LHIDSCIIIÏ 01] R A N T. V. 27. mts vat I ONDERDAG 1 FEBRÜARLJ. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco pp. 6 Cents. Üe prijs der Advertentien is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICil T EN. LOTING YOOli DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 17<leD Januari 1877, A. n°. 147 (2e afd.), Provinciaalblad n". 6, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8stcn Mei 1862 Staats blad n°. 46) Doen te wetendal de Loling der in het vorig jaar binnen deie gemeente voor de Nationale Mililie ingeschrevenen, en al zoo voor ben die geboren lijn in het jaar 1857zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 13den, 14den fcn lödeo Februari aanstaande, telkens des morgens te halftien; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Dinsdag den 13den Februari 1877, voor de ingeschrevenen wier familienaam begint met de letter A lot en met de letter G, op Woensdag den 14dfln Februari 1877, \oor de ingeschrevenenwier familienaam hegint met de letter H tot en met de letter O, en op Donderdag den 15den Februari 1877, •oor de ingeschrevenen, wier familienaam begint inet de letter P toten inet de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven j dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trekken van zijn nommpr, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld hij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broeder'dienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Rurgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenendie zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening verantwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 20sten en Vrijdag den 23st(:n Februari aanslaande, van 'smorgeus negen tot 's namiddags drie uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant tan den lsten en den 8sten Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd y. d. BRANDELRR E. RIST, Secretaris Leiden, 31 Januari 1877. BI N NEN LAN DSCHK BEHIGTEN LEIDEN. 31 Januarij. De minister van binncnlandsehe zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragtdat de examens voor het verkrijgen van aoten van bekwaamheid lot hel geven van lager school- en huisonderwijs, voor de eerste maal in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 4 April aanst. en vol gende dagen; dat zij. die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 14 Maart bevorens beliooren aan te melden bij den schoolop ziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 'siamls komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag en van hunne geboorle-acleterwijl de dag en plaats van bet examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Twee etmalen achtereen heeft het gestormd. De storm begon met veel regen uil het zuidwesten, maar toen de wind naar het noordwesten liep, verhief hij zich lot een orkaan. Gisteren avond en heden nacht waren de vlagen geweldig. Duidelijk kon men onder die windvlagen hooren hoe angstwek kend de opgestuwde zee de kust bestookte. Allerwege is schade loegebragt aan daken en schoorsteencn. Voor het Nulsgebouw is een der hooge hoornen hij den dikken stam afgekraakt. Op de Middelstegracht had een ongeval plaats, dat verscheiden menschenlevens had kunnen kosten. In de Klompen poort is omstreeks 11 ure een huisje, door het omstorten van een daar nevens slaanden tuinmuur, oifder den zwaren last van het puin bezweken en ingestort, zoodal hel geheel eene ruïne is. De man en de kinderen waren, naar wij vernemen, reeds te bed, maar de vronw zal aan de lalel. De bedslede bleef ongedeerd en de op het aanhoudend hulpgeroep toegeschoten geburen moglen er in slagen man en kinderen in veiligheid te brengen. De redding der vrouw, die onder het puin lag, koslle vrij wat moeite, maar ook daarin slaagde men gelukkig. Zij zijn er met den zwaren schrik afge komen, maar hebben alles verloren. - Het is gebleken dat aan lastgevingen van den minister van binnenl. zaken tot afmaking van wegens longziekte verdacht vee niet zelden zeer laat gevolg wordt gegeven. Vermits, indien die afmaking niet met