BUITEN LAN USL1IE BEIUG I EN. Ten slollc vroeg nog de heer van der Lilh hel woord. Hij bragl nog maals ter sprake de nieuw te bouwen school op de gedempte Uzerengracht, die door verschillende auloriteilen wordt afgekeurd. Hij wilde nogmaals eene poging doen om een ander emplacement voor die school te verkrij gen, en stelde daartoe voor de demping van de Volmolengrachl. Wel zouden de kosten dan j 53000 a 54000 bedragenmaar men verkreeg daardoor vrij wat voordeel. Nadat hierover eenige gedachtenwisseling had plaats gehad, besloot de heer van der Lilh thans niet verder op de behandeling van dit voorstel aan te dringen, maar zich voor te behouden het later schrif telijk in te dienen. Den 28ile0 Februarij 1!. hield de Leidsel.e vereeniging lol bevordering van geregeld schoolbezoek hare algemeene vergadering. Naar aanleiding van het door den secretaris uilgebragte verslag kwamen verscheidene belangrijke onderwerpen ter sprake. Vooral gaf de herziening der wet op den fabriek- arbeid en de door den minister van justitie gedane vragen aan de kamers van koophandel aanleiding lot uitvoerige besch invingen. Algemeen was men van gevoelen dathoe wcnschelijk cene goede regeling van dit onder werp moge zijn, het staatsgezag evenwel niet te veel in de particuliere industrie moet ingrijpen. De leeftijd van 12 jaren moet behouden blijven, wil het kind ten minste eenige vrucht van het onderwijs trekken. Verdere bijzonderheden kunnen niet worden medegedeeld, daar de vergadering van gevoelen was dal deze vereeniging niet geroepen is een ongevraagd advies te geven. De Zondags- of herhalingsschool gaal steeds vooruit. Twee jaren geleden werd zij geopend met 12 leerlingen, nu telt zij er 61 Wel een bewijs dal aan dergelijk onderwijs hier ter stede behoefte bestaal. Wanneer het aan tal leerlingen zoo blijft toenemenzal deze school spoedig de krachten der vereeniging Ie boven gaan. Mogt deze toestand geboren worden, dan heeft men hel voornemen een beroep te doen op de ingezetenen. Het is zeer wenschelijk dat deze school het karakter eener particuliere school blijve behouden. Merkwaardig is het dat de leerlingen, die geheel vrijwillig deze school bezoekenmet de uiterste belangstelling het onderwijs volgen en zelden de scvool verzuimen. Deze school schijnt bij de ingezetenen nog weinig bekend te zijn, zij verdient volkomen hare belangstelling en onder steuning. Voor rekening der vereeniging ontvangen elf leerlingen onderwijs op de burgeravondschool. Met lol kan ook van deze leerlingen melding worden gemaakt. Al wordt van deze vereeniging niet veel melding gemaakt, zij werkt toch wezenlijk in het belang der geringere volksklasse en verdient ten volle de sympathie der burgerij. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt. dat in dit jaar bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden: a. 26 jongelieden als adelborst voor de zeedienst; tol dit examen worden toegelaten jongelingenNederlan ders zijnde, die op den l*t,n Jan. van het jaar waarin het examen, wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaar reeds en op den lsltD September van dat jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereikt; b. 4 jongelieden als adelborst voir de mariniers; tot dit examen worden toegelaten jonge lingen, Nederlanders zijnde, die op den lsllD Jan. des jaars waarin hét examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 14 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Ouders of voogden, die verlangen hunne kinderen of pupillen als zoodanig in aanmerking te doen komen, moeten vóór of op 31 Mei daartoe een verzoekschrift tot den minister indienen. Heden mogt A. Verstraatenwerkzaam in de schrijnwerkers-affaire van den heer J. Loeber, den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaren in dienst trad bij wijlen diens vader M. Loeber, bij welke patroons hij steeds wegens zijne trouwe dienst in hooge achting stond. Door de staats-commissic