LEIBSCUE COURANT. VRIJDAG 23 FEBRUARIJ. M°. 40, BINNENLANBSCHE BERIGTEN. 187?. De Courant rrrsehijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De fjrijs tier Courant ts per vierendeel jaar* ƒ3.franco p, p. j 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 Februarij Wij vernemen dat bij burgemeester en wethouders het voornemen be slaat eerlang aan den gemeenteraad een voorstel te doenom de noodigc maatregelen te nementen einde voor Leiden eene inrigiing voor de oplei ding van Oost-Indische ambtenaren te behouden, vermits bij het in werking treden van de wet op het hooger onderwijs de alhier gevestigde rijksinstel ling van onderwijs in Indische taal-land- en volkenkunde wordt o|>geheven. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door de staats commissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer C. van der Schouwenmed. doctoren is het getuig schrift voor het l8,e gedeelte uitgereikt aan de hh. N. ten Kate, candidaat- arts, en G. J. T. Leomans, idem. -• Bij kon. besluit van 14 Febr. jl. is voor liet jaar 1877 een rijks-sub sidie van ten hoogste 12000 uitgeloofdte betalen in reden van tien gul den voor elk geval van vijf honderd zalmen (salmo salar), welke de dooijer- hlnas verloren hebbenin eene der bovenrivieren losgelatenvoor een getal zalmen, minder dan vijl duizend gelijktijdig aangeboden, wordt geen subsi die verleend Ter keunis van belanghebbenden wordt tevens gebragt dat zij, die naar een of meer der subsidien, in voormeld kon. besluit genoemd, wenschen mede te dingenzich vóór 1 April 1877 moeten aanmelden bij het minis terie van binnenl. zaken met op gezegeld papier geschreven opgave van het aantal zalmen, dat zal losgelaten worden, van de plaats waar en het tijd stip waarop dit zal geschieden. Bij circulaire, dd. 21 December 1876, heelt Zr. 51s. minister-resident in Japan de consulaten der Nederlanden te Yokohama, Osaka en Nagasaki aan bevolen zorg te dragen, dat personen, die door tusschenkomst van het ge zantschap paspoorten voor het reizen in het binnenland van Japan ontvan gen hebbenvoldoen aan hunne verpliglingom die paspoorten na gemaakt gebruik aan het gezantschap terug te zenden, ten einde te voorkomen, dal de Japansche regering in het veelvuldig achterwege blijven van de vervulling dier formaliteit aanleiding vinde tot mindere vrijgevigheid in het uitreiken van paspoorten. Het stoomschip Celebes, van Nieuwediep naar Batavia, is op 21 Febr. van Port-Said vertrokken. Den 10l,n Januarij 1878 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de beroemde geleerde Carolus Linnaeus is gestorven. De Nederl. Maatscha|ipij van tuin bouw en plantkunde, het wenschelijk en gepast achtende dien dag plegtig te herdenken, neemt te dien einde het initiatief. Zij wenschl aan de zaak een nationaal karakter te geven, en zal alle wetenschappelijke genootschap pen, inrigtingen en maatschappijen in Nederland daarom uitnoodigen zich met haar te vereenigen De Vereeniging tot bescherming van dieren te 'sllage, beschermheer Z. M. de koning, heeft in hare jongste vergadering besloten den heer A. H. Valk, lid der firma Valk en O. te Utrecht, eene medaille loe te kennen voor het vervaardigen van kunstmatige vogelnesten, ingerigt voor stads en buitentuinen en ontoegankelijk voor katten. Dit is reeds de honderd elfde bekrooning die aan genoemden heer wordt toegekend. Volgens het jaarboekje van Schiedam zijn er thans in die gemeente 329 branderijen en 1 sloombranderijvertegenwoordigende 13% branderij. Ten vorigen jare was het getal branderijen 318 en 1 stoombrauderijver tegenwoordigende 12 gewone branderijen. Het getal der mouterijen be draagt 59, zijnde 1 meer dan het vorige jaar. