BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. jaren op non activiteit was gesteld, met vergunning zich gedurende die non-activiteit in Nederl. Indië op te houdenin afwachting van nadere goed keuring tijdelijk ter beschikking werd gesteld van den kommandant van het leger van Nederl. Indië; 2°. het besluit van 27 Maart 1875 voornoemd buiten werking gesteld en bepaalddat de lc luit. D. N. Dietz zal worden beschouwd, als met dien datum in activiteit te zijn hersteld, en dat hjj zal worden gevoerd als voor den tijd van vjjf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië; 3l'. buiten werking gesteld het besluit van 15 Dec. 1875voor zooveel betreft de detachering voor vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië van den 2"> luit. B. M. Lcussen, van het wapen der infanterie hier Ie lande, en die officier overgeplaatst bjj het wapen der infanterie van hel leger in Nederl. Indië. De luit. ter zee 2e kl. B. de Groot wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Z. M. de koning heeft gisteren avond ten half zes ure in een buiten gewoon gehoor ontvangen baron Marochellisecretaris van legatie bjj het Italiaanscbe gezantschap alhier. Ten 8 ure heeft H. M. de koningin het nieuwe lid der diplomatie en zijne echtgenoote in audiëntie ontvangen. Het geregtshof alhier heeft heden omtrent de in de vorige week be handelde zaak van de Groot c. s. bij een zeer uitvoerig arrest uitspraak gedaan en, met vrijspraak op verschillende punten, veroordeeld: de Groot tot 8, van Ingen tot 5 en Cornelis tot 6 jaren tuchthuisstraf, benevens cenige boelen, llerschict op alle punten van de aanklagl is vrijgesproken. Eergisteren is alhier gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging tot bescherming van dieren. Deze bijeenkomst werd door den voorzitter geopend met een toespraak, waarin hij, betreurende dat nog altijd eene wel lot voorkoming van dierenmishandeling ontbreekt, allen aanspoorde om toeh zooveel doenlijk het belang der vereeniging in het oog te houden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig saldo was van ruim 500. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de voornaamste verrigtingen der vereeniging in het laatste jaar, waarbij bleekdat bet ledental thans tot 1200 is geklommen en Z. K. H. prins Alexander naast den prins van Oranje aan het hoofd der lijst wordt gevon den. Maar, hoewel de toestand der vereeniging over het algemeen als be vredigend kan worden beschouwd, baar doel is in gecnen dcele, zelfs maar eenigermate bereikt. Aan de orde was de herziening der statuten van de vereeniging. Na gedachlenwisseling besloot de vergadering den naam voort aan te doen luiden: «Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren te 'sGravenhagc". De statuten zelf zullen in ecne nadere algemeene verga ring worden behandeld. Door tusschenkomst van de policie alhier is dezer dagen van hier naar hare ouders in een plaatsje in Limburg teruggebragt hunne 18-jarige doch ter, die, na heimeijjk het ouderljjk huis te hebben verlaten, met eenen minnaar herwaarts was gekomen en met hem in een logement alhier intrek had genomen. Reeds had het paartje stappen gedaan voor eene vestiging in de stad. Te Scheveningen is binnengebragt een uil zee aangespoelde jol. Men vermoedt dat het vaartuigje, gebruikt als reddingsboot, is omgeslagen en weggedreven. ENG ELAN». LONDEN 25 Januarjj. In de spinnerjj van Cromptonbij Oldhamheeft een hevige brand gewoed. De schade, daardoor aangerigt, wordt op 40000 geschat en onge veer 500 werklieden zjjn zonder werk. FBANKKIJR. Door de kamer van afgevaardigden is aangenomen een voorstel van den heer Pascal Duprat, strekkende om eene parlementaire commissie van 22 leden te benoemen tol liet instellen van een onderzoek naar de leenin gen, door buitenlandsche staten sedert het begin des keizerrijks in Frank- rjjk genegotieerdnaar de verliezen, dientengevolge aan de Fransche ka pitalen toegebragt, en de maatregelen, welke zouden kunnen genomen worden om de spaarpenningen der natie te beveiligen zonder op de beurs- vrjjheid inbreuk te maken. Het Dingsdag in het Elysée door den maar.