de ligcbaiuelyke en zedeljjke vereiscliteu voor de voedsters. O een kind kan worden besteed dan op verklaring van dengene, die besteedt, en van den per«oon. bij wien zulks geschiedt; welke verklaringen in twee registers ten stadhuize worden geboekt. Het in de Grand Opera te Parijs gegeven bal, ten voordcele der Lyon- sclic zijdewerkers, werd zoo druk bezocht dat men zich in de groote zaal naauwelijks bewegen kon. De entrée's hebben ongeveer 200.000 Irs. opgebragt. Volgens de Rappel werd de oplage van Viclor Hugo's (/Légende des Siècles" Maandag II. van de drukkerij bjj de uilgevers Galmann-Lévy des middags te twaalf ure bezorgd en was er vier uren later bij deze geen exemplaar meer over, //zelfs niet om een vriend Ie gerieven". BIIITICHLAMD. Bij bel buis van afgevaardigden is ingekomen eenc kennisgeving van de Sleesvvijksche leden Kryger en Lassen, dat zij den eed op de Pruissische grondwet niet kunnen afleggen. Dientengevolge is bun mandaat vervallen verklaard. -— Te Klein-Mochbernin Pruissisch Silezié. alwaar zich in den lijd van drie weken geen nieuw geval van runderpest bad voorgedaan en mitsdien verschillende buitengewone maatregelen waren opgeheven, is thans de ziekte op nieuw uitgebroken en daarom de omtrek weder door een militair-cordon bezet. Te Darmen is de ziekte geconstateerd bij een koppel van tO stuks. De besmette en verdachte runderen zijn op de Schlebüscher beide doodge schoten. Uit Bern meldt men dal een horlogiemaker te Itenan een belangrijke vereenvoudiging van bet zamenslel daarvan heelt bedacht. Hij beeft name lijk bet middel uitgevonden, om bel barillet en bet middelrad door een enkel rad te vervangen; aan dit rad is een veer bevestigd, welker span kracht driemaal sterker is dan die van de gebruikelijke veeren. Dit nieuwe zaaicnstel van bet raderwerk kan toegepast worden op remontoirs, anker en cilinderhorlogcs. De prijs van dergelijke horloges is een derde minder dan van de horloges der thans gevolgde constructie. T U 11 K IJ E. Voortdurend wordt er geklaagd over de vervalsching van bel nieuwe Turkscbe papiergeld. De Portc beeft naar aanleiding daarvan bijzondere commissit'n naar onderscheidene provinciën afgezondenom de zaak te onderzoeken. 008T-IVDIE. BATAVIA27 Januarij. Aan bet journaal van den militairen tevens civilcn bevelhebber te Atcbin. wordt liet volgende ontleend; 3 en 4 Januarij. Gedurende deze dagen trad de Atchin-rivier, ten gevolge der hevige regens, andermaal buiten bare oevers en zette het terrein, zoowel in den omtrek als voor een gedeelte binnen den kraton zoo hoog onder water als bet na de bandjir van 1874 nog niet was geweest. De stallen op den regieroever der Koeroeng-Daroe moesten worden ontruimd; bet water stond in eeuige kazernes en in het nieuw gebouwde baunelingskwartier; te Pakan-Atcbin stroomde het dooi de gebouwen heen. Volgens het Alg. I)bl. is door de regering per telegraaf aan hel opperbestuur magtiging gevraagd om dadelijk buiten de begrooting van 1877, Ie beschikken over een zoodanig bedrag als na opname uoodig zal blijken voor de bandjir-vrijmaking van Batavia en voorsteden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indii1 zijn de volgende beschik kingen genomen; Civiel departement. Verleend; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den hoofdonderw. aan de openb. 1' lagere school te Djokjokarta J. F. van der Blij; aan den klerk op bet bureau van den adsist.