BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. PEI\ TELEGRAAF. Door Z. M. is de officier-machinist le kl. J. H. Jullien, op zijn ver zoek, op pensioen gesteld, en benoemd tot officier-machinist 2' kl.de machinist 1' kl. in het vaste corps P. C. W. Steinmetz. Ook is de officier van gezondheid 1" kl. W. F. II. Westenengvan het personeel der genees kundige dienst der Iandmagt, op zjjne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van eersten officier van gezondheid 2' kl. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning eergisteren bij HD®. ver jaardag 1200 telegrammen van gelukwensching ontvangen. Prins Peter van Oldenburg en zijne dochter Theresiadie eenige dagen de gasten van II. M. de koningin zijn geweest, hebben heden middag de terugreis naar Duitschland aangi nomen. De gebruikelijke hulde, welke door het garnizoen alhier uithoofde vau het ongunstige weder den koning op ild. verjaardag niet kon worden bewe zen, hebben de troepen aan Z. M. heden gebragt door het houden van de toen niet doorgegane parade. Omstreeks 12 uren rukten hel regiment grenadiers en jagers, de escadrons van liet 3' reg. huzaren en de batterijen van het 2® reg. veld-arlillerie uit en werden langs het Alexandersveld in parade-orde opgesteld. Kort daarna reed de nieuwe plaatselijke komman- dant, generaal-majoor van Toll, langs de gelederen en verrigtle de inspec tie gevolgd door een talrijken staf, bij welken zich gevoegd hadden de kommandanten van de genoemde wapens, de majoor-directeur der schiet school enz. Na hel gewone defile voor den oppcr-officier keerden de troepen naar de kazernen terug. Door den gemeenteraad is besloten tot het aangaan met 1 Mei eerstk. eener geldleening tot een bedrag van J 500,000, tegen eene jaarlijksche rente van 4 pCt,, waaruit gevonden moeten worden de gelden voor ver schillende werken. BEL CI E. Te Antwerpen zjjn twee graveurs in hechtenis genomen, beschuldigd van het vervaardigen van valsche bankbillettcn van 20 fr. Er is een groot aantal in o aloop gebragt, en het heeft lang geduurd eer de policie de daders op het spoor was. De gevangenen zijn broeders: Jules Fredcrik en Jan Gerard Ensinck. De een is le Breda, de ander te Antwerpen geboren Zij ontkennen alle schuld, maar er zijn verschillende getuigen legen hen op getreden. ESCEhASD. LONDEN, 20 Fcbruaiij. De dagbladen maken melding van ecnen diefstal van juvveelen, die cenigcn tijd geleden op het landgoed van den hertog en de hertogin van Cleveland is gepleegd. Terwijl het hertogelijk paar zich met gasten in den salon onderhield en hel dienstbodenpersonecl in de keuken het avondmaal gebruikte, klommen dieven langs ladders in het slechts 20 voel hoog gele gen boudoir van de hertogin, plunderden haar toilettafel en maakten zich', uit de voeten, zonder dat zij opgemerkt werden. De waarde van hel gestb* len écrin bedraagt 10000 Ilel kostbaarste stuk is een halssnoer vam diamanten, robijnen en smaragden ter waarde van 3000 een huwelijks cadeau van de koningin aan de hertogin van Cleveland, die indertijd bruids- jnffer was bij het huwelijk van II. M. met prins Albert. Er is geen spoor van de dieven ontdekt, ofschoon een aanzienlijke belooning is uitgeloofd voor hunne aanwijzing of aanhouding. Zondag II. heeft eene stoomboot, de George Cromwellter hoogte van New-Foundland schipbreuk geleden, waarbij al de opvarenden, 30 in getal, zijn omgekomen. Hetzelfde is in de Chesapeake-baai met vier andere vaartuigen geschiedwaarbij 27 mcnschen het leven verloren. Aan de Times werden uit Madeira Kaapsche berigten overgeseind van 30 Januarij! Er was belangrijk nieuws uit de Transvaal, namelijk, dat sir Th. Shepsione te Pretoria was aangekomen, en dat president Burgers ge-, neigd heette lot annexatie der republiek onder Britsclie vlag Oorlog was niet