LEIR8CUE COURANT. 1877. V. 74. WOENSDAG 28 MAART. STADS-BERICHTEN. PATENT BLADEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Us prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50. met het F er slag der Handelingen van den (Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat de ingevulde patentbladen over bet 3« kwartaal, dienst 1876/7, bij het College van Zetters, in eeu der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks van een tot drie uren van 27 tot en met 31 Maart ek.uitge zonderd de Goede Vrijdag. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 26 Maart 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 27 Maart. Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Ncder- landscb Indië, door middel van het stoomschip Torrington, van de »Rotler- damsche Lloyd"? waarvan het vertrek uit Rotterdam op den lsteD April aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal v«or Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren bchooren uiterlijk in den avond van den 31slen Maart en de brieven den volgenden dag, 'smorgens vóór 10 ure, te Rotter dam aangekomen te zijn. De verzending der brievenmalen uit Nederland naar de Vercenigde Staten van Noord-Amerika door middel van de uil Southampton en Queenstown vertrekkende Britsche pakketbooten, zal in 't vervolg viermaal in plaats van driemaal per week plaats vinden, naaelijk: eiken Maandag per trein van 12.45 's avonds, en eiken Dingsdag, Woensdag en Vrijdag per trein van 6.30 's avonds van Rotterdam naar Antwerpen. Men meldt ons: Nu en dan zijn in de laatste veertien dagen schuilen te Katwijk aangekomen met eenigen visch, bij veel vraag niet de moeite waard om te noemen. De wind was meestal gunstig om uit te zeilen, niet om aan te komen. Zoo trokken de schuiten in zee, rigten den steven noordwaarts om laverende te beproeven Katwijks strand te bereikenof blijven voor anker, door de nukken van het weer teruggehouden, of in af wachting van eenen noordwestenwind, die gelegenheid zal geven regtuit koers naar wal te zetten. De slotsom is dat er geen visch aankomt, dan misschien aanst. Zaturdag, als de schuilen eeue vangst aanbrengen, waar voor geen kooplust meer beslaat. Dan toch is hel de laatste dag der vas ten, die bij het einde zoowel als bij het begin bijna zonder uitzondering even netelig is geweest voor den visschersman. Naar men verneemt is bij de Nederlamlsche regeringvan wege den minister van justitie in Egypteeen verzoek ingekomen om hem voor de betrekking van lid van eene der gemengde internationale reglbaukenwelke betrekking door het ontslag van m». Haakman is opengevallen, eene aanbe veling te doen van zoodanige personen, die door hun karakter en kunde en door verkregen ervaring in regtszaken geacht kunnen worden voor de ver vulling dezer betrekking volkomen geschikt te zijn. Het algemeen bestuur van het Willems-Fonds, te Gent, heeft besloten eenen prijs van 1000 fr. uit te loven voor de beste .Verhandeling over de Pacificatie van Gent en de Unie van Utrecht", voor het volk geschreven, waarvan de omvang het getal van ongeveer 250 blz. gewoon formaat zijner uitgaven niet te boven ga. Het verlangt dat de mededingers een kortbondig en duidelijk overzigt zullen leveren van de gebeurtenissen, welke de slui ting der Pacificatie en der Unie voorafgingen en volgden, en, bij de ontle ding van beider inhoud, hare beteekenis, zoowel onder het nationaal als onder hel godsdienstig opzigtdoen uitschijnen. De verhandelingen, in de Nederlandsche taal opgesteld, en goed en lees baar geschreven door eene andere hand dan die van den opsteller, moeten vrachtvrij ingezonden worden vóór den lslrn Julij 1878, aan den secretaris van het algemeen bestuur van het Willems-Fonds, te Gent. Zij moeten eene kenspreuk dragen en vergezeld zijn van een gesloten briefje, dezelfde ken spreuk ten opschrift voerende, en van binnen den naam en de woonplaats van den schrijver behelzende. Het Franschc Spinoza-comité stelt zich voor, den 21,t™ Mei a. s. te Parijs een aan de nagedachtenis van Spinoza gewijde feestviering te houden en heelt de leden van het hcofdcomité ter bijwoning uilgenoodigd. A|s feestredenaars zullen optreden de hoogleeraren Renan en Ad. Franck. Onge steldheid van eerstgenoemde en van den voorzitter E. Littré heeft de pleg- tigheiil. die oorspronkelijk op Paasch-Maandag bepaald was, tot genoemden datum doen uilstellen. Vad In het N. v. d. D. wordt door een inzender het plan opgeworpen om op het graf van den heer P. J. Andriessen een eenvoudig doch sierlijk ge- dcnkleekcn te plaatsen, en dit te bekostigen uit de bijdragen van alle kin- di ren in Nederlanddie de school bezoeken. Blijkens eene bekendmaking van de Dnilscbe rijkskanselarijdd. 