voor de geneeskundige examens is tot arts bevordeid de heer J. Visser, candidaal-arts; het getuigschrift voor het l5le gedeelte is uitgereikt aan den heer C. J. T. Dlooker Jr. Het stoomschip Hollandvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 27 Fcbr. van Dort Saïd vertrokken. De Prins Hendrik is op 27 Febr. des nachts van Southampton vertrokken. De gemeenschap op den telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is afgebroken. Voor de overbrenging der telegrammen per pakketboot tus schen deze plaatsen beslaat menigvuldige gelegenheid. De tariefsprijzen blijven onveranderd. Zondag II. is te Katwijk zekere v. R., als vermoedelijk schuldig aan valschheid in geschrifte, in hechtenis genomen. Men meldt uit Honda: De gefailleerde J. P. Louis Kamsteeg is, krach tens bevel lot inhechtenisneming door de arrond.-reglbank te Rotterdam verleend, toen hij van een uitstapje naar Amsterdam terugkeerde, alhier aan het station aangehouden. Hy is naar het huis van arrest te Rotterdam overgebragt. Naar men uit Amsterdam aan de II. C. meldt is aldaar in den nacht van jl. Zalurdag op Zondag een kleêrmakersgezel, P. C. J. genaamd, oud 51 jaren, wonende in de Ridderstraat, door eenige personen in de Keizer straat moedwillig aangevallen en zoodanig mishandeld, dal de ongelukkige Maandag in zijne woning aan de gevolgen moet zijn bezweken, waarna het gebeurde eerst ter kennis van de policie gebragt werd. De daders moeten reeds bij de policie bekend zijn. De arrond.-reglbank te Deventer heeft den koopman te Tubbergen, die wegens liet onbevoegd uitoefenen der genees- en heelkunde en het bereiden en afleveren van geneesmiddelen teregl stondschuldig bevonden en veroor deeld lol twee geldboeten, ieder van 25. De regtbank nam als verzach tende omstandigheid aan, dat de beklaagde ter goeder trouw had gehandeld Het twaalfjarig meisje, dat van een ander kind geld weggenomen had, is veroordeeld tot 3 dagen celstraf. De regtbank nam aan, dat zij met oor- deel des onderscheids had gehandeld. Uit Kampen wordt gemeld, dat hel Kampereiland weer is on derge- loopen en de Dronlher dyk op nieuw veel geleden heeft, üok in den pol der van Broeken en Maten was het water aanmerkelijk gestegen. Van El- burg en Harderwijk wordt van sterken was van het water melding ge maakt. Een gedeelte van laatstgenoemde plaats stond weer onder. De Zwolsche Cour. meldt van gisteren Zonder tot de hoogte te klim men van den 30-31 January, is het water gisteren avond en heden nacht om en bij de stad weder zeer helangrijk gestegen. Aan den Buitenkant en de Thorbcckegracht waren er vari wege de gemeente en door particulieren de noodige kistdammen gezetdie echter maar voor een gedeelte dienst hebben behoeven te doen. liet Groote Weezenland heeft gedeeltelijk onder gestaan. Daar is het water weder zooveel gezakt, dat de weg goed be gaanbaar is. De Dcventcr-straalweg loopt echter nog over en eveneens dc Veerweg over het gedeelte van de IJsselstraat lol den spoorweg. Ten ge volge van het doorbreken van de Marskade bij Assendorpstaal die buur schap onder. De bewoners van enkele huizen bij hel begin van den Dcven- terweg en in Assendorp hebben hunne woningen moeten verlaten en zijn elders gehuisvest. Van een paar woningen achter den constructiewinkel zag men heden morgen een noodvlag, waarop men, met behulp van een roei boot de bewoners uit hun benarden toestand heeft verlost. Van gemeente wege is een geschikt vaartuig, een zoogenaamde bok, in gereedheid gebragt en op een wagen geplaatst, ten einde zoo noodig voor het redden van men- schen en vee in dienst gesteld te kunnen worden. De tegenwoordige over strooming in Assendorp zou, naar men verzekert, te wijlen zijn aan een minder voldoende herstelling der onlangs plaats gevonden doorbraken. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat het binnenwater, ten gevolge van het hij herhaling doorbreken van de zwakke Weteringsdijkenthans in Assen dorp 20 cM. hoogcr staat dan in dc laatste jaren het geval was. In 1869 stond hel 1.30, in 1376 1.20 en nu 1 50 meter boven Amslerdamsch peil. De beklagenswaardige toestand, waarin de builen»ijken en lage gedeelten der stad weder verkeeren, wijst ten ernstigste op de noo 'zakelijkheid van versterking der Weteringsdijken, of het met sluizen van dc zee afsluiten van het Zwartcwaicr, Men meldt uil Leeuwarden: Woensdag morgen is van hier over Gro ningen een tweede detachement infanterie vertrokken ter bewaking van de grenzen tegen de overbrenging van de veepest. In het personeel der provinciale staten van Friesland is eene vacature ont staan door het overlijden van den lieer mr. M. Bakker, te Sneek, die in genoemd collegie zitting had sedert October 1857. De gemeenteraad van Winschoten heeft gemeend zich tot den minister van binnen!, zaken te moeten «enden, met het verzoek, om óf het verbod om te Winschoten veemarkt of openbaren verkoop van vee te mogen hou den, in te trekken, óf wel dal verbod uit te strekken ook en voornamelijk tot de hoofdplaats der provincie. Daar toch gaat alles zijn gang en is er dus geene zekerheid, naar het oordeel van den raad, dat niet de vcelypbus toch binnengehaald worde. Voor het raam van hel hulpkantoor Ie WarfTum staat een brief (post merk Onderd'endam) met het volgende opschrift: Aan jaaKop Vernuis, naast jaan in birrntje, zij helpen Elwaar te Koob. toe tinalinche, en bessemsstral 's GRAVENHAGE 1 Maart. Door Z. M. is aan den heer mr. F. F. Karseboom, op zijn verzoek, met 1 April aanst.eervol ontslag verleend als procureur-generaal bij den boogen raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele diensten, door hem in reglerlijke betrekkingen aan den lande bewezen, en benoemd lot procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden de heer mr. J. W. Romer, thans advocaat-generaal bij gemeld collegie. Aan den lieer W. Jalink is, cp zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Stad-Almeio. Aan den heer II. .1. de Bijll Naclienius is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-verificateur, met rang van commies, bij de directie der grootboeken van de nationale schuld. Z. 1). 11. de prins van Wied zal zich morgen ochtend naar Nenwied begeven. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de reglerlijke wetten voortgezel. De bh. Godefroi, van Nispen en de Vries waren er sterk voor, hoewel zij welligt voor eenige wij ziging zullen zijn. De bh. Smitz, Teding van Berkhout, dc JongenBegram waren er bepaald tegen, en de heer lleydcnryck was nog zeer in twijfel, maar meer tegen dan voor. De minister van justitie heeft dc voordragt uit een algemeen oogpunt verdedigd, zich de bijzonderheden reserverende tot bij dc speciale ontwerpen, waarbij welligt eenige bijzaken voor een goed deel zullen kunnen verdwijnen. Dc vermindering van het getal regtbanken en kanlongeregten, is hel noodzakelijk gevolg van de hovenwet en de wegbe reiding voor eene verbetering van de reglerlijke inrigting. Morgen voort zetting. Su 3< 3-. S, .4 Ta Li INDEN 28 February. De werkstaking in de steenkolenmijnen van Zuid-Yorkshire en Noord- Derbyshirc is in der minne geschikt, zoodat de 30000 a 40000 werklieden weêr aan den arbeid zijn gegaan. De werklieden berusten in de loonsver mindering, vertrouwen stellende in de verzekering vau de patroons, dat dc loonen verhoogd zullen worden, zoodra de gang van zaken het maareenig- zins zal gedoogen. De stoomboot Gambia van de Britsch and African Steam Navigation Company kwam II. Zondag in de haven van Liverpool aan, met één zeeman aan boord, James Mc. Linden, uit Kilheel in Ierland, deeenig overgeblevene der bark Maria van Belfast. Verschrikkelijk zijn de mededeelingendoor hem omtrent liet lol dezer bemanning gedaan. Toen liet schip ongeveer 7 dagen in zee was, ontstonden lievige zuidoostelijke orkanen, die, na een

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2