BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Na afloop der voorstelling werd aan de jonge damedie reeds vroeger en ook nu weder door hare medewerking zooveel had bijgedragen om de voor stellingen wèl te doen slagen, door het bestuur het diploma van eere-lid- maalschap benevens een prachtig bouquet aangeboden. Met een zeer geanimeerd bal werd de bijeenkomst gesloten. Naar wij vernemen, zal de nieuwe uitgave der verschillende plaatbun dels van Alexander V. H. door den dood van den heer l.ast geen staking of vertraging ondergaan. Een ander bekwaam leekenaar heeft de taak, om ze op steen te brengenovergenomen en is daarin zeer gelukkig ge slaagd, zoodat de dit jaar voorgenomen uilgaaf van de //Zoo zijn er! Studen tenschetsen" geregelden voortgang hebben zal. Aan dezen bundel, uit 52 platen, met Bijschriften, bestaande, sluit zich de vroeger uitgegeven bundel //Jeugd" (48 platen), onmiddellijk aan en evenals de beide deelen van //Zijn er zoo?", mede vroeger verschenen, een onafscheidelijk geheel van 100 platen uitmakenaan de maatschappij in het algemeen ontleend zoo ook vormen de bundels //Zoo zijn eren //Jeugd" te zamen ééne serie van 100 voorstellingen van het studentenleven. Door het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw is aan de afdeelings-besturen de volgende circulaire gezonden: //Een vreeselijke vijand van onzen zoo kostbaren veestapel heeft zich in het naburig Duitschland en Engeland vertoond. De zoo gevreesde veetyphus toch deed zich op enkele plaatsen in die rijken voor. Het hoofdbestuur acht zich bedreigt, een gevaar waarvan geheugen liggen. Vooral voorzigligheid wordt zaam zijn, en geene vreemde verpligt u op het gevaar te wijzen, dat ons de groole nadeelen nog zoo versch in veler aanbevolen! Moge een ieder toch behoed- kooplieden op zijne stallen toelaten. Van algemeene bekendheid is hetdal ook daardoor de besmetting kan worden overgebragt. Uwe gewenschte medewerking om in uwe afdeeling tot de meest moge lijke voorzigtigheid aan te sporenroept) het hoofdbestuur bij dezen met vertrouwen in". liet wets-ontwerp houdende wijziging der kieswet en kiestabel is heden bij de tweede kamer ingekomen. De directeur van 's rijks veeartsenijschool heelt verzocht, dat veeartsen, die verlangen in aanmerking te komen voor eene lijdelijke benoeming van ten hoogste drie jarentot adsistent aan voormelde inriglingop eene jaarlijkschc bezoldiging van ƒ1200, zich, vóór 15 Maart schriftelijk tot hem wenden. - Blijkens een telegram van Zr. M'. gezant te Londen is de invoer van rundvee en schapen, uit Nederland alkomsfig, verboden. Een van den Nederlandschen consul te Keulen ontvangen berigt bevestigt ke'geen is medegedeeld omtrent het uitbreken der veepest in die stad, en omtrent de zeer gestrenge maatregelen aldaar verordend otn den voortgang der ziekte en bare verdere verspreiding naar buiten te verhoedeu. - Door jhr. mr. Victor de Stuers is aan hel rijk, voor de lijksverzamc- ling van moderne kunst te Haarlem, ten geschenke aangeboden een portret van den schilder M. J. van Bree, door dien schilder gemaald. - Volgens het Fad. zal eerlang het depót van discipline van Naarden naar Medemblik verplaatst worden. Aan het Kralingsche Veer is Zaturdag morgen op de markt ter afslag een reuzen-zalm aangebragtwegende 56 halve kilo's en gevangen in de zegen van de zegen-zalmvisscherij prins Hendrikbij Delftshaven. Zij bragt ongeveer ƒ.110 op. - liet lijk van den onbekenden Duitscher, dezer dagen te Amsterdam in de Vondelstraat gevonden, is herkend geworden als dat van Budolf Mautey, zeeman behoorende tot de equipage van het Engclsche barkschip Lava. -- Eenigc weken geleden, meldt het IJbl., werd ten onregle gemeld, dat de vermoedelijke bedrijvers van den diefstal ten huize van den heer Gies, Singel