IiESI)S€l® CIIURAUT, 187/. 3? WOENSDAG 7 FEBRUARIJ. STARS-BERICHTEN. BIN N ENLAN liSCIl E BE BIGT E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den (gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nnmniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. l)c prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algeineene Polilie-verordening, vastgesteld den 24s,tD October 1867 Doen te welen dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is be noemd tot Raad der gebuurte N°. 9 of N". 1 van Wijk IV de Heer HENDRIE MARINUS VAN DER HOEK. En wordt deze door plaatsing in de i.eid che Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 Februari 1877. E KIST, Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen le weten.dat door hennaar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der Verorde- dening op het Brandwezen, van den 15"1'0 Juni/24,len Augustus 1871 (Ge meenteblad n°. 14). op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Com missie van Fabricage, is benoemd: tot ad|u»ctbraiidmeester aan de stadsspuit n\ 3 de lieer JAN HEN DRIK GIËZEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Februari 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 6 February De Staatscourant bevat eeue nominative opgave (85* vervolg) van de Europesche officierenonderofficieren en soldatenoverleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op den 30s'™ Dec. 1876 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigl was bekomen. Die Irjst bevat de volgende namen: V. J. Thirion. J. F. de MijtteuaereP. F. Stoop, 11. Draaisma, D. Nicubuur, N. J. Wilkin, A. Kerckvoorde. De algemeene vereenigde commissie voor den watersnood, te Amster dam. wier werkkring eerst in December was afgeloopen. is op nieuw bij eengekomen en heeft zich als vroeger geconstitueerd Het secretariaat wordt waargenomen door den heer mr. R. van Rees. De commissie heeft de ad ministrateuren van het watersnoodfonds gemagtigd, een gedeelte van het op het grootboek ingeschreven kapitaal af te schrijven. In deze afschrij ving vindt de commissie de middelen om althans voorloopig in den nood te voorzien, die door de stormvloeden van 30 en 31 Januarij is ontstaan. De Smcden-vereeniging «Nut door vriendschap" vierde gisteren avond haar xjjfde jaarfeest in hel Ntêrlandsch Koffijhuis, dal, behalve door den beschermheerden heer J. van der Drift, door een aantal donateurs der vereenigiug werd bijgewoond. Nadat de genoodigdenonder het spelen van een vaandclmarschdoor den lieer C. Blansjaar Jz. aan de vereenigiug opgedragen, de zaal waren binnengeleid, bragt de voorzitter een welkomst groet tol de aanwezigen. Uit het verslag, dat vervolgens omtrent den toe stand der vereenigiug gegeven werd, bleek dat zij een moeijelijk jaar had doorgeworsteld; de uitkeeringen aan zieke leden hadden dit jaar ai'oote offers van haar gecischt, zoo zelfs dal het twijfelachtig werd of men wel in staat zou zijn het gewone jaarfeest te vieren. De krachtige ondersteuning echter, die men van heeren donateurs had ondervonden, had liet bestuur die tnocijelijkheden doen te boven komen. Voorts werd nog medegedeeld dat door de vereenigiug twee premiën waren uitgeloofd voor de alhier te houden tentoonstelling van voorwerpen door den werkman vervaardigd, eene voor het best vervaardigde stuk koperwerk en eene voor hel best ver vaardigde stuk ijzerwerk. Door eenige leden der vereenigiug, welwillend bijgestaan door jongejuf- vrouwen, werden achtereenvolgens drie tooneelslukjes opgevoerd, le weten: «De zijden schoenen of de lloogdnitsche schoenmaakstcr", blijspel door P. J. Lynslagcr; //Dat komt er van", blijspel door Junior, en //Het bedrogen drietal", blijspel door M. J. Gillissen. De opvoering dezer stukjes, in de pausen afgewisseld door muziek, schonk den aanwezigen blijkbaar veel genoegen. Na alloop daarvan bleef men nog geruimen tijd onder zang en dans ge- zellig bijeen. Alles kenmerkte zich door een goeden geestwaaraan de voorzitter dan ook niet naliet hulde te brengen. Het stoomschip Hampton is op 1 Febr. te Batavia aangekomen. De Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 3 Febr. van Suez vertrokken. De Prinses Amaliavan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 4 Febr. van Suez vertrokken. Uit Vlaardingen meldt men: De