-resident van Salatiga N. K. Holtius: aan den verificateur 3e kl. bij de in- en uitvoerreglen en accijnsen L. G. Beyerinck. Ontslagen; eervol, de adsist.-resident van Loe- madjong (Probolinggo) jbr. R. Wichers; de predikant bij de prot. gemeente te Djokdjokarla G. G. F. Begemann. Benoemd: lot predikant bij de prot. gemeente te Pamakasan (Madura), d1 P. F. Vigelins. thans op non-activi teit; tol lid in den raad van justitie te Samarang, bet tijdelijk lid mr. C. Th. F. Tbnrkow; tot hoofdonderw. aan de openb. 1< lagere school te Djok jokarta, de hooldonderw. te Salatiga ,1. G. Bikkers; tot hoofdonderw. aan de Openb. lagere school te Salatiga. de ambtenaar op non-activiteit \V. Meijer; tot lijdelijk opzigter 3C kl. bij bet boschwezen op Java en Madura, 11. B C. A Thepass. bnrgerl. schrijver 5' kl. bij de milit administr en G. O. K. Tredzcss, vroeger opzigter 3' kl. bij hel boschwezen; tot adsist.- resident van l.oeniadjang (Probolinggo). de ambtenaar op nou-acliviteit J. A. Focquintot buitengew. omgaand regter in de 3' afd. op Java en Ma dura. -de voorzitter van den landraad Ie To'eloeng-Agoeng mr. J. Tijl; tol voorzitter van den landraad te Toeloeug-Agoeng. de lijdel. subst.-officier van justitie bij den raad van justitie Ie Samarang m1'. A. Vistor Sibtnga; tot 3" subst.-grifficr bij den raad van justitie te Batavia, de griffier bij den landraad te Bondowoso jhr. mr. C. A. van Sijpesteyn. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den mil. ambtenaar 2' kl. P. I, llissink. Ontslagen: eervol, de kapt. der inf. F. J. van Leerstim Bevorderd: lot oudirintendaut 1'kl.de onder- intendant 2f kl. .1. G. Stravers; lot 1'" luit.-kwarlierm.de 2e luit.-kwar- tierni. L. Nauta. Geplaatst: bij het hospitaal te Weltevreden, de officieren van gczonilh. 2' kl. M. Rutgers van der Lnefl en W. II van der Veen. Vergund: op zijn verzoek, wegens ziekte, naar Nederland terug te kecren. aan den van bel leger in Nederland bjj dat in Ned. IndiC gedet. 1" luit. der inf. li. Vcrploegh. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan deti licbtopzigtcr 3C kl. bij de knstverlictiting L. J. Temperman. Benoemd: lot licbtopzigtcr 3" kl. bij de kust verlicht ing, de adspir.-lichtop- zigter B. P. Ros. PER TELEGRAAF. ATHENE, 1 Maart De Bi'itsche admira'ilcit beeft bevel gegeven, dal de geheele vloot van Engeland in de Middelhindsche zee terstond zich vereeni gen zal bij Malta, ite Trscareh alleen zal in den Piraeus blijven. Men meent dal de verwijdering der vloot uil de Turkscbe en Grieksclic wateren 1:el gevolg is van de goede verstandhouding der mogendheden. PARIJS, 1 Maart. De avondbladen bcriglen. dat Moyaux de man die zijn kind vermoordde, te Villejnif is gevangen genomen. WEEXEN, 1 Maart. De Dol. Core, verneemt uil Belgrado, dat bet vredes- tiacta.it deze drie punten behels;: status quo, algemeenc amnestie, terug trekken der troepen van beide partijen achter de oude greiislinic binnen 12 dagen; van waarborgen wordt geen melding gemaakt. St. PETERSBURG. 1 Maart. Het bcrigt van den Times nopens den onder voorzitting van dui keizer gehouden ministerraad, waar besloten zou zijn bet leger te demobiliseren, wanneer de vrede tnssehen Turkije. Servig en Montenegro ziju beslag had, is geheel ongegrond. Zondanig besluit werd niet voorgesteld, en een ministeraad, als hier bedoeld is, kwam niet bjjeen. RAGUSA, 28 Februarij. De Miridilen belegeren de vesting Puka. Het garnizoen van Scutari is den 25" 0 uitgetrokken om baar Bijstand te ver- leeuen en zal daarna tegen de Miridilen