I1LILE Ui; LIS. BIJVOEGSEL, behoorendc tot de Leidsche Courant van Dingsdag 3 dpril J877, il'1. 78. I Op 's keizers verjaardag heeft te Mainz tusschen Pruissische en Hessi- PER TELEGRAAF. ADVERTENT1EN OPENBARE VERKOÜP1NG, woude en Zoelerwoude een negental schapendie hij óf te Goudaóf te Haar lem, óf op eene andere plaats ver heneden de waarde verkocht. De dief stallen bragten hem ƒ142 in den zak, ofschoon de gestolen beesten gezamenlijk eene waarde van ƒ250 verlegcswoordigden. Hel laatste feit betrof het ont vreemden vaneen schuitje Beschuldigde, die steeds door middel van vaar tuigjes de weiden wist te hereiken, bediende zich daartoe telkens van schuitjes die hij hier of daar vond liggen en had hy zijn tocht volhragt dan liet hij ze in den steek; dat was ten laatste niet het geval. Toen ver kocht hij ook het schuitje, voor ƒ13 maar daarvan genoot hij slechts ƒ1 De kooper had plan het overige later te voldoen, maar eer dat had plaats gevonden was de policie in de zaak gemengd. Snikkende bekende beschuldigde de feiten te hebben gepleegd, maar dit voor vrouw en kinderen te hebben gedaan. Met het oog op de vroegere veroordeeling was de eisch van het Openb. Min. 6 jaren tuchthuisstraf. Jhr. mr. de Brauw trail als verdediger op. Aan hel einde der zitting deed het hof uitspraak en veroordeelde den beschuldigde tot 5 jaren tuchthuisstraf. Op 12 April zullen voor het geregtshof alhier veertien schippers uit Zeeland teregtstaan, beklaagd van gewelddadigen en feitelijken wederstand tegen agenten der rijks-policie, door meer dan twintig gewapende personen. Het verzet was gerigt tegen den opziener der visscherijen M. Westdorp, die bij hen aan boord wilde komen om een gepleegde overtreding der reglemen ten op het bevisschen der Schelde te constaterenlater ook tegen denzelfden opzigter, den burgemeester van Sl. Philipslandrijks- en gemeenteveld wachters. BUI TEN LA N BSC11E BEBIGTEN K X <S KliAS S3). LONDEN 30 Maart. Volgens Daily Telegraph bestaat het nieuwe voorstel van Rusland, dat, misschien gewijzigd, door Engeland is aangenomen, uit vier pnnten: 1°. vooraf wordt de vrede met Montenegro gesloten; 2°. onmiddellijk en ernstig wordt een aanvang gemaakt met de invoering der hervormingen in Turkije; 3° Turkije belooft zich zoo spoedig mogelijk te ontwapenen4". Turkije zendt een specialcn afgevaardigde naar den Czaar om Ruslands ontwapening Ie vragen, en de Gzaar bewilligt hierin. Te Cardiff is dezer dagen een scheepsreeder, die getracht had een on zeewaardig schip uit te zenden, tot eene boete van 100 en eene maand gevangenisstraf veroordeeld Er zijn eenige bijzonderheden bekend geworden aangaande de reeds vermelde overstrooming te StafTordville in Connecticut, liet reservoir bevatte eene hoeveelheid water van 000 acres in oppervlakte, en toen de dijk door brak stortte zich een geweldige stroom van dertig voet diep, met de snel heid van vijf mijlen in hel uur, over het omliggende land uit, doorliet dorp Slaflord Springs tot in de rivier Willimantie, alles in zijn ontembare vaart verwoestende. De voornaamste schade is aangericht te StafTord Springs, waar de kerkhet geregtshof. de bankverscheidene openbare gebouwen en andere woningenbet spoorwegdepot en de rails over eene halve mijl lengte, verwoest werden. