LEIDSCHE COURANT. 1877. 75. DONDERDAG 29 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, nge: hal LS 0| Con trick as, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I het Ferslai De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Ferslag JÊtr Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 dWexpediiiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 Maart. arbij igstt heb dezt met kke a hr i, dt za{ eet iten be .50. rs it .reet. Tot inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland is benoemd de lieer dr. A. T. van Aken, Ie 'sGravenhage. Het internationaal congres, dat tijdens de tuinhouw-tentoonstelling te Amsterdam zal worden gehoudenwordt geopend op 13 Aprildes morgens te elf ure, in een der gebouwen van «Natura Artis Magistra". Tal van specialiteiten uit het buitenland zullen aan de beraadslagingen deelnemen. Ilunne namen, benevens de punten, waarover de discussiën zullen loopen, ziju opgenomen in het voorloopig programmadat in de Eransche taal is verschenen. De vcreeniging van en voor Ncderlandsche industriëlen heeft in een adres (met nota van bedenkingen) aan de eerste kamer der staten-generaal eene reeks van bezwaren ontwikkeld legen het karakter, legen den vorm en tegen de strekking van het onlangs in de tweede kamer aangenomen wets-ontwerp "houdende nadere bepalingen omtrent het tarief van in- en uitvoerreglen", zoo met betrekking tot zijn inhoudals ten opzigte van hetgeen daarin ten onregte wordt gemist. Op grond daarvan wordt aan de eerste kamer verzocht het thans hij haar aanhangige wets-ontwerp te verwerpen, I De heer mr. A. F. L. Bichon van IJsselmonde, te Delft, sedert26jaren lid der provinciale staten van Zuidholland voor het hoofdkiestrict Zoeter- •g meerbeeft verzocht bij de aanslaande periodieke verkiezing niet meer in aanmerking te komen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de gewone jaarljjksche de tachering van officieren en minderen hij het bataillon mineurs en sappeurs, wegens de heerschende oogziekte, dit jaar niet zal plaats hebben. Het ministerie van oorlog heeft aan de postkommandanten voor de veeziekte toegestaan voor rekening van het rijk laarzen aan te koopen ten behoeve hunner onderhebbende manschappen. Blijkens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen ambls- berigten zijn in het rijk gedurende de maanden December 1876 en Januarij 1877 7 gevallen van hondsdolheid voorgekomenen in de maand Februarij II. geene. Het stoomschip Holland, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 27 Maart Kaap St. Vincent gepasseerd. Te Dordrecht waren eergisteren ecnige jongens aan het spelen op eene partij boomen, die aan het Blekersdijkje lag. Een 14-jarige knaap kreeg 24(# 7% '5 54 !3 '8 >5 ,q daarbij een boom op het ligcliaam en werd daardoor zoodanig gekwetst dat bij, voordat hij nog in liet gasthuis was aangekomen, is overleden. 17Voor het geregtshof te Amsterdam stond gisteren ter zake van diefstal 17/J in een bewoond huis met binnenbraak teregt een 22-jarig schrijver aan de secretarie aldaar. 11 jj had namelijk op het stadhuis 1720 aan munt- en bankbillctten ontvreemd uit een gesloten lade van een der commiezenwelke lgya met een kantoorschaar had weten te openen. Die gelden maakten uit de opbrengst van verkocht vleesch, afkomstig van volgens de wet op het '6 veeartsenijkundig slaalstoezigt onteigende en afgemaakte runderen. Zij wa- '8% ren daar door dien commies geborgen, om door den burgemeester aan het 2 rijk te worden verantwoord. Beschuldigde erkende zijn misdaad, maar 12weigerde een volledige opheldering te geven van de wijzewaarop hijbe halve tot afbetaling van schulden, het geld had besteed. De advocaat-gene raal mr. II. J. Kist achtte den diefstal van een zoo aanzienlijke som op het stadhuis ten nadeele van een zijner kameraden een zoo ernstige zaak hij geen aanleiding vond ter toepassing van verzachtende omstandighe den en een tuchthuisstraf van 6 jaren tegen hem requireerde. De advocaat ffl'. Th. Heemskerk vestigde de aandacht op den jeugdigen leeftijd, goede antecedentenverleiding en andere voor hem pleitende verzachtende om- !5 II >9# 17# m 0.6 standigheden. Zulk een zware straf was volgens pleiter in geenen deele ge- ditiregtvaardigd. De uitspraak is bepaald op 3 April. Op de Palm-paardenmarkt te Utrecht waren Maandag 1259 paarden aangebragt. Voor luxe-paarden werden hooge prijzen besteed. Voor een -apan koetspaarden werd ƒ3600 betaald. De drukte was groot. Aan het .slation der Rijn-, centraal- en