oprukken. NEW-YORK, 1 Maart, liet hoog-geregtshof heeft beslist dat de staat gcregtigd is hel tarief van de prijzen van liet vervoer van passagiers en goederen over de spoorwegen vast te stellen. LONDEN, 2 Maart. Reuters office maakt bekend dat in cene vereenigde zitting van de beide kamers van het congres te Washington, heden morgen ten 4 ure 12 min.met 185 stemmen Hayes is verklaard gekozen te zijn tot president der Vereenigde Staten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij naar aanleiding der causerie, voorkomende in het leidsch Dagblad, aangaande eenc Vereeniging lol ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen, ook ecu woordje in het midden te brengen; niet om te spreken over overbevolking, bijoogmerken, of het beginsel, waarvan de vereenising in spe uitgaat, maar alleen omdat mijne bekendheid met den zoogenaamden behoeftigen stand, veroorzaakt door jaren lang die soort menschen te hebben kunnen en dikwijls moeten nagaan in hun huisselijk leven, mij beter dan iemand anders in de gelegenheid stelt te beoordeelen, in hoeverre liet doel (zoo dat werkelijk bestaat, om behoeftige kraamvrouwen te ondersteunen) kan of zal worden bereikt. Vooraf meen ik te moeten op merken dat ik het eens ben met J. P. aangaande de bedeeling, en nog ver der ga, terwijl ik de overtuiging met mij omdraag dal iedere ondersteuning, met welke goede bedoeling ook, aan de zoogenaamde beboefligcn verschaft, in hel water is geworpenen tot luiheid en ongebondenheid leidt. Mocht er bij toeval al eens een zijn. aan wien die ondersleuning goed was be steed, dan is dit cene uitzondering, waardoor de regel wordt bevestigd. In de eerste plaats dient men te welen, wie eigenlijk moeten worden ondersteund. Men zegt: behoeftige kraamvrouwen. Maar wie beoordeelt: 1°. welke kraamvrouwen behoeftig zijn, 2'. waardoor zij behoeftig zijn, 3". of ondersteuning helpen zal? liet woord beboelte" kan in een beperkten zin. maar ook in een uitgebreide beteekenis worden opgevat; de een beeft tneer behoefte dan de ander, dit hangt af van de inkomsten, maar voorna melijk van het beheer daarvan, en bet zedelijk gedrag, en om dal ccnigzins te kunnen onderscheiden, komt men tot de vraag: waardoor zijn zij be hoeftig? Vraagt men dat nu aan die menschen zelve, dan ligt er een zee van antwoorden voor de hand. Veel kinderen, ziekte, harde winter, weinig verdiensten, duurte der levensmiddelen, enz., enz., enz. Er komt nu een med. cand., die hoegenaamd niet met het innerlijk leven van die soort men schen bekend is, en hij gaat den toestand in die gezinnen afmeten naar den maatstaf, waarnaar hij zelf is groot gebracht en opgevoed, dan kan liet niet missen of zoo n jeugdig geneesheer (die nog onder de eerste indruk ken leeft van hel schoone, ofschoon weinig praclische. thema met 100.000 variation, werkzaam Ie zijn tot heil der menschheid) wordt, ecre zij zijn gevoelig hart. zoodanig doordrongen met medelijden, dat hij onmiddellijk bereid is tot alle offers, en daar hij niet hij machte is die zelf te brengen, is niets natuurlijker dan dat hij dat tracht te doen met middelen van anderen. Maar als men als meer ingewijde de oorzaken der beboelte op de keper gaat beschouwen, dan komt men lot heel andere resultaten: dan zijn de vele kinderen dikwijls meer medehelpers in het onderhoud, dan lastposten van het gezin, ziekte wordt voor 15/10 tot voorwendsel genomen; harde winters doen zich gewoonlijk maar eens om de 8 of 10 jaar gevoelen, en