llijiiheer gaat naar buiten! HET CONSIGNE#IS"„SNORKEN", PER TEL EG fl A AF. ADVE R T ENT I EN. SOCIËTEIT MXERVA. REKENING EN VERANTWOORDING. L E I I) 8 C 11 E S C 11 O U W 15 IJ 11G BUITENGEWONE VOORSTELLING, Aan ageren valt voorloopig in Groot-Atchin niet te denken, be aanhou dende regens hebben het land onder water gezet en dit is weinig bevor derlijk voor de gezondheid. Het getal zieken aan koorts en buikziekte zou ruim 1500 bedragen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: tot resident van Kediri, de adsist.-resi dent van Kendal (Samarang) J. H. Hagen: tol omgaand regter in de 1' afd. op Java, de voorzitter van de landraden te Probolinggo en Loemadjang mr. W. A. Brill; tot voorzitter van de landraden te Probolinggo en Loe madjang, de voorzitter van den landraad te Blitar (Kediri) mr. J. H. J. Schneider; tol adspir.-ingenieur bij den waterstaat, J. C. Bibbers, J. de Booy en D. H. llavelaar; tot adspir.-controleur bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar voor de burgerl. dienst in Ned.-Indië W. F. Engclbert van Bevervoorde; tot arts voor de krankzinnigen-verpleging in Ned.-lndië. dr. B. van Deinse, laatstelijk geneesheer op Mecrenberg te Bloe- mendaal, zijnde hij tevens belast met de betrekking van geneesheer-direc teur bij het hulpgesticht voor krankzinnigen te Soerabaijatot opzigter le kl. bij den waterstaat, de ambtenaar op non-activiteit M C. A. Seyfarth. Uepaitement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inlaut. L. W. J. J. Ramaer, en aan den 1'" luit. der infant. T. Weersma. Benoemd: bij het wapen der infanterie, tot 2'" luit., de adjud.-onderofficier, dienstd. officier, C. 11. O Bartsch. Bevorderd: bij de mil. administr.tot len luit.-kwartierm., de 2' luit.-kwartierm. D. J. van Oosterzee. Departement van marine. Ontslagen: eervol, uil 's lands dienst, de klerk bij het marine-etablissement te Soerabaija Th. A. C. Halkema. PESTH, 24 Januarij. Heden had er eene conferentie lusschen de llon- gaarsche en Ooslenrijksehe ministers plaats. In die bijeenkomst, welke vijf uren geduurd heeft, kwam van beide zijden nadrukkelijk de wensch naar eene overeenstemming uit Morgen zal er weder eene conferentie gehouden worden ten huize van den minister Tisza. LONDEN25 Januarij. De ministers Norlhcote en Cross zijn gisteren avond tegenwoordig geweest bij een groote demonstratie van conservatieven te Liverpool. Eerstgenoemde hield een toespraak, waarin bij zinspeelde op de Oostersehe quaestie. Hij zeide dat de vrede noodig is in Engelands belang, en dal de regering wel veel sympathie voor de onderdrukte Chris tenen in Turkije heeft, maar zijne tusschenkomst beperkte. Hij voegde er bij dat de regering niet naijverig op Rusland is geweestmaar nooit de bedoeling gehad heeft voor Turkije oorlog te voeren.J Volgens hem heeft de I'orte onvoorzigtig gehandeld door de voorstellen der conferentie le ver werpen, maar is bet niet noodig dat Europa zich er over bclecdigd gevoele. De heer Cross gaf de hoop op behoud des vredes te kennen. PARIJS, 24 Januarij. Het Journal Officiel bevat een decreet, houdende goedkeuring van de wijziging der statuten van het Crédit foncier en benoeming van Renouard tot penningmeester, en van Tarbes lot gou verneur, ter vervanging