LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 7 MAART. BINNENLANDSCRE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. g. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn vet tcrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden blads. 1112 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN. 6 Maart De Staatscourant bevat eene nominative opgave (87e vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchinvoor zooverre daaromtrent tot op den 27",n Jan. 1877 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de volgende namen: J. Sterckval, W. LuthartF. van Uden, J. Wahl, H. Rib- bitts, J. Mischler, P. Reynaerts, J. H. Devillé, A. Forster, J. B. Romain, L. Vernest, P. V. Porée. G. E. Bonnelle. «-Een en ander over Japan", was het onderwerp, dat voorde bijeenkomst der Volksvoorlezingen, gisteren avond in de stads-zaal gehouden, geannon ceerd was. Vraagt men of ons volk in zulke onderwerpen smaak vindt, dan was de talrijke opkomst der bezoekers daarvan wel het sprekendst bewijs; maar niet het minst de aandacht, waarmede de welsprekende rede van den heer L. Serrurier onverpoosd gevolgd werd. Door tal van photo- grapbiën, platen enz., op Japan betrekking hebbende, en op doelmatige wijze in de zaal tentoongesteld, werd de voordragt van den spreker duide lijk gcmaakL en opgehelderd, te meer daar alle aanwezigen in de pauze ruimschoots gelegenheid hadden die van nabij te bezien. Nevens den spre ker waren ter wederzijden opgehangeneene groote kaart van Japan en eene prachtige rijk met kleuren en goud versierde plaat, de laatste uit een der vele Japansehe tempels afkomstig. Werd de spreker aan het slot zijner rede luide toegejuichtde afdruk der rede die daarop aan de aanwezigen werd rondgedeeld, was niet minder welkom. Nog werden de aanwezigen in de pauze aangenaam verrast door het ont vangen van een toegangbillet voor het op a. s. Woensdag te houden volks concert, tot de uitreiking waarvan de commissie, door dc welwillendheid van onzen burgemeesterwas in staat gesteld. Door den boek- en plaathandelaar J. W. van Leeuwen alhier zal op den 13ii° dezer verkocht worden eene fraarje verzameling schilderijen, tee keningen, gravuren, photo- en lilhographien, alsmede pracht- en plaatwer ken, waaronder eene uitstekende collectie teekeningen van Nederl. Indië. Wjj vestigen daarop de aandacht, want blijkens den catalogus treft men in deze verzameling o. a. een stuk aan van Rembrand, en verder stukken van Hobbema, Koekkoek, Waldorp en andere beroemde meesters. Ook onder de teekeningen vindt men vele stukken van met roem bekende mees ters en navolgingen var. schilderstukken uit de oude Hollandsche school. De verzameling teekeningen betreffende Nederlandsch Indië, gezigten op onder scheidene punten onzer bezittingen aldaar, vervaardigd door Joh. Rachis niet minder de aandacht waardig. Men schrijft ons: Sedert* een onheugclijken lijd hield de wind streek uit het zuidwesten tot hel noordwesten. Slechts cue enkele maal was hjj noordoost of oostzonder er een etmaal te blijveu. Met de Kersdagen scheen het of de vinnige oostcwindmet strenge vorst, zou stand houden, doch hel weer sloeg om, de thermometer klom van 101 tot 50' en in twee dagen was de tamelijk dikke ijskorst verdwenen. De Kersdagen uitgezon derd, heeft het 117 dagen bijna onafgebroken veel of weinig geregend. Op den tweeden Kersdag scheen de zon aan den wolkenloozen hemel, anders was zij doorgaans verscholen achter eene dikke lucht. Men kan zeggen dat van den 18Jtn October geen frisch, droog of helder weer meer geheerscht heeltterwijl September bijna niets dan stortregens bragt. Dc regen en hel steeds overtollige polderwaler, dat uitgeworpen werd. hielden den boezem steeds op een lioogen stand, in weerwil dat te Katwijk geen enkel gunstig oogenblik verzuimd werd om te spurjen of de stoomgemalen, waarvan dat te Spaarndam sedert het verbeterd is, in een uur heel wat cub. meter water meer uitwerpt dan vroeger, belangrijke dienst deden. Ten slotte, men zit overal in hel overtollig water en de tuinlieden verlangen ruim zoo sterk naar droogte als de bouwlieden, want geen moes- of teelland kan verwerkt worden. Met April verheffen de huisvrouwen als om strijd hare stem om groenten, waarvan de zaaitijd op het nog braakliggende land reeds was aangebroken. In het Fad wordt thans gemeld dat hel onlangs medegedeelde ge rucht omtrent de opheffing der Kweekschool voor zeevaart alhier eenigzins voorbarig schijnt te zijn geweest. Integendeel zou het uitzigt bestaan, dat de zoo bloeijende populaire inrigting op breeder en vaster grondslagen zal gevestigd wordenook te midden der twee groote opleidingsvaarluigen te Amsterdam en Rotterdam. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstel ling te Darijs in 1878, in ervaring gekomen zijnde, dat zich noemende agenten hunne diensten aanbieden aan eventuele inzenders, heeft ter ken- nisse van dc belanghebbenden gebragtdat, volgens art. 7 van het régle- ment-général der tentoonstelling, het Fransche commissariaat-generaal met geene afzonderlijke vreemde inzenders zal handelen, maar alleen met de officiële, van regeringswege benoemde commissien, of hare gedelegeerden. De hoofdcommissie herhaalt daarom hare waarschuwing aan heeren inzen ders, om geen verbindtenissen aan te gaan met agenten, zoo als bjjv. het zoogenoemde generaal agentschap llijmans en de Vries te Parijs, wier on- onbevoegde inmenging in zaken de tentoonstelling betreffende, door de hoofdcommissie evenmin zal worden geduld als door het Fransche commis sariaat-generaal toegelaten. Rij kon. besluit van 5 Maart jl. is het houden van markten en open bare verkoopingen van alle vee. met uitzondering van paarden, in onder scheidene gemeenten van de provincie Limburg verboden. Hel stoomschip Java. van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 4 Maart Malta gepasseerd. De Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op dien dag Aden gepasseerd. De Prins Hendrik, op weg naar Batavia, passeerde op dien dag Gibraltar. Men schrijft ons uit Stolwijk: Zondag middag had hier het volgende ongeluk plaats: Zekeren B.van Berkenwoude komende rijden met eenen tentwagen, trof het ongeval, dat het paard schrikte en op hol ging, het Icmoen achter zich hebbende. De wagen, waarin een viertal personen zat, sloeg om. Door loegebragte hulp mogt men er in slagen verdere ongeluk ken te voorkomen. De vrouw van B. heeft zich erg bezeerd, terwijl de andere personen met den schrik zijn vrijgekomen. Het water bljjft in onze polders zijn hoogen stand houden. Door het polderbestuur zijn deskundigen benoemd om te onderzoeken wat wensche- lijker is: het verhoogen van de boezemkade of het plaatsen van een tweede stoomgemaal. Naar de komst van het laatste ziet men verlangend uil. Vele landerijen kunnen door het hooge water niet bewerkt worden. Dat de geringere stand hieronder Ijjdt begrijpt ieder. Naar men verneemt is door den heer D. de Clcrcq aan Z. M. den Koning eervol ontslag verzocht als secretaris der Nederl. handelmaatschappij. Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft d». P. P. F. Corell, pred. te Erichem, na ruim 54-jarige evangeliedienst, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is, tgr vervulling der bestaande vacature, thans het volgende drietal van hh. pre dikanten gevormd: dd. Bronsveld, te Haarlem; Gunning, te 's Hage, en Reuier. te Utrecht. Gisteren was het 12% jaar geleden, dat de hoogere burgerschool met 5-jariaen cursus te Haarlem geopend werd. Van het gebouw der school alsmede van de woningen van den directeur en leeraren wapperde de va- derlaudsche vlag. Door de leerlingen der school werden des avonds aan den burgemeester en aan den directeur der school, dr. E. van der Ven, se renades gebragt. Zaterdagavond jl. wilde te Haarlemmermeer eene vrouw een brandend lampje met petroleum vullen; de brander viel en hare kleederen vatten vlam. Zij liep naar builen en wist met groote moeite het vunr Ie blusschen, door zich in de sneeuw te wentelen, doch niet dan nadat zij brandwonden had bekomen. Door den gemeenteraad van Arnhem is besloten een 4% pCt. geld- lecning, groot ƒ500.000. uil te schrijven. Deze leeuing moet strekken om te voorzien in de uitgaven voor buitengewone werken, voorkomende op de begrooling van het loopende jaar. Te Losser is Zaturdag II. eene woning met de daarin aanwezige goe deren door brand vernield. Alleen is de koe gered. Huis, inboedel enz. waren verzekerd tegen 1300 in de maatschappij van algemeene assuran tiën, gevestigd te Brussel. Had de agent der maatschappij genormd perceel

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1