BL'JTÊRlaNDSCHE BKH1GTKN. Het verband met de seminarian wordt behouden, dooi' dezelfde personen bij de universiteit en bij de scminarien te doen optreden; op de bepaling, dat een gewoon hoogleeraar geen ambten of bedieningen mag bekleeden zonder toestemming van den gemeenteraad, wordt een uilzondering gemaakt voor kerkelijke kweekscholen en seminariën. Aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer is tot weder- opzeggens een rijks-subsidie van ƒ3000 'sjaars verleend. Vrijdag 11. is door de Lemmerboot, komende van Groningen, te Enu- raalil, onder de gemeente Leek, een puinschip in den grond gevaren. De schipper is gered, maar zijne vrouw en drie kinderen zijn verdronken. Het schip lag aan den verkeerden wal te lossen en bad geen licht op. Bij vonnis van het hoog militair geregtshol, in den krijgsraad te 'sHertogenbosch uitgesproken, is de luitenant der genie, die in de maand December jl. bij gelegenheid eener uitvoering in den schouwburg aldaar een der controleurs over de toegangskaarten moedwillig verwondde, veroordeeld tot eene maand celstraf en drie dagen gewone gevangenisstraf ter vervan ging eener boete. 's GRAVENHAGE26 Februarij. Bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch is be noemd lot derden onderwijzer 11. J. 1. Swartc, dusverre vierde onderwijzer b\j die school, en lot vierden onderwijzer. H. de Raaf, thans hoofdonder wijzer der openbare school te Mceden. Door Z. M. is ingetrokken het besluit van 30 Oct. 1875, voor zooveel betreft den 2'" luit W. P. Wetselaar. van het wapen der infanterie hier te lande, die voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, en genoemde 2e luit. in rang en ancienneteil overgeplaatst by hel wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië.; De scheepsklerk J. S. C. F. Blankensteindienende aan boord van het wachtschip te llellevoetsluis. wordt overgeplaatst aan boord van dat tc Willemsoord. Z. K. 11. prins Albert van Pruissen is gisteren voormiddag te Voor burg aangekomen. HD' moeder. H. K. II. prinses Marianne, heeft hem aldaar aan het station verwelkomd en naar haar buitenverblijf Rusthof geleid. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na verdere discus sie met 39 tegen 27 stemmen aangenomen de conclusie van de meerder heid der con missie, strekkende om de wenschelijkheid uit te spreken dat art. 2 n" 27 van het Indisch strafreglement (contractbreuk) niet langer blijve bestaan. ESGELAW». LONDEN 25 Februarij. Volgens een officieel rapport uit Indië is er nog weinig verandering gekomen in den toestand der hongerlijdende bevolking. Toch is er in zoo verre verbetering merkbaar, dat in Madras aan 32000 en in Bombay aan 41000 personen minder dan vroeger ondersteuning behoeft te worden uitge reikt. Te Madras zijn de prijzen van het graan aanmerkelijk gedaald, te Bombay echter minder. Het vee kon men tot nu toe vrij goed in het leven houden, maar men verwacht groote sterfte, wanneer niet spoedig regen' begint te vallen. Tot nu toe schijnt nog slechts één persoon van honger te zijn omgekomen. Volgens eene rekening en verantwoording omtrent eenige buitenge wone, niet bij het budget voorziene uilgaven, welke door de regering aan het parlement is ingediend, hebben de kosten der zending van lord Salisbury als buitengewon gevolmagligde ter conferentie ie Konstanlinopel 10000 bedragen ruim 2000 per dag. Uit New-York meldt men: In eene gemeenschappelijke bijeenkomst der beide kamers bestreden de democraten de beslissing der commissie, welke de stemmen van Oregon aan 11 ayes toekende. Niettemin is de beslis sing bekrachtigd. Vervolgens verzetten de democraten zich legen de be- krachtigiug der stemming in Pennsylvanie. Uit het onderzoek, ingesteld naar de presidentsverkiezingen in Louisiana, is gebleken, dal aan een der reglstreeksche kiezers, die voor Hayes