ak PEK TELEGRAAF Burgerlijke £>tanb. A D VER TEN Tl EN. i Bi'ITBCHLANB. De Attgsburgsche Allg. Zeit. heeft een begin gemaakt met de mede- g Reeling der officiële protocollen of notulen van de te Konstantinopel gehou- e- .den conferentie. n Naar men verneemt heeft de gemeenteraad van Metz thans definitief ia besloten in functie te bljjven. Drie der Franschgezinde leden hebben hun ontslag genomen. te Te Koningsbergen werd dezer dagen voor hel geregtshof een persdelict r- behandeld, waarhij de advokaat-generaal het hof trachtte te overtuigen, dat :u <le letterzetter, die een beleedigend artikel had gezet, op groud van art. 49 n. van liet strafwetboek als medepligtige strafbaar was. Het geregtshof, er ofschoon met hem instemmende, dat volgens het artikel een ondergeschikte h- strafbaar is. wanneer hij willens en wetens aan een misdrijf heelt deelge- le nomen, meende dit echter hier niet te kunnen toepassen, daar de zetter, er zelfs al had hij het artikel geheel gelezen, slechts werktuigelijk een ver- n- pligten arbeid heeft verrigt. or TCRKIJÉ. is Naar men uit Konstantinopel meldt, wordt het vertrek van generaal Ignaliefï, den Russischen ambassadeur, naar Athene, in plaats van naar e( Odessa, toegeschreven aan hel doel om Griekenland, bijaldien het tot een je oorlog mogt komenlot zamenw erking met Rusland over te halenten einde ne de Turksche vloot uit de Zwarte Zee naar het zuiden te lokken. ot Volgens berigten uit St. Petersburg zal Rusland echter in geen geval zon- jn der medewerking van de overige mogendheden handelen. Naar men verze- sf. kert is de verzending eener Russische circulaire nog slechts een quaestie van ]e tijd en zullen daarin de mogendheden waarschijnlijk tol ecne nieuwe confe- in renlie worden uitgenoodigd. Daarin zou verder aan de mogendheden worden a(j voorgesteld óf zeiven eene programma op te stellen en daarnaar te handelen, jk óf aan Rusland vergunning te geven hel zijue ten uitvoer te leggen. Den r° Maart zal de zitting van het Turksche parlement geopend worden. cn 'sGRAVENHAGE, 31 Januarij. Door Z. M. is benoemd tol rector magni- m ficus der hoogcschool te Leiden voor het akademiejaar 1877/78 de hoogleeraar P. van Geer. let Atchin-berigt van 25 Januarij. De civiele en militaire bevelhebber is 01 met drie bataillons en drie sectien artillerie naar Koerongraja vertrokken te- om de kust van daar tot Kadjoe te bezetten. De gezondheidstoestand in er Groot-Alchin is gunstig. is, LONDEN, 30 Januarij. Reuter seint uit Washington, dal door de demo- en cratische partij in de kamer van volksvertegenwoordigers Payne, Hunton |0. en Abbot benoemd zijn als democratische leden van de bijzondere commis- |(e sie, belast met het uitmaken van de quaestie der presidents-verkiezing. LONDEN. 30 Januarij. De London Gaz. bevat een verordening van den >1{ geheimen raad, houdende dat, uit overweging van het heerschen van de gele koorts in West-lndig en in andere deelen van Amerika, niemand van daar 'g. komende mag ontschepen, zonder dat zijn gezondheidstoestand onderzocht n- en de ontscheping veroorloofd zij van overheidswege. n, LONDEN, 30 Januarij. Luidens eene mededeeling in de London Gaz. dj betreft het eergisteren wermelde verbod van invoer ook schapen en geiten, indien zij zijn of geweest zijn aan boord van schepen die uit een Duilsche of Belgische haven komen. "i KONSTANTINOPEL. 29 Januarij. Volgens gerucht zou de Porie eerst- :a' daags tot het benoemen van Christelijke gouverneurs overgaan. KONSTANTINOPEL, 30 Januarij. Volgens gerucht heeft Montenegro de voorstellen der Porie gunstig ontvangen. e,r - Van verschillende zijden wordt onze aandacht gevestigd op de beide eerste afleveringen van een nieuw werk van onze beroemde romancière, mevrouw Elise van Calcar te Gravenhage, bij H. C. van Calcar uitgegeven. Men acht het zoo al niet het beste, zeker een der beste werken, die deze talent- volle vrouw sedert haar /iermine tot nu toe in 't licht gaf. Onderden titel van: Op de grenzen tan twee werelden. Onderzoek en ervaring op het gebied van het hoogere levengeeft zij geen roman zelfs geene geschiedenis in romantischen vorm. maar