LEIDSCHE «1 It.* XT. 187?. ,V. 44. WOENSDAG 21 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. 'ï'.v'-' 'j-i - 'ijj-- i De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is vait 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1314 der Handelingen van den Gemeenteraad. Zittingverslag LEIDEN. 20 Febrnarij Het op 13 February 11 door Sempre Crescendo gegeven concert ten voordeele van de algemeene armen dezer stad heeft opgebragt de som van ƒ215. Twee feesten van verschillenden aard werden gisteren avond alhier bij gelegenheid van 's konings verjaardag door het garnizoen gevierd. Waren in de stadszaal hh. officieren vereenigdhet »Te huis voor militaireu" was gevuld met manschappen, die op een broodje en een glas wijn onthaald werden. Het was een vrolijke avond. Verscheidene toasten werden gedron ken, waarna de vaderlandsche liederen niet vergelen werden. Voor midder nacht liep alles in de beste orde af. Naar wij vernemen is de heer J. A. Tydeman ten onregte beroepen predikant te Generargttes genoemd en zal hij aldaar als pasleur-suflragant" j optreden. Naar men verneemt zijn dezer dagen door de commissie der rijks adviseurs aan den minister van binnenlandsche zaken de ontwerpen voorge legd van de prijsvragenuit Ie schrijven in zake een nieuw universiteitsge bouw en een nieuw rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden. De juridische laculteit aan de hoogeschool te Utrecht heeft hel eenige antwoord, iugekomen op de door haar uitgeschreven prijsvraag over hel regt van opstal, ofschoon dal antwoord naar haar oordeel blijken droeg van den lolwaardigen ijver des schrijvers, niet kunnen bekroonen, noch een eervolle vermelding kunnen waardig keuren. Ter voorziening in de behoefte aan artillerie-officieren in Ned.-lndie, wordt aan allen, die vóór 1 Januarij 1880 worden aangesteld tol 2 luitenant der artillerie bij het N. I. leger, eene gratificatie voor uitrusting verleend ad ƒ1600. 'L. M. de koning heelt bepaald dat lot de pupillenschool te Nieuwer- sluis, voor zooveel er plaatsen zijn, worden toegelaten zonen van militairen en van gepensioneerde of gegageerde militairen van 12 tot 14 jaren, en 1 die overigens voldoen aan zekere loelatings-voorwaarden. Ook zonen van I niet-militairen kunnen tot de school worden toegelaten tegen betaling van eene jaarlijksche bijdrage van 50. Op de pupillenschool, opgerigt met het doel om knapen voor de krijgs dienst op te kweeken en op te leiden ter voorziening in het gebrek aan vrijwilligers en kader bjj het leger, wordt onderwijs gegeven in lezen, schrjjven, Nederlandsche taal, rekenen, geschiedenis en aardijkskunde, in sommige militaire reglementen en voorschriften, in exerceren, schermen, gymnastiek, schaatsenrijden en zwemmen, in oelcningen met het geschut en de brandspuit en zoo mogelijk in sommige ambachtenwelke later in den militairen stand te pas komen. Voorts wordt aan de pupillen gelegenheid gegeven, om, overeenkomstig de keuze der ouders cf voogden, onderwijs in de godsdienst te ontvangen. Zij verlaten vóór hun zestiende jaar de school en gaan, hetzij als volon tair naar het instructie-bataillon of de artillerie-instruclie-compagnie. hetzij als jongeling naar een der regimenten cavallerie of het bataillon mineurs en sappeurs, hetzij als tamboer of hoornblazer naar een der corpsen. Het stoomschip Holland, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 18 Febr. van Aden vertrokken. Aan de rijkstelegraaf kantoren is voor den prijs van 10 e nt voor het publiek verkrijgbaar gesteld eene beknopte aanwijzing voor de inrigting en schatting van telegrammen in verband met liet gebruik van telegramzegels. Ter gelegenheid van het vierde internationale congres van Oriëntalisten, dat in September 1878 te Florence zal plaats hebbenheeft de minister van onderwijs in Italië een prijs van vijfduizend Italiaansche lire uitgeloofd voor het best gekeurde antwoord op de volgende prijsvraag: De lotgevallen der Arische maatschappij in tndië. Na een historisch-critisch onderzoek omtrent de eigenlijke zamenstellende bestanddeelen der Arische maatschappijvóór de verhuizing der Ariërs naar den Pendjab, in zoover deze kunnen opgespoord worden in de taal, in de mythe, in de godsdienstige meeningen en in de gewoonten, worde in het bijzonder de geschiedenis van die maatschappij in Indië beschreven, net vermelding van de wijzigingen, die zij in de verschil lende Indische gewesten onderging. De