buiteinlaindsche beuigten. meende het dat verzachtende omstandigheden toegepast konden worden en eischte het een veroordeeling tot 6 maanden celstraf. Te Amsterdam is eergisteren avond in de Boomstraat een twaalfjarig meisje van een trap gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat haar nekbeen brak en zij onmiddellijk den geest gaf. Het kind bevond zich ten huize van een vriendinnetje, van wie zjj zich huiswaarts spoedde. De vorige weekmeldt hel N. v. d. D.werd te Amsterdam eene dienstmaagd betrapt op hel medenemen uil den kelder van een maal aard- appellen. Haar mevrouw, gestrenger dan in den regel huisvrouwen zjjn in zulke omstandigheden, mengde de justitie in het geval. De dienstbode werd door een policiedienaar naar het commissariaat der sectie geroepen. Zjj verzette zich en wel zoo hevig, dat 4 agenten noodig waren om haar daar- heen te brengen. Den volgenden dag bleek zij van den schrik krankzinnig te zijn geworden. Te Utrecht zijn gevangen genomen een man en eene vrouw, die zich op behendige wijze hadden meester gemaakt van eene som van ƒ160 aan bank- en muntbilletten, toebehoorende aan een gepasporteerd 0. I. militair, Elzasser van geboorte, die door dezen diefstal van de middelen verstoken is om naar zijn geboorteplaats terug te keeren. Dezer dagen had te Dongen een arbeider in den stoom-graan- en schorsmolen bel ongeluk met zjjne kleederen aan een der machines vast te raken, waardoor hjj eenige malen werd rondgeslingerd, een been brak en inwendig zoodanig werd gekneusd, dat hij kort daarop bezweek. De onge lukkige laat eene weduwe met 6 nog jeugdige kinderen na. Uit een particulier schrjjven, met de laatste mail uit Atchin ontvan gen, zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen: Een der gewapende sloepen van Z'. M'. Aart tan Mes werd onder bevel van den luit. ter zee Lamie afgezonden, om op een uur afstands van Gighen een praauw hel binnen- of uitvaren ecner kwala te beletten. De praauw, dit ziendetrachtte door snel pagaaijen weg te komen, doch dit gelukte niet. Toen de sloep vlak bij de praauw was ging een der Atchinezen met een eindje klaar staan om de sloep aan te halenen door geen hunner werd eenig vijandelijk vertoon gemaakt. De sloep ging langzaam vooruit, voor- en achterna een paar man met geweren gewapend; op het oogenbhk dat zij langs de praauw zwaaiden, sprongen eenige Atchinezen over en begonnen met hun klewangs op de matrozen in te hakken. Daar zij op de doften stonden en de matrozen meeerendcels zaten zag het er lang niet frisch uit. Het hoofd der praauw sprong op Lamie toe, die, geen lijd hebbende zijn revolver te grjjpen, welke achter hem lag, hem op een stevigen vuistslag zoodanig onthaalde, dat hij naar beneden tuimelde, maar onmiddelijk stond hjj weder overeind en juist toen hij Lamie een klewanghouw wilde toebrengen, schoot de onderofficier hem een kogel door de keel. Lamie gaf toen bevel, dat al het volk met de geweren buiten boord zou springen, latende de sloep tijdelijk in de handen der Atchinezen. Nu be gonnen de onzen van uit het water op de Atchinezen te vuren, met het gevolg, dat er weldra een zestal dood en verscheidencn aangeschoten waren. Wel beproefden sommigen hunner dc matrozendie hunne geweren afge schoten hadden, met hun klewang te naderen, maar daar zjj achterladers hadden, werd hun dit door het snelle vuren belet. De weinigen, die van hen overbleven, zochten zich toen door een snelle vlugt te redden, waarop de onzen weder bezit van de sloep namen. Lamie had drie weinig belangrijke wonden bekomen, die binnen eenige dagen hersteld waren. Vier matrozen werden zwaar gewondsommigen hadden zeven klewanghouwen. Een van hen overleed den volgenden dag. [U. D 'sGRAVENHAGE31 Januarjj. Z. M. de koning-groothertog heeft den gencraal-majoor Grisart, laat- steljjk toegevoegd aan den inspecteur van het wapen der cavalerie, benoemd tol kommandeur in de