LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 10 WAART. STADS-BERICHTEN. Eerste Zitting van den Militieraad. BINNENLANBSCUE BERIGTEN. 1877. •V. 5». De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlien is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste sitting van den Militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 [Staatsblad n°. 72), wordt gehouden Op Maandag den 12Jcn Maart 1877, des voormiddags te elf uren, voor de lotelin- gen die de nommers gelrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één our, voor hen die getrokken hebben van n". 101 tot n". 150; Op Dinsdag den 13lle3 Maart 1877, des namiddags le halftu-eevoor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 200; Op Woensdag den 14Jen Maart 1877, des namiddags te den uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 201 tot n°. 280 Op Donderdag den IS"16" Maart 1877, des namiddags te één uur, voor hen die gelrokken hebben van n°. 281 tot n°. 363; en zulks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten ver schijnen 1°. de vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lolelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte dat de lolelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gebonden worden gecne redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezenterwijl hel niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting lot het verschijnen voor den Militieraad of lot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Maart 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2« alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N#. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 5,|en tot en j met den J7den Maart e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Rinnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 Maart 1877. v d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 9 Maart De tweede kamer der staten-generaal heeft heden ontwerp n". 5 der regterlijke wetten, volgens hetwelk le Leiden geen arrondisseinents-reglbonk zal gevestigd zijn, aangenomen. In ons overzigt van het verhandelde in de gemeenteraads-zitting van gisteren hebben wij abttsivelijk gemeld dat de concept-statuten der Leidsche duinwaterleiding werden aangenomen met 17 tegen 2 stemmen. Na verwer ping van het amendement van den heer Hartevelt op art. 13 met 10 tegen 9 stemmen, werd dat art. afzonderlijk in stemming gebragt en goedgekeurd met 17 legen 2 stemmenterwijl de concept-statuten met algemeene stem men werden aangenomen. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Haarlem is benoemd de heer J. J. Hubrecht, thans ontvanger dierzelfde middelen te Leiden. Gisteren was J. Noest als eerste bediende 25 jaar werkzaam geweest aan de scholen van het genootschap Mathesis Scienliarum Geuitrix. Die dag is geenszins onopgemerkt voorbijgegaan. Aan den avond werd het einde der lessen aan die scholen vervroegdde leeraars kwamen bij elkaür en den leerlingen werd vrijheid gegeven. Het bestuur des genooischaps was ten 7 ure vergaderd en na afdoening van de huishoudelijke zaken werd om streeks 8 ure de jubilaris binnengeroepen en door den voorzitter gecompli menteerd, waarbij hem een gouden horlogie met inscriptie werd overhan digd. Daarna binnengeleid in een der leerzalen werd hijnamens de leeraren, toegesproken door den directeur, en werd aan het bovenbedoelde horlogie een gouden ketting gehecht, met een eigenaardig gouden sieraad (charivari) daaraan verbonden, voorstellende een teekenplank met een tce- kenhaak daarover. In cene andere leerzaal wachtte hem vervolgens eene deputatie der leerlingen met het vaandel. Aldaar werd hem eene mahonie houten salon-tafel met zilveren plaat en inscriptie aangeboden. Een album met de handteekeningen der leerlingendie tot dit geschenk hadden bijgedra gen, werd gelijktijdig overhandigd. De jubilaris, die zeer gelroflen was. beantwoordde ieder der toesprakendie tot hem van wege het bestuurde leeraren en de leerlingen gehouden waren, op eene zeer gepaste wijze. Tot de deputatie uit de leerlingen en tot eenigen der oudste sprak hij als een oud-scholier en wees er op hoezeer hij alles wat hij geworden was te dan ken had aan het genootschap, dat met een zoo welwillend bestuur en be kwame leeraars menig nuttig burger gevormd had. Vervolgens werden al de leerlingen toegelaten om den jubilaris, wien onder het vaandel des ge- genootschaps eene eereplaats was toegewezen, geluk te wenschen, waarna zijop eene allezins gulle wijze door den jubilaris onthaaldde school deden