hoek Romeinsarmsteeg, waren gevat. Thans kunnen wij echter met zekerheid mededeelen dat drie personen, verdacht dezen diefstaf te hebben bedreven, door de goede zorgen van dc agenten van lhrhove Cotius en Freese in hechtenis zijn genomen. In eene tapperij wilden de drie personen, die alle reeds vroeger zijn veroordeeld en als zeer gevaarlijke individuen bekend staaneen der gestolen eflecten aan een vierden persoon verkoopen die er echter niet aan durfde. De beide wakkere agenten wisten dat de personendie zij kendenzich in de tapperij bevondenvernamen spoedig wat er gebeurd wasen hielden deze in het oog. De achtervolgden schenen dal te bemerken, want in de Weespers!raat bij de Kerkstraat gingen zij een slagerswinkel binnen quasi om schaapskoppen te verkoopen. Cotius en Freese hadden nu dc heertjes in den val. Een hunner ging adsistentie halen en de ander hield met groote moeite, met behulp van den slager en eenige andere personende drie verdachten in huis. Spoedig daagden agenten op en niet dan nadat eene groote volksmenigte voor hel huis had post gevatgelukte het der politie de verdachten per vigilante naar het bureel te vervoeren. Men vond bij hen loopersvalsche sleutelsbreekijzers, nijptangen, maar niet het effect, dat echter door de vrouw van den slager in den winkel is gevonden. Van een der aangehoudenen werd reeds lang vermoed dat hij valsche sleutels vervaardigde. Een opmerkelijke bijzonderheid is het, dat de sleutels allen passen op het slot van de straatdeur in het huis des hecren Gies. Naar men uil Nieuw-Beerta meldt zijn bij de jongste overslrooming, alleen bij de Nieuw-Slatensluis30 personen omgekomen. 's GRAVENUAGE 12 Februarij. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen intendant 1' kl.hoofd intendant der militaire administratie in Nederl, Indie, J. 11. Mulder is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Aan het hotel Pauiez is heden afgestapt de heer Martin Coster, Zr. M'. consul-generaal te Parijslid van de Ned. hoofdcommissie voor de wereld tentoonstelling aldaar in 1878. Gisteren had alhier een bijeenkomst plaats van hakkersknechten, welke ook werd bijgewoond door den heer Heldtpresident van hel Ned. werk liedenverbond. Er is besloten tot benoeming eener commissie, belast met het ontwerpen van een adres aan de patronen, waarin de belangen der bakkersgezellen zullen worden uiteengezet en op eene loonsverhooging tot 15 cents per uur zal worden aangedrongen. ESC EBA X 1», LONDEN, 11 Februarij. Naar men verneemt worden er niet minder dan 40 vischschuiten ver mist, met eene bemanning van 200 personen. Men meldt uil Washington: In de kamer en den senaat was de be slissing aan de orde, die door de electorale commissie was overgeseind be treflende de verkiezing in Florida. Er waren schriftelijke tegenwerpingen ingekomen vau 6 senatoren en 12 afgevaardigden. De senaat keurde de be slissing goed. De kamer werd tot Maandag verdaagd zonder een votum te hebben uitgebragt. FKANHRUK. Naar men uit Parijs aan de Köln. Zeit. meldt, heeft de uit Konstan- tinopel terugkomende gezant, graaf Chaudordy, in een terstond gehouden ministerraad eene zeer scherpe critiek ondergaanwaartegen zelfs de mi nister Decazes hem niet in bescherming nemen kon. Dc Turksche gezant alhier heeft medegedeeld, dat de val van Midhat- pacha geene verandering van politiek ten gevolge zal hebben. De liberale beginselen zullen door den Sultan gehandhaafd worden Midhat-pacha had zich niet naar de constitutie weten te voegen en zijn gezag misbruikt. Zoo hij zich al werkelijk niet had laten verleiden tot voor het welzijn van het rijk gevaarlijke stappenhad hij toch zijn temperament niet weten te voe gen naar dc eischcn zijner positie. De Sultan had hem een niet minder bekwaam man tot opvolger