BUITENLANDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. D. Vreede, le Wageningen; D. Wolfson. te Rotterdam-, 3". uit de hoofdcom missie en op hare voordragt wordt een uitvoerend comité benoemd van zeven leden. De voorzitter der hoofdcommissie is vcorzitler van dat comité; 4°. op voordragt van de hoofdcommissie worden een secretaris en een pen ningmeester uit de leden benoemd5°. het lid M. Coster is aangewezen lot gedelegeerd commissaris te Parijs. Z. M. heeft, bij besluit van 27 Jan. zijnen beminden broeder Willem Frederik Hendrik, prins der Nederlanden, benoemd tot eere-voorzitter van de hoofdcommissieingesteld ter bevordering van de belangen der Neder- landsche afdeeling in de internationale tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid, kunst en landbouw te Parijs in 1878. Z. M. heeft benoemd lot adjunctcommies bij het dep. van financiën den heer R. van der Feenthans surnumerair bij de belastingen te Leeuwarden. Tot burgemeester der gemeente Woudrichem is benoemd de heer A. M. E. des Tombe. - Aan den heer P. C. Jullien is eervol ontslag verleend als ontvanger der in- en uitgaande regten te Augustinus, gem. Bergen. Z. M. heeft den heer J. J. Munniks de Jongh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, als controleur der directe belastingen te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor de vele cn trouwe diensten, gedurende meer dan vijftig jaren den lande bewezen. Voorts zijn benoemd tot controleur der directe belastingen en van het kadaster: te Breda, A. van llarencarspelthans te 's Bosch; te Rotterdam, SI. A. Bringenberg, thans te 's Bosch; te Amsterdam, E. T Smeets, thans te Zwolle; te Zutphen, D. H. Slontenberg, thans adjunct-controleur te Zwolle; Ie 's Bosch, A. R. Witkop Koning, thans adjunct-controleur te Eindhoven; te Leeuwarden, D. van Konijnenburg, thans commies bij 's rijks gestichten te Veeuhuizen; te Zwolle, C. E. Last, thans landmeter bij hel kadaster te 'sHage; te Assen, T. F. ter Beek, thans landmeter bij het kadaster te Haarlem; te Groningen, L. C. Blom, thans adjunct-controleur le Rotterdam; te Sneek, J. S. P. Schnebbelie, idem te Sliddelburg; te Utrecht, SI. SI. J. Bolin, idem te Zwolle; te Almelo, H. S. Smits, idem te 's Bosch. Door Z. SI. zijn benoemd: bij het wapen der cavalerie, tot l"1 luit., de 2 luit. L. Vos, van het wapen, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het h'ger in Nederlandsch Indie; bij het le reg. huzaren, tot ritmeester 2' kL, de le luit. C. G. Roukens, adjudant bij het corps; bij het 2e reg. huzaren, lol 1'° luit., de 2" luitt. J. R. van den Berg van Saparoea en F. N. Tliiaiige, beiden van het corps; hij het 3C reg. huzaren, lot ritmeester 2e kl.de lc luitt. jhr. J. E. A. Meijervan het 4' reg. huzaren en A. C. baron Snouckaert van Schauburg, adjudant bij het corps; bij het 4' reg. huzaren-, tot ltn luit., de 2e luit. W. Ph. Boogaert. van het corps; voorts is toegevoegd aan den inspecteur der cavalerie, en in verband daarmede overgeplaatst bjj den staf van het wapen, de ritmeester F. L. de Graeflf, adjudant bij het 3e reg. huzaren. Z. SI. de koning zal aanstaanden Donderdag des ochtends ten 4 ure naar het Loo vertrekken. Den 6d,n Februarjj a. s. zal de minister van buitenl. zaken de serie zijner diplouatieke diners vervolgen. De voortvlugtige bankiers jonkheeren d. G. zijn opgeroepen om aan staanden Donderdag ter criminele zitting van het geregtshof te dezer slede le verschijnen. De leden der voormalige firma O. worden beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk in vereeniging gepleegd, door als gefailleerde koop lieden, van een bijzonderen last voorzien en tot bewaarnemers gesteld zijnde van handelspapieren, de waarde der voorwerpen, waarop de last- en bewaargeving betrekkelijk was, ten eigen late aan te wenden. Tot hiertoe heeft de