weergalmen van vaderlandsche liederen of door een driewerf her haald hoezee! van hunne vreugdevolle ingenomenheid met hel zilveren feest van den algemeen geachten Noest getuigenis gaven. Onze stadgenooten zullen gaarne iustemmen met den wensch dat Noest nog lang moge gespaard blijven voor zijne betrekking, die hg steeds met zooveel ijver en trouw vervulde. Twee vette schotten, mootje beesten, van baron v. P. te Wassenaar, waren heden morgen aan de markt gebragt. De anders zeer kalme dieren, verbijsterd naar het schijnt door het gewoel der marktbezoekers, verloren hoe langer hoe meer hun bedaardheid, die eindelijk tot woede oversloeg. Men zag zich genoodzaakt er een op de markt af te maken. De ander, die men om zoo te zeggen, mits onder sterk geleide en goed gekneveld, zijn eigen weg wilde laten gaanten einde le beproeven of hij zijne be daardheid mogt herwinnen, geraakte op zjjn togt tusschen stoeppalen en hekken en was, met .groole moeite en een sleep van belangstellende toe schouwers lot buiten de voormalige Koepoort gedreve;-.niet meer te tem men. Daar zag men zich verpligt ook dat beest af te maken. Door de staats-commissie voor geneeskundige examens is tol arts be vorderd de heer D. da Costa Gomez de la Penha, stedelijk heel- en vroed- meester. Tot tandmeesters zijn bevorderd de hh. E. Stark, Th. Picnot, en Fr. M. C. Koenaert. Gedurende het jaar 1876 bedroeg het aantal in de gemeenten van de provincie Zitidhollant! afgekondigde verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, 166. Gedurende datzelfde jaar werden door de gedeputeerde stalen dezer provincie 35 keuren van waterschappen goedgekeurd. -- Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 8 Maart van Napels vertrokken. Een heer, die eergisteren avond le Amsterdam op de derde of vierde rij zat van den eersten rang in hel paardenspel, voelde plotseling een hevigen slag op den hoed, welk hoofddeksel een alles behalven fraaijen vorm kreeg. Bij onderzoek bleekdat hij een hoefijzer tegen bet hoofd had gekregen door het rondgalopperend paard met verbazende kracht weggeslingerd. In den letterlijken zin des woord dus was hij, of zijn achter hein zittende buurman voor eene leelijke kneuzing behoed. (Hbl.) Te Zaandam is een jongen van 14 jaar, werkzaam aan de pietma chine in een oliemolen, in het gaande werk geraakt, en zoodanig verwond dat hij kort daarna is overleden. Het geregtshof te Arnhem heeft lieden uitspraak gedaan in de zaak van den heer 11. Het hof heeft het vonnis der regthauk te Arnhem beves tigd, wat aangaat het bewijs der te laste gelegde feiten; maar dat vonnis vernietigd ten opzigle van de aan die feiten gegeven qualiflcatie en ten deze omhelsd het gevoelen van den advocaat-generaal. Met verbetering van dit gedeelte van het vonnis heeft het hof den beklaagde en appellant veroordeeld tol 9 maanden cellulaire gevangenisstraf en 300 boete, subsidiair een maand celstraf. - Tijdens het verblijf van den staatspresident der Zuid-Afrikaansche re publiek hier te lande, is door hem de wensch kenbaar gemaakt met Neder land een tractaat van vriendschap en koophandel te sluiten. Aan dien wensch is voldaan door het sluiten van een tractaat, waarbij het verdrag met den Oranje-Vrijstaat in hoofdzaak gevolgd is. liet tui gesloten tractaat behelst in art. 4 een voorbehoud voor het geval dat de Zuid-Afrikaansche republiek een tolverbond met den Oranje-Vrjjstaat mogt aangaanin welk geval Nederland niet geregtigd zal zijn, alléén krachtens het beding op de gunsten en vrijdommen, in dat verbond bedongen, aanspraak te maken. Bedoeld tractaat is thans aan de staten-generaal ter goedkeuring aangeboden. Met het wels-ontwerp tot vervangina der koperen door bronzen pasmunt was men in de afdeclingen der tweede kamer over het algemeen ingenomen en men stelde het op prijs dat de minister van financiën heeft voldaan aau zijne toezegging van spoedige indiening der artikelen betreflende de bron zen pasmunt in een afzonderlijk ontwerp. Wal de voordragt zelve betreft was in sommige afdeelingen de vraag gerezen of aanmunting van bronzen pasmunt zoo dringend noodig is. na het slaan van een ontzaggelijk getal koperen munt. Enkele leden waren bevreesd, dat de voorgestelde maat regel niet aan hel doet, de wering van vreemde pasmunt, zoude beant woorden, daar er nu gevaar zal ontstaan, dat Fransche bronzen stukken hier te lande zullen ingevoerd worden. Sommige leden waren weinig inge nomen met het 2% centssiuk wegens zijn lastigen vorm.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1