LEIMCIIE COURANT. 43. D1NGSRAG 20 FEBRUARIJ. STADS-BERICHT EN. OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST, van Milicien-Verlofgangers der lichting van 1875. BLNNENLANDSCHK BKBIGTtiN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ii per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het F er slag der Handelingen can den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzvnderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p p. 6 Cents. l)e prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN. Gezien de Circulaire van den lieer Commissaris des Koninss in de pro vincie Zuid-Holland, van den 31'° Januari II., A. N°. 321/2 (2' afd.), Pro vinciaalblad N°. 16 Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgan gers der lichting van 1875, belioorendc tot de regimenten vesting-artillerie, dat zij, krachtens de arlt. 123 en 124 der Militiewet en de aanschrijving van het Departement van Oorlog, dd. 29 Januari II., N°. 15 I'.. onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Donderdag den 1" Maart aan staande, des namiddags vóór vier wen. bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijnin uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medege nomenalsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen man schappen op den 27" April daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld: dal bedoelde miliciens mitsdien worden nitgenoodigdzich op Vrijdag den 23" februari aanstaandedes voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tol hel ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun even tueel toekomende daggeld of passage-biljet en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen heil mochten verhinde ren aan deze oproeping te voldoen, zjj daarvan tijdig ter plaatselijke Secre tarie belmoren kennis te geven, in hel eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zonde kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en doorplaatsing in de l.eidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Rurgemeester. Leiden, 12 Februari 1877. E. KIST, Secretaris. de laagste prijzen ƒ4.50 en 2.25. Naar wij vernemen heelt Z. K. H. prins Alexander, voor de tentoon stelling van voorwerpen door den werkman in diens vrijen tijd vervaardigd, en door de commissie voor de volksvoorlezingen eerlang te houden degroote zilveren medaille toegezegd. Moge dit vorstelijk voorbeeld door velen onzer ingezetenen worden gevolgd, door op de circulerende lijsten van hunne inge nomenheid met deze tentoonstelling te doen blijken. Gisteren aNond had bij de godsdienstoefening in de Waalsche kerk de «consécration au sainl-ministère" plaats van den heer J. A. Tydeman, cand., beroepen predikant te Generargues in Frankrijk. Deze plegligheid werd ge leid door d8. Chavanncs, pred. alhier, in de handoplegging bijgestaan door d'. van Hamel en den vader van den beroepene, ds. Tydeman. pred. te Rosendaal. In eene door d'. Chavannes vooral schonden rede stelde deze de lieteekenis in het licht, die men naar zijne overtuiging aan deze plegligheid moest toekennen. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (861" vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Alchin, voor zooverre daaromtrent tot op den 13d" Jan. 1877 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indie berigt was bekomen. Die lijst bevat de volgende namen: A. van HestJ. de Backer, J. Ilellings, P. van Leeuwen, R. Jansen. G. Schuurhof, P. Sommerain. De directeur van 's rijks veeartsenijschool verzoekt dal veeartsen, die verlangen in aanmerking te komen voor eene tijdelijke benoeming, van tin hoogste drie jaren, tot adsistent aan voormelde inrigting, op eene jaar- lijksche bezoldiging van ƒ1200, zich, met opgave van leeftijd en overlegging van hun diploma als veearts, vóór 15 Maart schriftelijk tot hem wenden. Naar de Stoompost verneemt is door de heeren P. J. de Sonnaville en L. E. Uyttenhoovenbeiden te 's Gravenhage, aan de regering concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweguitgaande van de spoor wegbrug over den Rijn nabij Leiden, langs Wassenaar, ScheveningenMon ster, Poeldijk, 'sGravesande en Naaldwijk naar den Hoek van Holland, met een zijtak van den Haag naar het station Rijswijk. Volgens eene bekendmaking van de Duitsche rijkskanselarij, waren sedert den 8st" gevallen van veepest