22 Maart, waren sedert die van den 15de° geene nieuwe gevallen van veepest binnen het rijksgebied waargenomen. liet stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 24 Maart, en de Koning der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Batavia, op 25 Maart kaap St. Vincent gepasseerd. Uil het financieel verslag van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maat schappij over 1876 blijkt, dat, in weerwil van den gedrukten toestand van handel en nijverheid, de uitkomsten der exploitatie gunstig te noemen zijn. Moor de opening van de lijn Amersfoort— Zutphen op 15 Mei kwam de ge- heele Oosterspoorweg in exploitatie, zoodat de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij thans 298% kilometer spoorwegen exploiteert. De geheele op brengst der spoorwegen bedroeg op de lijn: Amsterdam—Rotterdam-Uitgeest 2,594.995 23, Helder—Zaandam 411,612.46% Amsterdam—Zutphen - Utrecht 1,059,091.54%, te zamen 4,065,699.24 of /518.060.71 meer dan in 1875. Per kilometer is de opbrengst dezer lijnen respeclivelijk ƒ25317 5793 en 10332 of gemiddeld 14730 tegenover ƒ14870 in 1875. Die achteruitgang in de opbrengst per kilometer is hel gevolg van de exploi tatie van de lijn Amersfoort Zutphen, die nog weinig personenverkeer heeft, en van eenigen teruggang in het vracht-goederenverkeer, die weder het ge volg der tijdsomstandigheden is. Het totaal der exploitatiekosten op de eigen lijnen der maatschappij be droeg 1,873 065.75% of ƒ287,940 54 meer dan in 1870. Tegenover de vermeerdering in de inkomsten is deze vermeerdering niet ongunstig le noe men; zij verschilt, in weerwil van de opening eener nieuwe lijn met nog maar middelmatig verkeer, weinig met de verhouding over 1875, nl. 51.26 pCt. tegenover 50.56 pCt. der ontvangsten in 1875. Het batig saldo der winst- en verliesrekening is vastgesteld op 880,433.27%, zoodal na altrek van ƒ3910 als belooning aan sommige geëmployeerden en van 5222.20% ter aanvulling van de reservekas, die daarmede op het bij de statuten bepaalde maximum van ƒ1.000,000 wordt gebragt58 per aandeel kan worden uitgekeerd, waarvan in October reeds 20 als voor- loopig dividend is uitbetaald. Tc IJsselmonde had Zaturdag 11. een treurig ongeluk plaats: Eenige werklieden waren bezig door middel van de kraan eenige boomen uit een aan den wal liggend vaartuig te lossen, toen eensklaps de zoogenaamde koning brak en de kraan omsloeg en op een der werklieden neêrslortte. Reeds des avonds overleed hij. eene vrouw met 7 kinderen nalatende. Een der andere werklieden was vrij ernstig aan de borst bezeerd. Naar men uit Ameide meldt zijn Zaturdag aldaar de leden van een huisgezin, bestaande uit de moeder, dochter en schoonzoon, na gezamenlijk soep te hebben gegetenplotseling ongesteld geworden. De moeder is over leden. Men vermoedt dat in de soep vergiftige bestanddeelen waren. De schoonzoon en de dochter zijn herstellende. De knoopenfabrikant S. te Arnhem bemerkte in den nacht van Zon dag op Maandag lij bet binnentreden zijner woning, dat in zijne afwezig heid een ongenoodigde gast binnen was gedrongen, en uit zijn gesloten secretaire, die open was gebroken, Duitsche papieren en Nederlandsch zil vergeld had ontvreemd. Der policie. hiervan verwittigd, gelukte het spoe dig den dief in handen te krijgen welke een weggejaagd militair bleek te zijn en zich dus niet lang in den verkregen buit mogt verheugen. Onder Voorst werd dezer dagen een persoon aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan hel stelen van aardappelen, liet bleek dat hij reeds vroeger wegens diefstal bij herhaling met de justitie had kennis ge maakt. Ook had hij beweerd dat het wenschelijk was, dat hij levenslang werd gevangen gezet, aangezien hij tot stelen was geboren, zoodat hij bjj eventueel ontslag zjjn beroep dadeljjk weer ter hand zou nemen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1