'sGRAVENHAGE, 20 Febrtiarij. Bij besluit van 18 Febr. jl. heeft Z. M. nog aan een aantal personen toegekend hel eereleeken, ingesteld ter erkenning van uitstekende daden bij den watersnood van 1876 verrigt. Door Z. M. is aan J. de Waal en J. Blok, schippers, en aan J. West- dorp, meekrapdroogerallen te St. Philipsland woonachtig, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een schipbreukeling, voor elk toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den hoofdcommies bij hel departement van binnenlandsche zaken mr. I). J. Zttbli, en benoemd tot adjunct-commies bij voormeld departement de heer mr. W. T. C. van Doorn, thans werkzaam aan hel dep, van buitenlandsche zaken. Mel 1 Maart aansl. zijn bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein- luitt. ter zee I). Schuurman en jbr. II. O. Wichers; tot kapitein-luit. ter zee, de luilt. ter zee le kl. J. M. Brevet, 11. P. Künig en jhr. J. A. Rocll; tot luit. ter zee 1' kl., de luit. ter zee 2e kl. J. R. Eek. Z. J. Cambier en 11. R. J. J. Thorbetke, en tot luit. ter zee 2C kl.. de adelborsten le kl. K. F. Sleinmetz, II. M. La Chapelle, L. A. T. J. F. van Dijen, W. Wijers, jhr. G. S. Boreel, J. B. Snethlage, J. 0. Cramer, P. C. W. Vandevelde, II. van As sendelft de Coningh, P. A. II. Henuequin, J. M. M. Pfcill en J. M Noorduyn. Naar men verneemt zal Z. M. de koning den ls"° Maart naar het Loo terugkeeren. De illuminatie op gisteren avond is boven verwachting geslaagd, liet Voorbout leverde een verrassend schouwspel op. Terwijl bij den ingang hel ministerie van financiën eene fraaije gasverlichting ten toon spreidde, waren aan den ingang van de Groote Laan de wapenschilden van het rijk, van provincie en stad allen met vlaggen versierd en met lampions verlicht, even zeer als een groote muziektempel, waar de muziek van het 1' reg. huzaren zich deed hooren. Van daar uit leverde de midden-allée een zeer Iraai ge- zigt op. Aan liet einde was nog een muziektempel opgeslagen, over het paleis van Z. K. II. prins Hendrik. De muziek dea jagers voerde daar bij afwisseling bekende stukken uit. Hel Korte Voorhout, naar den kant van het Tournooiveld, was op gelijke wijze verlicht als dc Groote Laan. Ook de gas- of andere verlichtingen van de departementen van algemeen bestuur stonden in vollen glans, terwijl in de Witte Sociëteit een soiree met dames werd gegevenwaar de kapel van het reg. grenadiers en jagers zich hooren deed. Ov;ral heerschte eene opgewekte stemming. Ten 8 ure trok Z. K. II. prins Frederik met den prins von Wied onder het gejuich der menigte en dc loonen van hel Wilhelmus in rijtuigen het Voorhout voorbij. Z. K. II. prins Hendrik, eerevoorzitlcr van de hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs iu 1878, Leeft heden middag eene audiëntie verleend aan de heereu M. Coster, consul-generaal der Nederlan den le Parijs, A. J. Machiels en G. (lijens aldaar, allen leden van voornoemd comité, eerslgemelde levens gedelegeerd commissaris te Parijs. Naar men verneemt zal op kosten van mevr. Schiefbaau, weduwe van den onlangs overleden notaris, een barmhartigheidsgesticht worden gebouwd. Men zegt dal daarvoor eene som van ruim 100,000 is bestemd. Ook de r. k. kerk heelt eene zeer aanzienlijke som ten geschenke ontvangen. BUITEN LA N DSQIE 8ERIGTEN. ESGEL.I N LONDEN, 19 February. Volgens the British Med. Jotim. is de gezondheidstoestand van de koningin van dien aard dat zij wel hare officiële pligten kan vervullen, maar dat zij zich van bet bijwonen van officiële feesten en dergelijke moet onthouden, omdat bet bjjeenzijn van vele menscheii iu een lokaal 11. M. hinderlijk is. Dc wel van JiiIij 1870. tot bescherming van wild gevogelte, is over geheel Engeland in werking getreden, liet dooden of vangen van al de genoemde wilde vogelsoorten (78 in getal) liisschen 15 February en lOJulij zal voortaan gestraft worden met eene boete van 12 gulden voor eiken vogel. fRAKKKUk. Dc extra-parlementaire commissie, belast