gezind was en bleef, 100,000 dollars werd geboden om voor Tilden te stemmen. vroeg 260,000 dollars, maar dit was te hoog. Te Philadelphia hebben eenige ingezetenen eene som van 50000|dollars te zamen gebragt, ten einde die den heer John Welsh, voorzitter der finan ciële commissie voor de groote tentoonstellingals een blijk van erkente lijkheid voor de door hem in die betrekking bewezen diensten aan te bie den. Die som is thans aan genoemden heer overhandigd en door dezen afgestaan aan de universiteit van Pennsylvanie voor een leerstoel in de ge schiedenis en de Engelsche letterenbij wijze van eene altoosdurende herin nering aan het eerste eeuwfeest der unie. F K A A K R ia K. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Vrijdag zeide de voorzitter dat bij van den minister van justitie eene aanvraag had ontvan gen, om een der leden voor de regtbank tc mogen vervolgen, wegens eenige artikelen in den Pays, waarin de openbare magtcn en de staatsregeling worden aangevallen. Dat lid hen ik riep de lieer Paul de Gassagnac. Ik behoud mij voor, zeide bij verder, bij de beraadslaging over de vergunning mijne gedachten te zeggen, over de handelwijze der republikeinen, die, nu zij aan het bestuur gekomen zijn en de vrijheid van drukpers zullen toe passen, gansch anders handelen dan zij vroeger gesproken hebben. Het voorstel van den heer Laissant c. s.om den militairen diensttijd van 5 tot 3 jaar terug te brengen, is met 295 tegen 169 stemmen in over weging genomen. Er werd tegen ingebragldat het kader der onderofficieren nog niet in orde cu vermindering van diensttijd derhalve onmogelijk was; ook dat, nam men dit voorstel in overweging, Frankrijk eenige maanden in spanning verkeeren zou. De voorstanders beweerden, dat het kader der onderofficieren nooit in orde zou komen, zoolang de diensttijd niet was vastgesteld, en dat men een Fransch soldaat best in 3 jaar vormen kon, daar men in Pruissen geen langer lijd hiervoor noodig had. De regering was er niet legen, dat het voorstel in overweging genomen werd, maar verklaarde toch nu reeds zich niet met het voorstel te kunnen vereenigen. Bij de kamer van afgevaardigden is ingekomen een rapport van de commissie, die belast was met hel onderzoek van het voorstel Dufour,strek kende tot het in staat van beschuldiging stellen van de mannen van 4 Sep tember en hunne medepligligcn. De commissie adviseert met algemeene stemmen, het voorstel niet aan tc nemen. Men is steeds ijverig bezig met de vorming der kaders van het terri toriale leger; allen, die het onlangs plaats gehad hebbende examen met goed gevolg aflegden, hun aantal bedraagt ruim 400, worden tot officier benoemd. Daar echter de kaders bij lange na niet voltallig zijn, zullen in April op nieuw examens plaats hebben voor hen, die naar den officiersrang dingen. De vestiging van de tweede republiek, 24 Febr. 1848, is door vele re publikeinen in de hoofdstad feestelijk herdacht. Volgens Haras heeft llyacinthc Loyson geen vergunning van de rege ring bekomen, om lezingen te houden over godsdienstige vraagstukken, maar wel om in het openbaar te handelen over quacstiën van moraal en over staathuishoudkunde, eene vergunning die hij echter volgens de wet van 1868 niet noodig had. Hevige stormen hebben in de laatste dagen de Fransche kusten be zocht en vrij wat schade aan de koopvaardij- en visschersvloot toegebragt. Twee moordenaars zijn dezer dagen veroordeeld. Godefroy, die zijn compagnon Comtefois met een pistoolschot doodde, is door het hof van assises, onder aanneming vun verzachtende omstandigheden, lot 10 jaren dwangarbeid verwezen; en het hof van assises te Aix legde 20jaren dwang arbeid op aan Bouyndie in een spoorwagon een medereiziger door middel van Pruissisch zuur om het leven beeft gebragt. De stations-chef van Chatillon, door wiens