BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PEI\ TELEGRAAF. BSGELAlttt. I. <l>'It EN 6 Maart. Volgens de Pall Mali Gaz. zijn de mogendheden lot eenstemmigheid gekomen omtrent hel antwoord, te geven op het memorandum van vorst Gortschakoff' in zake de Oostersche quaestie. De slotsom zou zijn Turkije tijd te geven tot het invoeren der verlangde hervormingen. Volgens berigt uit Calcutta heeft Engeland een verdrag gesloten met den Khan van Khelat, waarbij hel zich verpligt aan den Khan 10.000 per jaar uil te betalen en hem te zullen beschermen tegen zijn binnen- en buitenlandsche vijanden. Daarvoor ontvangt Engeland het regt de hoofdsle den van. het Khanaat te bezetten, spoorwegen en telegrafen aan te leggen en vestingwerken op te rigten. Tijdingen van Afrikas Westkust, te Liverpool aangebragt. melden dat de kust van Dahomey nog steeds doer de Engelsche schepen geblokkeerd blijft. In de Parjjsche Patrie leest men het volgende berigt uit Madeira: De koning van Dahomey heeft vijftig vaten palmolie aangeboden als eerste be taling der schadevergoeding, welke hem is opgelegd; hij beloofde het over schot te betalen bij wijze van opening der havens van zijn land voor den handel, onder zekere bepalingen. Die aanbiedingen zijn echter van de hand gewezen. Genoemd blad bevat nog het volgende: Beriglen uit Opper-Guinca melden dat door een brand, welke te Lagos, de hoofdstad van hel rijk van dien naam, gewoed heeft, het grootste deel der stad, voornamelijk door inboor lingen bewoond, vernield is. De twee kerkgebouwen en hel deel der stad waar de handelsstand gevestigd is, bleven gespaard. FRAIKRIJa. De commissie van de kamer van algevaardigden heeft met zeven stem men legen vier besloten, gunstig te besluiten omtrent hel verlof, om Paul de Cassagnac geregtelljk te vervolgen. Vooraf heeft de commissie den heer de Cassagnac gehoord. Deze wierp de bewering van zich al, als zou hij de bestaande staatsregeling hebben gehoond. Hij was. zeide hij, nooit oproerig gezind geweest en geenszins geneigd het ooit te worden. Integendeel was hy vast besloten, tot 1880 den republikeinschen regerings vorm niet aan te vallen. Het regeringsontwerp, waarbij een crediet is amgevraagd van 24 mil- lioen voor liet uitgraven der Seine van Rouaan tol Parrjs op eene diepte van drie meter, is door de commissie onderzocht. De meerderheid heeft zich ten gunste der voordrag! verklaard, en zelfs den wensch te kennen gegeven alles zoodanig in te rigtendat de rivier, zonder groote verhooging van kosten, op eene diepte van vier nieter gebragl kan worden. Naar men verr.eeml heeft Loyson die ten slotte den minister van bin- nenl. zaken verlof had gevraagd tol het houden van conferences over de moraal, thans aan den minister geschreven, dat hij, blijkens een besluit van 1868, geen verlof noodig heeft en zijn gang zal gaan. Naar men verneemt moet de »Banque de Paris" door de verdwijning ij van een kassier een verlies van eenige millioenen geleden hebben. Te Dor-;1 deaux moet aangehouden zijn de kassier van het bureau tot incassering der premiën van zeeverzekeringen, die beschuldigd wordt 3 a 400.000 frs. ont vreemd te hebben. DUITSCHLAN». De Japansche regering zoekt in Europa naar eene wetenschappelijke autoriteit op het gebied vau volkenregt. ten einde in quacstiën, op dal gebied voorkomende, zijne adviezen in te winnen. Zij had hiertoe het oog op dr. F. von lloltzendorff, hoogleeraar bij de universiteit Ie Muuchen, en heelt hem zelf eene schitterende aanbieding laten doen. Dij heeft echter voor de betrekking bedankt. Als een bewijs van tevredenheid dat hij zijne krachten aan de universiteit wil blijven wijden, heeft de koning van Beijeren hem begiftigd met het ridderkruis 1* kl. der orde van verdiensten. T U K li IJ E. Uit Konstantinopel schrijft men aan de Augsb. Allg. Zeil.