BITEM.AIN DSC11E BER1GTEN. PER TELEGRAAF, waanlig is. Hel betreft het verlcenen van geldelijke of andere ondersteu ning aan ontslagenen, te wier opzigte overtuigend is gebleken, dat zij onschuldig vervolgd of veroordeeld waren. Reeds ter algemecnc vergadering van Mei 1875 werd een dergelijk voorstel door de afdeeling Utrecht van het genootschap gedaandoch toen verworpen. Dezelfde afdeeling wenscht thans op die beslissing terug te komen, vooral ook naar aanleiding van wat gebeurd is ten gevolge van den moord van mevrouw van der Kouwen en hare dienstmaagd. Bij het bestuur der afdeeling Amsterdam moet thans gezindheid bestaan, een voorstel in gelijken geest aan de algemeene verga dering te doen. In eene in het begin van Maart te houden vergadering zal dat bestuur, naar men zich voorstelt, dienaangaande een besluit nemen. De Jubilé-zangers, waarvan wjj vroeger reeds melding hebben ge maakt, hebben zich gisteren te Rotterdam in de Zuiderkerk voor een talrijk publiek, ongeveer 1500 personen, doen hooren. Zij werden door den heer H. Muller Sz. aan de aanwezigen voorgesteld, van welke gelegenheid hij gebruik maakte om in hoofdtrekken te schetsen, wal de zangers vroeger waren, wal zij thans zijn en wat zij met hunne liederen beoogeh. Tevens maakte hij bekend, dat zij eerlang bij Z. M. den koning op hel Loo zullen worden ontvangen en ook bij II. M. de koningin zullen worden toegelaten. Aan de uitvoeringen der zangers werd herhaaldelijk algemeene toejuiching geschonken. De veehouder Bremer te Ooslercndop Texelheeft drie koeijen ver loren door vergiftiging; men dacht deze dieren met labakswater te was- schen en had tot dat einde een ketel gebezigd, waarin eene oplossing van arsenicum aanwezig was. liet gevolg was dat de beesten, na gewasschen te zijn met dat vocht, onder hevige pijnen spoedig gestorven zijn. Men meldt uit Leeuwarden: Dat de bevolking dezer gemeente sedert de vorige eeuw belangrijk is toegenomen, kunnen de volgende cijfers be wijzen. In 1714 was het getal inwoners dezer stad 15686, in 1748 14270 en in 1796 15525. Op hel einde des vorigen jaars was het bevolkingcijfer, de militairen en gevangenen daaronder begrepen, 27085. Sedert 1796 be draagt de vermeerdering derhalve 11560. zijnde gemiddeld 144 per jaar. Uit Franeker meldt men dal bet met de aldaar heerschende typhus- epidemie in de laatste dagen vrij wat beter gaat. In de afgeloopen week zijn slechts 2 personen aangetast en zijn geene overleden. Van 1 Januarij tot en met den 24'" dezer bedraagt het getal aangetasten 83 en dat der aan die ziekte overledenen 15. In het noorden des lands is zooveel sneeuw gevallen, dal zij op som mige plaatsen meer dan 6 voet hoog ligt. De post- en spoordienst onder vindt op sommige plaatsen vertraging. Naar men aan de l/insch. C. uil Weener meldt, had de storm hel water, dat door de wijde opening in den aldaar doorgebroken dijk stroomde, met geweld tegen den spoorwegdijk opgestuwd, waardoor wat zoo pas was hersteld nogmaals werd weggeslagenen helzcllde gebeurde weer herhaaldelijk in de laatste dagen. Daarbij werden de werkzaamheden ernstig belemmerd door den aanhoudenden regen. Zaturdag waren boven dien twee spoorwagens met rijs van de rails in hel water gestort. Den een kreeg men er nog al spoedig weer op, doch de ander zat bij het af zenden van hel berigt nog op dezelfde plaats. Ook bij de groote dijkbreuk schreed hel werk ter herstelling door den sterken stroom slechts langzaam voort. Dal werk zou in elk geval nog weken moeten duren. 