van Frémy. lil het rapport van den minister van financiën, hetwelk aan het besluit voorafgaat, wordt gezegd, dal de benoeming van Renouard een vo rloopige maatregel van beheer is, waardoor de liquidatie van hel Crédit agricole in gercgelden gang gebragt en dc toekomst van het Credit loncier weldra duidelijk gemaakt zal wor den; zij is bestemd om de definitive reorganisatie van het Crédit foncier voor te bereiden.! De regering zal nooit afstand doen van haar regt, de gou verneurs van het Crédit foncier te benoemen, want zij mag baren invloed op dc openbare groote instelling: nzooals de bank van Frankrijk en het Crédit foncier, niet opgeven. PEST11. 24 Januarij. Tttsschen de twee regeringen is de vrede hersteld. Ilpden wordt over hel bemiddelingsvoorstel onderhandeld. NEW-YORK, 24 Jannarij. Beriglen uit Mexico van denl60D melden, dat Porfirio Diaz meester is van de gchcele republiek, met uitzondering van Sittaloa en Chihuahau. JOUW POTHEUCK, Schilder te Leiden, a" 1636—1669. Het stedelijk museum alhier is in het bezit van eene door Jan Potheuck in 1G58 vervaardigde schilderij, voorstellende de vier Regenten van het Pest huis (thans het Militaire Detentiehnis) te Leiden. Omtrent dezen schilder zegt lmmerzeel (Levens der Kunstschilders) //dat men van dezen weinig he rkenden portret-schilder uit de helft der 17c eeuw geene bijzonderheden //heeft weten te krijgen. Hij is vroeger alleen bekend geworden door eene «schilderij met de portretten der Regenten van het Pesthuis te Leiden, die //zijn penseel tot groote eer verstrekt." Intusscheii kan ik het volgende omtrent dien schilder mededeelen. Zijn geslacht uit Vcrvicrs (prov. Luik) afkomstig, heeft zich in het begin der 17e eeuw le Leiden gevestigd en behoorde tot de Waalsche gemeente. Zijn vader, Servaas Potheuck (Pot- heuqtte of Pol-hughen), Knardenmaher van beroep, wonende op den Ouden Singel bij de Koolstraat, was tweemaal gehuwd, eerst met Elisabeth Craeiners en op den 15J,n Mei 1637 met Maria Jean Thorna, geboren le Luik. Uit dat eerste huwelijk is onze schilder. Jan Potheuck. geboren, die den 25'" Dec. 1626 in de Waalsche Kerk te Leiden werd gedoopt. Hij werd in 1652 als lid van het St. Lucasgild ingeschreven, was daar van in 1668 hoofdman, onderleckende op den 19I<,B Januari 1669 dc reke ning van hel gild en overleed in den loop van het jaar 1669, in den ouderdom van 43 jaren1). Deze schildtr is tweemaal gehuwd geweest, eerst op den 17Jcn Aug. 1653 met Jeanne Wesselaer of Welselaer en op den 21s"n Mei 1658 met FraitQoi.se des Champs, geboren uil de omstreken van Rijssel Uit hel eerste huwelijk is eene dochter. Jeanne, op den 19lc" Julij 1654 geboren2), en uil het tweede huwelijk twee dochters, Elisabeth en Maria, alsmede ecu zoon, Jan. die den 23'l,n Nov. 1667 in de Waalsche Kerk werd gedoopt. Onze schilder was 9 jaren ouder dan de schilder Frans van Mieris (de oude), bij wiens huwelijk met Cuniera CornelisdL van der Cocq in 1657 hij als getuige verschijnt. Hij zal van 1652 tol 1669 wel meerdere stukken geschilderd hebben dan alleen de bekende portretten van de Regenten van het Pesthuis. Zijne ouders waren niet onbemiddeld, af le leiden naar verscheidene huizen die zjj bezaten. Hij was ook eigenaar van een huis op den