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is uitspraak gedaan in eene in de vorige week behandelde zaak tegen W.beklaagd ter zake van het als agent houden van een huis van hazardspelen. Daarbij werd aangeno men, dat de te laste gelegde feilen wettig en overtuigend waren bewezen en is beschuldigde veroordeeld lot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en een geldboete van 600, subsidiair te vervangen door 3 maan den cellulaire gevangenisstraf. Berigten uit Deventer en Zwolle vermelden nog altijd het wassen van bel water. Sommige wegen zijn ondergeloopen. In het polderdistrict Bom- melerwaard beneden den Meidijk is, wegens den hoogen stand van de Maas en de Waal, door welke rivieren dit district bijna geheel is omgeven, reeds vóór eenige dagen de buitengewone riviercorrespondenlie ingesteld. De dij ken houden zich goed. liet water was op de Maas vallende; op de Waal stond het stil. Te Maastricht bestond vrees dat de rivier buiten hare oevers zou treden. Men meldt uil Tiel: De Waal gelijkt hier eene zee; vrjj grooteschui len zeilen over de uiterwaarden heen. De togt over de rivier, die anders in 4 minuten geschiedt, vordert nu meer dan een kwartier, zoodat dan ook menige Maas-Waalsche boer hier op marktdag gemist wordt. De aanhou dende regen en het kwelwater maken de omstreken zeer drassig en de wegen slecht. Door den gemeenteraad van Zulphen is besloten alle beschikbare ves- linggronden over te nemen voor de som van 101,000. Verder is hel plan cener getdleening van 238,000 vastgesteld, die bestaan zal uit aandeelen van 1000 legen 4y2 pCt. Te Ootmarsum is door eenige kwaadwilligen in den nacht van Vrijdag op Zaturdag II. in het Broekje een dijkje of wegje doorgestokenwaardoor verscheiden landerijen met graan onder water zjjn gezet. Als een toonbeeld van een krachtig ligchaamsgestel op hoogen leeftijd wordt aangehaald een ruim 81-jarig ingezeten van Noordwolde, die in den vorigen zomer nog dienst deed als schippersknecht, even goed als menig jonkman, verleden week met een vracht mandjes op zijn schouders binnen kn tijd van tweemaal 24 uren eene voetreis maakte van Oldeberkoop, Nije- en Oldeholtpade, Wolvega, Oldelrijne, Scherpenzeel, Munnekcburen, Spanga, Ivuinre,' Oldemarkt, Blankenham, Blesse, Steggerda en Finkega en terug naar zijn woonplaats. Hij voorziet zeli nog steeds in zijn behoeften en is in het volle bezit van al zijne geestvermogens. 's GRAVENHAGE22 Februarij. Door Z. M. is aan J. Portengen, oud-koopvaardijkapiteinte Amster dam, verlof verleend lot het aannemen der medaille van het borstbeeld van den Bevrjjder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Stalen van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Ommen de heer J. C. Bouman, thans surnumerair; te Grave de heer W. Wondergem, idem; te Weert de heer J. Woltersom, idem. Voorts is ingetrokken de benoeming van den heer M. H. Bringenberg tot controleur der directe belastingen te Rotterdam met bevestiging in zijne tegenwoordige betrekking als controleur te 's Hertogenbosch, en is benoemd lol controleur der directe belastingen te Rotterdam de heer A. W. E. Kwisthout, thans landmeter 2e kl. bij hel kadaster te Eindhoven. Door Z. M. is aan de Oost-Indische ambtenaren W. J. Rijkschrocfl, laatstelijk benoemd waarnemend commies op het adsistent-residentie kantoor te Banda, en J. J. Kooman, laatstelijk dokmeesler by het marine-etablisse ment te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De 2e luit. J. H. Leedegang, van het 3e reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Het geregtshof te 's Gravenhage heefi heden ochtend arrest gewezen in de zaak van J. Timmerman, uit Oostburg, beschuldigd van moord, ge pleegd op zijne wettige huisvrouw. Hel hof overwoog, zich ten volle ver- eenigende met het oordeel der deskundig* ndat de vrouw door de loege- bragte wonden aan den hals was overleden en nam als overluigend bewezen aan, dat de besch. op den lleD October jl. zijne vrouw van het leven be roofd heeft, door haar met een mes den hals af te snjjden. Het overwoog ten slotle, geheel overeenkomstig de conclusie van den verdediger, mr. Pape, dat voor het ten laste gelegdedat de besch. voor het plegen van de daad het plan gevormd zou hebben zijne vrouw te vermoorden, het regtsgeldlg bewijs niet was geleverd. Met vrijspraak derhalve van de praemedilatie, werd Timmerman schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en tol 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De voorlvlugtige leden der vroegere llaagsche bankiersfirma O. C'., jhr. 11. en W. d. G.ten tweeden male gedagvaard om voor het geregtshof te verschijnen en wel in de tereglzilting van heden, hebben ook aan die

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1