BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. art. 33, dat zou komen te vervallen; art. 41a, welke post slechts gedeeltelijk ten laste der gemeente zou blijven art. 41A, dat zou komen te vervallen; art. 45, le lid, dat zou komen te vervallen." De voorstellers verklaren dat zij nog alle hoop niet opgeven dat deze regering, vooral met het oog op de antecedenten van hare niet minst invloedrijke leden, niet ten einde toe doof voor de conscientie-kreet van een zoo groot deel der natie zal blijvenmaar evenmin mogen zij nu reeds verzwijgen, dat, zagen zij zich in deze billijke verwachting teleurgesteld, onthouding van elke deelneming aan de verdere beraadslaging over de voor- dragt, na afstemming van hun verzoenend voorstel, voor hen eisch van pligt zou zijn. De nota is, naar het D. verneemt, onderteekend door de hli. van den Berch, Schimmelpenninck van der Oye, Kuyper, van Wassenaer, Teding van Berkhout, A. Mackay, van Asch van Wijck en van Heemstra. 's GRAVENHAGE 9 Februarij. Tot adjunct-commies bij het dep. van justitie zijn benoemd de bh. C. van Andel en L. F. Carrièrethans eerste klerken. Tot burgemeester der gemeente Achtkarspelen is benoemd de heer mr. F. Witteveen, advocaat te Leeuwarden, in de plaats van den heer VV. Hel- lema, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Tot schoolopziener in het zevende schooldistrict van Groningen is be noemd de heer S. VV. Schorlinghuis, te Finslerwolde, in de plaats van den heer mr. A. H. Koning, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Onder beschuldiging van valschheid in een geschrift van koophandel door het versieren eener bevrijding en het namaken eener handteekening en het des bewust gebruik maken van het valsche stuk, stond gisteren voor het geregtshof alhier leregt een makelaar in koloniale waren te Rot terdam ln het begin van October jl. kocht beschuldigdeals makelaar van de Nederlandsche Handelmaatschappij, eene kaveling koffij, bevattende een groot aantal balen. Binnen 24 uren moest de makelaar den naam van den Uooper opgeveneen vereischte voor de aflevering van het gekochte. Op eene quitantie, met den naam van den handelaar d. R. onderteekend, werd de makelaar in het bezit der koffij gesteld en deze verkocht de partij ten zijnen behoeve voor ruim 2000. Van half October tot ultimo Novem ber werd het bedrog niet ontdektmaar toen nu de Handelmaatschappij betaling der koffij van den heer d. R. vorderde, kwam aan het licht dat de onderteekening der quitantie valschclijk door den makelaar was gesteld. Eene volledige bekentenis werd door besch. afgelegd. Adv.-gen. mr. van Maanen eischte eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tol 15 jaren en twee boelen van 50. De heer mr. van Gigch trad als verdediger op. Ook verscheen voor het hof zekere A. v. E.scheepstimmerman te Kra lingen, vroeger als militair veroordeeld. Den 2Cst Oct. gaf hij aan een sergeant aan de mariniers-kazerne te Rotterdam zijn verlangen le kennen om voor de koloniale dienst te worden aangeworven. Daartoe vertoonde hij eene vrijstelling van de nationale militie, ten name van T. B.dien hij voorgaf te wezen. De sergeant-werver zorgde voor de overige benoodigdc stukken en v. E. werd onder den naam van T. B. geëngageerd voor de ko loniale dienst. AI de stukken teekende v. E. met den voorgewenden naam en ontving het handgeld van 300, waarvan binnen een paar dagen lijd de grootste helft in losbandigheid was verleerd. Ook deze persoon beleed zijne schuld. Voor hem eischte het O. M. dezelfde straf als in de eerste zaak, behalve de boelen. Door zijnen verdediger mr. van Ilaaften werd de toepassing eener zachte straf verzocht. Het hof heeft heden den bovenbedoelden makelaar in koloniale waren veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en 2 boelen van ƒ50, en aan A. v. E., uit Kralingen, 3 jaren gevangenisstraf en 12 boelen van ƒ50 opgelegd. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen d». de Vliegerpredikant te Katwijk aan Zee. SSGBLASE. LONDEN. 8 Februaiij. 11. M. de koningin heeft prins Wilhelm van Pruissen benoemd tot rid der van den Kouseband. De zitting van liet parlement is thans geopend. In de troonrede heeft de koningin gewezen op de gebeurtenissen voor de conferentie. 11. M. liet zich vervolgens aldus uit: Mijn doel is altijd geweest, den vrede van Eu ropa te handhaven en voor de in opstand gekomen Turkschc provinciën een beter bestuur le verkrijgen, zonder inbreuk te maken op de onafhankelijk heid en integriteit van het Turksche rijk. Ik betreur hetdat de Porte de voorstellen niet heelt aangenomen; maar het resultaat der conferentie is een bewijs van de algemeene overeenstemming der Europesche mogendhe den, die voor Turkije niet zonder materiële gevolgen zal kunnen blijven. Ik hoop, dat uit den wapenstilstand alsnog een eervolle vrede voor Turkije en de Vorstendommen moge voortvloeijen. ln al die aangelegenheden heb ik gehandeld in vriendschappelijke zamenwerking met mijne bondgenooten, met welke wijeven als met alle andere mogendhedensteeds in vriend schappelijke betrekking staan. -- Daily News is van meening dat de openbaar gemaakte verslagen van dc zittingen der conferentie voldoende bewijzenwat zij altijd heeft beweerd omtrent het verschil tusschen de meeningen, die lord Salisbury op de con ferentie zou uitspreken, en de bekende redevoeringen van lord Beaconsfield. Lord Salisbury heeft duidelijk aan de Porte le kennen gegeven, dat het tractaat van Parijs volstrekt geer.e overeenkomst was, waarbij Engeland verpügtiugen op zich genomen had. waartegenover van de zijde van Turkije gecnc verpligtingen stonden. Door de voorstellen der mogendheden te ver werpen heeft Turkije zich aan de gevaren blootgesteld, die haar zoodra de 5 bescherming van het tractaat ophoudt bedreigen. Dc heer Gladstone zou, naar de Daily News meent, op de conferentie niet anders gesproken hebben dan lord Salisbury gedaan heelt. Naar men uit Liverpool meldt is de aanvoer van versch vleesch uit Amerika aldaar reeds aanzienlijk genoeg om een merkbaren invloed uit te oefenen op de binnenlandsche markt. Zondag II. loste het stoomschip Lord Clive aldaar 450 ton versch ossenvleeschschapenvleesch en wild. Den volgenden dag liep de Ohio binnen met 351 schapen en 1531 vierendeelen rundvleesch. Uit Washington meldt men dat de verkiezings-commissie met 8 tegen 7 stemmen heeft beslist, in de quaestie der verziczingen van Florida geen ander getuigenis le aanvaarden dan de verkiezings-certificaten en het getui genis betreffende de verkiesbaarheid van den heer Humphrey in het kies- collegie. Die beslissing heeft bij de republikeinen groote tevredenheid leweeg- gebragt. Zij beschouwen haar als een voorbode van Hayes' overwinning. Het stoomschip George Washingtonvan Halifax naar St. Johns (Newfoundland), is bij Kaap Race verongelukt; al de opvarenden (25) zijn bij deze ramp omgekomen. Veertien lijken zjjn aan land gespoeld. Men denkt, dat de schipbreuk heeft plaats gehad gedurende den sneeuwstorm van 21 Januarij. De dagbladen melden, dat, luidens lijdingen uil Kaapstad, loopende tot 16 Januarij, de Zoeloe's een inval hadden gedaan in de Transvaal, en 84 inwoners van dien slaat hadden om het leven gebragl. Ï-' R A fi K I>l f&. Naar men zegt heeft de heer Renouardprocureur-generaal bij het hof van cassatie, zijn ontslag aangevraagd, maar heeft de minister van justitie hem dit geweigerd. De Univers beval eene pauselijke Encycliek gcrigt aan de bisschop pen, de geestelijkheid en aan de geloovigen van den Chaldeeuwschen ritus, van het patriarchaat van Babylon, en zet de vergrijpen uiteen