ADVERTENT1 E IN. berigl van tie 'limes, dat Chefkel-pacha was benoemd lot kommandantvan een legercorps, verzonnen was. De beraadslaging werd lot Vrijdag uitgesteld. WEENEN, 22 Februarij. In eene bijeenkomst van leden van het hecren- buisbeeft de president Karl Auersperg omtrent liet vergelijk met Hongarije mededeelingen gedaan, die voor kennisgeving werden aangenomen. LONDEN, 22 Februarij. In het hoogerhuis antwoordde lord Beaconsfield den heer Roseberry, dat hij hoopt spoedig eene vermeerdering van het aan tal consuls in Turkije voor te stellen. Lord Derby deelde, overeenkomstig de belofte aan lord Argyll gegeven, mede, dat de dankbetuigingen der Porie in December 11. betrekking hadden op Engelands gelukwensch met de be noeming van Midhat tot groot-vizier. LONDEN, 22 Februarij. Volgens een Wcener dépêche in de Times stelt Montenegro de volgende vredesvoorwaarden: grensregeling zoo als de con ferentie die heeft voorgesteld; afstand van de haven van Spizza met de twee versterkte eilanden VVranjina en Lesandrija, in het meer van Scutari, aan Montenegro; vrije vaart op hel meer van Scutari en op de Bojana tot de zee; aanstelling van een Turkschen agent te Cettinje en van een Montene- grijnschen agent te Konstanlinope'. Daarentegen wil Montenegro voor alle forten en staatsgebouwen, welke zich bevinden op het grondgebied, dat aan het vorstendom afgestaan zal worden, de kosten vergoeden in twaalf jaren, bij termijnen, en zorgen dat binnen veertig dagen alle naar Montenegro ge- vlugle Ucrzegowincrs in hun land terugkeeren, mits de Porte die lieden tijdelijk onlheffe van het opbrengen van belastingen en hun geld verstrekkc tot den opbouw van hunne huizen en kerkentot het bebouwen van hunne velden en tot levensonderhoud in afwachting van den oogst. LONDEN, 22 Februarij. Markies Salisbury heelt op liet feestmaal van de vereenigdc Brilsche kamers van koophandel een rede uilgesproken, waarin bij den politieken toestand behandelde. Met betrekking tot de conferentie deed hij opmerken, dat zij wel niet bij magte is geweest Turkije verstand in te blazen, maar toch een goed middel was om misverstand uit den weg te ruimen en de vriendschap van de tijdelijk door argwaan onecnig gewor den groove mogendheden, naar men hoopt, voor altoos te herstellen. WEENEN, 23 Februarij. In de gisteren gehouden conferentie der con stitutionele partijen is met betrekking tot de bankquacstic geen besluit genomen. De voorzitter van den ministerraad heeft bevestigd dat de bank de benoeming van vice-goiiverneurs niet verlangt, maar zal goed keuren hetgeen tusschen de twee regeringen overeengekomen zal wor den. Zaturdag zal een tweede vergadering gehouden worden. De club der linkerzijde heeft met groole meerderheid een door lferbst voor gestelde resolutie aangenomen, houdende verklaring: dat de constitutio nele partij zich aansluit bij de vraag door de regering gesteld met betrek king tot de reorganisatie van den algemeencn raad van bestuur der bank, doch zich voorbehoudt hare beslissing over alle andere punten van het ver gelijk. NEW-YORK, 22 Februarij. Wegens den verjaardag van Washingtons geboorte is heden de beurs gesloten. De Duitsche stoomboot Franconia heeft bij San Bias schipbreuk geleden. De verkiezingscommissie heeft de argumenten van Oregon aangehoord. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongcregt te Leiden 19 February 1877. 1 wegens het werpen van asch in bet water. 1 wegens hel baggeren in den Rijn zonder vergunning van het Hoogheem raadschap van Rijnland. 