orde van de Eikenkroon. De opperceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des koningshet hof den halven rouw zal aannemen voor den lijd van veertien dagen, ingaande 16 Febr.wegens het overlijden van Z. K. 11. den hertog Eugène van Wurtemburg. De apotheker 2' kl. B. F. Voogdvan het personeel van de genees kundige dienst der landmagt, is, op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld. Met, 16 Febr. aanst. worden geplaatst: aan boord van hel ramtoren- schip Koning der Nederlandende luilt. ter zee le kl. VV. J. A. Nolthenius en E. J. Hoos, eerstgenoemde als 1' officier, de luitt. ter zee 2' kl. H. C. Achenbach, L. Dupper, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh en jhr. H. M. Speelman, dc 2' luit. der mariniers A. P. Timmcrsde officier van gezondheid 1' kl. M. C. Buyze, de officier van administratie le kl. K. J. Adams, de scheepsklerken W. A. 11. Doorman en J. J. Hupscher en de officier-machinist 2' kl. M. L. A. W. Klomp; aan boord van het schroef- stoomschij) Bataviade lnitt. ter zee 2' kl. jhr. 11. 11. Hora Siccama. J. P. Lubbe Bakker en J. G. Snethlage, eerstgenoemde als oudste officier, de officier van gezondheid 1' kl. C. J. A. de Grooten de officier van admi nistratie 3e kl. F. D. Clarkson. De luit. ter zee 2' kl. A. A. Sweep, die nende aan boord van hel ramschip Schorpioenwordt op non-activiteit ge steld en vervansen door den luit. ter zee 2' kl. B. de Vidal de St. Germain. De op non-activiteitslelling van den scheepsklerk M. P. 11. Krol, dienende aau boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt ingetrokken. Voor de dienst bij den aanleg der Bataviasche havenwerken zjjn door tien minister van koloniën ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië gesteld de hh.J. 'tfloen, 0. Grolhe, H. F. Fock, J. H. ten Rate, C. Bizelaar, J. van Roov J'.J. J. Brookman, C. A. PhafT, C. G. Seybel, M. Nederhof, J. van der StraetenJ. H. Duppen, P. B. Vernimmen, N. Elenbaas, G. Jaarsma, W. G. van Merkestijn, J. H. van der Linde, W. Duppen, H. Hoos, T. Hommes, H. Moen, J. Amiabcl, K. Bos, W. Voor- burgh, D. J. Looman, D. L. J. van Pinxtcren, B. T. Mees Mzn., A. Ger- lach, II. T. Kraft, 1. P. T. J. Brondgeest, H. W. H. VVaardenburg ec H. Krauss. De Schiedamsche Spoelingvereeniging, o. a. den 1911"1 October jl. zitting houdende tol het ontvangen van gelden voor geleverde spoeling aan vee houders ontdekte bij het einde der zitting van dien dag de vermissing van een bankbillet van ƒ1000, hetgeen den vorigen dag ontvangen en nog in den ochtend van den bewusten dag op de tafel voor den president was aan wezig gezien. Niet twijfelende of een der bezoekers was, bij de teruggave van geld, het bankbillet bjj vergissing ter hand gesteld, deed men onder zoek en wel in de eerste plaats bjj zekeren Walraven, met wien denzelfden ochtend eene affaire ten aanzien van zoodanig billet had plaats gevonden. Dat onderzoek had dit resultaat, dat de heeren der Spoelingvereeniging er niet aan twijfelden of het vermiste billet was hetzelfde dat W. weigerach tig was te doen wisselen en te meer werd men daarin versterkt toen de primitieve eigenaar en hij die het later voor W. gewisseld had, het nommer en de stempels, die er op voorkwamen, opgaven. Hij verklaarde daaren tegen dat het bankbillet hem toebehoorde, welke bewering hjj ook voor de Rollerdamsche reglbank ingang trachtte le doen vinden, maar bij het vonnis, door die reglbank uitgesprokenwerd beslist dat hij het billet had ont vreemd en werd hem zes maanden celstraf opgelegd. Het gisteren door het hof gehouden getuigenverhoor had, volgens den verdediger mr. van Gigh, de zaak niet tot klaarheid gebragt. Naar zijn gevoelen kon alleen aan eene vergissing ter goeder trouw gedacht worden; dal de getuigen een complot gesmeed hadden tegen beklaagde, hetgeen deze heden beweerde, kon hij in geenen deele beamen. Op grond dat het z. i. niet gebleken is, dat er dief stal zou hebben plaats gehadverzocht hjj de vrijspraak van den beklaagde. Adv.