BUÏTKWLAWÜSCHE BEKIGTKN. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 14 Maart. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat F. 1 Trockenbrodt, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tol het dragen van de Duitsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtogt legen Frankrijk in 18/0/71. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. A. II. Waller als plaatsvervangend kantonregter te Grave, en aan den heer J. G. van der Heyden als notaris te Mijdrecht. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, met verwerping van alle amendementen, het ontwerp regelende het reglsgebied van het geregls- hof te Leeuwarden aangenomen met 53 tegen 20 stemmenen dat rege lende het reglsgebied van het geregtshof te Amsterdam aangenomen met 54 tegen 19 stemmen na verwerping van het amendement van den heer de Jong, lot behoud der regtbank te Hoorn met 39 tegen 34 stemmen. Bij de teraardebestelling van het stoflelijk overschot van d'. Lindo op gisteren bewees de tegenwoordigheid van vele corporatien en bijzondere per sonen, welke zich aan de laatste rustplaats hadden geschaard, dat de afge storvene zeer vele hoogschattende vrienden en vriendinnen lelde. Zelfs de schooljeugd, jongens en meisjes, had een plekje bij de groeve bezet en van de openbare tusschenschool te Loosduinen, langs welk gebouw de stoet den weg naar den doodenakkcr volgde, was als een tecken van deelneming de *lag Lal verstok geheschcn. De leerlingen dier inrigtiug legden bij het voorbijtrekken van dien hoogst eenvoudigen stoel twee immortellen-kransen ep de lijkkist, als een hulde aan hunnen beschermheer. Bij de geopende groeve werd ter nagedachtenis van den heer Lindo door een zijner oudste vrienden, den heer dp. Mulder, voormalig inspecteur van het lager onderwijs in Utrecht, een treffend woord gesproken. Hij, die 24 jaren in zijne vriendschap had gedeeldschetste zijnen besten vriend als een ede! en werkzaam mensch, die het goede geheel van harte heeft ge daan. De spreker bragt den afgestorvene in herinnering als een eenvoudigen man, die daarom door zoo velen werd geëerd, omdat zijne tallooze geschrif ten den stempel dragen van zijne beminnelijke individualiteit en omdat daar waar hij aan zijnen natuurlijken aanleg als humorist en satiricus den vrijen loop liet, altijd zijn oordeel werd getemperd door het ware menschelijk ge voel en de welwillendheid, die in zijn hart huisvestten. Waar de heer Mul der er op wees dat de waarde als mensch bij den geliefden bevorderaar van liet volksonderwijs de maatstaf van schatting was, daar moest hij ook aan zijn goed en edel hart hulde brengen. En de spreker kweet zich van die taak, door Lindo voor den geest terug te brengen op hetoogenblik toen hij vcor een weldadig doel naar de pen greep en die roerende bede schreef, welke een innig gevoel van medelijden afdwong; en de heer Mulder voegde er bij dal de redding van een onderwijzer van den ondergang een der ge lukkigste dagen zijns levens was. Onder het gezang van Lindpaintner's "Graflied" door het onderwijzers- zanggezelsehap //Euphonia", werd de kist in de groeve neergelaten waarna een der betrekkingen van den heer Lindo aan de aanwezigen den dank der familie vertolkte. Hel Nederlandsch museum op de Prinsengracht is onlangs door aan koop in het bezit gekomen van een met zilver gemonteerd musket, dat in 1781 door prins Willem V aan Zoutman, den held van Doggersbank, ver eerd werd, Van dit feit wordt nog bijzondere melding gemaakt op een p'aat, die met inscrnptic voorzien en boven op de kolf aangebragt is. EK G Eï- X ii. LONDEN 13 Maart. Renter's Agentschap meldt, dat de vrede lusschcn de Transvaalsche republiek en Secocoeni is gesloten. Deze laatste heeft de Transvaalsche sonvereinitcit erkend en zich verbonden tot het leveren eener vergoeding, bestaande in 2000 stuks vee. Een Egyptisch