waarschijnlijk. Uit de Verecnigde Stalen meldt men aan de Times dat, nu de slem- men van Louisiana aan de republikeinen zijn toegekendmen het geschil omtrent de presidents-keuze mag beslist achten ten gunste der heeren Hayes en Wheeler Honderden telegrammen van gelukwensching zijn den heer Hayes te Columbus, in Ohio, toegezonden. Natuurlijk zijn hunnerzijds de democraten even moedeloos en ontevreden, verklarende, dat de commissie hen bedrogen en de zaak van Louisiana op onreglvaardigc wijze beslecht heeft. Een groot aantal hunner predikt verzet tegen hare uitspraak, het welk echter door den heer Tilden zelvcn en andere invloedrijke leden der partij, die hun best doen om de opgewondenheid le stillen, wordt afgera den. De algemeene gezindheid in de Unie, zoo verzekert de bcriglgever. is, om de beslissing der commissie te aanvaarden, dankbaar, dat de twist in vrede wordt ten einde gebragt. Dat de commissie ook ten aanzien van Oregon den republikeinen gelijk zal gevenis zeer waarschijnlijkomdat het gebleken is, dat de democraten in dien staat pogingen hebben gedaan om de presidentskiezers om te koopen. Naar men zegt, heeft Grant bevel gegeven lol het instellen van eene ge- reglelijke vervolging tegen hel dagblad Capitol, ter zake van laster en van opruijing lot opstand tegen en het vermoorden van IJayes, ingeval deze tot president zou gekozen worden. FHAXHKIJH. De kamer van afgevaardigden heelt na langdurige beraadslaging het ontwerp aangenomen betreffende den aanleg van een haven en een spoor weg op het eiland Reunion. Onlangs is bij de kamer van afgevaardigden een ontwerp ingekomen van den heer Roger-Marvaise en verscheidene andere leden, meerendeels geneesheerenlot afschaffing van art. 4 der wet van 19 Ventóse, jaar XI, waarbij de regering gemagligd wordt ben, die aan eene buitenlandsche hoogeschool den graad van doctor in de geneeskunde verworven hebben, de uitoefening der geneeskundige practijk in Frankrijk toe te slaan. Te vens is in het ontwerp voorgesteld, dat de buitenlandsch-gegradueerden die in Frankrijk de geneeskundige practijk willen uitoefenenzich aan de examens moeten onderwerpen, bij de wet voor Franschen voorgeschreven. Dit voorstel wordt zoowel in de Engelsche als in de Fransche bladen druk besproken. De Engelsche bladen keuren den maatregel af, omdat de Fran sche badplaatsen door vele Engelschen worden bezocht, die er prijs op stel len door hunne landgenooten behandeld le worden. De zijdewevers van Lyon zijn niet de eenigen, die tegen moeijelijkheden hebben te kampen. Met de linnenweverij in het niet veel beter gesteld. Te Elboeuf gaan de zaken zoo slap, dal de voornaamste fabrikanten dier stad bijeengekomen zijn om de oorzaken van dien stilstand na te gaanevenzoo staat het te Roubaix. De metaalindustrie heeft het ook kwaad te verant woorden. De bekende maatschappij Cail C°. le Parijs, die andere jaren zoo hooge dividenden gaf, heeft er ditmaal geen uitgekeerd. Wanneer de werkplaatsen dezer maatschappij en die te Creuzot niet zooveel te doen hadden met den bouw van het paleis voor de tentoonstelling in 1878, zoude reeds een aantal arbeiders ontslagen wezen. In de kolenbassins van le Nord en Pas du Calais heeft de vermindering van vraag naar steenkolen ook de vermindering van werkdagen en werkuren ten gevolge gehad. Volgens het Journal des Mines klimt ook, ten gevolge van gebrek aan werkde ellende der arbeiders in het zuiden, hoewel het hier toch beter is dan in het noor den. De Ami du People, van Dottai, herigt dat de groote maatschappij van Bully-Grenay het loon 10 pCt. verlaagd, een deel der arbeiders ontslagen en het werken op Maandag afgeschaft heeft. Volgens de Petit l.yonnais heeft in den nacht lusschen Woensdag en Donderdag op de spoorweglijn tusschen Chambery en Modane, digt bij het station la