antwoorden kunnen geschreven worden in het Latijn, ltaliaansch, FranschEngelsch of Duitsch, en moeten vóór 31 December 1877 franco ingezonden worden, hetzij bjj prof. Michele Amari, lid van den senaat en voorzitter van het vierde congres, hetzij BÖ het Italiaansche gezantschap. De beoordeeling zal aan eene commissie van vijf geleerden worden opgedragen. Bij de opening van het congres zal. de uitslag door den voorzitter medegedeeld worden. Het bekroonde stuk bljjft het volle eigendom van den schrijver. De hoogleeraren M. J. de Goeje en 11. Kern zijn, naar wij vernemen bereid nadere inlichtingen te geven. [Speet) Met zekerheid kunnen wij thans beriglen, dal het denkbeeld, om tuinknechts-jongens en dergclijken in de gelegenheid te stellen met de door hen zclven gekweekte planten tegen elkaar te concurrerenopdat bekend worde wie van hen wezenlijk aanleg of verdienste hebben, door de afdeeling Botterdam der Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zal ver wezenlijkt worden. Sieb - Onze visschers, meldt het IV. v. d. D., klagen weer over de baldadig heid en roofzucht der Engelsche visschers. Ernstige klaglen van onze rege ring hebben daarin wel eenige verbetering gebragt. Zij ontzagen zich toch een jaar geleden volstrekt niet om onze visschers aan boord Ie overrompe len meê te nemen wat hun aanstondde beugen stuk te snijden en ale lijnen met viscli weg te halen. Zij zjjn nu genoodzaakt een duidelijk zigt- Laar nommer op hun logger te hebben, zoodat men, bij aanranding of roof, dat nommer slechts heelt te onthoudenmaar nu zijn zjj ook voorzigliger geworden en voeren hunne slechte praktijken des nachts uit. Zoo hebben zij in de afgeloopen week de beugen van een te Nieuwe Diep te huis Be hoorenden logger afgesneden en zijn met de visch die aan de lijnen zat doorgegaan. Ook anderen loggers moet datzelfde overkomen zjjn. Men meldt ons uit Stolwijk: In den Krimpenerwaard hebben al de pol ders overlast van water. Bij den hoogen waterstand van de Lek en van den IJssel is er nog weinig hoophet water spoedig tol gewoon peil ge bragt Ie zien. Vooral het water in de Lek bljjft wassende. Het getal zalmvisscherijen op de Lek zal weldra met één vermeerderd worden. Men is nl. van plan met 1 April a. s. er een op te rigten tus- schen Ameide en Jaarsveld. De N. li. C. deelt mede dat de personen, die in den afgeloopen zomer bij herhaling te Rotterdam diefstallen hebben gepleegd in tijdelijk oiibè- woonde huizen, alsmede in de Maliebaan te Utrecht bij mevr. de douairière van Rapp.trd, zich thans allen in hechtenis bevinden. Het zijn eerste deug nieten, die reeds meermalen met de justitie kennis hebben gemaakt. Te Amsterdam is gisteren avond, onder begunstiging van fraai wedër. ter gelegenheid van 's konings verjaardag, in plaats van de gasilluminatie voor een gedeelte van hel stadhuis, op den Amstel een schitterend vuurwerk ontstoken. Geen enkel stukdat niet volkomen gelukte. Een landbouwer onder de gemeente Veghel is in hechtenis genouten, onder de beschuldiging dat lig een meisje, waarmede hij verkeering had, en met hetwelk hij op vastenavond uil geweest was, zonder aanleidende oorzaak in een diepen kuil met water zou hebben gegooid, waaruil zij met veel moeite is gered. Volgens berigten uit de Kaapstad van 16 Jan, was de droogte in de buitendistricten der kolonie op sommige plaatsen vrij hevig. Zoo schrijft con correspondent van de Uilenhage Times, dat de Winlerbergsche boeren, wonende in de rigting van Willowmoore, reeds vijf maanden geleden over droogte begonnen te klagen, en dat er dammen zijn die in geen negen maanden toevoer van water gekregen hebben. Dientengevolge had er een algemeene trek plaats in de rigting van Grootrivier, voornamelijk naar Steytlerville en Schietkraal, alwaar een paar weken geleden ligte bujjen ge vallen zijn. Boeren, die gelukkig genoeg waren om hunne dammen vol of halfvol te krijgen, gevoelen zich nu verpligt hun voorraad met anderen te deeleuen zoo ziet men duizenden schapen drinken aan plaatsen die ei genlijk maar voor honderden bestemd zjjn. In het Middelveld tusschen de Winterboekbergen en de Grootrivier heerscht groot gebrek aan drinkwater en sommigen moeten er mijlen ver om rjjden, en daar de rivier brak be gint te worden, heeft dit een heel nadeeligen invloed op den welstand der schapen. De struisvogels schjjnen zich ongehinderd naar de droogte te schikken.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1