-generaal mr. Gregory was een tegenovergesteld gevoelen toegedaan. Het was hem zeer duidelijk, dat bekl. het billet zich wederreglelijk had toegeëigend en hij requireerde de oplegging van een jaar celstraf. Uitspraak aanstaanden Maandag. De leden der »zwarte bende", die jl. Vrijdag door het geregtshof 1e 'sGravenhage tot tuchthuisstraf zjjn veroordeeld, hebben van die uitspraak cassatie aangcleekend. liet voornaamste onderwerp van behandeling in de zitting van den gemeenteraad van gisteren was het voorstel tot aankoop voor p. m. ƒ26000 van een terrein aan de (loefkade, tol oprigting van een abattoir. Door het uitstel dezer zaak was aan onderscheidene leden de gelegenheid gegeven tot eene locale opneming, welk onderzoek de kans van de keuze van de be doelde ruimte niet verhoogde. Nadat over de al of niet geschiktheid der gronden uitvoerig was gesproken, is een voorstel van den heer Maas, strekkende dat burg. en weth. naar andere terreinen een onderzoek zullen instellen, aangenomen met 19 tegen 14 stemmen. De raad heeft nog beslo ten de belangrijke quaestie omtrent de wijze waarop door de gemeente eene nieuwe leening zou moeten worden aangegaan, door eene commissie ad hoe te doen onderzoeken. Nu de kermis door den gemeenteraad gehandhaafd ishebben burg. en weth. bekend gemaakt dat de jaarmarkt op Maandag 14 Mei 1877 aan vangt en op Dingsdag 22 Mei d. a. v. eindigt. Het zuiverings-systeem, waarvan burg. en weth. vroeger gewaagden, zal reeds op dc aanslaande kermis gestreng worden toegepast. Alle zoogenaamde café's chantanls, .straatmuziekanlen en straatkunstenaars zullen worden geweerd en slechts voor een beperkt getal spellen, beignets-, wafel- en poffertjeskramen zal plaats verleend wordenterwjjl niet meer dan drie draaimolens in de stad en een te Scheveningen zullen worden toegelaten. De storm, die gisteren bij dag, maar vooral des avonds hevig woedde, heeft verschillende zware boomen in het Bosch doen bezwjjken. ENG ELAND. LONDEN30 Januarij. Uit Washington meldt men dat de aangekondigde boodschap van pre sident Grant is verschenen. De president zegt daarin, dat het door hel congres aangenomen voorstel betreffende de presidentsverkiezing een voor- zigtig en constitutioneel middel aanbiedt om eene crisis te vermjjden en dat de uitvoering in het land, hetwelk vrede verlangt, geen weêrstand zal ontmoeten. FRANKRIJK. De minister van onderw jjs heeft bij de kamer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, strekkende om aan de gemeenten de invoering van het kosteloos lager onderwijs gemakkelijker te maken, en het alzoo uit te breiden. De tegenwoordige wet behelst eene bepaling, volgens welke de gemeenten, die kosteloos lager onderwijs verstrekken, allle aanspraak ver liezen op tegemoetkoming van den slaat. Die bepaling stelt de miuister voor op te heffen. Op plegtige wijze is dezer dagen een gedenkteeken onthuld op het graf van Auber, op Père-Lachaise. De «Banque de Paris et des Pays-Ras" te Parijs is het slagtoffer ge worden van een misbruik van vertrouwen op groote schaal. De chef der correspondentie op het bureau heeft, door middel van valsche stukken, eene som van 548,000 lr. ontvreemd. Toen het bedrog ontdekt werd bevond hj zich te Weenen. Hjj werdonbewust van de ontdekkingteruggeroepen en door de policie onmiddellijk na aankomst aangehouden. Eene arbeidersvrouw te Parijs is op het denkbeeld gekomen van legen den 3Jen Februarij hare slandgenooten op te roepen tot eene bijeenkomst, waarop zij haar het voorstel wenscht te doen tot het oprigten van syndi cale kamers voor den vrouwelijken werkenden stand, ten einde werk plaatsen te openen, waar jonge meisjes, behalve het genot van volledig la ger onderwijs, zich zullen kunnen bekwamen voor een of ander beroep.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2