's GRAVENHAGE 28 Februarij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer II. G. Marinus, muziek onderwijzer te Rotterdam, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Beets en Oudendijk is benoemd de heer J. Daalwijk, en lot notaris te Dalfsrn de heer W. Nieboer, thans nota ris te Hrngelo. Aan den heer D. N. R. van lloytema is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als bewaarder der hypotheken enz. Ie Amersfoort. Aan den 1'" luit. J. Oflerhaus, van het reg. grenadiers en jagers, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de militaire diensten de 2e luit. VV. D. Ilailsma Muiier, van hel 3' reg. huzaren, is, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel, laatst chef van het wapen der genie in Nederl. Indië, A. W. Egter van YVissekerke, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil de militaire dienst, en aan den heer S. van ^Deventer Jsz., lid van den raad van Nederl. Indiëis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem aan den lande bewezen. Op den 80"" verjaardag van den oudsten telg uit het huis van Oranje, Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, wapperden van de ministeriën en openbare gehouwen de vlaggen. Ook uil vele particuliere woningen is te dezer gelegenheid het nationale dundoek ontplooidals zoovele blijken van belangstelling in den grijzen prins. Werd 's prinsen verjaring van wegc het garnizoen door de gebruikelijke parade op het Alexandersveld herinnerd, in den kring van de vorstelijke lamilic werd deze met buitengewone» luister gevierd. Op het Huis de Paauw werd receptie gehouden waar de koninklijke familie en het gevolg van den prins hunne gclukwenschen aanboden. In den namiddag was er in het paleis aan den Boschkant groot diner, waar aan door 1111. MM. den koning en de koningin de prinsen Alexander en Hendrik, de prins en de prinses von Wied, prinses Marianne en prins Al- bert van Pruissen werd deelgenomen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de ontwerpen tot vermindering der rrglbanken en kan- tongcreglen. enz. aangevangen. De bh. van Baar, Wintgcns, Saaymans Vader en Schimmelpeiininck van der Oije bestreden de voordraglen zoowel wat hare strekking als hare toepassing betrok liet algemeen belang werd er door geschaad. De bh. van RappardGratama en A. Mackay verdedig den de ontwerpen. Zij achtten vermindering van tal van eollegiën die nagenoeg niets te doen hebben, even noodig als verhooging van bezoldiging der regterlijke ambtenaren. De burgemeester heeft aangesteld tot inspecteur va;t policie 2e kl. alhier W. H. Olivier, onder-inspecteur te Rotterdam. FRAKKRU li. De kamer van afgevaardigden heeft bij de eerste lezing, met 310 tegen 142 stemmen, een voorstel aangenomen van den heer Lacascade en eenige andere afgevaardigden om aan de koloniën Senegal en Guyana het vroegere legt, om in de kamer vertegenwoordigd te worden, terug te geven Volgens de Rappel heeft de rcpublikeinschc unie eene bijeenkomst gehouden, waarin van gedachten is gewisseld over de //zuivering" der onder-prclecten. Over hel thans verkregene zich verblijdende, heeft echter de vergadering als haar gevoelen uitgesprokendat de regering het daarbij niet behoorde te laten, daar anders de genomen maatregel ten eenemale onvoldoende wezen zou. Nog Ie veel ambtenaren van de vroegere regerin gen zijn er. meent zij, onder de precfeclen en onder-prefecten te vinden, dan dat de he r Jules Simon de vernieuwing van het personeel als afge loopen beschouwen kan. -- Naar men zegt zou de lieer Loysou thans hebben afgezien van het houden van voorlezingen te Parijs. Het Bonapartistisehe blad, dal medegedeeld heeft dat de cchtgenoote van den minister Jules Simongedurende het beleg van Parijs eene school bezoekende, en vernemende, dat er geen brandstof voorhanden was, een houten kruisbeeld van den wand gerukt en bevolen had dit op den haard te werpen, is wegens laster lot 5000 fr. boete veroordeeld. In den Gotthard-tunnel beeft weder een dynamiel-ontploffing plaats gehad. Aan de noordzijde bij Göschcnen zijn twee gebouwen, welke tot bewaring van