Voor de arroml.-regthank le Appingedam werd Vrijdag 11. de volgende zonderlinge zaak behandeld. In den morgen van 31 Januarij na den storm, Ideek het dat in den Noordpolder zeedijk, onder Eenrum, een groot en een klein gat geslagen waren, liet polderbestuur was niet op zijn post, maar had een waarman naar den dijk gezonden, met last om de galen te stop pen. wanneer hij dat noodig oordeelde. Daar het water vallende was, oor deelde hij het niet noodig. Te 12 uren echter was weer vloed te wach tende lucht stond nog stormachtig, men wist niet wat kon gebeuren. In deze omstandigheden meende de heer Doornboschburgemeester van Raflo, dat het polderbestuur zich aan onvergeeflijk pligtverzuim schuldig maakte en besloot eindelijk op eigen'gezag liet grootste gat te laten diglen. Door deze daad. die door allen met dankbaarheid erkend werd en waarvoor de burgemeester later van den commissaris des konings een vlcijenden brief ontving, was hij echter zijne bevoegdheid te buiten gegaan en in de rcglen van hel polderbestuur getreden. Dientengevolge stond hij teregt. lletopenb. min. hragl mede hulde aan den burgemeester, laakte streng bet gedrag van het polderbestuur, maar meende toch met de wel in de hand straf le moe ten eischen en wel, onder aanneming van vele verzachtende omstandighe den, één dag gevangenisstraf en de kosten. Als verdediger trad op mr. Modderman van Groningendie natuurlijk tol vrijspraak concludeerde. De uitspraak zal Vrijdag aanst. plaats hebben. Volgens het voorloopig verslag der eerste kamer omtrent de regterlijke wetten was een zeer groot aantal leden overtuigd, dat deze voordragtcn rusten op een goed beginsel, namelijk van een minder talrijk, goed bezol digd personeel voor regterlijke magt, met meer werk dan vroeger, vooral ook in verband met de bovenwet. Zeer vele andere leden konden niet dcehii in deze min of meer gunstige beschouwing van den voorgedragen maatregel. Zij toonden zich in beginsel gekant tegen de strekking daar van, Weder andere leden ontkenden, dat er lusscheu de bovenwet en deze wetsontwerpen een zoo naauw verband beslaat. Zij vreesden niet, dat verwerping dezer wetten gehceien stilstand op het gebied der verbetering van ons regtswezen zou teweegbrengen. Voorts hebben nog andere leden verklaard, dat, huns inziens, geen voldoend antwoord kan gegeven worden op de vraagr welk algemeen belang hel ter zijde zetten van zoovele andere belangen kan doen eischen of regtvaardigen liet grondwettig bezwaar trgen algemecnc ontbinding van alle reglbanken en kantongeregten werd in verschillen'en zin besproken. Sommigen meenden, dat die ontbinding stellig in strijd is met de letter der grondwet, anderen deelden die opvatting niet. beiderzijds werden de bekende argumenten bijgebragt. Omtrent enkele der afzonderlijke ontwerpen werden onderscheidene aanmerkingen gemaakt in verband met sommige opgeheven reglbanken. De vaststelling der jaarwed den van de ambtenaren van het openbaar ministerie bij alle kanlongeregleu vond over het algemeen goedkeuring. 's GRAVEN11AGE 27 Maart. De heer jhp. mr. Th. H. F. van Riemsdijk, thans gemeentelijk archi varis van Zwolle, is benoemd tot archivaris in Gelderland. Aan den Oost-lndischen ambtenaar L. W. van Ruel, laatstelijk boek houder bij de in- en uitvoerregten en accijnsen te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De luit. ter zee Is kl. W. A Arriens, laatst adjudant van den gouver neur generaal van Nederl. Indiëen van daar in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. prins Hendrik is heden ochtend ten 7ii ure naar Amsterdam vertrokken, van waar hij nog heden middag alhier terugkeerde. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden 19 verschillende wets ontwerpen behandeld en aangenomen, waaronder dat tot vervanging der koperen door bronzen pasmuntdal houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Nederl.