LE1KHCIE COURANT. ZATURDAG 10 FEBRUARIJ. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 187?. 35. D* Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den (gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krach tens art. 7. 2ae alinea, der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den lóie" Februari e. k.door over legging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herzie ning der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 5 Februari 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 9 February. De Staatscourant beval een staat omtrent het verkeer en de opbrengst van de kantoren van den rijkstelegraaf gedurende het jaar 1876. Gewone telegrammen werden verzonden naar binnenlandsche kantoren 1.416,302, langs de Relgische lijnen 108,051langs de Dnitsche lijnen 143,627, langs de Engelsche lijnen 76374, te zamen 1,744,354. Gewone telegrammen werden ontvangen van binnenlandsche kantoren 1.416,302, langs de Bel gische lijnen 111,404, langs de Duitsche lijnen 153,846, langs de Engelsche lijnen 101.607, te zamen 1,783,159. Kaarttelegrammen werden verzonden: naar binnenlandsche kantoren 187,473, naar builenlandsche kantoren 6749, en ontvangenvan binnenlandsche kantoren 187,473 en van builenlandsche kantoren 1392. De opbrengst was: binnenlandsch verkeer 443,256.69% internationaal verkeer ƒ278,302.51, kaarttelegrammen 36 740 92, tezamen 758,300 12% met de opbrengst vaii 50758 doorgezonden telegrammen ad 14,842.88% in het geheel ƒ773,143.01. Ten kantore te Leiden werden verzonden: naar binnenlandsche kantoren 22276 telegrammen, langs de Belgische lijnen 309. langs de Duitsche lijnen 587. langs de Engelsche lijnen 183, te zamen 23355; ontvangen werden: van binnenlandsche kantoren 23252 telegrammen langs de Belgische lijnen 379, langs de Duitsche lijnen 565, langs de Engelsche lijnen 469. te zamen 24665. Kaarttelegrammen werden verzonden: naar binnenlandsche kanto ren 4244. naar builenlandsche kantoren 29, en ontvangen: van binnen landsche kantoren 4251. van builenlandsche kantoren 4. De opbrengst was: binnenlandsch verkeer 6830.07, internationaal verkeer ƒ863.53, kaart- tclegrammen ƒ841.33, te zamen ƒ8534.93. Van liet werk Van den hoogleeraar Kuenen, "De Profeten en de Pro fetie onder Israël", dat bij den uilgever P. Engels alhier het licht zag. is bij de uitgevers Longmans, Green, and C°.te Londen, eene vertaling ver schenen, onder den titel: »The Prophets and Prophecy in Israel. An histo rical and critical inquiry, by Dr. A. Kuenen, professor of theology in the University of Leyden. Translated from the Dutch by the Rev. Adam Milroy, M. A. With an Introduction by J. Muir, Esq., D. C. L. De afdeeling Wassenaar—Voorschoten der llollandsche maatschappij van Landbouw heeft besloten in Augustus a. s. te Voorschoten eene land bouwtentoonstelling' Ie houden. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: Woensdag is een schuit met mooije vangst aangekomen, die besomdc /265 in 5 dagen reis; voor de visch werd buitengewoon hooge prijs besteed tot vervoer naar het buiten land. Gisteren zijn 40 schuiten op de visschcrij uitgegaan, die in de vol gende weck worden terugverwacht. Blijkens een bij de regering ontvangen telegram is te Emden de vee pest uitgebarsten. Dientengevolge zijn aldaar gestrenge maatregelen verordend. Aan de H. C. deelt men mede dat het den heer J. P. Jansen, van Donselaar, gelukt is eene machine te maken, waarmede men de zandplaten in de rivieren kan opruimen en ook de rivieren kan verbreeden en uitdiepen waardoor de kostbare kribben zouden kunnen vervallendit werktuig moet weinig kostbaar zijn; het model is op 1/5 der ware grootte door den uit vinder vervaardigd. Naar aanleiding der algemeene aanschrijving van de regering, ten ge volge waarvan de gemeentebesturen zijn uitgenoodigd het tijdig uithalen der rupsennesten zooveel mogelijk te bevorderen, hebben gedep. staten den mi nister van binnenlandsche zaken doen opmerken, dat die maatregel slechts een zwak hulpmiddel blijven zal, zoolang de magtigste van de natuurlijke