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. De bewoners waren intijds gewaarschuwd, zoodal slechts twee mcnschen omkwamen. rKANHRU K, De president der republiek heeft zich vcreenigd met een rapport van i den minister van onderwijs, strekkende om te Parijs eene prolestanlsch- theologische faculteit op te rigten, ter vervanging van die, welke vóór den oorlog van 1870 te Straatsburg besloul. De heer Steeg, die bij de verkiezing te Bordeaux 2000 stemmen min- i der heeft bekomen dan de heer Mie, van de onverzoenlijke partij, heeft zijne candidatuur ingetrokken. De zesde algemeene vergadering der katholieke comités zal dit jaar den 3", 4'°, 5'°, G,n en 7'" April te Parijs plaats hebben onder eere-voor- zitterschap van den kardinaal-aartsbisschop Guibert. De vroegere onder-prefect te Issoirc, die tcregt stond wegens het ver duisteren van gelden, bestemd voor de behoeftige slagloflers van den waters nood van 1876, is veroordeeld lot eene gevangenisstraf van zes maanden. Twee gewezen maires zijn wegens hetzelfde feil veroordeeld lot twee maan- den gevangenzetting. j -- De wijnoogst van 1876 hier te lande wordt opgegeven, hoofdzakelijk j ten gevolge van de door dc wingerdluis (phylloxera vaslalrix) aangerigte schade, slechts 41.848,000 h. 1. of naauwclijks de helft van den oogst van 1875 (83,632,000 h. 1.) te bedragen. Niet alleen is de oogst van 1876 bijna 50 pCt. geringer dan die van het buitengewoon gunstige jaar 1875; hij be draagt ook 12'/2 millioen li. 1. minder dan het gemiddeld cijfer van het tienjarig tijdvak 1867—76, dat 54,589,000 bedraagt. BUITSCHEjAND. Aan hel ministerie voor koophandel houdt men zich ijverig bezig met het beramen van maatregelen, ten einde te voorzien in den tegenwoordigen Ireurigen toestand der industrie. Dr. Melchers is tegen 26 Mei voor de reglbank te Keulen gedagvaard, j onder beschuldiging van door n iddel eener missive, gedagleekcnd 8 Scptem- ber des vorigen Jaars, openbaar gemaakt in de Keulsche Polksseituvg, in Pruisscn bisschoppelijke functiën te hebben uitgeoefend, niettegenstaande hij m door het kon. geregtshof voor kerkelijke zaken uit zijn aartsbisschoppelijk 3 ambt was vervallen verklaard. sche soldaten eene vechtpartij plaats gehad. Ofschoon de dagbladen er wei nig van mededeelen moet het er nog al ernstig zijn toegegaan. De Hessi- sche soldaten, die weigeren te verbroederen met de Pruissen, gaven een alzonderlijk bal, ter eere van den feestdag. Dit achtten de Pruissen een be- leediging en soldaten van het reg. Brandenburgers besloten zich met geweld een toegang te verschaflen. Zij liepen storm op het gebouw, doch werden afgeslagen, waarop zij het huis belegerden, om de Hessen te verhinderen het te verlaten. De officieren poogden vruchteloos vrede te herstellen en orde te handhaven. Een kapitein en luitenant werden naar men zegt ge dood. Van een regiment zouden 40 soldaten naar het hospitaal vervoerd zyn. Naar men uil Darmstadt meldt heeft hel overljjdcn van prins Karei van Hessenden vermocdelijken erfgenaam van den Hessischen troon het groothertogdom welligt bewaard voor het gevaar van in anti-vrijzinnigen geest bestuurd te worden. De afgestorvene behoorde lot de uitersten onder de regtzinr.ige partij. Dc tegenwoordige vermoedelijke erfgenaam van den troon, prins Ludwig, heeft in den oorlog van 1870—71 met eere aan het hoofd gestaan der ilessischc divisie. Hij is geen man van buitengewone bekwaamheden, maar hij geldt zeer te regt als iemand, die gaarne het oor leent aan goeden raad en in den goeden zin des woords voor overtuiging zeer vatbaar is. In de omstandighedenwaarin het land zich bevindtvoor spelt men zich daarvan veel goeds. Volgens berigten uit Üantzig zijn door ijsgang in den Weichsel weder overstroomingen veroorzaaktdie veel vernieling hebben te weeg gebragt. Ten gevolge der opstopping van ijsmassa's is o. a. Ie Graudenz en Schwetz alles ondergeloopen. In eerstgenoemde plaats is hel water zoo snel de voor stad binnengedrongen, dat de bewoners in allerijl met achterlating hunner bezittingen de vlugt moesten nemen en vele huizen in korten tijd tol aan het dak