-lndiè en dat tot wijziging der derde alinea van art. 73 der wet van 28 Aug. 1851, regelende de onteigening ten algemecncn nutte. Dit laatste gaf aanleiding tot discussie, over den zin waarin men het woord "oorlog" iu de grondwet moet opvatten. De kamer is uiteengegaan tot 4 April, om alsdan te behandelen de wijziging in de tariefwet, de verhooging van den accijns op het gedistilleerd en de regterlijke wetten. -- De hoogc raad der Nederlanden zal aanstaanden Dingsdag, des namid dags ten 3 ure, cenc openbare algemcene vergadering houden tot pleglige installatie van m'. J. W. Rö ucr als procureur-generaal en van mr. C. F. Th. van Maanen als advocaat-generaal bij hel hoogste regterlijk collegie. Voor de geldlecuing ten behoeve der gemeente 's Gravenhage, groot 500.000, rentende 4 pCt., zijn de volgende inschrijvingen ontvangen, van dc heerenKenrenaer en C*. te 's llage ƒ50000 a 86 <3 3000 a 88 ƒ7000 a 88M, ƒ4000 a 90. ƒ6000 a 90'/», ƒ6000 a 97 en ƒ1000 a 100 pCt.; D. F. G. Oldenburg te 's llage ƒ7000 a 100 en ƒ1000 a 92 pCt.; F. II. M. Post te 's llage 25 aandeden a 90%, 30 a 95 en 20 a 95%; Meijers en C». te 's llage ƒ5000 a 80.-10000 a 83, 5000 a 85. ƒ25000 a 98 en ƒ4000 a 99 pCt.II. Edersbeim te 's llage, 10 aandeden a ƒ1000, 9 a 970.07, 2 a ƒ960.05 64 a 950.07, 25 a 942.50 en 47 a 940 07Lissa en Kann te 'sllage ƒ25600 a 97%. ƒ25000 a 90%, ƒ25000 a 96%, ƒ25000 a 95%, ƒ150.000 a 95%, ƒ150.000 a 94% en ƒ100.000 a 93% pCt.Heldring en van Oordt te 's Hage ƒ25000 a 95 pCt.A. Polak Oaniels te 's llage 15000 a ƒ980, ƒ14000 a ƒ970 en ƒ10000 a ƒ962.50; W. Lane le Roosendaal ƒ5000 a 95, ƒ10000 a 91 en ƒ5000 a 93 pCt.; P. J. Landry te 'sllage ƒ50000 a ƒ950.10; J. van der üoop en Zoon te Rotterdam 50000 a ƒ961.25; M. de Jong en Zoon le 's Hage 10 aandcelen a 96 en 8 a 98 pCt.; Scheur leer en Zonen te 's Hage 10 aandeden a ƒ1000; Fnrtiée en O. te 'sllage ƒ10000 a 100. pCt., ƒ4000 a 97 en ƒ20009 a 95 pf.t. BUITEN LA N OSCI1E HEB IGTEN K K L M. X 9» LONDEN. 26 Maart. Hel lagerhuis is Zaturdug, toen de motie van den heer Fawcett over Engelands houding in de üosiersche quaestie werd behandeld, zonder resul taat uiteengegaan. De lieer Fawcett stelde aan het huis voor in een motie le verklaren: »het huis is van gevoelen, dat alle beloften van hervorming van de zijde der Porie, zonder waarborgen voor de uitvoering, slechts als ijdel beschouwd moeten worden; dat de mogendheden het regl hebben, in het belang van den Europeschen vrede, voldoende zekerheid te eischen voor een beter bestuur van de aan Turkije onderhoorige gewestenen dal liet wanbeheer, dat den Christenen zulk een ellendig lol bezorgt, zal voortdu ren, wanneer de Europesche mogendheden er niet in slagen, de op de con ferentie overeengekomen waarborgen van de Porte te verkrijgen". Van regeringswege werd die motie bestreden door lord Ilartinglon; lijd en ge legenheid waren nog niet daar om de zaak te hespreken; dit zou eerst later kunnen geschieden. Gladstone verdedigde de motie. Nadat vele leden aan de discussie hadden deelgenomenwei den verscheiden voorstellen tot verdaging gedaan, en een voorstel van den heer Fawcett zeiven, om zijn voorstel terug le nemen, door den Iord-kanselier van de hand gewezen onder dc luide toejuichingen van de leden der regcrings-parlij. Lord Ilar tinglon gal toen aan zijn partij-vrienden den raad, het huis le verlaten en zoodoende aan de verwerping van liet voorstel elke beteekenis te ontnemen. De door verscheidene liberalen ingediende verdagingsvoorstcllen werden daarop met overgrootc meerderheid verworpen. Na veel over en weerspre ken, werd tegen 3 ure in den ochtend liet debat onder de goedkeuring van dc regering verdaagd. De Mom. l'ost zegt dal geen ongeschikter lijd had kunnen worden gekozen voor een debat over de üosiersche quaestie, noch een vorm, die meer in strijd was met het algemeen belang. Maar hoe onbezonnen het voorstel van den heer Fawcett en hoe onlogisch zijn