LEIDSCIIE COUR A IT. 187 .V, 03. DONDERDAG I"> MAART. STADS-HEK IC HTEiN. 3N A T S O i\ A I7E MILITIE. B LN N E N L A N L> S C11E B E RIG T E N 4 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels i.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant mordt verzonden bladz. 19—20 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den lieer Commissaris des Ivonings in de pro vincie Zuid-llo!landdd. 6 Maan 1877, A, n". 726/1 (2e afd.), ten geleide van een afdruk eeucr beschikking van Zijne Excetlenlie den Minister van Oorlog, in dato 10 Februari 11., u°. 52 P, houdende een aantal gunstige be palingen voor hen die te dezen jare bij de militie optreden; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bedoelde beschik king, aan de persoonlijke vervulling der mililicplichlen beduidende voor rechten zijn verbonden, waarvan de kennisneming voor lotelingen zeer is aan te bevelenalvorens maatregelen worden genomen om hen in den dienst te doen vervangendaar veien zich daardoor wellicht tol persoonlijke dienst vervulling zullen gedrongen zien dat die Minisleriëele beschikking voor belangstellenden op de gcmeenle- secretarie Ier lezing is nedergelegd dagelijksZon- en Feestdagen uitgezon derd. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing iu de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDEI EU, Burgemeester. Leiden, 14 Maart 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 14 Maart Het voorloopig verslag van de coma issie van rapporteurs omtrent de overweging in de afdeelingen der tweede kamer van de regeringsvoordragt tot herziening der wet op het lager onderwijs is thans verschenen, liet is een uitvoerig stuk, 59 blad druks. De algemeene beschouwingen hebben geloopen over de twee volgende vragen: 1. welke behoort de verhouding te zijn lusschen openbaar en bijzonder onderwijs, en 2. in hoe verre strekt liet thans behandeld wets-ontwerp tot oplossing dier vraag in een voor de verschillende meeningen aauuemelijken zin? Omtrent de eerste vraag open baarden zich twee lijnregt tegenstrijdige gevoelens en nopens de tweede vraag stemden zij, met weinig uitzonderingen, ofschoon dan ook op zeer verschil lende gronden, in slotsom overeen. Het oordeel over het wets-ontwerp en ook over de memorie van toelichting was over het algemeen ongunstig. Bij het verslag zijn gevoegd drie nota's, een vau de lib. van den Berch van Heemslede c. s.een van den heer Bichon van IJsselmonde, en een van den heer Basiert. De minister van financiën, in aanmerking nemende dat herhaaldelijk gedrukte stukken ter post komen, welke ten gevolge van ongeoorloofde bijvoegingen niet volgens het tarief voor drukwerken mei de post kunnen verzonden worden, heeft den belanghebbenden herinnerd, dat op den alge- meenen regel, dat alle bijvoegingen of veranderingen in gedrnkle of daar mede gelijkgestelde stukken, behoudens de vermelding van de plaats van afzending, dagteekening en naam der afzenders, zijn verboden, bij de ver schillende kon. besluitenalleen de navolgende uilzonderingen zijn toege laten: a. Drukproeven, behalve verbeteringen van den tekst, aanleckeniu- gen van den corrector, kennelijk tol de proef betrekking hebbende en aanwijzingen voor drukker of zetter. De kopijen of manuscripten kunnen met de drukproeven waartoe zij behoorenonder dezelfde strook of kruis band worden verzonden; b. prijscouranten, bcursberigtcn en circulaires, de onderleekening van de leden der firma, invulling der prijzen, verandering der prijsopgavenopgave van den naam van den handelsreiziger of veran derde naamsopgave van dien reiziger en van hel tijdstip waarop hij zich bij den geadresseerde zal vervoegen; c. boeken, tijd- en vlugschriften, op den omslag of op een der eerste bladzijdende mcdedeeling van den naam des zenders en van hem, voor wien het werk bestemd is. Voorts de schrif telijke bijvoeging van den naam van den geadresseerde en van de titels en prijzen der werken in de daarbij gevoegde en daarop betrekkelijke facturen. Het schriftelijk of langs den mechanischen weg invullen van bestel- en inteekenlijstenhet plaatsen van teekens of van getallen in cijfers of letter schrift in catalogussen en dergelijke tot aanduiding van hetgeen besteld of waarvoor ingeschreven wordt enz., is niet toegelaten. Op Maandag 26 Maart aanst. zal door den directeur van 's rijks ma gazijn van militaire kleeding, uitrusting enz., te Delft, in genoemd maga zijn, in het openbaar, worden