BlIITEiNLANDSCIIE ÜEHIGTEN. PER TELEGRAAF. ïs, dat gelijk de Times zegt, de staat van zaken op de grenzen van de Zuid-Afrikaansche republiek zeer verontrustend begon te worden. De rege ring van Natal deed al hel mogelijke, om den koning der Zoeloes te weer houden van een aanval op de boeren, maar hjj werd blijkbaar ongeduldig, begon te dreigen en vele duizenden wel gewapende Kaffers verzamelden zich in versterkte kampen op de grenzen. Gelukkig is hel nog tot geen vijan delijkheden met de Zoeloes gekomen, want de inval, waarvan onlangs gesproken is, werd gedaan door andere Kaders, vroeger bondgenooten der republiek, maar sedert naar de Zoeloes uitgeweken. De regering van Natal weet nog altijd de Zoeloes in bedwang te houden. De koning der Zoeloes heeft nog altijd eene dreigende houding, en ware het niet, dat de invloed van Engeland ten slotte de zege behalen zal over zijn toorn en trots, dan zou de toekomst vrij duister wezen. Met andere woorden dus, Engeland heeft de Zoeloes in handen. Wil de Zuid-Afrikaansche republiek, wat Engeland wil, dan komt er van het gevaar niets; wil ze niet, dan zou de regering van Natal vermoedelijk niet bij magte zijn, deze dappere strijders langer te weerhouden en als een zwerm van roofvogels zouden zij op Trans vaal neerstrijken. 'sGRAVENHAGE, 23 Febrnarij. Tol adjunct-commies bij het dep. van marine is benoemd de gepens. machinist 2' kl. bij de marine S. L. Vermeer. Tot notaris te Utrecht is benoemd de heer mr. E. C. U. de Balbian van Doorn, cand.-notaris aldaar. De luit. ter zee 2' kl. 11. R. J. J. Thorbecke, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoctsluis, wordt op non-activiteit gesteld en vervan gen door den luit. ter zee 2' kl. D. Stolp. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten 5% ure in buitengewoon gehoor ontvangen Z. Exc. graaf von Mülinenter overhandiging zijner ge loofsbrievendie hem accrediteren als buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van Z. M. den keizer van Oostenrijk-llougarije bij het Nederland- sche hof. De heer Renan is eergisteren avond door 11. M. de koningin ontvan gen en heeft gisteren ochtend bij 11. M. gedejeuneerd. In de heden door de tweede kamer gehouden zitting hebben de dis cussion uitsluitend geloopen over de conclusion van het verslag der com missie over de afschaffing der sl ral bepalingen voor inlanders tegen contract breuk in het Indisch strafreglcment. De minister van koloniën heeft daarbij verklaard de beslissing der kamer te zullen afwachten, om daarna in over leg te treden met den gouverneur-generaal. Maandag voortzetting. liet rapport van dr. Koppeschaar, behelzende de uitkomsten van het door hem ingesteld onderzoek naar de lichtsterkte van het gas en naar de drukking op verschillende punten in deze gemeente, is gisteren publick gemaakt. Uit een en ander blijkt, in korte bewoordingen weergegeven: 1». De druk is overal in de gemeente voldoende, behalve in de van den Boschstraat en op het laatste gedeelte van het Zieken (twee ver van de gas fabrieken verwijderde punten). 2°. De absolute lichtsterkte bedroeg op de dagen van onderzoek 1.4 kaars meer dan hel minimum, dat voor Londen is voorgeschreven. 3". De zuiverheid is voldoende. 