PER TELEGRAAF. ADVERTENT1EN. gevondenzijn nog enkele bijzonderheden aan het licht gekomen. In een brief, geschreven aan de redactie van het Petit Journal, bekent Moyaux de misdaad te hebben bedreven en verklaart hij zich het leven te zullen be nemen. Justitie en politie zijn in de weer om de maitresse, die naar Belgie schijnt te zijn uitgeweken, en Moyaux, zoo hij nog mogt leven, te van- j gen. De briel aan het Petit Journal is, na onderzoek en vergelijking met gevonden schriften van Moyaux. gebleken echt te zijn Verschrikkelijk is het, dat hel kind vijftien uren lang in den pul geleefd heeft, waarin water was, hetgeen Moyaux niet wist. aillTICIILiND. Aan de Bank- unci Band. Zeit. wordt medegedeeld, dat de keizer het plan heeft opgevat, om op zijn aanstaand geboortefeest (22 Maart) een amnestie in beperkten zin uit te vaardigen, liet heugelijke Icit, dat den keizer op dien dag het zeldzame voorregt zal te beurt vallen, om zijn81ltf0 geboortedag te vieren en dat vóór weinige dagen zijn oudste kleizoon is meerderjarig gewordenschijnt hem dat denkbeeld te hebben doen opvatten. Men meldt uit OdessaNiet alleen voeren de spoortreinen in Bessa- rabie dagelijks aanmerkelijke voorraden oorlogsbehoeften, munitie, ponton wagens, veldtenten enz. aan, maar in het hoofdkwartier te Kischenew wordt sedert eenige dagen met groole stelligheid verzekerddat de rege ring nog tot eene aanzienlijke versterking van het reeds geconcentreerde leger besloten heeft en met name op de vorming van een reservecorps van 150,000 man bedacht is. Dit laatste zou in het noorden van Bcssarabie worden gelegerd, doch slechts zoo lang totdal hel reeds verzamelde armee corps de grens overschreden heeft en in Bulgarije binnengerukt is, wanneer de reserve zijne plaats in het zuiden van Bessarabie zou innemen eu langs de grens worden gestationeerd. Uit Smyrna, Jaffa, KonstantinopelSalonika, Varna en andere Tut'k- sclie plaatsen hebben kleine volksverhuizingen plaats van Russische onder danen, die zich op Turksch gebied niet langer veilig achten. Alleen uit Konstantinopel zijn te Odessa 140, meest bemiddelde familiën aangekomen. WEENEN, 12 Februarij. Daar alle combinatiën tot bet vormen van een nieuw Hongaarsch ministerie mislukt zijn, zoo zullen morgen de onderhan delingen aangaande de bank-<juaeslie hervat worden tusschen de üostenrijk- sche regering en de ministers Tisza, Szell en graaf Auersperg. BELGRADO, 12 Februarij. De staatsraad Philip Christie vertrekt als ge- magligdc van Servië naar Konstantinopel, om er over het sluiten van den vrede te onderhandelen. LONDEN, 12 Februarij. In het hoogerhuis heeft lord Cardogan, in ant woord op eene vraag van lord Albans, verklaard, dat er officieren van de genie naar Konstantinopel waren gezonden om uitsluitend voor Engeland inlichtingen in te winnen. Aan de Turksche regering is door hen gecne enkele medcdceling gedaan, liet zou niet raadzaam zijn de inlichtingen, door de bedoelde officieren verkregen, mede te deelen. In het lagerhuis verklaarde de heer Gladstone, dat hij aanstaanden Vrij dag de aandacht van het huis zal vestigen op de depêche van lord Derby, van 5 September II., aan sir II. Elliot, ten einde zoodoende te weten te komen, wat de inzigtcn der regering zijn aangaande de verbindtenissen van dit tractaat, waarover in bedoelde depêche gehandeld wordt. Sir Stafford Northcole antwoordde, dat Frankrijk en Engeland vertoogen tot Turkije hebben gerigl ten opzigle der leening van 1854. Voorts verklaarde hij, op de vraag van een der leden, dat sir II. Elliot nog altoos in active dienst der regering is. De heer Bourke, antwoordende op eene vraag van den heer Forster, zcide dat er geen bezwaar meer bestond legen het mededeelen der depêche van lord Derby, waarbij aan de Porte te kennen werd gegevendat zij niet op materiëlen steun van Engeland kon rekenenindien zij in oorlog kwam met Rusland. ROME. 12 Februarij. De keizer en keizerin van Brazilië worden heden avond alhier verwacht. De invoer van vee uil Engeland en Duilschland in Italië is verboden. Midhat-pacha heeft te Brindisi eene deputatie van vreemdelingen ontvangen. OTTAWA. 