uitkeering nog niet plaats gehad van de premie ad ƒ1000, uitgeloofd op de ontdekking van den moordenaar van mevr. van der Kou wen; door een der belanghebbenden was tegen de eerst voorge nomen verdceling bezwaar geopperd. Thans is, naar men ons mededeelt de volgende vcrdeeling vastgesteld: aan van Schalen, schrijver van den anonymen brief, ƒ250; llafner, vader van den moordenaarƒ250Jenck, die de ontdekking en de aanhouding te Rotterdam heeft aangebragt, 200; Roelfs, die daarbij zijne medewerking verleende, ƒ200, en Slanders, ambte naar van politie lc Rotterdam 100. (D.) KN ELASD. LONDEN28 Januarij. De heer Gladstone heelt Zaturdag een adres ontvangen van de liberale associatie te Taunton, cn in antwoord daarop eene uitvoerige rede gehou den, waarin hij krachtiger nog dan te voren de mcening uitsprak, dat Tur kije het tractaat van 1856 volkomen heeft verkracht. Elke verpligting, voor Engeland uit dat tractaat voortvloeijende, houdt daarom op Hij spotte met de Turksche constitutie, en besloot zijne rede met te eischen, dat Engeland zal voorlgaan met zijne pogingen tot bevrijding der Christenen in Turkije en aldus een groolen pligl zal vervullen, die het is opgelegd. De rede werd met geestdrift ontvangen. Ten gevolge van de uitbreiding der veeziekte in Duitschland, heeft de regering het verbod uilgevaardigd om vee, vel, hooi, huiden, hoorns, klaauwen, mest en versch vleesch uit Duitschland en België in Groot-Brit- tannië in te voeren. In de dagbladen wordt volgens berigten uit de Kaapstad beweerd dat een Engelsch geestelijke te Leydenburg een protest in het licht heeft gege ven tegen de bejegening van inlanders in de Transvaal. Hij beweert dat alle gevangen vrouwen en kinderen naar Pretoria worden gezonden, om voor den tijd van vijf jaren aan de boeren te worden weggegeven als arbeiders. FRANKRIJK. Het Joarn. Off. bevat een herigt omtrent den trenrigen toestand van de inlandsche bevolking in Fransche nederzettingen in Indië. De ontoerei kendheid van den rijstoogstten gevolge van aanhoudende droogte, heeft de prijzen van dat voedingsmiddel zóódanig doen stijgen, dat hongersnood dreigt le ontstaan. Van overheidswege zijn reeds krachtige maatregelen genomen, en bij de kamers is een crediet van 100.000 fr. aangevraagd tot hel verleenen van dadelijke hulp. Gelijk verwacht werd is de heer Gambetta lot voorzitter der commissie voor de begrooting gekozen en wel met 29 van de 32 stemmen. Hij heeft die betrekking met hel houden eener rede aanvaard. De eensgezindheid, zeide hijheerscht onder ons. Men moge daarbuiten hersenschimmige ver wachtingen op onze persoonlijke oneenigheden gebouwd hebbende ligte afwijkingendie er tusschen ons bestaanblijven beperkt tol dezen kleinen kring, 's Daags na de zamenstelling der commissie blijft er niets over van het geen den naam van partij-oneenigheid kan dragen. Er is geen partij in de commissie voor de begrooting. De leden, waaruit de commissie, welke wij thans vervangen, was zamengesteldweten zeer goed, dat de politiek buiten onze beraadslagingenhoe levendig die ook geweest zijnis gehouden. Wij aanvaarden thans onze taak onder gunstiger omstandigheden dan het vorige jaar; want de kamer, het uitvoerend gezag en het land zijn thans in de zelfde gevoelens vereenigd. Toonen wij aan het uitvoerend gezag, welks trouwe steun wij zijn, dat wij vastberadenheid aan sympathie en vertrou wen weten te paren. De ministers van binnenlandsche zaken en justitie hebben het oordeel van het bestuur der kamer ingewonnen, of men tot een vervolging zou overgaan legen het Bonapartistisch blad le Pays, dat naar hun inzien de kamer en de regering zwaar had beleedigd. Het bestuur der kamer heeft elke persvervolging ontradendaar men dergelijke smaadredenen gerust aan de veroordeeling van hel publiek kon overlaten. Ten gevolge van een door den heer