 Januarij een gat, dat in den dijk van den Noordpolder onder Eenrum was geslagen, op eigen gezag had doen digtcn, is door de arrond.-reglbank te Appingedam veroordeeld tol 1 dag gevangenisstraf en in de kosten. Naar men uil 's llertogenbosch meldi is aldaar door de justitie een geval van kindermoord ontdekt. Zekere sigarenmaker K. verbond zich voor geruimen tijd, schoon gehuwd en vader, als koloniaal voor Indië. Later daarover berouw gevoelende, trachtte hij in de gevangenis te geraken en zoo van zijn verbindtenis te worden ontslagen. Na zijn gevangenisstraf te hebben ondergaan, keerde hij na een paar jaren afwezigheid in de echte lijke woning terug en vond zijn gezin van een kind vermeerderd. Hij ver trok daarop naar het buitenland, zijn oudsten zoon medenemende, doch voor een paar dagen volgde hem de moeder met twee andere kinderenhet jongste, thans een jaar oud. geheel onverzorgd achterlatende, zoodat het dan ook spoedig stierf, zoo het niet door de ontaarde moeder was gedood voor haar vertrek, en door de buren in het ledige huis werd gevonden. 'sGRAVENHAGE, 3 April. Z. M. de koning-groothertog heeft in de orde van de Eikenkroon be noemd: tot grootkruis, den heer Hubert Dolez, minister van staat, senaats lid en advocaat bij liet hof van cassatie te Brussel; tot groot-ofHcicr, den

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1