gegeven. Bij het ministerie van koophandel zijn thans nadere berigten ingeko men over den wijnoogst van 1876. Volgens officiële berekeningen zal dc oogst niet meer opleveren dan 41 millioen hectoliter, tegen 83 millioen in 1875. Deze ongunstige uilkomsten zijn niet enkel toe te schrijven aan de laat ingevallen nachtvorsten, maar hoofdzakelijk aan de verwoestingen van de wijnstokluis. Het kind, dat nabij Bagneux in een put gevonden werd, is overleden, zonder eenig antwoord te hebben kunnen geven op de vragen, die het ge daan waren. Het lijk is naar de Morgue gebragt, wdar honderden personen gekomen zijn om het te bezigtigen. Een dier personen, een man van reeds bejaarden leeftijd, had het lijk en de kleederen niet zoodra gezien, of hij ontstelde hevig en gaf het verlangen te kennen deu hoofdambtenaar te spreken. Aan d-ezen verklaarde hijdat hij in het lijk zijne kleindochter herkend had. De vader had het vermoord. Deze had reeds voor een maand zijne vrouw (de dochter van den bejaarden man) verlaten en het kind medegenomen. Dezelfde kleederen, waarin het kind gevonden was, had het Nieuwjaarsdag aan gehad. De vader had reeds herhaalde malen gezegd, dat het kind hem tot last was en dat hij er zich van wilde ontdoen. Men is den vader nog niet op het spoor. Toen hij zijne vrouw verlaten had, is hij naar Montrouge gegaan, hij eene gemeene vrouw, met welke hij reeds vroeger geleefd had. Uit Madrid wordt gemeld dal in de Gacela hel kon. besluit is opgenomen, waarbij de Cortes ontbonden verklaard en de nieuwe verkiezingen op 5 April bepaald worden. aUITSCHLAID. De Nordd. Zeit. meldt, dat de keizer, ter gelegenheid van het intre den van prins Wilhelm in de active diensteene langeveelbeteekende toe spraak hield, die op alle aanwezigen den diepsten indruk maakte. De kei zer ontvouwde een tafereel van de werkzaamheid van hel Pruissische en Duilsche leger sedert de groote keurvorsten tot op den jongsten tijd, en wees de grondstellingen aan, die zijn thans in het leger tredende kleinzoon voor dit deel van zijne levenstaak moet volgen. In eene juiste waardering van het schijnbaar kleine, zeide de keizerligt een waarborg voor het groote. Dit is steeds het rigtsnoer geweest voor hel Pruissische leger, en moet het blijven. Betreffende de runderpest wordt in den Reichs-Anz. het volgende ge meld: In het begin dezer maand schenen de krachtige maatregelen ter bestrijding der ziekte in de Pruissische provinciën Silezië en Sleeswijk- Holsteinalsook te Berlijn en op Hamburgsch grondgebied een afdoend resultaat te zullen opleveren. Dit is echter nog niet ten volle verkregen. Wel is waar, in Silezië hadden zich in den laatsten tijd geen andere ziekte-gevallen voorgedaan en in de laatste acht dagen was dit aldaar alleen het geval geweest in één der besmette plaatsen (Klein-Mochbernbij Breslau); ook zijn er in de laatste acht dagen te Berlijn en in Sleeswijk-Holstein geen runderen meer aangetast en op Hamburgsch grondgebied slechts twee stallen als besmet aangegeven; doch daarentegen is de ziekte plotseling den 5deD dezer te Keulen en het nabijgelegen Nippes, den 6d,n te Dresden enden 7dcn te Emden, alsook te Prezlau (district Potsdam) uitgebroken. Blijkens ingewonnen informatiën was de besmetting door een transport vee uit Silezië naar Dresden en van daar naar Keulen overgebragtterwijl zij te Emden en Prezlau wordt toegeschreven aan den invoer van besmet vee. hetwelk uit Berlijn, eer het uitbreken der ziekte aldaar bekend was, naar die plaatsen was verzonden. Te Kleef is de kapitein von Diemar door den ingenieur von Schuts in een duel doodgeschoten. Laatstgenoemde had ten vorigen jare zijn eenjarigen dienstpligt in de compagnie van genoemden kapitein volbragl en hij die ge-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2