LEIDSCHE COURANT, 1S77. 57. DONDERDAG 8 MAART. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Us prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaar», buiten de expeditiekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels i.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: 1". Willem Collet, verzoekende vergunning tot het plaatsen van eene smidsvuring in zijn huis aan de Haarlemmerstraat n°. 62 2'. Jacobus Johannes Brico, verzoekende vergunning tot het plaatsen van eene smidsvuring in zijn huis aan de Langegracht n°. 208; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Donderdag den 22s,"> Maart aanst., 's voormiddags te e//uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leioen, 7 Maart 1877. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 7 Maart In de maand Februarjj zijn binnen de gemeente Leiden geboren 134 kinderen, als: 69 zoons en 65 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee- linggeboorlcn. Overleden 89 personen, als: 12 mannen, 15 vrouwen, 37 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Gehuwd 19 paren. -— De heer J. J. Balland, lector aan de hier gevestigde hoogeschool, trad gisteren op in het Ntilsgebouw voor eene aanzienlijke schare hoorderessen en hoorders, bestaande, zoo uit de leden der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen, welks bestuur het initiatief tot dat op treden genomen had, als uit andere door den spreker genoodigden. Na eene voorafspraak, waarin hij zijne ingenomenheid met Nederland, dat de Fransche taal in eere hield, betuigde, ging hjj over tot zijn onderwerp: De mensch en de dichter Molière. In ftksche trekken schetst hij een "bin nenhuisje", waarin wij den beroemden schrijver met zijne ouders als "Stof- feering" aantreden. Wij volgen hem aan het hof zoowel als in den kleine- stads-schouwburg, waar de jeugdige Poquelin zijn naam verruilt voor dien, waaronder hij onsterfelijke lauweren zou inoogstcn; wij zien hem in het hart gewond door een ongelukkig huwelijk, ten prooi aan dien "Dépil amoureux", welken hij zoo hoog comisch, dat is bijna tragisch, heeft voorge steld, zonder dal hij evenwel de "Misanthrope" is geworden, wiens schil dering wij evenzeer aan 's dichters pen danken. Wij worden ingewijd in de omstandigheden, waaronder de meesten van des maestro's scheppingen het leven ontvingen en als wij henengaan is het met een woord van dank op de lippen en den wensch in het hart dat de heer Balland ons in het vol gend leessaizoen eene reeks van voorlezingen geve over onderwerpenzoo belangrijk als deze, zoo uitstekend bewerkt en op zoo uitnemende wijze ten gehoore gebragt. Gisteren namiddag omstreeks 6 uur is een jongentje, genaamd Hendrik Kooreman, wonende aan den Ouden Rijn, bij ongeluk aldaar in het water gevallen. Het kind was reeds in zinkenden toestand, toen zekere Gijsbertus van der Sluis, zulks gewaar wordende, zich terstond gekleed te water begaf, en het genoegen had het nog in tijds te redden. In het tijdperk van vier weken, 28 Januarij tot 24 Februarij 1877, zjjn, bljjkeiis bjj het dep. van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 89 runderen, in Noordholland 10, in Utrecht 4, in Friesland 18; in het geheel 121 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 108 runderen door die ziekte aangetast. Te Boskoop is gisteren nacht eene loods, dienende tol het inpakken van boomen enz. afgebrand. De loods was verzekerd, maar de schade aan planten enz. moet niet gering zijn. Te Naaldwijk kwam eergisteren zekere v. D.zooals meermalen ge beurde, beschonken te huis. Hij begaf zich naar den zolder, maar viel van boven neder en overleed spoedig daarop. Door wjjlen mej. J. Han, wed. J. Woestemeyer, is aan het r.