LEIDSCIfiE COURANT, 1877. M*. 45. DONDERDAG 22 FEBRUAUIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs aer Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen tan den Oemeenternud j 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.30 'i jaarsbuiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nummert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Be prijs der Advertentiëu is van l4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 21 Februarij Gisteren avond werd in de vergadering met dames der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen de spreekbeurt vervuld door mevrouw Lina Schneider, van Keulen, die vóór de pauze aan het talrijk opgekomen publiek eenige beschouwingen ten beste gaf over het letterkundig leven in Duitschland gedurende de periode, welke vooral gekenmerkt werd door een streven naar Dnitschlands eenheid, dat ook in de litteratuur zich krachtig gelden deed. Zij gewaagde ecliter bij [voorkeur van de zoodanige dichters en dichteressen, die het familieleven en de zachtere gewaarwordingen van het menschenhart tot onderwerpen hunner zangen kozen, en droeg eenige stukken dier auteurs voor. Na de pauze reciteerde zij hare vertalingen van Vondels "Rei van engelen" en "Kinderlijkje", als mede die van: "Wanneer de kinderen groot zijn" van Nicolaas Beets. De heer üercksen, die als bestuurder bet woord voerde, bedankte de spreekster voor hel genot den hoorderessen en hoorders geschonkenhij deed opmerken dalwelke eenheid met Duitschland mogl worden afgewe zen, die op het gebied van wetenschap en kunst steeds met ingenomenheid wordt begroet, en toen hij met een "Frau Lina Schneider lebe hoch!" eindigde, klonk ter eere der spreekster een applaudissemeni zoo levendig en langdurig, dat zij besloot nog eenmaal op te treden en nu Schillers Cassandra voordroeg, dat insgelijks met uitbundige blijken van sympathie werd begroet. - Van de door de uitgevers de Breuk en Smits alhier ondernomen uit gave "Album van bouwkundige werken te Leiden" ziel thans dc tweede plaat het lichtcenc afbeelding van den voorgevel van de gemeenteschool op de Gedempte Marendorpsclie Achtergracht, gebouwd in 1873. Belang stellenden maken wij door deze aankondiging op de voortzetting van dien arbeid opmerkzaam. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat gedurende het jaar 1876 in 's rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd: a. voor rekening van het rijk: 1.000.000 10 cenlsstukken; 200.000 5-centsslukken13.047,000 centen; 2,020,000 halve centen; b. voor rekening van particulieren1.581,100 10-guldenstukken; 44408 gouden dukaten; ongerekend de gouden dukaten, te zamen uitmakende eene nominale waarde van 16,061.630. De minister van financiën heeft aan de tweede kamer mededeeling gedaan van den staat der nalatenschappenwaarover in 1876 aangiltc is gedaan voor het regl van successie. Het totaal bedroeg ƒ86.944.758, waar tegenover een passief van 77,548,388. Onder bet eerste cijfer was voor bijna 30 millioen aan onroerende zaken, 12% millioen a-ui schuldvorderin gen, 16 millioen aan hiuiieiilaiidsche en 21 millioen aan biiiteiilandsclie fondsen, 3% millioen aan andere roerende zaken, behalve nog 3.3 millioen aan comptanteu. Behalve de aanvraag van de bh. Uyiteiihoven en de Sonnavllle. is. volgens hel fad.bij de regering nog een verzoek inae .omen om concessie voor een spoorweg door liet Wesllaud. Deze zou, in aansluiting met den llollandscheu spoorweg, van 's Gravenliagc uitgaan en over Loosduiiien, Monster, 'sGravesande en Naaldwijk, naar Maassluis en Vlaai-dingen Ioopeu om van daar te Schiedam zich weder met dtn üollandschen spoorweg te vereenigen. Voorts zouden zjjtakken worden gelegd van Schiedam naar Delfshaven en van Naaldwjjk of Maassluis naar den Hoek van Holland. Toen onlangs de Nederlandsche dierkundige vereenigir.gop bet initia tief van mr. H. llarlogh Ileys van Zouteveen, Darwin's vereerders hier te lande had uitgenoodigd, hunne pholographische portretten in te zenden, ten einde hem die op zijn verjaardag in een album aan te bieden, hebben 218 onzer landgenoolen daaraan voldaan, liet album is hem den 12den dezer te zijnen huize te Down, in het Engelsche graafschap Kent, ter hand ge steld. Het is in groot quarto-formaat, gebonden in paarsch fluweel, met zilver gemonteerd. Op de eerste bladzijde is in eene gelithographieerde ornamentatie de opdragt bewerkt, luidende (in het Engelsch): "Dr. Charles Darwin, op zijn 68en verjaardag als bewijs van hoogachting aangeboden door zijne vereerders in Nederland". Bij bet album is gevoegd een