LEIftSCHE COURANT. 1877. M#. 47. Z \TlRDAG 24 FEBRUARfJ. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. lis prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Lie prijs der Advertentifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 23 Februarij Bij gelegenheid der Rubensfeesien te Antwerpen, zullen in Augustus a. s. drie Vlaamsche gala-vertooningen gegeven worden. Het gemeentebe stuur verzoekt de tooneelschrijverswelke uil- of onuitgegevene tooneelge- wrochten bezitten, die net het leven der Vlaamsche kunstschilders in ver band staan of bij de Rubensfeesten gepast zouden kunnen opgevoerd worden, die toe te zenden vóór 31 Maart 1877. Eene keuze zal tusschen de inge- zondene stukken worden gedaan. Deze blijven in elk geval het eigendom der schrijvers. Aan de schrijvers der verkozene stukken zullen de volgende premiën toegekend worden: 200 Ir. voor een stuk van 1 of 2 bedrijven. 300 fr voor een stuk van 3 of meer bedrijven. Door middel van eene algemeene order ter kennis van het leger bren gende de benoeming van Z. K. II. prins Alexander tot generaal-majoor bij den grooten staf van het leger, deelt de minister van oorlog voorts mede dal aan Z. K. 11. de vergunning is verleend in zijnen nieuwen rang de uniformen te blijven dragen van de corpsen, waarbij IID* tot dusverre a la suite wordt gevoerd, maar met de onderscheidingstcekenen voor de Dee ding der generaals. - De bh. jhr. m'. J. K. J. de Jonge, O. baron van Wassenaer van Cat- wijck, J. II. Fransen van de Putte, M. II. Jansen en II. R. Koolemans lieynen hebben de medewerking ingeroepen van kundige en invloedrijke mannenom hen behulpzaam te zijn in het beramen van een plan van uit voering, tol het verkrijgen der middelen, die gevorderd worden voor hel vol gende doel: »De uitzending van een klein vaartuig met kloeke bemanning, ten einde op de voornaamste plaatsen door de Nederlanders weleer in de Poolstreken ontdekt, doch waarvan de Nederlandsche namen hoe langer hoe meer door vreemde benamingen van later lijd op de kaarten worden verdrongen, «cairns" of weinig kostbare gedenksteenen met eenvoudige op schriften voorzien, op te rigten, aanwijzende den tijd der ontdekking en den naam der Nederlandsche ontdekkers, en meer bijzonder zulk een ge denksteen te plaatsen op de plek waar Barcndsz en Heemskerck met hunne togtgenooten in 1590 en 1597 hebben overwinterd." Het hoofdbestuur der vereeniging van Christelijke onderwijzers in Ne derland heeft een adres van sympathie verzonden aan de anli-revolutionnaire leden der tweede kamerdie de bekende nota hebben onderteekend. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn, krachleus magti- ging des konings, de hh. Th. J. Waller, te Anna Paulowna, en W. Sluis, te Beemster, aangewezen om als commissarissen der Nederlandsche regering op te treden bij de in deze maand te Hamburg e openen internationale tentoonstelling van melk- en zuivelbereiding. Blijkens een bij hel dep. van marine out vang: n telesram is de divisie bestemd tol het maken van een oefeningstogt in den Atlantischen Oceaan, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, in den namiddag van den 21slCD dezer van Lissabon naar St. Vincent vertrokken. Sedert de vorige circulaire ontving het hoofdbestuur van de vereeni ging het Roode Kruis van het centraal-comilé Ie Batavia herigten omtrent den toestand en de verrigtingen van het Roode Kruis in Ned. Indie. Naar aanleiding van deze berigten vervult het hoofd-comité in de eerste plaats den treurigen pligt mededeeling te doen van het overlijden van den alge meen geachten voorzitter van het comité te Soerakarta, mr. R. E. N. d'Abo, wiens plotseling overlijden als een groot verlies moet worden beschouwd. Als een meer verblijdend teeken kan worden vermeld, dat het opriglen van comités en het optreden van corresponden'enook buiten Java, dank zijde medewerking overal ondervonden, zoodanig vordert, dat het Roode Kruis spoedig door den geheelen archipel vertegenwoordigd zal zijn. Het centraal-comilé gaat steeds voort met hel verleenen van hulp aan verminkten. Zoowel door het centraai-comité te Batavia, als door het hoofd-comité in Nederland zijn wederom een aantal brieven van zieken en gewonden uit Indie portvrij "aar hunne betrekkingen in Nederland en het buitenland verzonden. Morgen ochtend zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, per spoortrein van Utrecht en 's Gravenhage, naar het Nieuwe Diep vertrekken bet detachement suppletietroepen sterk 100 man, benevens 5onderofficieren, aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip Prins Hendrik te embarqueren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der