4". Het meerder verbruik vloeit voort: vooreerst uit het verschil in qua- liteit van het gas van nu en vroeger; ten tweede uit vermeerderden druk; ten derde daaruit, dat het gas van vroeger bij vergrooting van een vlam meer onderhevig was aan walmen; ten vierde uit het gebruik van onvoor- deeligc branders. IE fc' E A S I». LONDEN 22 Februarij. Sir Bartle Frère zal eerst den 9t0 Mei naar zijn nieuwen gouverneurspost aan de Kaap verlrekken; zijn vertrek is onverwachts opgehouden. Ter zijner eere zal den 28" dezer in het Langham hotel een feestmaal gegeven worden, waarbij waarschijnlijk de prins van Wales als president zal fungeren. De hertog van Manchester, de lords Salisbury, Carnarvon en Kamherly, sir Wolseley, Adderley en Goschen zullen tegenwoordig zijn. Naar men ver neemt zal sir Bartle Fiére, tijdens zijn verblijf aan de Kaap, tevens lid van den Indischen raad blijven. De Ierschc Fenians en de leden van het amnestie-comité maken groote toebereidselen voor een openbare ter aarde bestelling van het stoffelijk over schot van John O'Mahoney, den Fenianschen leider. Er is een beroep ge daan op alle klassen van de Iersche patriotten, om de laatste eer te bewij zen aan de nagedachtenis van den balling. De nasporingen langs de Deensche kust naar de visschersvaartuigen1 die sedert den jongsten storm niets van zich lieten lioorenhebben geen resultaat opgeleverd en dc daarmede belaste kanonneerbooten van de kon. marine zijn onverrigter zake teruggekeerd. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de vaartuigen, van Yarmouth en Lowestoft afkomstig en 25 in getal, ge durende den storm met man en muis vergaan. Daar elk vaartuig een be manning telde van 6 personen, zjjn in het geheel 150 visschers als dood te betreuren. F ai A V H H IJ ff. Met het oog op de herstemmingdie te Yaucluse moet plaats hebben tusschen dc hh. du Demaine, legitimist, en Saint Martin, ultra-radicaal, schrijft dc Hon. uviv.: Eene mededinging tusschen de hh. du Demaine en Ravpail zou ons geeneriei ongerustheid hebben gebaard; met den strijd tus schen de hh. du Demaine en Saint Martin is het een geheel ander geval. Wij verklaren ons zeer beslist ten gunste van eerstgenoemde, omdat, juist met hel oog op dc instellingen waaronder wij leven, een lid meer in de koningsgezinde minderheid geen gevaar oplevert, noch voor Frankrijk, noch voor de republieknoch voor de parlementaire instellingeneen lid meer bij de intransigente revolutionaire minderheid daarentegen een gevaar is, zoowel voor Frankrijk als voor de republiek, voor het vrije regeringsstelsel en voor den geheelen slaat der maatschappij. Gedurende de vasten zullen er voor den Paus en voor de katholieke hoogescholcn gelden worden ingezameld. Voor dc hoogeschool te Parijs is tot dusver eene som van 1,528,474 fr. ontvangen; voor de hoogeschool van Toulouse eene som van 780.755 fr. La France berigt, dat de policie een groote club in het quartier de l'Opéra heeft doen sluiten, waar men sedert eenigen lijd zeer grof speelde. Twee jongelieden zouden er onlangs 120,000 fr. op één nacht verloren hebben. Te Duinkerken zijn door officieren der genie bassins en bruggen ver vaardigd en deze werken waren nagenoeg gereed, zoodat de afdamming reeds was weggeruimd, toen plotseling dc muren zonken en de brugpijlers in elkander vielen, zoodat het geheele werk weder moet begonnen worden. De schade bedraagt 800.000 fr. Betrellende de buskruidontploffing bij het fort van St. Sebastiaan ver neemt men de volgende bijzonderheden. In het magazijn waren ongeveer 3000 kilogram buskruid in kisten; bovendien waren er in een soort gewelf 50000 a 60000 patronen voor remmingtons in kisten, die daar na het ein digen van den burgeroorlog waren neêrgezet. Op het oogenblik der ont ploffing waren 9 artilleristen binnen in het kruidmagazijn. Daar zij natuur lijk omgekomen zijn, is het niet mogelijk uit te maken, aan welk toeval de ontploffing moet worden toegeschreven. Bijna geheel onkenbare overblijfse len der omgekomenen zijn op meer dan 100 meter afstand van het magazijn teruggevonden. Generaal Goyeuechc en de brigade-generaal Calvet, benevens de stedelijke autoriteitenwaren oogenblikkelijk op de plaats van het on heil tegenwoordig, door