LEIDSCIIE COURANT. 18//. V. 71. oor :maa e bt ZATURUAG 24 MAART. rgcr De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de espeditie/tosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverleniiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenis. e b leut S. var 1871 iseht ïuclr berg sioo laj# rfor iphit nats r. - Pe fel 114 0/75 BINNEN LA NUSC1IE BERIGTEN. 18 i5S i n 5» 19 «I 1314, 11 II 5% 11 4 18» m 6') 57 !0 m m 15 dit 42ï 061 Uonf LEIDEN. 23 Maart. Gisteren avond had de gewone vergadering plaats van hel departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De werkzaamheden be stonden in de benoeming van twee leden voor het bestuur en van leden voor de verschillende commission In plaats van de hceren W. T. Werst en prof. P. van Geer, die aan de beurt van aftreding en niet dadelijk her kiesbaar waren, werden tot leden van het bestuur benoemd de hecren dp. D. J. Sleyn Parvé en R. Koopmaus van Boekeren. Tot secretaris werd her benoemd de heer A M. L. Riitnke. Voorts werden voor de commissie der spaarbank gekozen de beeren C. H. Pleyle en G. F. Alsche; voor die der leesbibliotheek de heeren A. P. M. van Gordt, J. F. Esser, G G. Chavannes en W. Vruggink; voor die der zangscholen mr. U. L. A. Obreen; voor die der bewaarschool d'. W. Palmer van den Broek en dr. 11. G. Rogge; voor die der spaarkas de Loeren Adr. Verhoog en A. Bockwijt; voor die dei- volksvoorlezingen de hceren G Japikse, A. M L. Riimke cn F. Stokhuvzeii terwijl voor het nazien der boeken en edecten van de spaarbank werden benoemd de hceren A. P.-11. van Gordt en mr. G. J. Grashuis, aan welke commissie uil het bestuur werd toegevoegd nr. M. li. A. Lisman. Eindelijk deelde de voorzitter nog mede dat door het bestuur aan den bode de Goey als adjunct was toegevoegd W. F. Wijting. - Z. K. II. prins Hendrik d.r Nederlanden heelt het beschermheerschap over de voorgenorneu uitzending naar de Poolstreken op zich genomen. Tot leden van liet hoold-comité zijn benoemd Z. K. 11. prins Alexander der Nederlanden tot voorzitter, benevens de lib. J. I). Fransen van de Putte. 11. 11. Jansen. G. baron van Wassenaer van Catwijck, J. R. J. de Jonge en L. R. Koolemaus Beynen, met toevoeging der presidenten van de op te rig- tcn plaatselijke comités; terwijl mr. J. Reelaerts van Blokland zich met de betrekking van secretaris heeft belast. - Men meldt nil Haarlemmermeer: Op den l*1" Julij 1852 verscheen in de Staatscourant het heugelijk berigt«liet meer is droog." I11 eene bij eenkomst van ingezetenen dezer gemeente werd besloten, deze gebeurtenis in 1877 feestelijk te herdenken. Eene voorioupige commissie heeft zich ge vormd, beslaande uit de hh. H. F. Bultman, mr. J. P. AtnersfoordlA. G. Reede, II. L. Sloots. A. J. G. Timmermans, H. Meijer en J. Tensen, aan welke commissie het nemen van de noodige voorbereidende maatregelen is opgedragen. - Te Rotterdam zijn door de policie aangehouden vier personen, werk zaam aan een koornmolen, onder welke de patroon zelf. Zij zijn verdacht van dielstal van groole partijen graan. Gok een opkooper van het geslolene werd aangehouden. Na opgemaakt proces-verbaal zijn zij ter beschikking gesteld van de justitie. Het geregtshof te Arnhem heeft Willemsenden gewezen huisknecht van den heer Haiti wegens het aflegaen van valsche getuigenis, veroordeeld tot 9 maanden cellulaire gevangenisstraf. Naar men verneemt is, wegens het slechte schoeisel der militairen, die niet de bewaking der grenzen tegen den invoer van vee enz. uit Duitscli- land zijn belast, aan de manschappen iu liet Westerwoldsche (Groningen) toegestaan op klompen te loipen. I)r. P. S.leeraar aan de h. burgerschool te Zierikzee, is wegens mis handeling van zijn hondje lot 15 hoete of 2 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Te Berg en Terblijd in Limburg is dezer dagen in een mengelgroeve een versteende schildpad gevonden die 1 50 M. lang en p. m. 0.80 M. breed is. Dit zeldzaam exemplaar, dal van zeven vinnen voorzien is, werd door den onwetenden vinder voor 100 fr. verkocht. Kort daarna kwam lastge ving van de hooge regering, om het dier tegen eiken prijs voor het rijks museum aan te koopen. 's GRAVEN11AGE 23 Maart. Tot notaris te Mijdrecht is benoemd de heer H. J. H. van der Heyden. eand. notaris aldaar, en tot deurwaarder bij het geregishol te 's llertogen- bosch de heer J. H. Gomberl, thans deurwaarder bij de arroud.regtbank aldaar. De luit. ter zee Is kl. C. A. VVoldringh, beboerende lot de rol van het wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord der kanonneerboot a". 13. wordt overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord; de luit. ter zee le kl. A. van Hengel, dienende als le officier aan boord van "et ramschip Schorpioen, wordt op 11011-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. H. Schotborgh; de scheepsklerk J. S. C F. BlanUensteindienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis wordt op non-activitcit gesteld; de dirigerende officier van gezondheid bij de marine J D Sachse, geplaatst in de maritime directie te Amsterdam, wordt eervol ontheven van de thans door hem waargenomen wordende be trekkingen en op non-activiteit gesteldterwijl de waarneming der betrek- bing van eerstaanwezend officier van gezondheid in die directie wordt op- gedragen aan den officier van gezondheid le kl. J. Latnie; en de officier van gezondheid l' kl. G. J. van Slockum wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. In de zitting van de eerste kamer van heden zjjn vele adressen inge komen tegen de regterlijke wetten. Tegen aanstaanden Maandag ten eeti ure zijn eenige ontwerpen van minder aanbelang aan de orde gesteld. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een brief van den heer de Vries, kennis gevende van het aannemen van zijn benoeming tot lid van den raad van state, waardoor hij opgehouden heelt lid der kanier te zijn. Tevens is ingekomen een brief van den heer Mackay van Ophemert, kennis gevende dat hij, door vestiging zijner woonplaats in het buitenland zich verpligt acht zijn ontslag te nemen als lid der kamer. W. v. A., een knaap van 9 jaren en P. V., oud 20 jaren, hadden zich gisteren voor hel geregtshof alhier le verantwoorden wegens het plegen van twee dielstallen le Gorinchembij naclit, door meer dan een persoon en in bewoonde huizen. De kleinste jongenhij kwam even boven deu bank der beschuldigden uit, bekende, dat hij in de maand November op twee avonden, terwijl zijn oudere makker op den uitkijk stond, op handen en voelen eenen winkel te Gorinchem is binnengeslopen en nadat hij den eersten avond de sleutel der toonbanklade had welen meester te worden, den anderen avond met die sleutel de lade geopend en ontvreemd heeft een bakje met 6 aan zilvergeld, zoomede, dat hij in den avond van den ld11" Jan op gelijke wijze een anderen winkel is binnengegaan en toen eenige wollen doeken heeft tol zich genomen, bij welke gelegenheid de oudere ook weder als wachter fungeerde. Het geslolene werd te zamen gedeeld. De oudste jongen beleed mede volledig zijne schuld. Adv.-gen. mr. van Maanen eischic voor v. van w ien hjj gelooidedat hij met oordeel des onderscheids had eenaudeid, opsluiting in een verbeterhuis en voor V. gevangenisstraf van 20 maanden lot 5 jaren, liet hof deed heden uitspraak iu deze zaak; tie jongste der beschuldigden werd veroordeeld tot opsluiting in een verbeter huis gedurende 20 maanden en de oudste tot gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. BUITENLANÜSCHË BEBIGTEN. ENGELAND. LONDEN22 Maart. I11 liet lagerhuis heeft lord Beresford de aandacht van de regering ge vestigd op de toenemende m.igl van de torpedo's, die in de laatste twaalf maanden een geheele revolutie in de wijze van oorlogvoeren ter zee heelt gebragt. Hij drong zeer aan op liet nemen van proeven en het zoeken naar middelen om aan de torpedo's een geduchten tegenstand te bieden. Iu een uitvoerige beschrijving tredende van de jongste uitvindingen op dit ge bied. wees spreker in het by zonder op de torpedo van Whitcsnad, waar mede drie man in een boot op een afstand van 700 mijlen liet reusachtige gepantserde vaartuig Inflexible tot een wrak kunnen maken. De minister Ward Huilt antwoordde, dat de admiraliteit het hooge gewigt van het nieuwe wapen volstrekt niet miskent: integendeel, dat zij. geheel afgezon derd van de artilleriescliooleene school lot oefening in de torpedo-dienst heeft opgerigt. Zondag avond 11. vierden de te Londen aanwezige Parjjsche Commune- mannen en eenige hunner Engelsche geestverwanten den verjaardag van de Paiijsche Commune met een feestmaal. Het gezelschap lelde 150 personen. Eaiile Lanilrin was voorzitter. Er werd geld ingezameld ten behoeve der getranspoorteerden op Nieuw-Caledonië. Ter verklaring van de toegevende houding, door Rusland by de onder handelingen over liet le leekeiicn protocol aangenomen, wordt het volgende opaegevcn: Rusland heeft geld noodig en hangt nu tijdelijk den palmtak uilom eene nieuwe Iceniiig te kunnen sluiten. Gok in de kringen der hoogere diplomalen hoort men. dat de vrede slechts een benrzenvrede zjjn zal, namelijk eene. die goed genoeg is, om de koersen wat te stijven, maar niet een zoo vaste, om er op den duur op te kunnen vertrouwen. l'HANHHMIt De commissie belast met liet onderzoek van het wels-ontwerp van de hh. Laisaut c. s.sirekkende om den dieiistti'd der militairen te verminde ren tot 3 jaren cn het systeem van vrijwilligers voor 1 jaar af te schaffen, heeft zich voor het behoud van bedoelde vrijwilligers verklaard. Door den heer Pascal Duprat is rapport nitecbragi omtrent het voorstel tot vervolging der schuldigen aan den «coup d'élat"j van 2 December. De commissie sieli voor dit voorstel niet in overweging te nemen. Voor de verkiezing, die Zondag aanst. te Bordeaux moet plaats heb ben, zijn niet minder dan vijf candidateu: de predikant Steeg, radicaal, de priester Chavaniy, monarchaal cn uliraraoniaan, twee onvcrzocnlijken en een werkman, Castainy, die optreedt als candidaat van het proletariaat. De heer Loyson zal op 15, 22 en 29 April aan zijn voornemen gevolg gevenom le Parijs lezingen le houden over onderwerpen van moraal. - In den Faubourg St. Antoine is een moord gepleegd, tiir de geheele

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1