onachtzaamheid een spoor wegongeluk plaats had tusschen Aix les bains en Chatillon, waarbij 9 men- schen het leven verlorenis veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaren en eene geldboete van 300 frs. De gemeenteraad te Marseille heeft een som van 10000 fr. toegestaan aan de noodlijdende zijdewerkers te Lyon. Tegen dat besluit is door de armen te Marseille geprotesteerd. Een 200-tal hunner trokken in optogt door de stad, verwekten eenige ongeregeldheden, maar werden, zonder weerstand te bicden, door de gewapende magt uiteengedreven. Te Perpignan had op Asch-VVoensdag hel volgende tooneel plaats: Tusschen acht en elf ure 'savonds doorliep eene bende de straten, de paro die vertoonendc der katholieke begrafenissen en processiën. Vooraan ging iemand die voor «suisse" speelde, achter hem kwamen anderen die wille hemden bij wijze van koorkleêren droegen, brandende waskaarsen in de hand hielden en godsdienstige zangen nabootsten. Eeu man hoog van ge stalte. die op zijn hoofd een soort van mijter droeg en in de hand eencn stok bij wijze van staf, deed met de andere hand hel teeken der bisschop pelijke zegening. Eindelijk lag een kerel in eene geopende lijkbaar uitge strekt, omringd van personen, die deden alsof zij weenden en zelfs van tijd tol tijd stilstonden om hel aangezigt af te droogen. Vóór de kerk van St. Mattheus hield de optogt stil en zong de lofzangen der processiën van het H. Sacrament. Het dagblad, dat een en ander verhaalt, voegt er bij dat de maire der stad, als onverschillig nieuwsgierige, deze vertooning bijwoonde. BIIITSCH h A I O. De rijksdag heeft benoemd: tot voorzitter den heer von Forckenbeck; tot eersten ondervoorzitter vrijheer Schenek von Stauflenberg en tot tweeden ondervoorzitter prins llohenlohe-Langenburg. De beide eerslgenoemden be- hooren lot de nationaal-liberale, de laatstgenoemde lot de vrije conservative partij. Te Barmen is de runderpest uitgebroken in een stal met 80 runderen, die uit het oosten van Pruissen waren aangevoerd. Te Moskou is het regtsgeding aangevangen legen de zoogenaamde club der roode jongens. Het aantal aangeklaagden bedraagt 47. Daaronder zijn personen uit alle standenzelfs een vorst Dolgorukoff, ook eenige dames vindt men op de bank der aangeklaagden. Zij worden van vele misdaden beschuldigd, o. a. zouden zij onderscheidene personen levend begraven hebben. 008T-1N0IE. BATAVIA. 18 Januarij. Het Mg. Dbl. meldt: Volgens de laatste ons dezer dagen toegekomen berigten van het oorlogsterrein op Alchin, zou het voornemen bestaan zoo spoedig mogelijk met 1200 man infanterie en twee batterijen tegen den vijand op te rukken, maar aanhoudende bandjirs beletten de uitvoering van aanvallende bewegingen, Bij de voorposten stond op vele plaatsen het wa ter ongeveer een Ned. el hoogop enkele plaatsen zoo hoog zelfs dat ko lonel van der Hcyden, die met de inspectie der linien belast is, den 3,le" Januarij slechts met groote moeite en levensgevaar aan de gegevene opdragt kon voldoen en op last van den generaal de inspectie moest staken. Met genoegen vernemen wij dat dadelijk bij zijn optreden generaal Die- mont den kolonel van der lleyden een werkkring opgedragen heeft over eenkomstig met zijn rang als onderbevelhebber; Kolta-Kadja is hem als standplaats aangewezen, en de kolonel voert tegenwoordig hel bevel over de zes marsch-bataillons en drie veld-batterijenwelke te Kolla-Radja en voorwerken gelegerd zijn. Evenwel schijnt de steeds heerschcndc ziekte toestand oorzaak te wezen dat thans slechts de bovengenoemde magt van 1200 man kan bijeen worden gebragt om ccnc ernstige voorwaarisclic be weging te wageneene reserve van 600 man infanterie en eene batterij zal hierbij wel niet overbodig zijn. Het punt van aanval is zeer wijselijk ge-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2