COURANT. LEIDSCHE 1877. 55. DINGSDAG G MAART. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De firijs Oer Courant isf per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, mei het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekotten, afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11,2" alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N*. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 5dm tot en met den 17den Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot ttoee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemecsler en Weihouders voornoemd, Leiden, 1 Maart 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 8-lt" Maart 1877. des namiddags ie half drie uren. 1". Verzoek van Mr. H. J. Hamaker, om ontslag als Secretaris der Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs. (29) 2". Benoeming van een Secretaris der voormelde Commissie. (29) 3'. Voordracht lot afschrijving van plaatselijke directe belasting. (28 en 31). 4'. Concept-statuten der naamlooze vennootschap "De Leidsche Duinwater- Maatschappij" (30). 5°. Voorstel van den heer Mr. P. A. Van der Lith. betrekkelijk de oprich ting van het lokaal voor de school n». 3 voor minvermogenden. (32). LEIDEN, 5 Maart De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maand Mei aanst. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist- leerling der 2° kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot veertig bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorgeschreven examen worden toegelatenmoeten vóór of uiterlijk op den laatsten April aanst. een op zegel geschreven verzoekschrift indienen aan het dep. van marine. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 20.50, /4.30 en ƒ2.05 en de laagste prijzen ƒ20.00, ƒ4.00 en 2.00. Het Staatsblad n\ 30 bevat een kon. besluit van 1 Maart 1877. tot nadere regeling der jaarwedden van de rijksveldwachters. Die jaarwedden worden vastgesteld als volgt: voor die der eerste klasse op ƒ750; voor die der tweede klasse op /650; voor die der derde klasse op ƒ550; voor die, welke bijzonder belast zijn met het toezigt op de jagt en visscherij: o. dei- tweede klasse op G20; b. der derde klasse op ƒ525; een en ander te re kenen van 1 Januarij 1877. De gemeenschap op den telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is hersteld. De schoeners Colon en Rosa, welke van Curasao met oorlogsbehoeften naar Haïti waren vertrokken, zijn op den 2de" der vorige maand binnen de haven van Curasao teruggekeerd, met de gehcele ladingen aan boord, zooals die van daar waren uitgevoerd. Volgens bekomen medcdeeling, heeft de regering van Haïti van den koop afgezien, omdat zij bij dc aankomst dier vaartuigen genoegzaam van oorlogsbehoeften was voorzien. (Stc.) Het jaarverslag van de inrigting voor doofstommen te Rotterdam levert het bewijs, dat zij in bloeijenden toestand verkeert, wat de stoffelijke mid delen betreft, en haar goeden naam ook in het buitenland wist te handha ven. De op deze school gevolgde leerwijze werd in het afgeloopen jaar te Parijs, Luik en Gent ingevoerd. In Julij werd de cursus gesloten met 111 leerlingen (63 jongens en 48 meisjes), uit alle oorden des vaderlands afkomstig. Te Amsterdam hebben zich de hh. W. W. van Lennep, J. A. Levy, C. Pijnacker Hordijk, 11. J. Schimmel, J. A. Alberdingk Thijm, J. W. Ty- deman en C. M. J. Willetimicr, tot eene commissie gevormd /'die den 19d'D Maart e. k. het levensbeeld van Anton Reinhardt Falck voor oogen wenscht te stellen." Het is dien dag 100 jaar geleden, dat deze Nederlandsche staatsman geboren werd, die zoo ijverig werkte aan de zamenvoeging van alle Nederlanden tol een rijk en de bondgenooten wist te overtuigen, dat Nederland en België vereenigd moesten worden. De feestviering zal plaats hebben in liet Odéon, wanneer dr. Theod. Jorissen eene rede zal uitspreken en 80 dames en heeren, onder leiding van den heer tleinze, medewerken zullen om het feest door muziek en zang op te luisteren. Dezer dagen had de stationschef