onder water stonden, of zelfs door de sterke persing letterlijk uit elkander werden gescheurd. Ruim zestig gezinnen waren in een oogenblik van alles berooid. Op andere plaatsen zijn dijken, gcheele gebuurten en gehccle rijen boometi weggeslagen. In de nabijheid van Mewe is eene sta pelplaats van hout, ankers, kettingen, enz. door ijs en stroom op een aan- merkelijken afstand weggevoerd en uiteengeslagen. Omtrent den waanzinnigen Tomic te Spalatro wordt nader gemeld dat het gelukt is hem onschadelijk te maken. Een policie-agenl en een moedige bakker overvielen hemgoed gekneveld werd hij naar het burgerlijk hos pitaal gebragt. Daar trachtte hij zijne bewakers voor 100 fl. om tekoopen, om hem je laten ontvlugtcn. Hij gedraagt zich sedert zijne gevangenis neming zeer kalm. Het aantal zijner slagloflers bedraagt 4 dooden, onder welke ziji-.e vrouw, zijn vader en zijn kind, en niet minder dan 7 door zijne schoten gewonden. Twee volle dagen hield hij alleen een geheele stad, welke een voldoende policiemagt en een vrij sterk garnizoen heeftin ontzag. TURKIJE. Aan de Weener Pol. Corr. wordt gemeld dat het ccnlraal-comité van den opstand in Noord-Bosnië eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin alle Bosniërs tot het opvatten der wapenen worden opgeroepen. Daarin leest men: Op, broeders! gordt u tol hel voortzetten van den strijd aan! Europa's sympathie hebben wyonze zaak zal en moet zegevieren! Grypt allen, jong en oud, de wapens op en weest eenstemmig in de leuze: over winnen of sterven! Vergeet niet, broeders! dat Montenegro, de hoop der Serviërs, op voet van oorlog tegenover de Porte staat en ons zeker niet verraden zal. Ook de groote Slavische staat zal ons niet aan het verderf prijs geven. Volhardt en gij zult Bosnië vrij zien. Met de Porte kunnen wij niet onderhandelen. Zij kan slechts onze slavernij verlangen en wy willen vrij zijn! Snelt, gij allen, mannen met krachtige hand, in de gele deren der strijders! Wij zullen zegevieren, onze oflcrs zullen niet te ver geefs gebragt zijn. Onze leus is: strijd tot den dood, overwinning tot de geheele vrijheid! Deze proclamatie is niet zonder uilwerking gebleven, want later hebben zich 2600 man bij de opstandelingen aangesloten. ST. PETERSBURG, 30 Maart. Naar de Agence Rasse verneemt, wordt het piotocol morgen te Londen geleekend. LONDEN, 31 Maart. De London Gazelle meldt dat Ie Rio-Janeiro de gele koorts is uitgebroken. Dc dagbladen blijven bij voortduring den toestand als zeer vredelievend beschouwen en verwachten elk oogenblik de onderteckening van hel pro tocol. De Times hoopt, dat Layard beletten zal dat dc Porie iets doe, waardoor het protocol zou kunnen vernietigd worden. BERLIJN. 30 Maart. Men verwacht eerstdaags de verloving van de oudste dochter van den kroonprins, prinses Charlotte (geb. 24 July 1860), met den erfprins Bomhard van Saksen-Meiningen (geb. 1 April 18511. kleinzoon van wijlen prins Albrecht van Pruissen, en kapitein bij het garde- fuseliersregement te Berlyn. op het Raadhuis, Dinsdag den 3d'p April 1877, des voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 2000 hectoliters GAS- t'OKE, verdeeld in partijen van 5, 10, 50 en 100 hectoliters, en zulks legen dadelijke betaling. Wil men schoon haar hebben, wil men van grijze haren bevrijd bly- ven, wil men het uitvallen beletten, gebruik dan nooit anders als de Deze Olie maakt geene vlekken aan hoeden of kragen en doet de hoofdpellen verdwijnen. Uitvinder Dr. A. DE MARBAIX, te Antwerpen. Fabrikant van genees kundige produkten. Zeep en Oliën. Te Lelden hij Wed. J. A KALDENBEKG, Nieuwen Rijn, en Wed. Ij G. IHKtOÜDonkcrstecg.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5