voorgekomen te Emden en te Herzberg in het koningrijk Pruissen en in verschillende plaatsen van het koningrijk Saksen. De verbreiding der ziekte in het koninkrijk Saksen is, voor zoo ver tot heden is waargenomen, toe te schrijven aan vee, uit Dresden aan gevoerd, en blijft tot dus verre bijna uitsluitend beperkt tot kleine koppels vee, door handelaars en herbergiers gehouden. Alle besmette koppels zjjn afgemaakt. - Tot wering der veepest aan de noordelijke grenzen des lands zijn de tachementen militairen (infanteristen en huzaren) ter beschikking gesteld van den commissaris des konings in Groningen Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Ratavia, is op 16 Febr. te Port-Said aangekomen. De te 's Hage gehouden vergadering van het aardrijkskundig genoot schap was zeer druk bezocht. De voorzitter verklaarde het standpunt van het genootschap betreffende de Pool-quaestie; het is welwillend neutraal. Hoewel van binnen pressie is uitgeoefend door de hh. Posthumus en Groe- ninx van Zoelenhel depart. Eiikhuizen en den heer Koolemans Beynen en van builen door dr. Petermann en S. II. van Kampen, toch zou de zaak slechts ter sprake komen. Eerst bij gebleken groote belangstelling zal het bestuur de zaak bestuderen, vooral het aandeel van Nederland, in dezen te nemen. In zijne voordragt besprak de heer Beynen de laatste expedities. Hij wees op den pligt van Nederland om zich in dezen niet uit te sluiten. In het belang der wetenschap, bij zulke togten in ruimeren zin gebaat dan bij een Venus-expcditie. van handel, scheepvaart en visscherijmoest Neder land zich niet onttrekken. Nadat eene levendige discussie was gevoerd stelde de heer Jansen voor dat het bestuur aan de regering mededeeling zou doen van den geest der vergaderingdie het als een nationale pligt en eer had beschouwd dat voor Barendsz een gedenkteeken werd opgerigt. Nadat door ecnige sprekers nog nader in overweging was gegeven, ol deze resolu tie in overeenstemming zou zijn met de ware voorstellen van den togt naar Nova-Zembla en het Barendsz-monument en de voorzitter had gewezen op de moeijclijkhcid om voor het niet voltallige bestuur zonder ruggespraak Ie be slissen. werd het voorstel Jansen aangenomen, aldus uitgebreid dat aan het bestuur tevens werd opgedragen de wetenschappelijke studie van het vraag stuk en vooral het zich iu verbinding stellen met buitenlandsche genoot schappen aangaande de oprigting van stations. -- Naar men uit Vlaardingen meldt is uit de op de kust aangespoelde voorwerpen, o. a. het naambordje en de medicijnkist, zoomede uil datgene wat door visschers in zee drijvende is gezien, het vermoeden omtrent het vergaan van de sloepiogger Marie, stuurman J. van Leeningen, van de maatschappij «Het Noorden", bevestigd. Bij deze ramp zijn 12 menschen, meest allen vaders van huisgezinnen, in de kracht des levens omgekemen. Uit Barneveld meldt men dat de manufacturier Overmars, als verdacht van brandstichting in hechtenis genomen, die misdaad bekend heelt. De brand ontstond des avonds omstreeks 10% uur in de winkelkast van Over mars, waar manufacturen liggen. O. heeft zelf daarop zijn buurman A van de Füert gewaarschuwd. Deze gunde zich geen tijd om zijne boveukleede- reu aan te trekken en sloeg dadelijk de handen aan het werk tot blus- schen, hetgeen hem spoedig mogl gelukken. De zaak kwam hem echter verdacht voor. daar al wat hij aangreep den reuk had van petroleum. Hij begaf zich daarom naar den nachtwacht en den veldwachter, die spoedig LEIDEN, 19 Februarij De verjaardag van Z. M. den koning werd heden op de gebruikelijke wijze gevierd. Van alle publieke gebouwen en van vele bijzondere wonin gen wapperde de vaderlandsche vlag en op den middag liet hel kloppenspel zich hooren. Wegens hel ongunstige weder kon de gewone parade van het garnizoen niet plaats hebben. Heden had, ten raadhuize alhier, de openbare verpachting plaats van de opbrengst der tolgelden, verschuldigd voor hel gebruik der trekvaart en van het pad tusschen Leiden en Haarlem aan het tolhek, geplaatst aan den Rjjnsburgervliet, voor den tijd van 5 jaren, waarvan als hoogste in schrijver. voor de som van 712.75 'sjaars, pachter is geworden J. Juffer- mans, te Oegstgeest. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ4.60 en ƒ2.25 en

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1