haar eigen levensgeschiedenis, en wel bij uitnemendheid die van hare verstandelijke cn geestelijke ontwikkeling, e- gelijk G. 11. von Schubert in Der Gewerb aas einen vergangenen und die ei Erwa'tungen ton einen zuküiifligen Leben. Inhoud, voordracht, stijl, druk, in één woord alles wat een boek aanprijst, vindt men in deze merk- r' waardige Selbstbiografie vercenigddie geen welopgevoede moeder en meisje en ongelezen mag laten. a' I N O E Z O N DEN. Kaar aanleiding: van eene discussie in den Gemeenteraad. en Ik geloof dat hel velen met mij genoegen heeft gedaan uit hel verslag in der zitting van den Gemeenteraad op 18 Januari 11. te vernemen, dat de te Raad aan de hoogste bieders bjj den laatslen verkoop van gemeentegrond le eene tegemoetkoming heeft toegekend, ten bedrage van hetgeen de Gemeente f. ten slotte van liet Rijk boven hel hoogste bod als koopprijs had bedongen, er Toch zal er ook menigeen zijn, die die tegemoetkoming aan de bedoelde hoogste bieders wel gunt, maar die toch, op het gezag van hetgeen Prof. et Goudsmit en andere rechtsgeleerde leden van den Raad daartegen hebben aangeveerd, van oordeel is, dat het er naar rechte eigenlijk niet door kon. t. Nog weer anderen, die 't niet twijfelachtig vonden of de Raad moest in de er gegeven omstandigheden die tegemoetkoming toekennen, zullen de adviezen te der rechtsgeleerden met eene zekere mate van onwil gelezen hebbenmee- ijj nende dat, ofschoon zij ze niet konden weêrleggen, dat recht en die rechls- m geleerden ook al weêr hier zouden willen dwingen om iets te doen, dat toch eigenlijk een fatsoenlijk man niet doen zou. n Het is dan ook inderdaad bij de disenssifn niet duidelijk in het licht ge- steld, waarom men hier beter deed liet gevoelen der rechtsgeleerden niet te i- volgen. Om nu de overtuiging, dal daarin toch juist gehandeld werd, te r. bevestigen, meen ik eene enkele opmerking, die ik, bij 't overdenken dezer t- zaak, voor mjj zeiven maakte, te moeten medcdeelen. Het kon voorzeker j niet duidelijker betoogd wordendan zooals Prof. Goudsroit dit deeddat de hoogste bieders geen recht hadden, noch naar rechte noch naar billijk heid, om eenige schadevergoeding te vorderen. Maar zoodra dit vast stond, was het ook uitgemaakt dat de vraag, of de Gemeenteraad in dit geval eenige tegemoetkoming geven zou, niet naar de regelen des rechts moest beantwoord wordenomdat men builen het rechtsgebied werd geplaatst. Het werd nu de vraag, of niettegenstaande de Gemeente rechtens niet tot schadevergoeding verplicht was, niettegenstaande deze door belanghebben den van haar niet werd gevorderd, er voor haar eene zedelijke verplich ting kon bestaan, en in de hier aanwezige omstandigheden werkelijk be stond, om eene tegemoetkoming te geven. Die vraag was, dunkt mij, zeer eenvoudig te beantwoorden en voor nie mand zou 't antwoord twijfelachtig zijn, indien hij slechts bij zich zeiven naging, wat hij in zijn eigen zaken, als fatsoenlijk man, zou gedaan heb ben en of hij zich zeiven niet voor een inhaligen geldschraper zou gaan houdenindien hij in omstandigheden als hier voorkwamenvan een zoo genaamd buitenkansje wilde profiteeren, terwijl een ander met schade door gemaakte onkosten veroorzaakt zitten bleef. Nu is het mogeljjk, dat iemand beweert, dat het al of niet erkennen van eene zedelijke verplichting is een zaak van gevoel of van gemoed, en dat, aangezien de Gemeente geen ge moed of gevoel heeft, degenen die haar besturen en als zoodanig vertegen' woordigen dit evenmin hebben. Ik zou evenwel zeggen, dat, al heeft de Gemeente geen gevoelnu zij eens om haar te vertegenwoordigen en voor haar le handelen menschen noodig heeft die zijn van vleesch en bloedvan verstand en van gemoed, men nu ook van die menschen niet vergen kan, dat zij, als leden van den Raad, als vertegenwoordigers der Gemeente, een deel van hunne menschelijkheid zullen afleggen. In ieder geval zou ik er hartelijk voor bedanken om lid van een college als een Gemeenteraad te zijn, wanneer ik daar alleen als een verstandswezen moest zilteil en mijn gemoed en mijne erkenning van zedelijke plichten moest te huis