-ehalk-president der repu bliek gegeven bal is bijzonder luisterrijk geweest. De versiering van de salons wekte de bewondering van de vijfduizend gasten, die de soiree be zochten. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de hertogin van Nemours en die van Chartres, de prins van Oranje, de ministers en de meeste leden van het corps diplomatique. In den Moniteur leest menDe toestand is sedert het sluiten der con ferentie niet veranderd; de eenstemmigheid der zes mogendheden bestaat volkomen, niet alleen ten opzigte van bet geheel der eischen, die door de Porte van de hand gewezen zijn, maar ook omtrent het gevoelen, dat men behoort te wachten, om de Porie aan bet werk te zien; zij is nu door geenerlei buitenlandsche pressie belemmerd, hare binnenlandsche hervormin gen zijn voorbereid; zij kan dus ongehinderd van woorden tot daden over gaan. Wij gelooven, in strijd met andersluidende geruchten, er bjj te moeten blijven, dat Rusland door zijnen ambassadeur te Konstantinope) de grenzen voor hetgeen het onder niet-interventie verstaat onveranderlijk heeft aangewezen. Het vertrouwen van het publick op de handhaving des vre- des is dus voor het oogenblik volkomen gereglvaardigden dat vertrouwen toont ten slotte, dat de conferentie te Konstantinopel niet nutteloos is geweestzij voerde inderdaad tot de uilkomstdat de verwikkelingen die Turkjje's houding zou hebben doen ontstaan, voor het overige Europa uit den weg geruimd werden, en het kan voor de Fransche diplomatie geen verwijt zijn. dat zij aan die beraadslagingen en besluiten deelgenomen heeft. Zondag 11.toen de dood van Lodewijk XVI naar gewoonte werd her dacht, is in de wjjk Belleville door een 300-lal burgers en burgeressen een feestmaal gehouden, waarbij redevoeringen werden gehouden over «Lode wijk Gapet" en dronken op de Conventie, de Revolutie enz. niet ontbraken. Het blad les Droits de l' Ho mme kondigt tegen den IS'"1 Februarij aanst. een tweede gastmaal aan. ter viering van de executie der «weduwe Capet", De katholieke hoogeschool te Rijssel is dezer dagen op plegtige wijze geopend. Er werd vooraf in de kerk St Maurice eene pontificale mis gece lebreerd en eene breve van den Paus voorgelezenkrachlens welke de hoogeschool gesticht is. Daarna hield de bisschop van Lydda, die de pleg- tigheid leidde, eene uitvoerige rede, waarin hij de verdiensten van de katholieke hoogescholen in de middeleeuwen roemde. Den volgenden dag had eene openbare zitting der vereenigde faculteiten in de Katharina-kerk plaats. DllITSCHLANI). Te Essen is bij de gehouden herstemming de zoogenaamde Christelijk- socialistische candidaat Slötzel gekozen. Te Pionin Sleeswijk-Holsteinis de socialist Reimer niet herkozen. -- Volgens de Köln. Zeil. zou het slagen der sociaal-democraten bjj di jongste verkiezingen in hooge kringen vrjj wat indruk hebben gemaakt ei en is men daardoor opmerkzaam gemaakt op de gevaren van het algemeei stemregt. Reeds zou de vraag zjjn gerezen, of het misschien geen zaak zoi kunnen worden ook voor den rijksdag het stelsel van twee kamers in k voeren. De ongeregeldheden, welke dezer dagen te Elberfeld hebben plaat gehad, ten gevolge van de nederlaag der socialistische tartij bij de herkie zing, zijn later weder herhaald. Op 17 Jan. liepen in de Bach- en Frie drichstrasse aanvankelijk vele knapen, troepen kwajongens te hoop, welki zamenscholingen allengs door ouderen van jaren werden verergerd. He duurde niet lang ol geen fatsoenlijk gekleed man of vrouw kon een diei beide straten passeren, zonder aan beleediging, gewoonlijk gevolgd doo meer ol minder