1 wegens het met een schuit gemeerd liggen aan een boomzonder dat het touw met een lap zeildoek omwonden was. 1 wegens bet rijden in verboden rigting door de Donkerslecg. 1 wegens het lappen na gezetten tijd. 1 wegens het buiten eene openbare waterplaats (urinoir) verrigten van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 1 we ens het zonder noodzaak rijden over de klinkerslraal. 1 wegens het visschen in eens anders vischwater zonder vergunning van den eigenaar of regthebbenden. I x G i 'f. n iv EX. Dc tocslanil van Lelden vergeleken niet dien van andere sleden. XII. Een gemeente-badhuis, een waterleiding, verschaffing van drinkwater, ofschoon gemeenlebezitlingen of inrichtingen ol diensten door of van wege de gemeente ten algemeenen gebruike opgericht of verstrekt, vallen evenmin als de gasfabriek, in de termen van de artt. 238 en 254 der gemeentewet, omdat zy niet zijn openbarewaarmede bedoeld wordt, "om de gelden, die "krachtens publiek recht gevorderd worden, als eene belasting tot stand te "doen komen. Er behoeft dus geen vrees te bestaan, dat dc gemeenten zou- »den verliezen, wat zij op grond van overeenkomst of anderen titel van privaat recht bezitten of genieten." (Regeringsinlichting, M. v. B. 32). Trouwens, wat de gemeentewet in die artikelen bepaalt, was reeds bij de koninklijke besluiten van 4 October 1816 en 9 April 1819 verordend. Elke koninklijke machtiging tol heffing trouwens rust op grondslagen van berekening der lasten en inkomsten, die overeenkomt met winstberekenin gen van fabriek- en handelszaken; tollen, brug- en marktgclden regelen j zich naar de kosten van aanleg, onderbond, waardevermindering en bedie ning, en dan omgeslagen naar het gebruik of genot dal van die werken wordt gemaakt. Van geheel bijzonderen aard zijn de Banken van Leening, die bet uit sluitend karakter van crediel-instellingen bezitten en moeten behouden, om dat zij strekken ten gerieve van den kleinhandelvan beroepen en bedrijven, en nooit als instellingen van weldadigheid kunnen worden beschouwd en bestuurd, omdat zy hoogstens kunnen strekken tot voorkoming van armoede, terwijl bestaande misbruiken veeleer tot armoede leiden. Het gebruik dat daarvan gemaakt wordt, biykt uit de volgende statistiek: Beleening. Gelost en verkocht. Rotterdam 469,775 1 534.903.25 489 129 f 1,601,12125 's Gravenhage 216.163 II 717,858.50 216,711 n 712.425. - Utrecht 72,773 n 237,310.75 72,802 u 236.637.75 Haarlem 45,812 tt 162,364.25 45,583 n 161.189.75 Leiden 46,209 u 213.805.25 55.453 n 240.369.75 Groningen 60,774 u 188.267.75 60,363 H 190,156.— Dordrecht 38,627 u 142,740.25 38.709 u 141.110. - Arnhem 103,788 n 216.542.75 103,694 u 215,893.- Gorinchem 2,162 n 17,838.- 5,790 n 29.529.50 Gouda 75.081 u 212.094.85 76,019 n 215.198.75 Goes 11,866 u 29.289.— 12.007 u 29.136.— 's Bosch 85.953 u 245.089.75 86,035 tt 251,602. - Breda 22.062 u 72,959. - 21,601 n 69.254.- Over de onmisbaarheid dezer banken van leening of crediet-instellingen kan men uit die statistiek een veclbeteekenend oordeel vellen en de vraag ligt voor de band: wat is van hare opheffing te wachten? In het verslag van de gemeente Rotterdam leest men: /'Voortdurend ver- "mindert de clientèle bij de twee aan deze leenbank nog beslaande inbreng- »sters; terwijl daartegenover de pandgevers, inziende de voordeelen daaraan //verbonden, meer en meer zich vervoegen bij de hulpkantoren, zoodat het "gevoelen van de commissie van bestuur, reeds in het vorig jaarverslag uit gesproken aangaande de opheffing der inbrengslerskantoren, onveranderd "blijft". En in dat van 's Gravenhage: "Niettegenstaande het lichtvaardig "gebruikdat in den zomer vooral door de arbeidende klasse van de be leenbank gemaakt wordt, waartoe telken jare de groote verteringen by "liet kermisvieren opnieuw den eersten stoot geven, kan toch met grond //gezegd worden, dat de Bank van Lecning aan haar doel blijlt beantwoor- »dendoor aan lijdelijk in nood verkeerende personen een gereed middel "te verschaffen, om zich zeiven te kunnen redden". Maar dat van de ge meente Leiden, waar men de inbrengsters heeft ontslagen zonder hulpkan toren op te richten: "Dc panden, welke vroeger bij de inbrengsters bleven "berusten, zijn niet alleen niet bij de bank gekomenmaar deze zag haar //eigen voorraad met ruim 40 pCt. verminderen. Twee van de vroegere "inbrengers, door de oprichting van een zoogenaamd kantoor van koop met »recht van wederinkoop, hebben eene mededinging met de bank ouderno- "tnen en doen, naar het schijnt, goede zaken, althans onder de personen, »die vroeger gewoon waren weekpanden te beleenen. Heeft de gemeente »voor de waarlijk behoeftigen de gelegenheid opengesteld om ten allen tijde »op de billijkst mogelijke voorwaarden en onder de beste waarborgen eenig "geld op te nemen en daarmede oogenblikkelijken nood te lenigen, dan "heeft zij alles gedaan wat zij behoort te doen." Juist, wanneer zy in plaats van de opgeheven inbrengkantoren hulpkantoren had opgericht, gelijk elders, en niet de gelegenheid beperkt, bemoeielijkt en bezwaard. Nu is de ellende toegenomen door bezwarende voorwaarden, waarop panden bij de huizen van wederinkoop worden aangenomen, door hel verlies, dat de be ambten lijden, door de ledigheid, waartoe zij veroordeeld zijn, en door de ongunstige uitkomsten van het voor de werkingen der Bank beschikbaar kapitaal. "Niels zou gemakkelijker zijn dan door oprichting van hulpkan toren in verschillende dcelen der stad en vooral iu de wijken waar de /-arme klassen wonen, de operatiên van onze Bank aanmerkelijk uit te "breiden". Dan zou de Bank de gelegenheid weder herstellen voor de waarlijk behoeftigen, die vroeger bestond, maar op gunstiger voorwaarden in het belang der pandgevers, tot besparing van de kosten van beheer en ook tot verzekering van eene billijke rente van het door de gemeente be schikbaar gestelde kapitaal. Ondertrouwd: 1). F. VAN HEYST, Weduw naar van G. J. Boonackf.r en Leides 22 Februari 1877. A. H. BUDDING 11. Receptie: 25 Febr., Noordeinde 44. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden ter gelegenheid van ons zilveren feestbetuigen wy onzen oprechten dank. P. DINGJAN. Oegstgeest, 23 Februari 1877. M. E. DINGJAN, van Oerle. Bij akte op den 225ttn Februari 1877 verleden, ten overstaan van M'. A. J. WIJNSTROOM, Notaris te Leiden, is de Vennootschap tol het dry- ven der Sloomvcrwerij en van de Kurkenfabriek, tusschen de lleeren GIJSBERTUS FREDERIK GOMBAULT en LAURENS VAN DER HILST Junior, beiden te Leiden, onder de firma GORBAUET EX" VAN DER HILST Junior, ontbonden, met bepaling dat de Heer GIJSBERTUS FREDERIK GOMBAULT zal belast zijn met de vereflening der zaken en handelingen betrekkelijk de Slooimeiwerywelke door hem voor eigene rekening zal worden voortgezet onder de firma G. F. GOMB.tl'LT. en dal de Heer LAURENS VAN DER HILST Jünior zal belast zijn met de vereffening van alle zaken en handelingen betrekkelijk de Kurkenfabriek, welke door hem voor eigene rekening zal worden voortgezet onder de firma GOJMBAliET EX" VAX DER BIEST Junior. Geschiedende hiervan afkondiging ter voldoening aan artt. 30 en 31 van liet Wetboek van Koophandel.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3