sloeplogger jlarie, stuurman van Heeningen, van de maatschappij het Noorden, was met den logger Dage raad II, stuurman van der Windt, op de lehuisreis van de beugvisscherjj en daar nu laatstgenoemde sedert 1 dezer binnen is, vermoedt men dat de Marie in den noodlottigen storm van 30 op 31 Januarij met zijn beman ning is vergaan. Deze ramp zou onze stad des te zwaarder treffen, na de zekerheid van hel verongelukken van de Prins van Oranje, stuurman Groeneveld, van de maatschappij Regt door zee, waarbij 24 mannen of jongelieden, allen uit deze plaats, hun gfaf in de golven zouden hebben gevonden. De proef met de nieuwe riem tot liet roeijen van booten, die door den roeijer wordt bewogen op de gewone wijze, maar de boot brengt in de rigting waarheen de roeijer met zijn gelaat gekeerd zit, is gisteren op den Buiten-Amsiel te Amsterdam gehouden, ten aanschoowe van een niet onaan zienlijke menigte belangstellenden. De verwaehting werd overtroffen; de proef slaagde volkomen. Te Oostzaan is een huisvader, die eene voor het eerst in werking zijnde plelmachine bezigtigde, door een losgeschoten drijfriem omstrengeld en rondgeslingerd, met hel verschrikkelijk gevolgd dal hij nagenoeg werd vermorseld. De ongelukkige laat eene weduwe en drie jeugdige kinderen ih behoeftige omstandigheden achter. Zondag namiddag heeft zich in de gevangenis te Zutphen een gedeti neerde, die verdacht werd op een onbezoldigd jagtopzieneivpnder Ruurlo tc hebben geschoten, door ophanging van het leven beroofd, terwijl hjj zich alleen in het vertrek bevond, waar hij was opgesloten. Op de tafel in het vertrek van den gevangene lag een opengeslagen boekop welke bladzjjde de lotgevallen van een misdadiger op aandoenlijke wijze waren omschreven. - Tijdens den jongslen storm strandde nabij Terschelling het Amerikaah- sche schip Kimball. De poslschipper op Harlingen, de heer de Haan, be mande zjjn vaartuig met 12 wakkere lieden, ging onder het bulderen van wind en golven in zee, kwam bij het gestrande schip, stiet er tegen aan, bekwam ernstige schade aan de boeg van zijn eigen schip, was herhaalde lijk in gevaar om door de hevige branding tegen het groote schip aan le bonzen en verbrijzeld te worden of te zinken, doch had eindelijk het ge luk, na eenige keeren teruggeslagen le zijn, een tros van vermeld schip te grijpenaan boord te halen en de 25 menschenwaaruit de equipage be stond, aan wal te brengen. De liaan is reeds viermalen voor dergelijke daden bekroond. De vrachtrijder van Leeuwarden naar Beetgum is Woensdag morgen op den weg gevondenzoodanig verkleumddat hij eenige oogcnblikken daarna is bezweken, llij had zijn hondenkar te Mersum moeten laten slaau en ver der den weg te voet vervolgd. Eenige uren later beviel zijn hoogst zwan gere vrouw van een dood kind. Het is thans zeker, dat bij de doorbraak van den Westpolder, ih Groningenveertien personen zijn omgekomen. Op twee plaatsen in Gro ningen zijn twee personen, die bij doorbraken hielpen redden, verdronken. De schade van den Eemspolder alleen wordt op 2 a 3 ton geschat. De schade, in tie bezittingen van de gemeente Groningen alleen teweeg gebragt, wordt op minstens ƒ150.000 gerekend. Uit 's Herlogenbosch meldt men dat de omstrek'n dier stad weder ih een zee zijn herschapen; zelfs zijn reeds eenige hovenierstuinen binnen de stad gedeeltelijk onder water geloopen. De gemeenschep met de Langstraat en het Land van llcusden is door het overstroomen van den provincialen weg 's Bosch Vlijmen weder afgebroken, zoomede die met de gemeenten St. Michielsgestel en den Dungen over den Petlelaarschen weg en over het verlaagde gedeelte langs de Zuid-Willemsvaart. Tc Oosterhout is Zondag nacht buiten de kom der gemeente eené woning afgebrand. De bewoners waren afwezig. Zij stonden sedert lang aldaar niet gunstig bekend. Te Venlo is, als verdacht van diefstal, een geheel huisgezin in hech tenis genomen. Bij het verhoor dezer lieden moet eenig licht zijn verspreid over het geheimzinnig verdwijnen van een inwoner dier plaats, wiens lijk op het einde van het vorig jaar in de Maas werd gevonden. De bédoeldë personen zouden dien man hebben uitgenoodigd in hun huis (eene herberg) ie komen en hein daar beroofd en daarna in liet water geworpen hebben.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1