12 Februarij. In het lagerhuis (van Kanada) hebben twee leden van Brilsch-Columbia geprotesteerd tegen de handelingen van Kanada met betrekking tot den Pacific-spoorweg. Zij dreigden met eene afscheiding van Brit-'ch-CoIumbia. WASHINGTON, 12 Februarij. Het huis van vertegenwoordigers heeft verworpen het besluit der verkiezingscommissievolgens hetwelk de stem men van Florida aan Hayes gegeven moeten worden maar dit besluit blijft van krachtomdat een beslissing van beide huizen noodig is om het ongel dig te verklaren. Daarna is het congres bijeengekomenom voort te gaan met het tellen van de stemmen in alphabetische volgorde. Bij het oplezen van de stemmen van Louisiana werden bedenkingen geopperd door de repu blikeinen en de democraten; de zaak is naar de verkiezingscommissie ver wezen. LEID SCII E SCHOUWBURG. »Dc geldduivel", nieuw drama in 7 bedrijven, door Edvv. van Bergen, bewerkt naar den roman van 11. Conscience. Eenige jaren geleden waren we in de gelegenheid met Conscience's roman »de Geldduivel" kennis te maken en dat boek kwam ons tamelijk onbedui dend en vooral onwaarschijnlijk voor. De spil toch waar alles omdraait is een erfenisroof door middel van een valsch testament, en de manier waarop dat hier geschiedt is in het dagelijksch leven volkomen onmogelijk. De schatrijke woekeraar Robijn is plotseling gestorven zonder een testament na te laten en zijn klerk, Monck genaamd, neemt de vrijheid hel schrift van zijn heer na te bootsen en eën stuk op Ie maken, waarin hij-zelf tot uni verseel erfgenaam is benoemd. Of hel nu in België mogelijk is om zonder hulp van een notaris, zoo'maar met een eigenhandig geschreven stuk over een miilioen te beschikken zal wel niemand gelooven. Bij ons moet een olographisch testament toch altijd aan een notaris in tegenwoordigheid van getuigen in bewaring worden gegeven Een boekwaarvan de voornaamste grond reeds onhoudbaar is, kan ons niet veel belang inboezemen. In romans is steeds met huwelijkscontracten en testamenten veel geknoeid, maar dan moet het toch ten minste zóó plaats hebben, dal het niet alle waarschijnlijkheid in het gezicht slaat. Verder krijgen we al de gewone episodes van dergelijke verhalen. Een bedrieger die een poos heerlijk leeft en den wettigen erfgenaam in ellende dompelt. Een meisje dat tegen haar wil met dien schurk trouwen moet omdat haar vader in zijn macht is. Wanhoopskreten en tranen, die den lezer echter maar matig treffen omdat hij vooruit wel weet dat alles op zijn poolen terecht zal komen. Eindelijk de ontknooping waarbij de falsaris in de kast gezet en de verdrukte on schuld beloond wordt. Voor zoover wij ons het boek herinneren heeft de heer van Bergen het vrij getrouw gevolgd en zijn werk goed verricht. De voornaamste passages zijn duidelijk weergegeven. De fouten en onwaarschijnlijkheden van het drama zijn dezelfde als van Conscience. De meeste boeken van laatstgenoemden schrij ver (en //de Geldduivel" vooral) hebben iets naiefs, eigenlijk iets plomps, dat den lezer, die aan wat degelijker romans gewend is, doet glimlachen. Zoo is bijv. die tegenstelling van millioenen-rijk tegenover doodarmzooals we die hier aantreffen, vrij plomp. Een jong mensch