Marion bij de kamer ingediend wels-ontwerp tot invoering van kosteloos gedwongen onderwijs heeft de minister Waddington voorgenomen, een voorstel le doen om dien maatregel voor te bereiden, door de medewerking van den staat te regelen tot hel stichten van nieuwe schoolgebouwen. Uit de door hem ingewonnen inlich tingen is gebleken, dat voor elk der minstbedeelde departementen vijf, voor elk der overige anderhalf millioen franken daartoe noodig wezen zal. De aanvrage om het vereischte. vrij aanzienlijke bedrag zal het doel zijn van een aangekondigd wetsontwerp. De Temps verneemt, dat de regering het verzoek der Porte om tien instructeurs voor de gendarmerie heeft afgeslagen. Frankrijk heeft gemeend zich zeer geretireerd te moeten houdenton einde de goede verstandhou ding der mogendheden niet te storen. Ilavas berigt dat de minister van binnenl. zaken voornemens is dt zoogenaamde katholieke gezellen-vereenigingen aan zekere bepalingen te on derwerpen, en inzonderheid de onderlinge verbinding dier vcreenigingen ti verbieden. DUITSCHLAND. De sterkte der partijen in het Pruissische huis van afgevaardigden is als volgt verdeeld: 174 nalionaal-liberalen88 leden van het ultramontaan- sche centrum; 66 leden der Forlschritls-parlij34 vrij-conservaliven; 26 nieinv-conservativen14 Polen en 9 oud-conservativen. Tot geene fractie behooren 19 afgevaardigdenwaaronder de voorzitter van het huis en viet ministers. Op grond dat te Altona de runderpest is uilgebroken, heeft de bur gemeester te Pinneberg, krachtens bevel van den //Landrath", het houdei eener socialistische volksvergadering verboden. Volgens de voorschriften let bestrijding der runderpest kan binnen den daarbij bepaalden omtrek eenet besmette plaats het houden van vee- cn andere marktenalsook elki «groote opeenhooping van menschen en dieren", verboden wordenen naai de meening van den «Landrath" was die bepaling ook toepasselijk o[ volksvergaderingen. Ofschoon men tegen dit verbod in hooger beroep i: gekomen, is het gehandhaafd. De hoogleeraar in de physica te Berlijn, dr. Poggendorf, is in dei ouderdom van 80 jaren overleden. TURKIJE. De Köln. Zeit. deelt eene depêche mede door Midhat-pacha aan di vorsten van Servië en Montenegro gezonden, waarbij hij wijst op het tei einde loopen van den wapenstilstand en op de betreurenswaardige gevolgen die het hervatten der vijandelijkheden voor de bevolking zou hebben. Hi noodigt hen daarom uit, bijaldien ook zij bezield zijn met liefde voor dei vrede, door directe onderhandelingen een vergelijk met de keiz. regering li beproeven. Naar het schijnt blijft in Servië de oorlogspartij nog het hoot ste woord voeren. De grootvizier heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin aan de goi verneurs der vilajets wordt medegedeelddat het mislukken der conferentii geene verandering heeft gebragt in de goede betrekkingen tusschen de Port en de mogendhedeu. Hij gelast hun dus, vriendschappelijke betrel kingen met de vreemde consuls en onderdanen te onderhouden en maatrf gelen te nemen tol voorkoming van wanorde. Naar men uit Bucharest meldt heeft zich op het berigtdat de dept talie van Hongaarsche studenten op haar terugtogt van Konstantinopel aldai werd verwacht, eene vrij groote volksmenigte aan het spoorwegstatto verzameld, om haar op vijandige wijze le ontvangen. De deputatie kwal echter niet, omdat haar vertrek door het slechte weder was uitgesteld. I is echter genoodzaakt haren weg over Bucharest te nemen en men vet wacht alsdan eene groote opschudding, te meer daar de te Bucharest w nende Hongaren van hun kant voornemens zijn Imnne landgenoot» feestelijk te ontvangen. ST. PETERSBURG, 28 Januarij. De Golos, sprekende over de bewerii van den te Belgrado verschijnenden lstokdat Servie slechts op een sein vt

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2