aanbesteed o. a. de levering van 5000 een mans wollen dekens, in vijf partijen, ieder van 1000 stuks, en 1000 tweemans wollen dekens. Gedurende de aanstaande internationale tuinbouw-tentoonstelling te Amsterdam zal aldaar in de Hollandsche en Fransche talen een dagblad verschijnen, uitsluitend aan de tentoonstelling gewijd. liet stoomschip Jara, op weg naar Batavia, is op 12 Maart van Suez vertrokken, en de Prins Hendrik, mede op weg naar Batavia, kwam op 13 Maart te Port-Said aan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de verordening op de plaatselijke directe belasting, geheven naar het inkomen, aangenomen. De klassen zullen van een inkomen van ƒ2000 tol een van ƒ90000 met20pCt. klimmen, daarboven van ƒ90000 tot ƒ160,000 met 15 pCt. en daarboven met 10 pCt. Voor de inkomens beneden de ƒ2000 zullen er 6 klassen zijn met reductie, in dier voege dat van het telken jare vast te stellen per centage de belasting in de eerste en tweede klasse voor k in de derde en vierde voor in de vjjfde en zesde voor M zal verschuldigd zijn. De eerste klasse vangt aan met een inkomen van ƒ600. Een voorstel van den heer van Nieropom bij de regering aan te drin gen op een wijziging der gemeentewet, ten einde de gemeente de bevoegd heid te verzekeren opcenten te heffen op de successiebelastingwerd met 21 tegen 11 stemmen verworpen. Door de politic te Utrecht is eene vervolging ingesteld tegen een klerk op het kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen aldaar, die valsche hnndtcekeningen had geplaatst op billetten der perso nele belasting. De dader is voortvlugtig. Een tweede persoon, die gelijk feit op een billet voor de grondbelasting had gepleegd, is aangehouden, ter beschikking gesteld der justitie es naar de cellulaire gevangenis overgebragt. De arrond regtbank te Arnhem heeft besloten, met het oog op de aanhangige regterlijke wets ontwerpen en op de onzekerheid van de toe komstige zamenstelling der regtbank, geen pleidooijen meer in civile zaken te doen houden; de regtbank zal evenmin meer uitspraken bepalen in zaken waarin door partijen eenvoudig regt op de stukken zou worden gevraagd. Hiervan worden alleen uitgezonderd verstekzaken en spoedeischende gevallen. Hoe door zulk een besluit het belang der justitiabelen met mogelijkheid kan worden bevorderd, begrijpen wij, zegt de Arnh. C.. als leeken in de regtsgeleerdheidniet. Wel zouden wij kunnen begrijpen, dat bij een regts- collegie zooveel achterstallig werk was, dat voor de afdoening hiervan alle beschikbare tijd vereischt wordt; maar dan is de maatregel toch slechts ten voordeele van een gedeelte der justitiabelen, van die gelukkigen, wier zaken zóó ver gevorderd zijn, dat er niet meer iu behoeft te worden gepleit of de uitspraak bepaald. Is dit de reden, wat wij slechts gissen, dan zien wij met bezorgdheid de toekomst te gemoet. Een der moliven toch voor de nieuwe regterlijke wetten was, dat de regters meer werk zouden krijgen; maar wanneer de regtbank te Arnhem nu reeds haar werk niet afkan, wat zal het dan wezen, als haar nog meer zaken ter behandeling worden opgedragen Zondag morgen II. viel een conducteur, bij hel vertrek van den goede rentrein van Arnhem naar Zntphen; hij wilde onder het rijden op de loop plank springen, en bleef aan zijn jas hangen, zoodat hij met het hoofd naar beneden een eindweg werd medegesleept. Men stopte terstond de trein, en de man is er met den schrik en ligte kneuzingen afgekomen. Te Nijmegen werd dezer dagen een milicien van het garnizoen door een burger onthaald eu daarop in beschonken toestand naar de kazerne be geleid. Uil dankbaarheid ontfutselde de milicien den burger zijn horologie, voor welk feit hij voor den krijgsraad zal teregt slaan. Berigten uit Zuid-Afrika van 13 Februarij melden het volgende: De Express van den Oranje-Vrijstaat acht het confederatieplan geheel onaanne melijk, maar bepleit een naauwe alliantie mei Engeland. In de Transvaal is een sterke beweging tegen hel confederatieplau. De presidentsverkiezing is uitgesteld; de volksraad is bijeengeroepen; de Engelsche gemagtigde Shepstone is te Pretoria aangekomen. Cheuny, een onderkapitein van Seco- coenie, heeft vrede gemaakt en boete betaald. In sommige streken vechten de Kaflers onderling. De berichten van de Zoeloegrens zijn niet bevredigend: Ketchvvayo maakt aanspraak op al het land oostwaarts van Drukenberg.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1