laten. Ik zou er althans niet toe willen medewerken om de Gemeente dingen te laten doen die ik, als ze door een particulier gedaan werden, rechuit onfatsoen lijk of althans inhalig zou noemen. In het hier besproken geval hebben de rechtsgeleerden, zooals in zoo vele andere gevallenweder den uitstekenden dienst gedaan van aan te toonen waartoe de Gemeente al dan niet naar rechte verplicht was. liet is van hel hoogste belang, wanneer men eene tegemoetkoming toekent, en alzoo over gemeente-gelden beschikt, te weten, dat men buiten den dwang van het recht staat; men weet dan ook of kan ten minste nagaan, waarom men dan toch vrijgevig is, en hoever men daarin gaan kan. Maar de rechtsgeleerden hebben hier, en dat gebeurt ook wel eens meer, ten on rechte de beslissing door het recht willen doen geven; zij zijn ten onrechte daarbij blijven staan en hebben daardoor, ook zeker tegen hunne bedoeling, het recht en de rechtsgeleerden aan eene verkeerde beoordeeling blootge steld, doordien zij bij velen onwil daartegen moeten hebben opgewekt. Dit laatste was zeker ongegrond, doch kan altijd voorkomen worden, indien slechts het gezag ook van het recht niet buiten zijne grenzen worde uitge breid. Ik verheug mjj daarom als ingezeten der Gemeente dat de Raad in dezen zijn besluit niet van het recht heeft afhankelijk gesteld, en niet ge schroomd heeft omals ieder fatsoenlijk man pleegt te doenook met zijne zedelijke verplichting te rade te gaan. 29 Januari. N. N. Tan 35 tot en met 31 Januari 1877. BEVALLEN: E. Vinkeslein, geb. Panhuizen, tweel. D. D. M. Kouw, geb. dc Jong, Z. C. Eikerbout, geb. Jaspcrse, D. N. Stouten, geb. Turenhout, Z. J. W. van Straalen, geb. de Bok, Z. E. Lorjé, geb. Sanders, D. T. Geeven, geb. Rooyakkers, Z. M. Verboom, geb. Laven, Z.J. Turenhont, geb. van der Reyden, Z. -- E. C. V. Bartels, geb. Terwey, D. M. van de Wetering, geb. Vroom, D. C. Noordeloos. geb. Kikkert, Z. H. S. Posthumus, geb. Krane- veld, D. - J. R. van der Bent, geb. van Weeren, D. C. van Weizen, geb. van Wijk, Z. - I. Leusvelt, geb. Gulay. Z. C. Brugman, geb. Heymans. Z. P. Bienen, geb. van Leetiwen, D. M. Devilee, geb. Jardin. Z. M. Tuinhofde Moed, geb. Colpa, Z. F. J. S. van der Slap, geb. van Gijsel, Z. GEHUWD: B. Straatman, jm. en M. E. Karstens, jd. - 11. Mieremet, jm. en N. A. Lotte, jd. D. Brousgeest, jm. en 11. C Thyssens, jd.D. M. Kuivenho- ven, wedr. en C. Vinkestein, wed". S. P. de Groot, jm. en E. van Galen, jd. OVERLEDEN: J. C. C. Wagemans, 61 j. J. Verplanke, 51 j. C. van Djjk, 58 j. A. M. van der Tas. geb. Eschauzier. Z. levenl. - J. C. Vinkestein, D., 6 uren. 11. S Vinkestein. D„ 11 uren. H. 11. Stenzler, 67 j. L. Lut. geb. Remmeling, 54 j. -• G. van Bookel, D„ 18 j. J. van Zonneveld, geb. Peliet, 80 j. N. de la Rie, D., 3 m. D. H. Klaassen. Z., 18 d. J. A. de Neys, Z., 8 w. - - C. S. Rijst, wed'. Wjjsman. 86 j. M. C. van der Rent, Z„ 18 m. T. W. van der Veer, Z., 23 j. M. van Poelgeest, geb. Prins, 71 j. M. J. Blom- mendaal. D„ 18 j. J. van Leeuwen, geb. Puf kus, 70 j. 11. J. Rietmejjer. geb. Si iionis, 26 j. G. M. Verhoeven, D.. 2 j. W. 11. K. Gout. Z., 8 j. L. Devilee, Z., 2 j. J. A. Leget, Z.,2j. P. Steendijk, 7 m. M. M. van de Wetering, wed'. P. Kret, 76 j J. C. Meijers. geb. Sira, 42 j. 11. C. Meijer, Z., 4 m. P. Tegelaar, Z., 4 m. J. A. Obreen, 38 j. J. II. van Zijp, Z„ 10 m. D. Slui- mers, Z., 13 j. G. J. Laterveer, 0., 5 m. A. J. Biesiot, Z., 18 m. De Ondergeleekende betuigt bij dezen zijn oprechten en welgemeenden dank aan allen, die medegewerkt en bijgedragen hebben tot het aanbie-, den van het prachtig geschenk, hem vereerd bij gelegenheid van zijn 25- jarigen dienst als postbode. Met dankbaarheid terugziende op de afgeloopen baan en hoogst erkentelijk voor de genoten achting en het vertrouwen, hem zoowel door de regeering als door de ingezetenen geschonken, spreekt hij dc hoop uit, dat hij nog lang de krachten moge behouden om op den zelfden weg te blijven voortgaan, en zich ieders vertrouwen en achting waardig maken. Leiderdorp, 31 Januari 1877. H. A. VAN INGEN SCHENAU.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3