staatsspoorwegen zijn op dien dag 6000 J person en gepasseerd. Een op het Vreeburg aan de lijn staand paard heeft van een ander paard zulk een geweldigen slag gekregen, dat het zieltogend werd weggevoerd. -- Nabij Hasselt is eergisteren morgen het boerenerf »het Kievitsnest", vermoedelijk door het vlam vatten van olie bij het bakken, in brand geraakt. In een uur tijds was huis met inboedel en vee, 5 melkkoeijen, 4 pinken, 1 kalf en 1 varkenbenevens 8000 pond hooi verbrand. Door het nog over stroomd zijn der landen kon geen hulp verleend worden. Vrijdag 11. is op de lijn Breda Roosendaal, tusschen de halten Hoe ven en Seppe, het lijk gevonden van P. M.te Hoeven woonachtig, echt genoot en vader van zes kinderen, liet ligchaam was door den trein ge heel vermorseld. Tegen den zomer zal aan de kust, bij Vlissingen, het zoölogisch sla tion worden opgerigt van de dierkundige vereeniging, dat in het afgeloopen jaar hy den Helder was gevestigd. Men stelt zich hiermede ten doel, de week- en lagere dieren, die aan de Zeeuwsche kusten voorkomen, micros copisch te onderzoeken. Naar men verneemt zal dr. de Man, conservator aan 's rijks museum te Leiden, mede aan die werkzaamheden deelnemen. Dr. Horst, van Utrecht, en dr. Hoek, van Leiden, bezochten reeds Vlissin gen, ten einde een geschikt punt aan de kust uit te zoeken. Te Posterholt. onder Roermond, heeft een treurig voorval plaats ge had. Een huzaar aldaar geposteerd, om te waken tegen invoer van vee, nam zijn karabijn op en mikte schertsenderwijze op een meisje van 23 jaren. Ongelukkig ging het wapen af en binnen weinige oogenblikken was het meisje een lijk. De huzaar had verzuimd zijn karabijn 's avonds te ontladen. k Het Hbl. ontvangt de volgende tijdingen uit de Transvaal, dd. 17 Februarjj: President Burgers herwint zijne populariteit; zijn houding en taal wekken den vaderlandschen geest op, die zich krachtig voor het behoud der zelfstandigheid verklaart. Er is geen nieuwe grondwet aangeboden, toen den 12dt° de volksraad werd geopend. De president wenschte het land geluk, dat de vrede met Secocoeni gesloten is, hij wees op den staat der geldmiddelen, die krachtige voorziening eischt en op het confederatieplan, dat diep in hel volksleven ingrijpt en geen hartstogten mag opwekken. Bij den volksraad zijn adressen ingekomen met 2326 onderteekeningen tegen en slechts 236 vóór de confederatie. De vergadering heeft zich dadelijk met deze zaak bezig gehouden; de meeste sprekets spraken volstrekt tegen. De president heeft daarop een krachtige rede gehouden, die diepen indruk maakte en waarbij hij aanspoorde tol zelfverloochening en het ijverig ver vullen van den burgerpligt. De kansen der herkiezing van Burgers vermeer deren. Onder de boeren is een beweging gaande om hunne plaatsen te hypothckceren en geld aan de regering te leenen. Reeds is voor 10 a 15 duizend ingeschreven. De volksraad heeft den vrede met Secocoeni be krachtigd en een dankadres aan president Burgers gerigt. 'sGRAVENHAGE, 28 Maart. Z. M. de koning-groothertog heeft den hoogleeraar Emile de Laveleye, Ie Luik. benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. Door Z M. zijn de 2e luitt.-kwartiermeester E. H. Vemer, van het 3e, en P. A. Slrnyvenberg, van het 8C reg. infanterie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederl. Indië, en de 1' luit.-kwartiermeester D. C. Offenberg, van het6ereg. infanterie voor den tijd van vijf jaren bij dat leger gedetacheerd. Bij het personeel van de veterinaire dienst der landmagt in Nederl. Indië is benoemd tot paardenarts 3Je kl. de heer L. J. Hoogkamer, rijksveearts. De officier van gezondheid 2' kl. W. Schatte, geplaatst bij het hospi taal der marine te YVillemsoordwordt op non-activiteit gesteld. De heer E. J. Erdniann is toegelaten als consul van het Duitsche r(jk te Bataviaen door den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexan- drië is aan den heer E. Mahoreich, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden te Suez. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor vcrleenen. De gemeenteraad was gisteren bijeengekomen o. a. tot toewijzing van de geldleening van 500,000 waarvoor de opening der inschrijvingbilletten plaats had, waaruil is gebleken dat voor een totaal van ƒ1,113,000 was ingeschreven. Overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. heeft de raad besloten de lecning niet lager te gunnen dan tegen 9554 pCt., waarvoor is

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1