LEI 1)8 CUE 18/7. 68. WOENSDAG 21 MAART. BINNENLANbSCHE BEBIGTEN. De Courant r er schijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. f. 3.R5. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN20 Maart. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (88e vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchinvoor zooverre daaromtrent tot op den 10<kn Febr. 1877 bij liet dep. van oorlog in Nederl. Indië berigl was bekomen. Die lijst bevat de volgende namen: F. M. Wolf, G. Weisgerber, A. Driessens. F. L. Gerin, M. N. C. Derive, A. Malen, M. Böscli, J. B. Opdebek. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 17 Maart van Napels vertrokken. De Madura, op weg naar Batavia, is op 18 Maart te Southampton aangekomen. Z. K. 11. prins Hendrik heeft gisteren te Amsterdam eene vergadering bijgewoond van liet hoofdbestuur van de internationale tuinbouwtentoonstel ling en de toebereidselen op liet Frederiksplein in oogeuscltonw genomen. Bij den gehouden wedstrijd der kapelmeesters van de corpsen infanterie lot het componeren van een nieuwen défileermarsch voor hel leger is aan den kapelmeester P. A. Stenz, Ie Breda, de eer te beurt gevallen, dat zijn marsch als de beste is bekroond. In eene Zaturdag gehouden vergadering van directeuren der (loll. Maatschappij der wetenschappen, daartoe buitengewoon opgeroepen en door 20 leden bijgewoond, is het verzoek van prof. E. H. von Baumhauer, secre taris dier Maatschappij, om de betrekking van inspecteur van het lager onderwijs in Noordhollandwaartoe hij bij kon. besluit van 1 Maart jl. was benoemd, gelijktijdig met het secretariaat te mogen waarnemen, met eene geringe meerderheid van stemmen afgewezen. Volgens het Ilbl. hebben aan de uitnoodiging van liet hoofdbestuur der Nederl. Maatschappij van tuinbouw en plantenkunde, om te bespreken, op welke wjjze de honderdste verjaring van den sterfdag van Linnaeus op 10 Januarij e. k. plegtig zal worden herdacht, vele afgevaardigden van ge leerde en wetenschappelijke ligchamen gevolg gegeven. Men betoonde zich zeer ingenomen met het denkbeeld der plegtige herdenking, die minder het karakter eener feestviering zal dragen, dan wel den stempel eener gedach tenisviering aan een gruot man. Eene commissie zal worden benoemd om voorbereidingen te treffen tot uitvoering van het plan. In lieotdlrekken werden als bestaiiddeelen dn- viering een tentoonstelling van werken en portretten van Linnaeus, een feestrede, uitvoering cener cantate, enz. genoemd. Te Amsterdam had gisteren avond in het Odeon de aangekondigde feestviering plaats, gewijd aan de nagedachtenis van Anton Beinhard Falck. Als feestredenaar trad op dr. T. Jorissen, wiens rede afgewisseld werd door uitvoeringen van een zangkoor en van een orchest. Tc Leeuwarden is door voogden van liet Sint Anlhony-sasthuis aanbe steed het amoveren en weder opbouwen van het oude Sint Aulhoiiy-gasthuis. l)e laagste der 14 inschrijvers was de firma L. J. van Stceiihoven C°.te Utrecht, voor de som van ƒ144,889. Eergisteren avond is de laatste trein van Groningen nabij Beilen, wegens het ontsporen van den tender, blijven steken. De reizigers zijn, naar men verneemt, aan een groot gevaar ontkomen, daar het is gebleken dat de voorwielen van den tender reeds een groot eind wegs door het zand waren getrokken en de tender op de achterwielen o. a. een lange brug was gepasseerd. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten eene geldleening aan te gaan van 700,000. Men meldt uit Groningen: Nadat men in den Eemsdijk bij Weener, in het daar op 31 Januarij geslagen groote gat, dezer dagen een scheepshol had laten zinken en daarop krachtig was voortgegaan met het digten van het gat, zoodat men dacht, dat de spoorweg van de Nienweschans naar Ihrhove binnen eenige dagen weer bruikbaar zou zijn, heeft de storm van 12 Maart alles weer in het ongereede gebragt, en is men genoodzaakt weer op nieuw te beginnen. Door den aandrang van het water zijn weer groote stukken uit den spoorweg weggeslagen en is de pas gelegde noodbrug over het Weenerdiep grootendeels vernield. Een particuliere brief van een marine-officier, gestationeerd op de kust van Atchin in de nabijheid van Simpang-Olim6 Febrnarij jl.behelst 0- a. het volgende: "Het is hier anders op Atchin zeer gezond; althans aan boord van de schepen heeft men veel minder zieken dan op Batavia of Soerabaya. Als de boel hier maar eerst een beetje op orde is, geloof ik dat Atchin ons nel voordeel zal opbrengen, en zoolang zal het nu