oorlogschip, van Suez vertrokken voor het opsporen en aanhouden van slavenhalersis op zee verbrand. Er waren 420 personen aan boord, onder welke verscheidene Engelschen. Op 20 na, zijn allen door de Agra gered. In het bureau der New-York Herald te Londen is het volgende tele gram ontvangen: Een gevaarlijke storm gaat over de Atlantische Oceaan en zal omstreeks Woensdag in Engeland worden waargenomen. De heer Grant, de gewezen president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, heeft den 31,D Maart het Witte Huis (het gouvernementspaleis) verlaten en bij den heer Fish, s/crelaris van staat, zijnen intrek genomen. Hij is voornemens een togtje door hel wcslcn der Unie te maken en daarna Europa te bezoeken, met zijne vronw, zijne dochter Nelly en haren man. Sarloui, een Engeischman. FRVHHitlJ H. De kamer van afgevaardigden heeft een aanvang gemaakt met de be raadslaging over hel o.itwerp van wet betredende de spoorwegen, houdende goedkeuring van een tusschen den staat en de Orleans-maatschappij gesloten overeenkomst met betrekking lot de vereeniging der kleine lijnen van den Zuid-Westerspoorweg met het net dezer maatschappij. De heer Richard Waddington, rapporteur der spoorweg-commissie, stelde de vernietiging van de overeenkomst voor; de heer Allain Targé wil die gewijzigd zijn. Weder is aan 224 veroordeelden der Commune vermindering of kwijt schelding van straf verleend. Naar aanleiding van een door den minister Waddington genomen be sluit is ecne commissie bijeengekomen, ten einde de middelen te onderzoe ken om, zonder bezwaar voor de schatkist, de voor Frankrijks geschiedenis belangrijke handschriften, in de openbare verzamelingen bewaard, te photo- graleren. Daartoe zal eene centrale werkplaats aan het departement van dien minister worden verbonden, flel is vooral te doen om unieke stuk- kén, welke bij brand en andere rampen zouden kunnen verloren gaan, aldus voor de wetenschap te behouden. De academie van wetenschappen heeft dezer dagen een gewiglig be sluit genomen. Gehoor gevende aan eene uitnoodiging van den minister van landbouw, verklaarde zij zich bereid, in geheim comité een wels-ontwerp in gereedheid te brengen tot bestrjjding van den phylloxera, die thans 25 wijnbouwende departementen teistert en nog aanhoudend om zich heen grijpt. Is de regering eenmaal gewapend met eene wet, dan zal zij door tastende maatregelen kunnen nemen en welligt er in slagen, het kwaad, dat nu onafgebroken voortwoekert, voor goed of voor geruimen tijd uit te roeijen. Aan het station St Lazare te Parijs had dezer dagen het volgende plaats. Een jonge net gekleede dame begaf zich, van een plaatsbillet voor zien, 's avonds in een geheel leege coupe eerste klasse va den trein, die op het punt stond te vertrekken. Zij sloot hel portier achter zich digt, om onmiddellijk daarop de coupé door het andere portier te verlaten. Zij legde zich na een dikken sluijer om het hoofd gewonden te hebben met hel hoofd op de rails, tusschen de wielen van den wagen. Eenige oogenblikken later vertrok de trein en had de ongelukkige haar doel bereikt. In het Zuidwesten des lands is in de laatste dagen eene ontzettende massa sneeuw gevallen. Aan den Réveil dn Dauphiné wordt uit Balme- du-Rencurel geschreven, dat op sommige plaatsen de sneeuw eene hoogte heeft bereikt van 1) meter. De sneeuwjagl ging met stormen gepaard. Eene lawine, ter breedte van 200 meter, is van de rots, die de gemeenten Ren- curel en Meaude van elkander scheidt, naar beneden gestort en wierp al les, wat op haren weg lag omver, ol sleepte hel in hare vaart. Eeuwen heugende bootnen z(jn ontworteld. DUIT9CIILAND. In de zaak der gewezen Fransche militairen, die in Elzas-Lotharingen zijn teruggekomen en bevel hadden ontvangen het land te verlaten, heeft de rijkskanselier thans, ter gemoetkoming in de hiertegen aangevoerde