Praz, een onheil plaats gehad, hetwelk hoogst ernstige gevolgen had kunnen hebben. Van den berg, welke op genoemde plaats over den weg hangt, is een geweldig rotsblok naar beneden gevallen en op een wagen eerste klasse neergekomen. Gelukkig zijn slechts een paar reizigers in ligten graad gekwetst. BlITSCHLAXD De hoogbejaarde heer von Gerlach, lid van de kamer van afgevaardig den is dezer dagen in de Leipzigerstraat le Berlijn door een postkar over reden, met het gevolg dat hij den reglerartn brak, aan het hoofd werd gewond, zware kneuzingen bekwam en Zaturdag middag is overleden. Kardinaal Lcdochowski, gewezen aartsbisschop van Posen, heeft we der uit Rome aan een geestelijke in dat bisdom, den kapelaan W. Nowackie, eene aanschrijving gerigt, inhoudende eene sommatie om de Item van staats wege opgedragen kerkelijke betrekking neder le leggen en zich ter beschik king le stellen van den 11. Stoel, ten einde de hem op te leggen kerke lijke boete te volbrengen, zullende hjj ingeval van weigering in den kerkdij ken ban worden gedaan. Uit Keulen meldt men dat de policie te Ehrenleld eene drukkerij van valsche muntbilletten heeft ontdekt. Twee daarin werkzame personen zijn aangehouden. Te Crefeld heeft op 13 Febr. zekere J. B. Gouché in welstand zijnen 100s,en verjaardag gevierd. De Köln. Zeit. deelt mede, dal het dorp Klein Mochbomin de nabij heid van Breslau gelegen, door militairen is omringd en van alle gemeen schap met de omliggende plaatsen is verstoken. Niemand mag de grens, door het cordon getrokken, overschrijden. Dezer dagen naderde eeu knaapje, vergezeld van een hond, de bedoelde grens. Een der manschap pen vuurde op het dier, zonder den knaap le hebben bemerkt. liet onge luk wilde, dal de kleine op dalzelfde oogenblik binnen schot kwam en zoo deerlijk getroffen werd, dal hij weinig tijds daarna aan de gevelgen der verwonding stierf, Uit Straatsburg wordt van 17 Febr. gemeld, dal de zware stortregens aldaar hebben opgehouden. De Rijn is sinds dien lijd gevallen maar dc Kisszig op den rechter- en de III op den linkeroever zijn voortdurend ge-1 zwollen. De lage streken rondom de stad slaan allerwege blank; de spoor- wegdijk tusschen Kork en Kehl loopt onder. Komt de trein aan deze plek, dan moet hij stilhouden eu eerst na ontvangen vergunning mag dc togt worden voortgezel, want ter verhocding van mogelijke onheilen, wordt de weg telkens van te voren onderzocht. Neudorf en Ruberlsau, voorsteden van Straatsburg, staan onder water; in den omtrek van den Steinthor zijn de straten der stad vrjj hoog overstroomd. TCRH IJE. Dc correspondent van de Parijsche Temps schrijft omtrent den toestand van den SultanSedert eenigen lijd bespeurt men bij den jongen Sultan eene koortsachtige opgewondenheid. Hij verandert elk oogenblik van plan. Alles wordt gereed gemaakt voor een zeetogije en plotseling verandert hij van gedachte. Dan weer zal hij naar een van zijn parken gaan. maar eensklaps gaat hij scheep en doet een verren logt op den Bosporus. Ilij is kinderachtig bang geworden. In alle voorhoven van hel paleis en in alle gangen zijn op zijn bevel schildwachten geplaatst en aan alle deuren zijn nachtsloten gemaaktdie met groote zorg worden gesloten. Dit is geheel tegen de Turksche gewoonte. De correspondent zoekt de oorzaak van dien toestand in het ontzenuwende harem-levenwaarin men ook dezen Sultan weder zeer spoedig heeft gedompeld. Het onderzoek in zake de zoogenaamde zatnenzwering van MiJhal- pacha wordt voortgezet. Bewijzen heeft men niet kunnen vinden. Alleen is aan het licht gekomen dat hij zich soms onvoorziglig heeft uitgelaten. LONDEN, 20 Februarij. In het lagerhuis antwoordde de lieer Bourkc op eene vraag van den heer llopwooddat de regering niet voornemens is bij

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2