infanterie van het 1. leger C. G. H. F. van Schandel. Volgens de rivierberigtcn van verschillende plaatsen was het water hier en daar eenigzins gedaald of bleef bel stationair. Uit Maastricht en Grave meldt men dat hel water in het laatste etmaal nog was gewassen. Naar men uit Poedcroyen meldt hadden de bewoners der huizenbuilen den dijk gelegen, de wijk op de zolders genomen. Aan den te Gouda geslationeerden brigadier van de rjjksveldwacht de Lange is hel gelukt te ontdekken dat hoogstwaarschijnlijk niemand anders dan de onlangs te Zwolle aangehouden Schut de dader is van den aanzien lijken diefstal met braak, aldaar gepleegd in den nacht van 28 op 29 De cember jl. ten kantore van den heer van Catz. Eene zonderlinge zaak, meldt de Amst. C., komt ons ter ooren, en hoewel zij ons nog niet geheel duidelijk is, begrijpen wij er echter genoeg van om met den meestcn nadruk het publiek te waarschuwen tegen een paar vreemdelingendie pogingen aanwenden om aandeden in eene onbe kende buitenlandsche maatschappij te verkoopen, en wel op zulke voor waarden, dat twijfel aan de degelijkheid en deugdelijkheid dier zaak alle- zins gewettigd iste meer nog omdat de bedoelde personen een buitenspo rig hoog commissic-loeu voor het sluiten van dien koop aanbieden. Ieder zij op zijne hoede en wachte zich voor schade Voor de arrond.-regtbank te Deventer stond in den loop dezer week teregt zekere M. D. L., oud 66 jaren, koopman, wonende te Tubbergeu, ucschuldigd van onbevoegde uitoefening der geneeskunde en hel bereiden en afleveren van geneesmiddelen aan verschillende personen. Uit het verhoor der getuigen bleekdat beklaagde aan zeer vele personen in de gemeenten Rijssen, Tubbergeu enz. geneeskundige hulp heeft verleend en hun genees middelen heeft afgeleverd, bestaande uit potjes met zalf, welke, volgens scheikundig onderzoek en de verklaring van beklaagde-zelf, uit loodwit vermengd met olie of vet, bestond en die hij voor 90 c. tot 3 per potje verkocht. Gee:i der getuigen had ooit baat bij de zalf gevonden. Integen deel, hunne wonden waren er door vcrslimmerd en van sommige wel zoo danig, dat zij niet ter teregtzitting konden verschijnen. Beklaagde bekende de hem ten laste gelegde feiten gepleegd te hebbenmaar zeide niet gewe ten te hebben dat hij ongeoorloofde handelingen pleegde. Sedert jaren had hij zijn bedrijf ongestoord uitgeoefend. Het O. M. eischle schuldig-verklaring aan de gemelde feiten en, met inachtneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeling tot twee geldboeten, ieder van /75. Nabij Dalfsen is brand ontstaan in eene boerenwoning, terwijl de be woners afwezig warenwaarschijnlijk door het ontslaan vau een lek aan den schoorsteen. De woning, zes koeijen, een paard en de gcheele inboe del zijn verbrand. Te Maastricht heeft men zich in den nacht van Maandag op Dingsdag door het stukslaan van een raam toegang tot de Sinl-Servatius kerk weten te verschaffen, aldaar 3 offerblokken opengebroken en het geld, dat er zich in bevond, gestolen, üok eenige zilveren harten, door de geloovigen aan de maagd Maria vereerd, werden gestolen. Een dergelijke diefstal heeft ook in de canfine der Jekerskazerne aldaar plaats gehad, waar des naebts de zich in het lokaal bevindende kast opengebroken en circa ƒ25 daaruit gestolen werd, benevens eenig ander geld. Genoemde canline bevindt zich in de kazerne, waarvoor 2 schildwachten op post staan. Door het stuk slaan eener vensterruit had men het venster geopend. Het Hbl. wijst er op dat naar alle waarschijnlijkheid de Engelsche staatkunde in Zuid-Afrika zal zegevieren. President Burgers, zegt dit blad, heeft er legen geworsteld, naar de mate zijner krachten, maar wat vermag een enkel man tegen zulk een stroom van wederwaardigheden? Naauwelijks was Burgers terug, slechts half in zijne zending geslaagd, of de opstand van Secocoeni brak uit en noodzaakte de Zuid-Afrikaansche republiek alle krachten aan te wenden ter bestrijding van dien binnenlandschen vjjand. En nu zij, met ongeloofelijke inspanning, dezen kafferkoning bjjna heeft bedwongen en hij om vrede smeekt, dreigt een veel ernstiger gevaar, een oorlog met de talrijke en magligc Zoeloekaffers. Men hehoeft slechts de Times te lezen, om de beteckenis dier bedreiging geheel te vatten. Sir Theophilus Shepstone was, naar men weet, in Natal Hij had eene zending van de Engelsche regering r.aar de Zuid-Afrikaansche republiek. Die zending schijnt eenvoudig te bestaan in een voorstel lol inlijving, vermoedelijk op dezelfde gronden als waarop West-Grikwaland werd ingelijfd Opmerkelijk

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1