bezwaren, de volgende beschikking genomen: Zjj die vóór 1 Ja nu a rij 1851 zijn geboren en vóór 21 Mei 1871 in Fransche dienst zijn gegaanen derhalve van die militaire dienst zouden zijn vrijgesteld als zij in Duitsch- land waren gebleven, zullen alsnu genaturaliseerd kunnen worden, mits geen bijzondere redenen daartegen bestaan en zij de bewijzen inleveren dat zij aan de militaire dienst in Frankrijk ten volle hebben voldaan. Aan hen, die na 1 Januari) 1851 zijn geboren en in het Fransche leger hebben ge diend, zal de naturalisatie niet worden geweigerd, indien persoonlijke redenen en familiebetrekkingen de naturalisatie wenschelijk maken en er geen bijzondere bezwaren tegen beslaan. Het bevel om het land te verla ten) blijft geldig voor Fransche militairen in werkelijke dienst, die geen naturalisatie aanvragen. Te Iserlohn is eene bende valsche munters, bestaande uit zes perso nen in hechtenis genomen. Men vond bij hen niet slechts ecne hoeveelheid valsche munt, maar ook een aantal valsche //Casscnscheine". De l'ost deelt mede. dat tijdens de Russische generaal IgnatiefT zich Ie Berlijn bevond, ruim twintig journalisten hunne opwachting hebben willen maken bij genoemden diplomaat. Door zijn secretaris deed hij hun mede- deelendat een ongesteldheid hem verhinderde bezoeken te ontvangen en dat hij daarenboven niet de minste geneigdheid had zich te laten uithooren. Uit Peslh meldt men van 10 Maart dat gedurende 36 uren een digte sneeuwjagl woedde, zoo zelfs dat het verkeer in de stad op enkele plaatsen feitelijk onmogelijk was. Hetzelfde was op verscheidene spoorweglijnen het geval; op sommige plaatsen waar de spoorbaan zelf een ravijn tusschen bergen vormt of daar waar zij een natuurlijk ravijn doorsnijdt, was door den feilen wind de sneeuw zoo opeengehoopt, dat zij lot 4 meter hoog was, zoodat het vuur in de locomotief werd uitgedoofd. Op sommige plaat sen bleven dan ook de treinen te midden van die sneeuwbergen staan. Te St. Petersburg is het in de laatste dagen nog zeer koud geweest; de thermometer teekende 20" R. beneden vriespunt. Men heeft in Rusland sedert tien jaren zulk een strengen winter niet beleefd. BERLIJN, 13 Maart. Heden kwam bij de behandeling derrijksbegrooting nogmaals de quaestie van de oprigting van rijks-ministerien ter sprake; Bismarck maakte daarbij de opmerking, dat rijks-minisleriën in het stelsel van de thans bestaande inrigtiug van het rijk niet pasten; de grondwet teekende den weg af, dien men te bewandelen haden zoolang hij rijks kanselier was zou hij daarvan niet af.vijken. Een terugblik op het verleden van het nog zoo jonge Duitsche rijk toonde aandat het rijk in zijne orga nisatie slechts langzaam voort kon schrijden, dat men tot dusverre evenwel in het regie spoor liep en practischc vorderingen maakte. LONDEN, 13 Maart. In het lagerhuis zeide sir Stafford Northcote, in antwoord op de vraag door den heer Hartington aan de regering gerigt, dal de regering de Russische circulaire in ernstige overweging neemt. De heer Bourke zeide, in antwoord aan den heer Lewis, dat hij geen enkel berigt ontvangen heeft omtrent een eisch van Bismarck, dat Frankrijk het maken van versterkingen aan de grenzen zou staken. ROME. 13 Maart. De heer Peirucelli zal de regering interpelleren over hare politiek in de nieuwe phase der Oostcrsche quaestie en over de begip- selen, waarnaar zij zich zal gedragen in de oncenigheid tusschen de kabi netten van Londen en Petersburg. PARIJS, 13 Maart. De Parijsche correspondent van de Indép. Beige heeft heden een onderhoud gehad met generaal IgnatiefT en van hem het volgende vernomen: Ignatieff hoopt dat de beslissing, door Engeland te ne men, gunstig zal wezen. Daar Engeland den oorlog met Servië heeft ver oorzaakt door het Berlijnsche memorandum te verwerpen zal het getne

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2