den meesten spoed geschiedt, deze kostbare maatregel veel van zijn waarde ver liest, heeft 's konings commissaris in deze provincie de burgemeesters der gemeenten namens den minister verzocht, na ontvangst van lastgeving ter voorz. zake, geen oogenblik te laten verloren gaan. De miliciens der ligting van 1875 behoorende tot de regimenten vesting artillerie zijn tegen 1 Maart a. s. onder de wapenen geroepen en zullen tot den 27stfD April d. a. v. in werkelijke dienst worden gehouden. Het stoomschip Torrington, van Batavia naar Rotterdam, is op 29 Januarij van Port-Saïd vertrokken. In eene te Dordrecht gehouden vergadering is besloten de maatschappij tot Nul van den Javaan met 1 February te ontbinden. Die ontbinding was liet noodzakelijk gevolg van hel feitdal het d el der maalschappy in hoofdzaak is bereikt. De voorzitter, mr. J. van Gennep, zeide in de rede, waarmede hij de vergadering opende, dat in Nederland een maatschappij, uitsluitend bestemd om werkzaam te zijn in het belang van den Javaan als blijvende instelling geen wortel zal schieten. Veel meer heil meende hij zich in dc toekomst te mogen voorstellen van het instandhouden van een schoolfonds tot bevordering van het inlandsch onderwijs in Ned. Indië. Met algemeene stemmen besloot de vergadering een schoolfonds met dat doel op te rigten. Te Rotterdam heeft gisteren de beproeving plaats gehad van den spoor weg door die stad. Die beproeving had plaats als volgt: Tien locomotieven met hare tenders bewogen zich over de baan, in twee gelederen geschaard cn voor de overbrugging van Koningshaven en Maasbrug nog versterkt met zes goederenwagens, over de twee rijen locomotieven verdeeld, elk met 10000 kilo spoorstaven bevracht. Langzaam rolde deze dubbele trein (400,000 a 500,000 kilo zwaar) een kleinen afstand voort, om telkens vijf, tien of vijftien minuten halt te houden, en ten slotte langs de geheelebaan een terugrid te wagen met eene snelheid van tien meter in de seconde. De spoorwegbruggen en viaducten hebben ten volle aan de vereischten voldaan. Te Maassluis heeft men gisteren nacht door het openschuiven van een raam en inklimming bij den broodbakker de Hoog een bedrag van p. m. /600 ontvreemd. De diefstal moet hebben plaats geha I uit een chiffon nière, staande in de onmiddellijke nabijheid der bedstede, waarin de bewo ners ter ru;te lagen. -- Te Haarlem is een jongeling van 16 jaar gestorven ten gevolge van vergiftiging, uil verregaande onvoorzigtigheid. Ilij had 'smorgens een bo terham die op de huistafel stondopgegetenwelke door den vader met vergif besmeerd was, met het doel om daarmede muizen te verdrijven. De vader had de onvoorzigtigheid begaanzijnen zoon daarvan onkundig te laten, (77. C.) Het geregtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaait tegen L R. Colletwed M A. Triebels. Het hóf heeft haar schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde moedwillige verwonding van den inspecteur van policie van Riemsdijkdoor hem een fleschje met vitriool in het aangezigt te werpen, ten gevolge waarvan hem een beletsel om tè wer ken van meer dan 20 dagen is veroorzaakt. Hel hof heeft haar vrijgespro ken van de verzwarende omstandigheden dal zij dat feil zou hebben bedre ven met voorbedachten rade en geleiderlage, en derhalve de criminele qtia- liflcatie daaraan ontnomen, doch haar veroordeeld tol de door het openb. ministerie gerequireerdc straf van 6 maanden afzonderlijke opsluiting. Voor genoemd geregtshof stond gisteren teregt een 15-jarige knaap. Het feit waarvoor hij teregt stond wasdal hij in een postwisselhem ter in cassering oierhandigd, een valschheid gepleegd had. De postw issel was groot ƒ92,15, en nu had hij hel cijfer 1 veranderd in 7 en aldus ontvangen ƒ92.75. Daardoor had de knaap zich een voordeel van ƒ0 60 verworven. De feiten stonden vast en op grond daarvan achtte het 0. M. hier aanw ezig valschheid gepleegd in een authentiek stnk. Op grond dat de knaap zich steeds zeer goed gedragen had en zijn patroon uitstekend over Item tevreden wa«,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1