ernstige mishandeling, bloct te slaan. Eindeh k ontsion een straatgevecht op groote schaal. De aangevallen partij verdedigde zici lang, maar was ten slotte gedwongen zich door de vlugt te redden. Al schuilplaats bezigde men een bierbuis, dat nu door het gepeupel werd belt gerd. Hier vond men echter zeer dapperen tegenstand; al de bezoekei van het lokaal schaarden zich rondom een aanvoerder en, gewapend mi billardkeuënging men nu de aanvallers te keer en weldra eindigde lu gevecht in het nadeel der rustverstoorders. De policie, die aanvankeljj een alwachtende houding had aangenomen, trad nu mede handelend 0[ Aanmerkelijk versterkt, rukte zij op en veegde de straten schoon. Er heeft zich in Zwitserland een maatschappij gevormd om een 18 Aug. 1618 door een rotsverschuiving begraven welvarend dorp, Plurt in Graubunderlandweder op te graven. Er kwamen bjj die ramp 93 menschen om het leven, 283 huizen verdwenen onder de rotsen. Men stel zich voor een betrekkelijk aanzienlijke waarde te zullen vinden. TURKIJ E. Men meldt uit Konstantinopel: Op 21 Jan. had aan het hotel van he Oostcnrijkschc gezantschap de ondertcekening plaats van het slot protod der conferentie-zittingen, hetwelk inlusschen, zich tot den zuiveren vort beperkende, geene nieuwe eischen stelt en de toekomstige handelwjjze di mogendheden volkomen in hel onzekere laat. Daar de vertegenwoordigd der Porie wegens eene zitting van den ministerraad niet verschenen warei werd hun hel stuk ter onderteekening toegezonden. De Turksche bladen voeren een oorlogzuchtige taal. Zij verklaren dat na het vertrek der ambassadeurs de wapenstilstand zal ophouden beslaan. De Vakit en de Bassiret eischen, dat de Turksche troepen oi middellijk Servië en de Herzegowina zullen binnenrukken. Men gelooft eet ter niet dat dit in de bedoeling der Porte ligtdie waarschijnlijk den we der gematigdheid zal inslaan. 'sGRAVENHAGE, 26 Januarij. Door Z. M. is benoemd tot ridderde orde van den Nederl. Leeuw jhr. mr. de Brauwreferendaris bij het depai tement van koloniën. PARIJS. 25 Januarij. Tol leden der commissie voor de begrooling zr gekozen 15 afgevaardigden, leden der republikeinsche unie, 3 die behoori tot de republikeinsche unie en de linkerzijde, 7 van de linkerzijde, 6 vi het linker-centrum en 1 van de constitutionele fractie. Dat Gambelta li voorzitter der commissie zal gekozen worden, is zeker. PARIJS, 26 Januarjj. Het Journ. offbeval het besluit, waarbij verlii den worden de invoer en de doorvoer in Frankrijk van vee afkomstig Duitschland, Engeland. Oostenrijk, Rusland, de Donau-vorslendommen f Turkije. Met den invoer van vee uit andere landen zal worden voortg gaanmits daarbij geschiede een streng onderzoek naar den gezondheid toestand. De berigten uit de Fransche bezittingen in Indië luiden bedroevend. 51 verwacht hongersnood. KONSTANTINOPEL, 24 Januarij. De Porte is voornemens aanvrage doen: bij Frankrijk, om eenige officieren, t< n behoeve van de organisai der gendarmerie: bij Engeland, om eenige bekwame financiers, ten behoi van de reorganisatie van het beheer der schatkist. PERA, 24 Jannarij. Door ongesteldheid verhinderd, heelt de Suilt aan geen der vertrekkende gezanten audiëntie verleend; alleen Elli zal ontvangen worden. Lord Salisbury heeft vóór zjjn vertrek aan Midht pacha een brief geschreven, waarin hij hem verantwoordelijk stelt voor li mislukken der conferentie, en hierop antwoordde de grootvizier met wat digheid «Mijn geweten is zuiver". Ignalieff vertrekt hedenZichy Zali dag. De Porte ontvangt vele adressen, houdende betuiging van instemmit met hare handelwjjze. WASHINGTON, 25 Januarij In den senaat is gestemd over het voorst betreffende de verkiezingen; 24 republikeinen en 23 democraten hebt» vóór en 10 democraten en 1 republikein hebbeu tegen het voorstel gestel

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2