als Berthold, die van zijn rijken oom een gesoigneerde opvoeding heeft ontvangen, is niet zoo spoedig straatarmwanneer hij onterfd is en wel zóó dat hjj bruiloftsversjes moet gaan schrijven. Als hij niet anders heeft geleerd dan een dichtbundeltje te makendan ziet het er toch ook treurig met zijne opvoeding uit. leder weet dat men noch in Nederland, noch in België (daar noch minder) van zijne verzen leven kan. Berthold zal dus waarschijnlijk gestudeerd hebben en als rechtsgeleerde of geneesheer kunnen optreden en dan kan hg ten minste zijn brood verdienen. Is Bertholds ellende overdreven voorgesteld, zijne redding niet minder. Hoe men namelijk zoo spoedig merkt, dat het testament van Robijn valsch is begrijpen we niet. We vinden geen andere verklaring dan deze: er is nu lang genoeg gezucht en gejammerd, er moet een eind aan komen. De heer Victor Driessens staal onder de vertooners bovenaan om zijn spel als den woekeraar Robijn in het lc tafereel. Hij stelde dien ziekelijken, afge- leelden geldwolf naar de natuur voor. De heer Nuggelmans had als Monck enkele goede oogenblikken, maar toch was zijne opvatting niet de onze. In liet lc tafereel voldeed hij ons in 't geheel niet. Ilij deed alles veel te haas tig en had niets van een geraffineerdengluipenden schurkzooals Monck toch wezen moet. De vervaardiging van dat testament ging met geen zorg genoeg het was of hij een gewoon briefje schreef. Bij die scène ontbrak alle spel, alle relief. In dat le tafereel hadden we geen besten indruk van dezen acteur; later voldeed bij ons van tijd tot lijd beter, maar toeli is de rol stellig niet genoeg door hem bestudeerd. Mw. Beersmans muntte uit als Laura. Zij frappeerde ons bijzonder door haar mimiek in het 5" tafereel, als Monck het dagbladartikel voorleest. De overige vertooners, onder welke vooral Mw. Verstraeten als Margriet opmerking verdient, werkten ijverig mede. De scène der dienstboden was eene der aardigste uit het stuk. Leiden, 13 Febr. 77. Voorspoedig bevallen van een I&ochtcr S. NOYEN, geb. VAN EGMtIND. Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder S. FILIPl'O, Weduwe J. DE VOS, in den ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam. Leiden, 10 Februari 1877. Ju. W. DE VOS. De jongste mijner lievelingen overleed lieden in den ouderdom van zes tien maanden. Leiden, 12 Februari 1877. J. BRAKEL. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwdmoedcr JANNETJE PUFKUS, wed. CHRIS- TIAAN VAN LEEUWEN, betuigen de Ondergelcekcndcn bunnen hartelij- ken dank. J. VAN LEEUWEN. Leiden, 13 Februari 1877. c. A. M. VAN LEEUWEN, van Gils. Bij den IstCommissaris van Politie is wederom voor bet door den storm van alles beroofde gezin van HELLEMAN ingekomen van N. N. 5. Reeds is een en ander voor huishoudelijk gereedschap aangeschaft, maar ontbreekt een bed, zoodat hel gezin nog op stroo slaapt. Mijne eerste Gemeente, op het eiland Marken, heeft, door den storm van 30 en 31 Jan. jl.ontzachlijk veel geleden Volgens officiëele bij mij ont vangen berichten, zijn vier huizen door de opgestuwde golven weggespoeld, en verloren de bewoners al hun huisraad, kleeding, eetwaren, in één woord alles. Ook anderen leden groote schade. Dc Commissie voor den watersnood op het eiland Marken heeft mijne hulp in den bestaanden nood verzocht. Gaarne verklaar ik mij dan ook bereid van mijne liefdadige Sladgenooten geld en kleederen, onder nadere 1 verantwoording, voor mijne goede Markers in hunnen grooten nood in ont- vang te nemen, en beveel ze met allen ernst der Christelijke liefde drin gend aan. Hooigracht 70. J. D. B BROUWER, Predikant.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3