LEiitscnf: COURANT. V. 61. 187; BWGSDAG 13 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiên is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. II R - IJ K. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 27«teo December 1876, n°. 11/1 Provinciaalblad n». 87), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1877: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der wel lan den 7eQ April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen van 1 en 2 dekame- ter, de ruimtematen, de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij he- hoorende strijkers en de gewichten, [zullende de herijk van dit j aar zich alleen bepalen tot het vorenstaande)onder mededecling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeenteapotheeken wel: voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 13 en 14 Maart, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 15 en 16 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlund.-che Zaken, van den 18den December 1876, de letter Kin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoorrnerk voor de gemeente leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien hij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 3 Januari 1877. v. d. BRANDEI.ERBurgemeester- E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2® alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 5de" tot en met den I7den Maart e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal/negen tot negen uren cn des namiddags van half twee tot twee urenbehalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 Maart 1877. v d. BRANDELER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 12 Maart Voor de heden gehouden aanbesteding van het onderhoud en vernieu wen van onderscheidene werken behoorende lot hel Delftsche jaagpadvoor den tijd van 5 jarenzijn ingekomen 5 billetten. Laagste inschrijver was P. Kapteyn den Bouwmeesler, aannemer te Leiderdorp, voor 1560 's jaars. Verder werd ingeschreven door M. Rutgers voor 1690C. J. van Vliet voor 1600, P. van der Kamp voor 1600 en S. van Leeuwen voor 1570. Voor het leveren van een metselschouw is als eenige inschrijver aannemer geworden, voor 297, P. C. Maas, scheepmaker alhier. Van de faecale stollen, die verzameld worden in dat gedeelte van Wijk II der gemeente waar het Liernursche stelsel is toegepast, is voor den tijd van 12 maanden pachter geworden D. M. Verhoef te Oegstgeest voor 0.10 de 100 kilogrammen. Van de opbrengst der tol- en bruggelden aan de Spanjaardsbrug en het Zjjlhek onder de gemeente Leiderdorp is de gunning aangehouden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hccloliters, waren de hoogsle prijzen 40,00, 20.00, ƒ4.30 en ƒ2.10 en de laagste prijzen 40.00, 20.00, ƒ4.00 en 2 00. De bijeenkomsten voor fabriekarbeiders enz., waarmede door de commissie der volksvoorlezingen dezen winter eene proeve werd genomen, en die ge durende vier Zondag avonden in de Stadszaal hebben plaats gehad, werden gisterenavond door den voorzitter met een woord van harlelijken dank aan d\ Koopmans van Bockereu, die in die vier bijeenkomsten zijne bekende novelle: «In de kooi" had voorgedragen, besloten. Luide gaven alle aan wezigen hunne instemming te kennen met den daarbij uitgesproken wensch, dat de geachte spreker nog lang gespaard mogt blijven om ook voor het volk nuttig te zijn, en uil zijn welversneden pen nog menige novelle vloeijen mogt als deze, die, terwijl vorm en inhoud boeijen, tevens de strekking hebben ont hel zedelijk gehalte der lezers te verhellen. Hij herinnerde tevens nog eens aan het doel, waarmede door de commissie met deze Zondagavond-bijeenkomsten eene proeve was genomen. Zij die op fabrieken werken kunnen in het algemeen door hun werk 's avonds niet tijdig genoeg hunnen arbeid staken, om zoodanige bijeenkomsten als de volksvoorlezingen bij te wonen. Moesten zij er daarom van verstoken blijven? De commissie oordeelde van neen, en door de welwillendheid van den heer van Boekeren daartoe in slaat gesteldnam zij deze proeve. Of zij aan het doel heeft beantwoord? Spreker zal hierop alleen dit zeggen, dat het evenzeer te betreuren is dat deze bijeenkomsten nog door niet meer deren zijn bijgewoond, als het vreemd mag schjjnen dal sommigen, óf alleen bij dc eerste, óf cukei bij de tweede en derde tegenwoordig waren, en daardoor natuurlijk hel verband hebben gemist. De bijeenkomsten hadden bovendien nog ten doel hare bezoekers te leeren hoe in den huisselijkett kring de Zondag avond op aangename en leerrijke wijze kon worden door- gebragt. Wanneer tnen toch deze bijeenkomsten beschouwde als die van één groot gezin, waar het hoofd of een der andere leden iets belangrijks mededeelde of voorlas, dan kou dit evenzeer, ja nog gemakkelijker, in kleiner kring geschieden. De (misselijkheid zou er door worden bevorderd en in het algemeen zou men er wel bij varen. Vroeg menhoe aan goede boekeu te komen? Hjj antwoordde: iederen Vrijdag staat de Nuts-bibliotheek voor ieder belangstellende openen gratis worden daar de boeken uitgeleend. Ook bij Janmaat. de jongens van de kweekschool die getrouw alle vier de lezingen hadden bijgewoond, hoopte spreker dat deze bijeenkomstenook als zij al lang den huisselijken haard hadden vaarwel gezegd, nog levendig in hel geheugen mogten blijven, en moedigde tevens hen aan, om, als zij eerlang 't ruime sop zouden kiezen, vooral te zorgen steeds een goed en degelijk boek bjj zich te hebben; dat zou hen niet alleen, als de arbeid word gestaaktvoor verveling behoedenmaar hen tevens ook dan leerzaam en nuttig bezig houden. Met een vaartwel en tot weerziens! sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Men schrijft ons: Met geen of zeer geringeu aanvoer van zeevisch werd de vastentijd begonnen, waarvan nu de helft is verstreken. Misschien dat de andere helft en voornaamste lijd van vleeschderving nog met over vloed van visch gezegend wordt. Stormen hielden de schuiten vaak aan het strand gekluisterd of joegen ze in ontredderden toestand uil zee voor den wal terug. Toch werd er nog wat vangst besomd van eenige beleekenis. Maar de visch ging tegen schromelijk hoogen prijs naar het buitenland. Is Holland traag, hel buitenland is graag, en in een wip is de visch verladen; naar de prijzen wordt er niet gevraagd. Die geen geld ontziet behoeft echter voor hel buitenland nog niet te wijken, tenzij ®eH aan stokvjsch, zoulevisch of haring de voorkeur mogt geven. Gisteren (11 Maart) bragt men een wagen met ijs in de stad, dat uit sloolen was geschept, om een ijskelder te voorzien. Bij een heden bij de tweede kamer ingediende wijzigingswet op het notarisambt zijn 25-jarige leeftijd en doctoraal in de region o. a. vereischten voor de benoembaarheid tot notaris. 's Lands middelen over de twee maanden dezes jaars hebben opge- gebragt 12,319,168.97, zijnde f 474,000.88 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1876. De raming bedroeg 14.898,172.86, Het stoomschip Javavan Amsterdam naar Batavia, is op 10 Maart van Port-Saïd vertrokken. De Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 9 Maart van Suez vertrokken. Den 7Jeo April a. s. zal per stoomschip Prinses Amalia uit Nieuwe Diep, met bestemming naar Indie, vertrekken een detachement suppletie-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1