te Nieuwersluis het gelukdoor zijne tegenwoordigheid van geest eene vrouw het leven te redden. Bjj aankomst van een trein aldaar, liep eene vrouw, in plaats van op het perron, op den weg, en wel tusschen de rails, waarop de trein aankwam. Een oogen- blik nog, en de vrouw zou vermorseld geweest zijn, toen de stationschef haar nog tijdig bespeurde en van de gevaarlijke plek kon verwijderen. Te Utrecht heeft zich Vrjjdag avond tijdens de voorstelling van de Duitsche opera uit Rotterdam een geheel ongewone bijzonderheid voor gedaan. Een der slagtofïers van «Don Juan, donna Elvire", die tot het laatste oogenblik haar rol zeer goed speelde, ofschoon haar zang niet altijd geheel zuiver was, kon in de laatste scène, wanneer zij nog eenmaal moet trachten «Don Juan" over te halen op den goeden weg terug te keeren niet meer optreden, omdat zij, zoo als de regisseur berigtte, plotseling on gesteld was geworden. Bijgestaan door prof. van Goudoever en d'. van Lier, toevallig onder het talrijk gehoor aanwezig, is zij voorspoedig bevallen van een welgeschapen zoon. Er was bij het vertrek uit Rotterdam natuurlijk niet op zoo iets gerekend, en men heeft zich achter de coulisses moeten behelpenzoo goed men konin zulke omstandigheden is er gelukkig altjjd hulp. Benige minuten te voren was zjj nog een ladder opgegaanom van een bovenverdieping het duo te zingen met «Don Juan", die voor het bal kon staat. Eergisteren morgen, ongeveer ten 5 ure, is een nachtwacht, die de ronde deed buiten de Weerd te Utrecht, door een hollende koe in hare volle vaart op de horens genomen en achterover op de straatsteenen gewor pen. Het woedende dier keerde tot drie malen terug en slootte hem telkens met zijne horens. De man zou voorzeker bezweken zijn, indien niet eenige arbeiders op zijn hulpgeroep waren toegeschoten en het dier hadden verdre ven. Hij is met gekneusde ribben vrijgekomen. Voor het geregtshof te Arnhem is behandeld het appèl van den heer F. J. Hallo en den officier van justitie tegen het vonnis der regtbank te Arnhemdd. 27 December 11.waarbij genoemde heer Hallo wegens bedrie- gelijke opligting (der assurantie-maatschappij) tot 9 maanden celstral en ƒ300 boete werd veroordeeld. Het O M. bleef bjj den vroegeren eisch. De advocaat van den beschuldigde, mr. van Gigh, van 'sGravenhage, heeft in eene uitvoerige rede de onschuld van den 70-jarigen beklaagde trachten aan te toonen, achtte zijne schuld in elk geval niet bewezen en concludeerde tct vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. liet lage gedeelte van den grintweg van Hasselt naar Zwartsluis is niet te passeren. Er staat zooveel water, dat de tolgaarder aldaar zijn woning heeft moeten verlaten. De postkar neemt zijn weg boven langs den vrij ongebaanden dijk. - Een arbeider, woonachtig te Enschede, die als getuige een uitstapje naar Almelo had gemaakt, en Donderdag per spoortrein terugkeerde, sprong, toen de trein nog in vollen gang was. uit den waggon zijn pet achterna, die hem bij het kijken uit een raam was ontvallen. Gelukkig viel hij zon der belangrijke kwetsuren bij den weg neer, maar mogt aan zijn voorne men om zijn pet op te zoeken, geen gevolg geven, voor hij den baan wachter zijn naam had opgegeven, om tegen hem proces-verbaal op te maken. Te Tilburg heeft men een ploegbaas van werklieden aan de staats spoorwegen betrapt, terwijl hij een klomp boter wegnam uit een ter ver zending met den spoortrein bezorgde gesloten mand. Het Kaapsche Folksbl. meldt: Wat het Transvaalsche betreft, de zaken aldaar naderen eene ontknooping. die wij niet zonder bekommernis te gemoet zien. Het blijkt dat, terwijl de oorlog met Secocoeni nog niet ten einde is en er zelfs weder vijandelijkheden gepleegd zijn, die aan de ge neigdheid van het opperhoofd tot vrede doen twijfelen, de Zulu-koning Cetywayo vijandige bedoelingen tegen het land heelt, die zich bet eerst in een aanval van een zjjncr vazallen op eenige Kaffersche onderdanen dei

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1