LEIDSCHE COURANT. 1827. DONDERDAG 1 MAART. M\ 51. STADS- BERICHTEN. BNNF.NLANbSCHK BERIGTEN. -- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Da prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'siaart, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomnicrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco pp. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. II E R - IJ K. BURGEMEESTER ïn WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 27steo December 1876, n°. tl/1 Provinciaalblad n°. 87), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1877; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen van 1 en 2 dekame- ter, de ruimtematen, de inhoadsrnaten voor drooge waren met de daarbij he- hoorende strijkers en de gewichten, (z ullende de herijk van dit j aar zich alleen bepalen tot het vorenstaandeonder mededceling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VIII en de buitenwijk, op^den 1, 2, 6, 7, 8 en 9 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlaii<Nclie Zaken, van den 18den December 1876, de letter Kin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der 'maten en gewichten, de Koninklijke kroonbij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer Eindelijk dat aangezien 1wj sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk vah den overgangsstcmpel spoedig wordt uitgewisclit op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt Ie verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester' E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 February Aan den 80'" verjaardag van Z. K. H. prins Fredcrik werd lieden op de gebruikelijke wijze door hel uitsteken van vlaggen gedacht. Dal hel leven van den zoo liooggeachten prins nog lang moge gespaard blijven, is zeker aller wensch. Wij vermeenen het niet onvermeld Ie mogen laten dal de lieer P. de Haas op morgen 1 Maart den dag zal berdenken, waarop hij vóór 25 jaren als ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier in functie trad. Gedurende een aantal jaren waren hem bij de afdeeling algemeene zaken o. a. de belang rijke werkzaamheden betreffende militie en schutterij opgedragen. Vrijdag aanst. zal in de stadszaal hel vierde buitengewone concert plaats hebben van de Maatschappij voor toonkunst alhier, dat gegeven zal worden door de Rolterdamsche üctel-vereeniging, onder medewerking van den heer A. Klerk, van Delft. Wij vestigen daarop in het bijzonder de aan dacht, omdat bij een concert, door dezelfde vcrecniging in het begin van No vember van het vorige jaar alhier gegeven, de opkomst van het kunstmin nend publiek niet groot was. Velen hebben zich toen waarlijk een genot vollen avond ontzegd, want de opvatting en uitvoering der schoonc muziek van Beethoven en Mozart droeg den algemeenen lof der aanwezigen weg. Thans wordt de gelegenheid aangeboden zich voor dat gemis schadeloos te stellen. Het programma van dit concert is met niet minder zorg gekozen dan dat van het vorige. Het beslaat uit de volgende nommers: Serenade n°. 1 (Es dur) van Mozarl; Quintett (Es dur) op. 16 van von Beethoven; Chromatische fan- taisie van Bach, en Serenade (Es dur), nagelaten werk van Mozart. Naar men verzekert, meldt men van hier aan het Fad., heeft, sedert de minister van marine besloten heelt nevens het opleidingsschip de IFas- senaer, te Amsterdam, nog een tweede van gelijken aard le Rotterdam te plaatsen, de commissie van de marine-kweekschool alhier haar voornemen te kennen gegeven om haar taak neder te leggen. Een poging om de .voor deze stad zoo belangrijke inrigting te behouden, heeft zjj gedaan met de aanbieding aan de regering om de kweekschool over te nemen en op haar kosten voort te zetten. Ofschoon de kweekschool nog in zeer bloedenden toestand verkeert, vreest de commissie, dat op haar philanlhropisch stand punt de mededinging met twee groote opleidingsvaartuigen niet langer is vol le houden. liet Staatsblad n°. 27 bevat hel kon. besluit van 18 Febr. jl. betref fende de ligting der nationale militie van 1877. Die ligling bedraagt 11000, en het aandeel van de provincie Zuidholland 2134 man. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden ge», bragt dat aan bet voornemen om in de maand Augustus aanst. een examen te doen plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk, geen gevolg zal worden gegeven, en dat mitsdien de hieromtrent gedane bekendmaking als vervallen moet worden beschouwd. Met ingang van 1 Maart worden de tariefprijzen per woord voor het verkeer met de Vereenigdc Staten van Noord-Amerika voor den afstand van Londen of Brest lot de p'aats van bestemming, lot op een derde van de tegenwoordige bedraecn verminderd. Het tarief per woord bedraagt b. v. van alle Nederlandsebe kantoren naar Boston en New-York ƒ0.82; naar Baltimore en Philadelphia ƒ0.94; naar San Francisco ƒ134. Dc bij kon. besluit van 27 Jan. 1877 benoemde hoofdcommissie ter bevordering van de belangen der Nederlandsche afdeeling in de interna tionale tentoonstelling van voortbrengselen van kuns}, landbouw en nijver heid te Parijs in 1878, beeft aan heeren kunstenaars, landbouw- en tuin bouwkundigen en allen die eenig vak van nijverheid uitoefenen, van haar optreden kennis gegeven. Zjj rekent het tot haren eersten pligt. voor zoo ver noodig, alle Nederlanders, alle ingezetenen des rijks en zjjne overzee- sche bezittingen en koloniën op te wekken, om, door krachtige deelneming aan de ophanden wereldtentoonstelling in Frankrijks hoofdstad, de eer vüè ons vaderland te handhaven. - r,'r De hoofdcommissie kan niet ontkennen, dat hel een wezenlijk bezwaar oplevert, wanneer de internationale tentoonstellingen elkander al te spoedig opvolgen; maar zij is liet met de regering en volksvertegenwoordiging eens, dat Nederland zich aan de vreedzame mededinging der beschaafde natiën niet kan onttrekken, zonder den rang prijs te geven, dien het daaronder inneemt, en zonder den roem te verloochenen, dien hel op gebied van knustlandbouw, handel en nijverheid regtmatig heeft verworven. Neder land datonder andere omstandighedenvooraan stond en den toon gaf aan Europa, mag en zal de eervolle plaals, die hel nog bekleedt, niet moedwillig opgeven. Integendeel, het is aan zich zelf verpligt alle krachten in te spannen, en, moet het zijn. zich opofferingen te getroosten, om in den geopenden wedstrijd niet overwonnen te worden. Die inspanning zal niet gering kunnen zijn, want juist de opvolgende wereldtentoonstellingen hebben hel geleerd, dat bijna overal de nijverheid mei goed gevolg streeft om aan de steeds hooger klimmende cisclicn van hel leven te voldoen, door smaak vollen vorm te paren aan praktische bruikbaarheid; en het zal door niemand worden ontkend, dat op kunstgebied bezieling en kunstvaardigheid de vergelijking met vroeger eeuw kunnen doorstaan. Met liet meeste vertrouwen wendt zich de hoofdcommissie tot allen die kunnen medewerken om het voorgestelde doel te helpen bereiken: le eer, omdat de algemeene lof, door Nederland nog onlangs op de tentoonstelling te Philadelphia ingeoogstons waarborgt, dat hel ons niet aan de noodige kracht faalt. Van haren kant geeft de hoofdcommissie aan allen die zjj oproept de verzekering, dat op hare krachtigste medewerking te rekenen valt. Zoodra de gegevens daartoe bij haar aanwezig zijn, zal zij alle noo dige inlichtingen ter kennis van de belanghebbenden brengen. Zij verzoekt reeds terstond allen, die aan deze tentoonstelling deel willen nemen, daar van vóór 15 Maart aan het kantoor der hoofdcommissie kennis te willen geven, opdat hun later de Ijjsicn ter invulling van de opgave van gewenschte plaatsruimte enz. kunnen worden toegezonden. De hoofdcommissie meent reeds nu heeren inzenders nadrukkelijk te moeten waarschuwen tegen het aangaan van verbindlcnissen met agenten, zooals b v. het zoogenoemde generaal-agentschap Hijmans en de Vries te Parijs, wier onbevoegde inmenging in zaken de tentoonstelling betreffende, door de hoofdcommissie evenmin zal worden geduld als door het Fransche commissariaat-generaal toegelaten. In de in Mei e. k. te Amsterdam te houden algemeene vergadering van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen zal, volgens l^et Hbi., een vraagstuk behandeld worden, dat de algemeene aandacht

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1