eene groote menigte gevolgd. Het was hun even wel onmogelijk te naderen, omdat de 50 a 60 kisten met patronen, die in het gewelf stondenniet naar buiten waren geslingerd en in brand geraakt waren. De patronen ontploften nu eens achtereenvolgens, dan weer geheele lagen legelyk. Het ontploffen duurde vier uren lang. E1II1TSCIILANB. De geschiedvorschcr dr. Leopold von Ranke heeft op 20 Febr. zijn 60-jarig doctoraat gevierd. Des voormiddags ontving hij ten zijnen huize den kroonprins en een aantal deputatiën. Des namiddags werd ter zijner eere een feestmaal gehouden, waaraan 130 gasten waren genoodigd. Ter gelegenheid van het feest is hij door den keizer begiftigd met de orde der Kroon 1' kl. en door den koning van Zweden met het grootkruis der orde van de Noordster. De keizerin heeft hem een portret des keizers ten ge schenke gezonden. De groothertog van Baden hoopt in April zijn 25-jarige regering te herdenken. De leden der beide kamers hebben besloten eene inzameling van gelden te houden, die hem op het feest zullen worden aangeboden, met verzoek, tot een weldadig doel er over te beschikken. Naar aanleiding daarvan heeft de groothertog den wensch te kennen gegeven, het feest niet op den waren datum, 24 April, zijnde levens die van den sterfdag zijns vaders, maar later te doen vieren en wegens den tegenwoordigen econo- mischen toestand geen groote kosten er voor te maken. De viering is thans bepaald op 29 April. In het koningrijk Saksen is tusschen 5 en 10 Febr. op tien plaatsen de runderpest uitgebroken. Op hel gebied van Hamburg acht men de ziekte geweken. Naar men uit Pesth meldt bestaat er vrees dat de watervloeden, die ten vorigen jare in Hongarije zooveel schade aanrigtten, zich weder herha len zullen. In de hoofdstad was hel water van den Donau stijgende en bereikte het Maandag de hoogte van 16 voet 7 duim. stijgt het tot 18 voet, dan wordt de geheele benedenstad overstroomd. Aan het gemeentebestuur werd door den raad een crediet toegestaan, ten einde alle mogelijke maat regelen tot wering van het gevaar tc nemen. Van verschillende plaatsen aan de nevenrivieren der Donau, de Waag, de Raab en de Gran waren be- rigten ingekomendat ook in die rivieren de waterstand buitengewoon hoog en steeds klimmende was. T IR K IJ E. Blijkens de beriglen over den afloop der verkiezingen voor het nieuw parlement in de uitsluitend door Mohammedanen bewoonde voorstad Scutari zijn van de 21276 stemgeregtigden slechts 2381 opgekomen. De meest: stemmen verkregen Achmid-llilmi-eflendi en Stephan-pachamaar het ver- kiezings-comilé heeft, wegens onregelmatigheden en kuiperijen, bezwaar tegen de geldigheid hunner verkiezing, en heeft de beslissing aan het minis terie overgelaten. Uit Konstantinopel meldt men aan de Köln. Zeil. dat de pogingen dei Serail-partij om den Sultan geheel in hare magt tc krijgen voortdurend dui delijker in het licht treden. Zij heeft nu weten te bewerkendat all: avonden optoglen van gemaskerden, pantomimen enz. in het paleis vertoond worden, die schatten geld kosten, evenzeer als de daarop volgende leestge- lagen. Onder de leden van het tegenwoordige ministerie bevindt zich wd is waar menig braaf man, wien deze handelwijze met afschuw vervult, maar geen, die den moed heeft, zich aan Midhats lot te wagen. Op Mahmoud-Damat-paclia. zwager van den Sultan, is een moord aanslag beproefd. Hij was de hoofdbewerker van den val van Midhal-paclu 's GRAVENHAGE23 Februarij. Z. M. heeft den heer m'. J. A. Mutsacrs, op zijn verzoekeervol ontslagen als lid van den raad van state en benoemd lot minister van staat. LONDEN, 22 Februarij. In, het lagerhuis zeide de heer Bourke dat hé

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2