breed voerig overzigt van de geschiedenis der verspreiding van Darwin's theorie hier te lande, met vermelding hoe deze in het begin der tegenwoordige eeuw reeds in beginsel door Nederlanders was verkondigd. Bij missive aan den president der dierkundige verecniging, den heer A. A. van Bemmelen, heeft Darwin in warme bewoordingen zijn dank betuigd, niet slechts voor het album, "hetwelk eenmaal voor zijne kinderen eene kostbare nalaten schap zal zijn", maar ook voor het daarbij overgelegde stuk, "waarin hij zoovelevoor hem nieuwebijzonderheden vermeld heeft gevonden". (IV. R. C.) Ook in Gelderland en Limburg zijn tot wering van de veepest mili taire detachementen ter beschikking gesteld van de commissarissen des konings. De correctionele kamer der arrond.-regtbank te Amsterdam heeft den tapper 1. M. I. Desprez veroordeeld tot betaling eener geldboete van ƒ8, wegens het onbevoegd dragen van verboden wapenen (in deze een zak pistool), hetwelk tevens is verbeurd verklaard. De daarbij hem ten lasle gelegde oprnijende woorden met het oog op de Seplember-onlusten zijn niet bewezen geoordeeld, op grond dat daaromtrent door de gehoorde getuigen ongelijkluidende verklaringen zijn afgelegd. Hij is mitsdien daarvan vrij gesproken. Terwijl eergisteren avond een tapper op de Oudeschans te Amsterdam met zijne vrouw het vuurwerk op den Amstel was gaan zien, zjjn dieven zijne woning binnengedrongen en hebben de aldaar aanwezige contanten, ten bedrage van ongeveer ƒ1000, ontvreemd. Door wijlen mej. T. Das, te Hilversum overleden, is aan de diaconie der herv. gemeente aldaar ƒ1000 gelegateerd. Te Arnhem en Nijmegen waren Rijn en Waal in den laatsten tijd nog wassende; van den bovcn-Rijn vernam men dat het water dalende was. Wegens het hooge water is het verkeer op de Rheinische Bahn, te Grielhausengestaakt. Men meldt van het eiland MarkenOns eiland staat nog onder water; de paden naar slechts enkele buurten zjjn begaanbaar. Van Hindeloopen en de Lemmer is berigt ontvangen, dat er kistjes aangebragt zjjn, welke daar op de algemeene begraafplaats ter aarde zijn besteld. De meergegoeden zjjn druk bezig met de schade te herstellen. De visschers hebben er nu nog al den tijd voor, want er valt niets te verdienen. Van October tot nu toe is er bijna geen cent verdiend. Voor de mindergegoeden is het te hopen, dgt het goede voorbeeld, reeds hier en daar gegeven, om hun ter hulp te komen, ruimschoots navolging moge vinden. lterigten uit de Kaapstad van 23 Febr., door het Hbl. medegedeeld, melden dat de moeijelijkheden voor de Transvaal vermeerderen. Van de Zoeloe-grenzen had men vernomen, dat het Kafferopperhoold Umbeline wer kelijk 31 December een aanval tegen vijf kralen van vreedzame Kaders had gepleegd en die uitgemoord, waarna hij het vee had medegevoerd. Eenige magt was tegen hem uitgezonden, doch men liet hem het vee wegvoeren, uit behoedzaamheidom alle aanleiding tot oorlog met den Kaffer-koning Kctchwago te verhoedenhetgeen den staat van de Transvaal nog hagchg- lijker zou maken. Nogtans vreest mendat Ketchwayo kwade bedoelingen heeft, en Umbtline's aanval slechts een voorspel of list van hem tegen de Transvaal is. De ouderhandelingen met Secocoenie over den vrede duren voort. De inwendige toestand van de Transvaal geeft stof tot nieuwe bezorgd heid, daar de heer Kruger zich nu ten slotte wel als candidaat tegenover den heer Burgers als president gesteld heeft. Hij had reeds 1500 stemmen erlangd; de beer Burgers had er 1723. Omtrent de herkiezing van laatstgg- melde was men dus nog niet zoo zeker als in de vorige maand. 's GRAVENHAGE 21 Februarjj. Door Z. M. zijn benoemd lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de kapitein-luit. ter zee W. F. II. Cramer en de officier van ge zondheid 1' kl. bij de zeemagt11. C. Steenbergen. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van vier schipbreukelingen van de Nederl. kof de Jonge Willgm, nabij Frederikshavendoor de aldaar te huis behoorende matrozen A. T. Larson, F. V. Olsen en I*. Bröndum, aan ieder hunner toegekend de bron zen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, met loffelijk getuig schrift alsmede eene geldelijke belooning. Tol griffier bij het kantongeregt te Terborg is benoemd de heer mr. N. C. II. van Daalcn Welters, thans griffier bij het kantongeregt te Woubrugge. Tot betaalmeester te Amsterdam is benoemd de heer J. Gordon Span- dawthans betaalmeester te Utrecht, en tot directeur van 'srjjks ljjnbaan te Amsterdam, de baas dier lijnbaan J. H. Cool.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1