-k. ge sticht van liefdadigheid te Weesp een legaal van ƒ2000 vermaakt. Te Groningen is thans de tentoonstelling geopend van voorwerpen, door de Loge l'Union provinciale aldaar bijeengebragl, om uit de opbrengst op te riglcn een fonds lot ondersteuning van hulpbehoevende meisjes, die opgeleid wenschen te worden aan de Nulskweekschool voor onderwijzeres sen aldaar. De onderneming is goed geslaagd en de opbrengst zal weinig minder worden dan ƒ10000. Te Middelburg had eergisteren de opening plaats der inschrijvingen voor de tweede serie van ƒ50000 eener geldleening van ƒ100,000, ten be hoeve van den polder Walcheren. Het bedrag der inschrijvingen beloopt niet minder dan 193,000. Betredende de poging lot moorddie te 's Heerenhoek plaats hadmeldt de JUidd. Cl. het volgende: Zekere P. S.boerenknecht, oud 24 jaren, wa» sedert November jl. als kostganger opgenomen in de woning van J. W., vrachtrijder te 's Heerenhoek. Daar zijn geld was opgeteerd was hij Zatur- dag niet in staat zjjn kostgeld te betalen, waarom hem door J. W. en diens vrouw gezegd werd dat zij hem niet konden houden en hjj naar een dienst moest omzien, met de bijvoeging echter dal het op een dag of tien niet aankwam. Zaturdag ochtend ten 11 ure was J. W. in zijn schuur op den dorschvloer bezig een varkensbak te maken, waartoe hjj, met ander gereedschap, ook een dissel gebruikte. Zijn kostganger stond daarbij en nam telkens den dissel in handen, niettegenstaande J. W. hem dien afnam, zeggende: "laat hem liggenik moet hem ieder oogenblik gebruiken." Op een oogenblik dat J. W. in bukkende houding met hamer en beitel bezig was, werd hem door P. S. met den dissel een slag op het achterhoold loe- gebragt. waardoor het scherpe van den dissel tot op de hersenen doordrong en een wonde in de hersenpan veroorzaakt werd ter breedte van den dissel. J. W. gal een harden schreeuw en zakte ineen, waarop zijne vrouw kwam aanloopen en den moordenaar met den dissel in de hand uit de schuur zag vlugten. Met hulp der buren werd J. W. in huis gedragen. Zijn toestand wordt gevaarlijk geacht. De moordenaar is door den brigadier-majoor-titulair der rijksveidwacht te lleinkenszand en den veldwachter te 's Heerenhoek opgespoord en naar de gevangenis te Goes overgebragt. Hjj verklaarde de daad alleen te hebben verrigt, omdat hij zonder geld was en J. W. hem ge zegd had dat hij uit zijn huis moest. Berouw werd door hem niet ge toond: zijne houding en voorkomen doen aan geen groote male van ver standsontwikkeling, maar veeleer aan eene soort van waanzin denken. Te Maastricht zijn gevankelijk binnengebragt een sergeant en twee manschappen van het 2Je reg. infanterie, verdacht van den frauduleitsen in voer van vee uit Pruissen te hebben toegelaten. 'sGRAVENHAGE, 7 Maart. Tot tijdelijke ambtenaren bij de koninklijke bibliotheek zijn benoemd de hh. dr. J. Bolhuis van Zeeburgh cn VV. P. C. Knuttelbeiden te Leiden. Tot notaris te Ouder-Amstel is benoemd de heer J. VV. J. Pape, no taris te Paramaribo, thans met verlof, verblijfhoudende te 'sGravenhage. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot officier van gezondheid le kl., die der 2e kl. C. W. W. van Walsem, van dat personeel, en de le luit. J. C. van Goens, van het 6« reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld. Ook wordt de luit. ter zee 1' kl. G. 11. van Steyn, dienende aan boord van het wachtschip te Helle- voetsluis. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lekl. Z. J. Gambier. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de reglerlijke wetten voortgezet. Met verwerping van alle amende menten is ontwerp n0 3, indeeling van het regtsgebied van de tot het ge- regtshof te 's tlerlogenbosch behoorendc arrondissemenls-regtbanken cn kan- tougeregten en de zetels (alleen werd Zevenbergen in plaats van Ouden bosch als zetel van een kanton aangewezen), aangenomen met 47 tegen 23 stemmen. Morgen is de indeeling van het regtsgebied van het gcregtshof te Arnhem aan de orde. Door hel r. k. parochiaal kerkbestuur van den 11. Jacobus den Meer dere alhier, is heden aanbesteed: het houwen van eene pastorie, met bijle vering van alle materialen, volgens de plannen van den architect P. J. H. Cuypers, te Amsterdam. Minste inschrijver was de heer L. Knakhorst, te Rotterdam, voor ƒ37750. In het gebouw der normaal schietschool is heden door den eerstaan- wezenden ingenieur aanbesteed: het vervangen van den grooten oven in 's rijks gieterij van bronzen geschut door twee kleinere ovens. Minste inschrijver was de heer G. de Ronde, te Delft, voor ƒ13873.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1