ook wel niet meer duren, wat sommigen ook jammeren. Als die lui zeiven eens een kijkje komen nemen op Oleh-leh, Bras, Edi, Pedir, zouden ze geloof ik heel raar opkijken dat het hier in dien korten tijd al zoo vooruitgegaan is. In Oleh-leh en den kraton is het werkelijk alsof je in eene gewone provincie-stad komt." (IV. R. C.) Bij de maatschappij van levensverzekering The Gresham (zie de hierachter geplaatste aankondiging van den heer S. Wolfson, agent voor 's Hage en omstreken) werden, ingevolge het verslag uitgebragl over het 28ste boek jaar ingediend 4027 voorstellen lot verzekering van een bedrag van 20,819.037.33; daarvan zijn 3389, tot verzekering eener som van ƒ17,203,020 38, aangenomen en werd een getal polissen afgegeven gelijk staande met dat der toegestemde aanvragen. De contracten van onmiddellijke lijfrenten, gedurende dit jaar aangegaanvertegenwoordigen een totaal bedrag van ƒ54.305 22. De inkomsten uit premiën voorvloeijende, bedragen, na aftrek der sommen voor herverzekering betaald, ƒ4,606,811.19, waarbij inbegrepen ƒ593,150 83 aan premiën voor het eerste jaar van verzekering. liet saldo der interest-rekening bedroeg ƒ1,156,390.14, dat. met bijbere- kening van liet bovengemelde bedrag aan ingecasseerde premiën, het jaar- lijksch inkomen der maatschappij tol ƒ5,736.201.33 doet stijgen. De vorderingen ten laste der maatschappij, voortspruitende uit polissen van levensverzekeringen, en die in den loop van dit jaar werden erkend, bedroegen een som van ƒ1,685,797.87, waarvan ƒ24,655.40 was herverze kerd. terwijl de vorderingen ten gevolge van gemengde verzekeringen, ver zekering van bruidschatten en uitgestelde kapitalen, welke te vervallen kwamen, ƒ957,603.45 bedroegen. Bovendien werd ƒ410,153 45 aan verze kerden, overeenkomstig hun verlangen, voor terugkoop der polissen betaald. Na uitbetaling dezer bedragen en der in den loop van het jaar verschul digde lijfrenten, zoowel als der noodzakelijke kosten van beheer en alle andere onkosten ten laste der inkomsten van dit jaar, bleef een saldo van ƒ1,731,338 04 over, waarmede het fonds, bestemd voor de loopende polissen der maatschappijvermeerderd werd. Dit fonds bedroeg op het einde van het boekjaar 26.452.275.12 en vormt, met een bedrag van ƒ612,554 64, gereserveerd voor het betalen van nog niet geregelde vorderingen van onopgevraagde lijfrenten en van andere posten, een tot ƒ27,064.829.77 in gerealiseerde fondsen. De thans bestaande geldbeleggingen der maatschappij brengen gemiddeld 5 pCl. op 's GRAVENllAGE20 Maart. Door Z. M. is agrealie verleend der door het Kapittel der Dnitsche orde, Balije van Utrecht, gedane admissie van R. baron van lleeckeren van Brand- sen burg lot ridder-expectant der Duitsche orde, geregtigd tot het dragen van het kleine ordenskruis. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden is be noemd de heer II. Koppcnol, te 's Hage. Z. K. 11. prins Frederik zal vermoedelijk aanstaanden Zondag alhier terugkeeren. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De van de tweede kamer ontvangen wets-ontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. In de zitting van de tweede kamer van heden is behandeld het 9'« ol laatste ontwerp der regterlijke wellenhoudende overgangsbepalingen omtrent het personeel der ontbonden arrondissements-regtbanken en kan- tongeregtcn en verder personeel. Dit ontwerp is aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. De procureurs bij de ontbonden regtbanken worden geacht te zijn aan gesteld bij de regtbank of de regtbanken waartoe het gebied behoort van de ontbonden regtbank bij welke zij hunne bediening uitoefenden. Gelijke bepaling is vastgesteld voor de deurwaarders bij de ontbonden regtbanken en kantongeregten. De notarissen, aangesteld vóór het in werking treden dezer wel, zijn, onverminderd hunne bevoegdheid in den geheclen omtrek van hel nieuwe arrondissement, tevens bevoegd hunne bediening uit te oefenen in den geheelen omtrek van het voormalig arrondissement, waarin hunne standplaats gevestigd is. Het geregtshof alhier heeft gisteren in hooger beroep uitspraak gedaan in twee beroepen van vonnissen der regtbank te Rotterdam, waarbjj twee inwoners van Kralingen wegens het aanleggen en houden van loterjjen. niet bij de wel toegekend, tot 300 boete zijn veroordeeld. Alleen voor zooveel de opgelegde straffen betreft, werden de vonnissen vernietigd en eene boete van ƒ100 voor eiken appellant uitgesproken

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1