dynamiet dienden, in de lucht gevlogen. Aan twee arbei ders heeft dit onheil het leven gekost. Ook de schade moet zeer aanzien lijk zijn. De Spaanschc gezant te Parijs heeft de volgende openbare mededeeling gedaan: De uitgeweken Carlisten, die naar Spanje wenschen terug te keeren, hebben geen andere formaliteit te vervullen, dan dat zij zich voordeSpaan- sche consuls verbinden, de bestaande wetten te zullen eerbiedigen. De rege ring des konings waarborgt aan alle teruggekeerde uitgewekenen, die zich niet schuldig gemaakt hebben aan eene misdaad, vallende in de termen van hel gemeene regl, volledige vergetelheid. Niemand zal wegens eene staat kundige daad, bedreven vóór het uitvaardigen dezer amnestie, verontrust worden. RD1T8CIILAN IS. De rijksregering heeft het plan opgeval, om het voorstel, betreffende de verhooging van de belasting op den tabak, weder in te dienen, niettegen staande ditzelfde voorstel vroeger reeds door den rijksdag werd afgekeurd en verworpen. Men hoopt op die wijze de inkomsten des rijks te vermeer deren. Wijders zal de regering bij den bondsraad een voorstel indienen, strekkende om de regering te magtigen tot het aangaan eener leening ten bedrage van 25 millioen mark ten behoeve van het ministerie van marine. Tot het verbouwen aan het hotel Radziwill te Berlijn, met het doel om daarvan te maken het officiële verblijf van den rijkskanselier, is de bc- noodigdc som aanvankelijk geraamd op 450,000 mark; van dit bedrag werd op de begrooting van 1875 gebragt 75000 mark, op die van 1876 90000 mark. Uit de thans ingediende rjjksbrgrooting blijkt, dal de gemelde som niet voldoende is, want zij is thans geraamd op 525.000 mark. liet ge deelte van de woning, dat bestemd is om bals en andere feestelijkheden te geven, is ruim genoeg om 1000 gasten te gelijkertijd te ontvangen. In Noord-Sleeswijk maken de gendarmes geregeld jagl op jongelieden, die zich vóór de Deensche nationaliteit verklaard hebben, maar hunne be trekkingen komen bezoeken. Op een van die togten, heeft de gendarmerie onlangs drie jongelieden in hechtenis genomen, die naar de gevangenis van Tafilund gevoerd werden, en niet losgelaten, alvorens men door een borg- togt zekerheid had bekomen, dat zij binnen 24 uren het land zouden verlaten. Tc Aken heerscht niet weinig ongerustheid. In een der nieuwe wijken heeft eene grondverschuiving plaats. Zij is in de Theresiastraat begonnen, alwaar vervolgens een paar huizen dagelijks een palm vooruitschoven, tot zij ongeveer een halve meter uit de rooijing stonden. Onderwijl bemerkte men verzakkingen, tuinmuren begonnen te scheuren, de grond begon hier en daar te splijten. De beide huizen, die met instorting werden bedreigd, zijn op last der policie door de bewoners ontruimd. T IJ II K IJ E. Uit Bulgarije zijn twee verzoekschriften aan de mogendheden verzon den. Daarin wordt verklaard, dat men niet het minste vertrouwen heeft in de nieuwe Turksche grondwetmaar dat de Turksche ambtenaren de bevolking dwingen in adressen aan den Sultan hunne ingenomenheid met dien maatregel te betuigen. St. PETERSBURG, 27 Februarij. De Golos schrijft: Hel sluiten van den vrede tusschen Turkije en Servië zou de Ooslerschc quaeslie in dezelfde phase brengen als waarin zij tijdens het memorandum van Berlijn was; daardoor zon hel oogenbiik aangebroken zijn. waarop de quaeslie omtrent de verbetering van het lot der Christenen aan de orde gesteld moet worden. LONDEN, 27 Februarij. In het lagerhuis verklaarde de heer Bourke, in antwoord op eene vraag van den heer Wolff, dat bij de regering geene bevestiging ontvangen was van het telegram in den Times betreffende de demobilisatie van het Russische leger. Ook graaf Schouvaloff had geene be vestiging dienaangaande ontvangen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2