van Joseph Audit, wiens verkiezing als Chaldeeuwsch patriarch in 1848 werd beves tigd, en die sedert bijna altijd een weerspannigen geest heeft getoond. Hij wordt beschuldigd, dat hij in Malabar misnoegen tegen de Lalijnsche bis schoppen en zendelingen heeft gewektdat hij twee door den I'atis geko zen bisschoppen heeft geweigerd te wijdendat hij zich nog niet heeft on derworpen aan de besluiten van het jongste concilie en dat hij dit slechts doen wil onder voorbehoud van zijne regten en privilegiën; eindelijk wordt hij beschuldigd van het heiligschennend wijden van niet door den Paus be noemde bisschoppen. De Paus dreigt deze bisschoppenzoo zij niet onmid dellijk zich terugtrekken, in den ban te doen, en ook den patriarch te excommunicerentenzij hij zich onderwerpe. DUITSGIILAN». Te Berlijn was Donderdag morgen de inschrijving op de serie der pandbrieven van hel Russische grondcrediet zoo groot, dat dc lijsten geslo ten zijn en waarschijnlijk eene pondpondsgewijze reductie zal plaats hebben. Aan de Köln. Zeit. schrijft men: In de kringen die Turkije genegen zijn is de ontroering groot en men kan dan ook niet den indruk van zich afzettendat de Turken met de nieuwe omwenteling een groote dienst heb ben gedaan aan de Russische oorlogspartij; want het wordt haar nu weer zooveel gemakkelijker gemaakt, aan te toonendat op den duur der Turksche hervormingsplannen al even weinig le rekenen valt als op dien der hervormers zeiven. In het mjjndislrict Dortmund zijn tegen half Februarij 6000 wei klie dert ontslagen en zullen er in de volgende maand nagenoeg evenveel worden afgedankt. Uil de districten Arnsberg en Dusseldorf waren reeds zeer velen, die er sinds eenigen tijd geen werk meer konden vinden, naar dc ooste lijke provinciën van Pruissen vertrokkenom aldaar bij den landbouw arbeid te zoeken. Ook te Bochum en Essen verkeeren de werklieden in grooten nood. ln de genoemde plaatsen hebben zich comite's gevormd om hen zooveel mogelijk te hulp te komen. Er is nu sprake van eene bespoe diging in den aanleg van sommige wegen en kanalen ten einde een aantal dezer noodlijdenden werk te kunnen verschaffen. -- Uil St. Petersburg meldt men dat tegen de 21 beschuldigden, die wegens het oproer van 18 December voor de Kasans-kerk teregt staanhel openbaar ministerie dwangarbeid in Siberië heeft geeischt. Met uilzondering van twee beweren alle beschuldigdendat zij toevallig voorbijkwamen en zonder reden door de policie gearresteerd werden. De twee, die op enkele punten de tegen hen ingebragte beschuldiging erkennen, zijn zekere Tscher- nowski, een man zonder bepaald beroep, en een Israëlitisch meisje, Felicia Scheitel, die aan de universiteit in de medicijnen studeert. Zij verklaren beiden naar de kerk gegaan te zijn om deel te nemen aan gebeden, welke aldaar voor zekere wegens politieke redenen veroordeelden gehouden zonden worden, en dat zij later aan de policie tegenstand boden. Zjj weigeren echter beiden de namen te noemen van hendie zich met hetzelfde door hen aangegeven doel naar de kerk begaven. TURK IJ E. Edhem-pacha, de nieuwe groot-vizier, is geboren in 1823 en werd in 1831, met andere knapen, door den Sultan naar Parijs gezonden, om eene Europesche opvoeding te ontvangen. Vier jaren was hij op de institution Barbet, toen student aan de Ecole des mines. In 1854 werd hjj commis saris voor Servië; hij schijnt toen de zaken te warm ter harte te hebben genomen en werd door zijne regering teruggeroepen. Maar het duurde niet langof Reschid-pacha benoemde hem tot minister van binnenlandscbt zaken. Het laatst was hij gezant te Berlijn en toen met Sefvet-pacha ver tegenwoordiger van Turkije Ier conferentie. LONDEN, 8 Februarij Volgens bevel van den Privy council mogen vee,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2