vijanden der rupsennamelijk de insecten-etende vogelenniet meer en krachtiger in bescherming worden genomen, dan tot dusverre in ons land het geval is. Een jongeling, naauwelijks 17 jaren oud en toch reeds driemalen ter zake van misdrijf veroordeeld, was eenige dagen geleden uit het cellulaire huis van arrest te Amsterdam ontslagen. Eergisteren reeds werd hij ander maal gevankelijk daarheen gebragt, als zijnde door de policie aangehouden Ier zake van diefstal van een karpetten verkoop uitgestald aan den ingang van een tapijtenwinkel op den Nieuwendijk aldaar. Eène hem eigene bijzon dere manier van fluiten, waardoor hij bij enkele agenten van policie bekend stondleidde tol zijne aanhouding. Naar men uit Amsterdam meldt zal Artis spoedig verrijkt worden mét een pa:i>' zeeleeuwen. Twee schoone exemplaren dezer kostbare en zeld zame dieren zijn onderweg uit Australië. Tegen hel tijdstip dat zjj kunnen worden verwacht, zal hun verblijf, voorzien van een groot waterbassin, gebouwd zijn. Uit Montfoort meldt men aan de IV. R. C.: Een onverbeterlijke dronkaard in deze gemeente verzette zich dezer dagen tegen de poging van den gemeente-veldwachter; door de groole kracht, die hij moest inspannen, brak hel bovengedeelte van een vinger, en wel zóó dat geen herstel moge lijk is. Tegen den delinquent is proces-verbaal opgemaakt. Door de Kamper Cour. wordt de schade, bij den jongsten watersnood door de stad Kampen geleden, op ƒ300,000 geschat. Door de hh. Doyer en van Deventer te Zwolle is uitgereikt aan den policie-agent J. Kuypers een gouden en aan den agent H. Faber een zil veren cylinder-horlogieals blijk van waardering hunner handelwijze tegen over den persoon, die in hun kantoor diefstal heeft gepleegd. De fraaije betimmering der zaal van de sociëteit "de Vriendschap" ih de Noordstraat te Middelburg, bestaande uit paneelen van Chineesch lakwerk, is verkocht aan een liefhebber Ie 's Hagevoor de som van ƒ6000. Uit Roermond meldt men dat Woensdag avond 11. de pastoor van Bug- geuum, die de installatie van een pastoor in de nabuurschap had bijge woond, door de duisternis misleid, in het water is geloopen. Des morgens werd zijn lijk gevonden. Het D. v. 's Gr. deelt de volledige nota mede, door anli-revolutioiiaif*e leden van de Tweede kamer, betrekkelijk het wets-onlwerp op het lager onderwijs, in de afdeelingen ingediend. Daaruit blijkt dal de bedoelde leden de wijzigingen die zij in de wet verlangen in hel volgende voorstel hebben geformuleerd, zich voorbehoudende later, zoo noodig, zoowel de redactie te wijzigenals het in zijne onderdeelen te adstrueren. "Als nieuw artikel 1 zouden zij wenschen in de wet de navolgende be palingen in te lasschen: Art. 1. De zorg der overheid voor het lager onderwijs strekt zich uit tot; 1°. de bevordering van de opleiding van het onderwijzend personeel 2°. de uitreiking van verlof-aden tot het geven van onderwijs; 3". de uilbetaling van eene vaste jaarwedde van rijkswege aan alle onder wijzers volgens bij deze wet vast te stellen regelen 4". de toekenning van pensioen aan alle onderwijzers, eveneens naar bïj deze wel vast te stellen regelen 5°. hel houdendoor de gemeentenvan scholenzitplaatsen opleverend voor alle kinderenwier ouders of voogden openbaar onderwijs voor hen begeeren 6". het houden van loezigl op het onderwijs." liet kan zijn nut hebben thans reeds op te merken, dat, in geval van aanneming van het in voormeld voorstel uitgedrukt beginseleenige bepa lingen van het ontwerp zullen dienen te worden gewijzigd. Art. 23, 3e lid, dat, zelfs volgens het beginsel, neergelegd in art. 12, 3e lidvan het ontwerpnaar den eersten titel zou behooren worden over- gebragl; art. 23, le, 5° en 6e lid, dal wijziging zou vereischen in dien zin dat de gemeenten slechts zouden hebben aan te vullen, wal na de uitbetaling der rijkstoelage, noodig zou blijken om den onderwijzer een voldoend tracte- ment te verzekeren; art. 29—32, welke artikelen naar den eersten titel zouden behooren te worden overgebragt

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1