redenering was, hij werd verre overtroflen door Gladstone. Hel helpt weinig, of hij al betuigt, dat hij de moeijelijke positie erkent, waarin het gouvernement is geplaatst, wanneer hij alles doetwat hij vermag om dc moeijclijkheden le vermeer deren en hel gouvernement in de schatting van Europa te doen dalen. De Daily News merkt op, dal alles, wat in de motie van den heer Fawcett stond, reeds door lord Derby en lord Salisbury gezegd was, zoodat zij als een votum van vertrouwen bad moeten opgevat worden, wanneer liet gou vernement voortdurend consequent had gehandeld. Maar het was juist de vergelijking tusschen de woorden en ile daden van het gouvernement die verbittering wekte. De Times meldt de volgende bijzonderheden, aan een brief uit Suez ontleend: liet lijk van den Abyssinischen gezant is bij Massuah aan dc zee kust gevonden. Het lijk was in een zeildoek genaaid. Men vermoedt, dat de Abyssiniër door Egyptenaren is vermoord. De Abyssiniërs hebben zich. uil weerwraak, van een Amerikaansch ingenieur (kolonel Mitchell) en van 15 soldaten meester gemaakt, die zij zonder vorm van proces ter dood gc- bragt hebben. Betreflende de jaarlijkschc roeiwedstrijd tusschen de studenten van Ox ford en Cambridge meldt men nogdal een der riemen van dc Oxford-boot brak, een honderd yard voor de boei van aankomst. Als merkwaardigheid wordt opgegeven dat de Oxlord-roeijers, met zeven riemen slechts, het door hen aanvankelijk behaalde voordeel toch zoo wisten te handhaven, dat de Cambridge-roeijers, die nog alle acht ter hunner beschikking hadden niet zoover vooruit konden schieten, om Oxlord voorbij te stevenen. Het roeijen aan heide zijden werd over hel algemeen hoog geprezen Geruimen tijd roeiden de gieken nagenoeg naast elkander en Oxford verloor slechts, door het ongelukkige breken van den riem. hel voordeel van één bootslengle, dat de studenten op het laatst op hun tegenstanders liaddc 1 weten le winnen. blijkens beriglen uil dc Vercenigde Stalen heeft de voltrekking van de doodstraf aan den Mormoonschen bisschop Lee Vrijdag II. plaats gehad. Woensdag avond te voren werd bij uit zijne gevangenis te Beaven (Utah) onder sterk geleide naar Mountain Meadows vervoerd, waar in 1857 een 120-tal Caiifornische landverhuizers waren omgcbraglen daar met den j kogel voor zijne medcpligtiglieid aan dezen moord gestraft. In zijne schrif telijke bekentenis had hij 30 Mormonen wegens hetzelfde feit aangeklaagd. er H A H K IJ K. In den Zalurdag morgen gehouden ministerraad deelde dc lieer Decazes zijn onderhoud met Ignatiefl mede. Volgens de France had Decazes te ver geefs Iguatirfl' trachten le bewegen, vóór zijn vertrek uaar Petersburg nieuwe voorstellen te doen. Ignatiefl zou gezegd hebben: "lk heb gedaan, wat ik kon en moest doen, laat nu komen, wal wil." Herhaaldelijk heeft IgnatielT aan Decazes zijn dank betuigd voor de sympathische ondersteuning van Frankrijk en voor den goeden raad, dien hij te Parijs ontvangen had. De te Bordeaux gehouden verkiezing voor een lid van de kamer van afgevaardigden heeft lot geenc beslissing geleid. Er moet eene herstemming plaats hebben. Uitgekrast zijn op dc bh. Mie 5652, Steeg 3501, Chavauty 2335, Saugeon 3860. Casiaing 3359 stemmen. Reeds is gemeld dat het voorstel van den afgevaardigde Marcon, om de medewerkers en medepligligen van den staatsgreep van 2 Dec. 1851 geregtelijk te vervolgendoor dc daartoe benoemde commissie niet in over weging is genomen. Het rapport dier commissie is echter niet van belang ontbloot. Daarin wordt betoogd dat. uil een oogpunt van regt beschouwd, het voorstel van den heer Mat con niet dan goedgekeurd kan worden. Wat op 2 Dec. 1851 gebeurde, w as een der grootste misdadendie legen dc regten en de vrijheden van een volk gepleegd kunnen worden; verjaring van dit misdrijf was niet aan le nemen, daar de justitie, die het straffen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2