met het ontwerpen eener ge meentelijke organisatie, heeft onder voorzitting van den heer Jules Simon, eene vergadering gehouden en na eene langdurige beraadslaging zich ver klaard voor de vertegenwoordiging van industriële maatschappijen, handels vereeuigirigeii, minderjarigen, gehuwde vrouwen, meisjes en weduwen in de gemeenteraden, voor zoover zij ouder de hoogstaangeslagenen belmorendie bij Iceningen en buitengewone belastingen met dc raadsleden mede slem hebben. Die vertegenwoordiging zal geschieden door de administrateurs of directeurs van de bovenbedoelde maatschappijende eebtgenooten en voog den van zoodanige vrouwen en minderjarigen, en wat de weduwen enz. be treft door een kicsgcregligdc, door haar zelve aan te wijzen. Zijn deze vertegenwoordigers gecne kiezers, dan moeten zij op hunne beurt zich door kiesgeregligden doen vertegenwoordigen. Volgens de wet waarbij de vrijheid van onderwijs werd vastgesteld, moet de minister binnen liet jaar een ontwerp indienen tot verbetering van liet liooger onderwijs van staatswege. Dit ontwerp moet thans zoo goed als gereed zijn, en de t/oniteur geelt er de voornaamste bepalingen van op. De gewigtigste verandering of hervorming beslaat hierin, dat er groote centrums van hoogcr onderwijs zul'cii gevormd worden, die vier faculteiten in zich vereenigendie der wis- en natuurkunde, der letteren, der genees kunde en der regtcn. Het ontwerp zal de thans bestaande afzonderlijke faculteiten in dc steden, die niet bestemd zijn dc zetel eener hoogeschool tc worden, niet opheffen. Bij de nieuwe organisatie zullen zij zich moeijc- lijk kunnen slaande houden en zoo zal men haar een langzamen dood laten sterven. Het Duilsche systeem van privaat docenten hoopt de minister nabij te komen door de vrijheid van het houden van cursussen, onder ze kere voorwaarden. Een centrale raad van de universiteit van Frankrijk uitsluitend zamengesleld uit leden, werkzaam bij het openbaar onderwijs, zal den minister ter zijde staan om alle quaesiien aangaande het staatson derwijs le onderzoeken Dc Soleil, het hoofdorgaan der Orleanistentracht (Ie geruchten te wederleggen, welke in omloop zijn, betreflende pogingen om den hertog van Aumale als hoofd van den staat le doen optreden, teil einde deze zoon van Lodewijk Filips, zoodra hij den zetel van Mac Malton zou hebben inge nomen, als baanbreker voor zijnen neef, den graaf van Parjjs, 'skonings kleinzoon, het zwaard tegen Duitschland zou trekken. Na cenige aanmerkingen tegen eenige Duitsche bladen tc hebben gemaakt, legt de Soleil deze verklaring al: »De politieke partijen in Frankrijk staan wel scherp tegen elkander over wal de binnenlandsche aangelegenheden betreft, maar allen zonder onderscheid zijn, uil een gevoel van vaderlands liefde en om hel groote belang van rust en vrede, het volkomen eens over de buitenlandsche politiek. Geen enkele partij denkt er aan, onder welk voorwendsel ook, ooit hare verantwoordelijkheid tegenover het land bloot te stellen door liet in Europesche verwikkelingen te brengen Frankrijk wil slandvastiglijk den vrede voor zich zelf en wenscht dien oprcgtelijk voor Europa. Op dit pnnt bestaat bij alle partijen geen verschil van meening. Den 17d"> werd het lijk van generaal Changarnier met grooten luister ter aarde besteld. In de kerk der Invaliden, waar hel was nedergezet, bevonden zich Mac Mabon, bijna al de senatoren, een groot aantal leden der kamer, de ministers (Leon Say uitgezonderd), bijna al de prinsen van Orleans, prins Orlow (de Russische gezant), Jules Favre, vele generaals, enz. De Bonaparlisten waren talrijk. Canrobert en Thiers ontbraken. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs leidde de plegligheid, na wier afloop het ljjk voor den ingang der kerk werd geplaatst; dc troepen, ongeveer 8000 man, defileerden er voor, en vervolgens werd Let naar Autun gebragt, om daar begraven te worden, Wat betreft den op het jongste werklieden-congres besproken arbeid der gevangenenbevat thans hel Jouni. off. een advies van den Imogen raad voor het gevangeniswezen. Daarin wordt als bel gevoelen van ge noemden raad uitgesproken dat de staatden veroordeelden werk verschaf fende, een onbetwistbaar regt uitoefent, gegrond op de wet der staathuis houdkunde zoowel als op die der zedelijkheiddat dit regt trouwens niets anders is dan de vervulling van eenen pligt, den staat opgelegd door de voorschriften der strafwetbet welbegrepen belang der gevangenen de zorg voor 's lands geldmiddelen en de rerpligtiug om te waken voor de openbare veiligheid; dal de vervulling van dien pligt de grondslag zeifis van elk redelijk strafstelsel en bijzonderlijk onmisbaar bij het cellulaire stel sel; dat niettemin de regering behoort te waken tegen belemmering van den vrijen arbeid, maar levens, dat feitelijk door eene verstandige regle mentering hierin reeds voorzien is, krachtens welke dc kamers van koop handel de tarieven van het salaris voor elk vak van nijverheid vaststellen, zonder dat de administratie iets anders doen kan dan jaarlijks eene herzie ning dier tarieven uit te lokken. Ten gevolge van den aanhoudenden regen hebben de rivieren hier te lande eene dreigende hoogte bereikt. Dit is het geval met de Seine, de Marne en de Rhóne. Te Parijs zijn de wijken van de la Monnaie en de quai d'Auleuil onder water geloopen. Te Berey staan de kaden blank, liet omliggende land gelijkt een onafzienbaar meer. De onder-prefect te Saint- Denis beeft berigt, dat de meeste gemeenten iu het arrondissement onder water staan. Te Nancy staat hel water hoogcr dan in het vorige jaar. Te Besaiifon verkeert de bevolking in ontsteltenis; op vele wegen is de ge meenschap afgebroken. Moyaux die zijn vijf- of zesjarig kind bij Bagneux in een diepen pul geworpen en aldus vermoord had, en die, naar men geloofde, zich thans in België ophield, moet zich te Parijs of in de nabijheid verborgen hebben gebonden. Hij heelt thans misdaad op misdaad gestapeld. Vrijdag verscheen hij bij zijn schoonvader te Bagneux, denzelfdendie aan de Morgue het lijk van het kind was gaan zien en daar ontdekt had, dat de vermoorde zijn kleindochtcrje was, en loste, zonder een woord te zeggen, twee pistool schoten op hem. Meenende dat zijn schoonvader dood was, keerde hij in zijne moordzucht zich tegen zijne vrouwdie nu bij baren vader inwoonde. Maar zij had lijd en tegenwoordigheid van geest genoeg, om op de bovenver dieping te vlnglen, waar zij zich verschanste en vervolgens, toen zij hel monster zag naderen, uit het venster sprong. Twee personen, door d( pistoolschoten en het hulpgeroep van de vrouw toegesneld, wilden Moyaui grijpenmaar deze loste toen op hen twee pistoolschoten en nam vervol gens de vlugt. Ondanks alle uasporingen heeft men hem nog niet ontdekt. Dc schoonvader heeft een kogel in den schouder gekregendie er reeds is uilgehaalden hij is nu builen gevaar. Dagbladen van Lyou noemen liet tafereel, dat onlangs in de kamer van den nood der arbeiders van de zijde-fabrieken werd opgehangen, over dreven. Wel erkent de Moniteur des Soies dat het kwaad groot is, maar waarom het nog te vergroolcn, vraagt het. Te Lyon bestaan 25 a 30 dui zend weefstoelenvan welke de grootste helft aan het werk is. Een ge deelte van die weefstoelen levert een grooter hoeveelheid werk, omdat er bij voortduring twee arbeiders aan werken. Een zoo groot aantal werklie den als in de kamer genoemd werdis dus niet buiten werk. Verlaging van tarieven heeft volstrekt niet plaats gehad. Omtrent de prijzen voor elk fabrikaat zijn) fabrikanten en arbeiders het reeds eens gewordentoen een groote bedrijvigheid hooge tarieven mogelijk maakte. Die zijn nog van kracht en hebbenvoor zoover men weettol geenerlei verschil aanleiding gegeven, liet werk in de kloosters blijft hier geheel builen sprake, om de eenvoudige redendat sedert 1848 in dc kloosters geen weefstoelen meer bestaan.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2