-. Konstan- tinopel maakt tegenwoordig den indruk van een legerkampvan drie menschen, die men tegenkomt, is een in uniform. Turkije was zeker in lang niet zoo goed ten strijde toegerust als thans het geval is. Maar hoe lang het land den drukkenden last, die nu reeds te zwaar wordt en alle belangen be nadeelt, zal kunnen torschen. is eene netelige vraag. Ligt het in de plannen der Russische staatkunde om het Ottomanische rijk op die wijze te gronde te rigten, dan staan hare kansen gunstiger dan in het geval van een veld- togt, zelfs al was die zegevierend voor Rusland. Het is nu de taak der Porte om Rusland tot het nemen van eene beslissing te dringen. KAAPSTAD, 13 Februari). Hel nieuws uit Zulu-land luidt vredelievend. Eene buitengewone zitting van den volksraad in de Transvaal was tegen heden bijeengeroepen. BERLIJN, 6 Maart. De Reichsanz logenstraft het gerucht dat de keizer van Rusland het opperbevel over het Zuiderleger aan baron von ManteufTel zon hebben aangeboden en dat deze zou Lebben geweigerd omdat hij on gunstig over het Russische leger denkt. PARIJS, 6 Maart. In de aanspraak, die de graaf van Chambord tc Goritz rigtle aan zijne bezoekers uil Marseilleprotesteerde hij tegen de bewering dat hij om rust en gemak Ie genieten de hoop opgaf Frankrijk tc redden. Men behoort, zeide hij, dc moedeloosheid te bestrijden; ik blijf onverzette lijk iu mijn regt en ben bereid mijn pligt te doen. wanneer het gunstig uur daarvoor zal zijn geslagen. Met de samenwerking van welwillende mannen zal de monarchie zoowel aan de avonturen van bel keizerrijk als aan de uitspattingen van het radicalisme den vrijen doortogt verhinderen. Aan de Parijsche beurs werd heden ochtend uit de chambrc syndicale 700 000 fr. aan efleeten gestolen: de schuldige is nog niet bekend. PETERSBURG. 6 Maart. De Inval: maakt een keiz. decreet van 3 Maart openbaar, volgens hetwelk uit de divisies, die uit de militaire districten Pe tersburg, Wilna. Warschau en Moskau getrokken werden, een corps gre nadiers en acht legercorpsen gevormd moeten worden. LONDEN, 6 Maart. In het lagerhuis heeft Forsyth aangekondigd, dat hjj zich verzetten zal tegen de door Courtney voorgestelde resolutie, die op den 23-,co behandeld zal worden. In antwoord op Hamburg bevestigde Bourke, dat aan Gordon, die door den Khedive tot gouverneur van Soudan is benoemd, volmagt gegeven is om den slavenhandel te onderdrukken. In antwoord aan Montague zeide Bourke, dat de telegram van Salisbury van 8 Januarij vertrouwelijk mededeelingen van buitenlandsche vertegen woordigers betreft en dat dus de openbaarmaking onmogelijk is. PETERSBURG, 6 Maart. Het beweren, dat Rusland tracht eene afzon derlijke overeenkomst niet de Porte te sluiten en daartegenover bereid zou zijn de Porte met geld tegemoet tc komen is ongegrond Rusland bewees op de conferentie dat het er het grootste gewigt aan hechtte geheel Europa te laten zamenwerken voor eene gewaarborgde verbetering van het lot der Christenen in Turkije, en daarvoor alle afzonderlijke verbindtenissen terzijde stelde. Rusland hield aan dat beginsel vast en doet het nog ten volle, ter wijl het afwacht dat de mogendheden, die met hem aan de conferentie deelnamen, hare meening zullen hebben uilgesproken. BERLIJN, 7 Maart. De generaal Ignatieff vertrekt heden middag naar Parijs. KONINGSBERGEN, 7 Maart. De heer Johann Jacoby is overleden. ROME, 6 Maart. De Paus zal consisloriën houden op 12, 16 en 19 dezer tot het benoemen van kardinalen en bisschoppen. NEW-YORK, 6 Maart. De inwijdingsrede van den president Ilayes is door het Zuiden gunstig opgenomen. Er zijn weinig ziekten welke de daarstelling van zoovele geneesmiddelen heeft bevorderd als de asthma. De meeste dezer middelen min of meer onvoldoende zijn in eene welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonde renswaardige werking der teer op de longenen de slijmdeelen in het alge meen, heelt talrijke proefnemingen uitgelokt, waaruit thans blijkt dat eene der beste behandelingen tegen asthma bestaat in de aanwending der teer- capsules van GUYOT. In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd ingenomen eene snelle verlichting; wij voegen er echter bij dat wanneer de kwaal reeds verouderd is, men gedurende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervindenzijn de zieken zelden geneigd het gebruik der teercapsules af te