die zuinig is weet daarvoor te sparen; weinig verdiensten, daaivan valt in den legetiwoordigcn tjjd volstrekt niet te klagen, die werken wil en goed oppast kan altijd goed loon verdienen, en wat de duurte der levensmiddelen betreft, ja dat is waar, maar dal is dan toch niet altijd het geval, en by zuinig beheer en gemeenschappelijk overleg kan in een arbeidersgezin o zoo veel gedaan worden. Doch als de man voor zich zeiven groote behoefte heeft, en datgeen wal aan zijn gezin toekomt tot eigen genot aanwendt, verteringen maakt, die niet in verhouding staan tot zijne inkomstenen de vrouw van hare zijde eveneens doel. dan kan liet nooit missen oi in der gelijke gezinnen vindt men hij de bevalling der vrouw de grootste behoeften dan onibrrekt schier alles, want men heeft, onbegrijpelijk genoegvoor nicis gezorgd; daarvoor zijn immers de vrouwen-kraainmoeders? Mij zijn gevallen bekend, waar de man ƒ9 per week verdient en er f 3 van voor zichzclven behoudt, ja dikwijls is reeds Zondags ƒ2 a 2 50 er van opgemaakt. En de vrouwen maken hel geen zier beier, weinige zijn er die 's morgens geen koek bij dc koffie hebben. (Welk burger of ambte naar, die kan rekenen een inkomen tc hebben van 1500 a 1000 gulden, kan er voor zijne persoonlijke vertering 3 per week afnemen, en in welk burgergeziii komen alie dagen snoeperijen voor?) Als in dergelijke gezinnen gebrek en ellende heersclicn, moet dan daarin worden voorzien door bijdragen van welgczindendie worden uitgereikt door personen die in dc verste verte geen denkbeeld hebben van liet innerlijk leven van den proletariër? Dat is immers de ongerijmdheid zelve? Want als men meent daardoor den nood le lenigen, dan is uien dc plank geheel mis: hel is //boter aan de galg gesmeerd", morgen is liet weer zoo! Zeer terecht doel J. P. eenige vragen, waarvan de juiste beantwoording een helder licht zou verspreiden over dc wijze waarop van dergelijke onder steuning gebruik wordt gemaakt Ik zal niet trachten die vragen te be antwoorden, maar alleen mededeelen wat uiij persoonlijk door ervaring be kend is. ieder kan dan na de lezing daarvan zelf oordeelen. 1". In den Haag heeft men ecue soepiuriclitingwaarvan het bes'uur maandkaarten verkrijgbaar stelt voor 30 of 31 portion soep en een snede goed roggebrood; die kaarlen kosten 3 of 3 10 of 10 cent per portie; welgezinde vermogende burgers knopen van die kaarten en deeleu die ge woonlijk uil aan die soort armen of behoef;igendie naar hunne opvatting daaraan het noeste behoefte hebben. 1. 2. 3 of meer. naar male hun ge zin groot is. Nu verkeeren zij in het denkbeeld dal die arme lobbers alle dagen warme soep en goed brood eten. zij zijn ten minste voor gebrek be waard. Ja 't mocht wal! de meeste van die kaarten, die 3 a ƒ3.10 heb ben gekost. worden voor 30 of 35 cents verkocht, dikwijls voor jenever. 2". Wollen dekens, die ter dekking voor kinderen zijn gegeven, worden voor 2 naar dc bank van leening gebracht en het brielje later voor 50 cent verkocht. 3". Kaartjes voor rijst of gort worden dikwijls in kroegen in betaling gegeven voor jenever (zoogenaamde halfjes, (10 18 rent waarde voor 4 cent). 4°. En bjj dc laatste tii'.deeling van stroo aan de R. G. armen werd een groot deel voor de helft of van de kostende waarde verkocht, om aan geld tc komen; de koekvvinkels varen er dan hel beste bij. Ofschoon ik nu nog meer voorbeelden zou kunnen 1-jjhrengrn, zal ik hel

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2