schallen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 6 a 8 cents per dag. Om er zeker van te zijn dat men dc echte teercapsules van GUYOT be komt, moet men de in drie kleuren gedrukte handteekening van GUYOT eischendie zich op elke flacon moet bevinden Depót te Parijs, in de Apotheek GUYOT, 31 Rue de Seine, en in de meeste Apotheken. INGEZONDEN. De Leidsche Courant van Vrijdag 23 Februarij II. vangt aan met het be rigt: «Wij vernemen dat bij Burgemeester en Wethouders het voornemen //bestaat eerlang aan den Gemeenteraad een voorstel te doen om de noodige //maatregelen te nemen, ten einde voor Leiden eene inrigling voor de oplci- /'diug van Oost-Indische ambtenaren te behouden, vermits bij liet in werking «treden van dc Wet op bet llooger Onderwijs de alhier gevestigde Rijks- //iilstelling van Onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde wordt /'opgeheven". En in de Courant van Vrijdag 2 Maart worden de over dat voorstel voor en tegen in de Raadsvergadering ingebragte bedenkingen medegedeeld. Neen, die Rijksinstelling, te voren onder den naam van Koninklijke Aka- demie te Delft bekend, en sedert 1864 herwaarts overgebragt, wordt eigen lijk niet opgeheven, maar toegevoegd aan ol ingelijfd in de Leidsche llotge- school, gedeeltelijk onder dc Faculteit der Regtsgcleerdlieid, gedeeltelijk onder die der Letterkunde en Wijsbegeerte: zooals blijkbaar volgt uit Arti kel 43 van de Wet op het Hooger Onderwijs, onder N'. 2, a en b, en N 5, c. Bij gevolg zullen de bij die Rijksinstelling aangestelde leeraars en hunne leerlingen voortaan gelijk slaan met en deel uitmaken van de Pro fessoren en de Studenten van de Hoogeschool. 't Kan zijn dat, gelijk in de Raadsvergadering de heer Van der Lilh te kennen gaf, die inlijving geschied is met het oog op helvolgens de voor noemde Wet. Art. 83, onder N° 5, d, te verleenen Doctoraat //in de taai en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel": maar waarom dan, om consequent tc handelenook niet onder N°. 2 een Doctoraal ingesteld //in het Mohammedaansche Regt en de overige volksinstellingen en gebruiken in Ncderlandsch Indie"alsmede //in hel Slaatsregt en de inrigling van's Rijks koloniën en overzeesche bezittingen"? Reeds in 1864. toen van zulk eene inlijving sprake was, verklaarde wjjlen de Minister Thorbecke zich stellig daar tegen. Ja ook later in 1870, als lid van de Tweede Kamer, wilde hij niet dat hel Indisch Instituut door de Hoogeschool zoude worden verzwolgen. Hij beschouwde die instelling als met geheel praclisch doel bij voorkeur besltmd om jongelieden te vor men voor de Staatsdienst in Ncderlandsch ludië, en als zoodanig niet onder het Hooger, maar onder liet Middelbaar Onderwijs te rangschikken. Zie s'mans eigene uitspraken aangevoerd in hel aan de Leidsche Courant van Vrijdag 17 Maart 1876 ingezonden stuk. Nu is de vraag, zal het noodig en nuttig wezen, nevens het onderwijs, dat in die vakken aan de Hoogeschool gegeven worden moet, nog eene afzonderlijke instelling van dien aard van stadswege op tc rigten en met de niet onaanzienlijke kosten daaraan verbonden hel toch alreeds vrjj hooge Gemeentebudget tc bezwaren? Of zullen ook die jongeliedenwelke, zonder aanspraak op een Doctoraat te maken, louter praclisch voor de Staatsdienst in Ncderlandsch ltidië wenschcn gevormd te worden, van dal Akademisch onderwijs gebruik kunnen maken? Aangenomen de mogelijkheid daar van, biijvc de beslissing overgelaten aan lien, die geroepen zijn om de be langen van stad en burgerij te behartigen. Waarde niet bejaarde toeschouwer! Ge gaat mank aan een gebrek van meer jeugdige personen en wel dat ge wat voorbarig zijt. Rust uw veronderstelling dat ik misschien mij zelf verdedig wel op iels anders dan op de letter A Het zal evenwel spoedig noodig zijn zichzelf te verdedigen, wanneer dc politie zells door kwajon gens straffeloos kan beleedigd worden. Wat dc door u gelaakte behande ling betreft, de Hollandsche jongen is eveneens behandeld als ieder ander die door eigen schuld met dc politie in aanraking komt. Uw Dienaar/ A.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2