Ouden Singel, dat hij den lld,B Aug. 1667 aan FratiQois Dozy voor ƒ2600 heeft verkocht. Dit huis behoort thans aan den heer B. F. Krantz, die het waarschijnlijk van mr. J. G. de Mey van Streefkerk heeft gekocht. De schilder had ook een oom, Welter of Wouter Potheuck, kaardenma- ker van beroep en wonende op den Ouden Singel, bij wien heimelijk tot 1645 is opgevoed Tancredo de Rohanvoorgewende zoon van den hertog van Rohan en Marguerite de Bctune Sully 3). Een zoon van genoemden Welter, genaamd Samuel, heeft in de theologie le Leiden gestudeerd, en is in 1674, oud 40 jaren, als student ingeschreven. Een volle neef van den schilder, genaamd Zacharias Potheuck, geb. 1630, was in 1652 muziek meester te Leiden, en werd in dat jaar als lidmaat der Universiteit inge schreven. Hij woonde in het Comtoor cleed", op de Haarlemmerstraat bij de voormalige Fransche of Vrouwe-Kerk. R. E. 1 i Het overlijdens-register van 1669 is niet compleet, zoodat maand en datum niet zijn op te geven. J) Zij was gehuwd geweest met Jacob Teljeur, die haar en haar kind verlaten had. Zij kreeg van de Leidsche regering verlof, op den 13en Julij 1679, om een gedeelte van de erfenis te aanvaardennagelaten door haren neef Jan Claesz. in Oost-Indië overleden. 3) Zie [over deze zaak Alex. Dumas, Louis XIV et son siècle, Tom. III, p. 138. Ook Xavorscher's Bijblad, a. 1855 blz. 134, en hetgeen daarover in het Leidsch Archief is gevonden. I X IJ e Z O 19 E Mijnheer de Redacteur! Veroorloof mij de bescheiden opmerking, dat, waar bij de uitvoering van de Zangvereeniging Caecilia op zooveel loffelijks te wijzen viel. de aanmer king op eene misvatting van den hoorn veilig had achterwege kunnen blijven. Het ware onzes inziens delicater de hem aangeboden vergiffenis stilzwijgend te schenken. Met achting, UEd. Dw. Dienaar, 25 Januari 1877. 11. W. d. I. B. De Ondergeleekendedoor overhaastige verandering van woonplaats en bijkomende familieomstandigheden niet in dc gelegenheid zijnde vrienden en kennissen persoonlijk vaarwel te zeggen, bedankt allen voor de gunst in zaken, hulp, raad en bijstand, door hem en dc zijnen gedurende bijna twaalf jaren in en bij Leiden ondervonden en recommandeert zich aan alle wel- gezinden in diezelfde gunst in zijn nieuwe Affaire Hotel Zeerust te Scheveningen. Scheveningen 25 Januari 1877. K. II. BURCeMEISTER. Zij die nog rekening hebben aan de Sociëteit Minerva, worden ver zocht die voor 1 Februari a. s. in te leveren bij den Heer A. A. KULLER, Rapenburg N». 90. Dc bekende en onbekende Schuldeischcrs in de nalatenschap van JACO BUS ISAAC KANBIER, gepensioneerd Gevangenbewaarder te Leiden, over leden 29 October 1876. worden opgeroepen om ten kantore van Notaris Mr. 11. OBREEN, Oude Singel 96 te Leiden, te verschijnen den 2Jen Febr. 1877, 's morgens ten 11 uur, tot het hooren der Rekening en Ver antwoording van de Erfgenamen, die de nalatenschap onder hel voorrecht van boedelbeschrijving hebben aanvaard. D ze bekendmaking geschiedt ter voldoening aan Alt. 1082 B. W. Nieuwe Rollerdamsche Schouwburgvereeniging, onder het bestuur van LE GRAS, VAN ZUILEN HASPELS. (Abonnement niet gangbaar), NAANDAG 39 JANUARI 1877: Blijspel in drie Bedrijven (van het Thédtre Francais) door Bayard en Jules de Vailly. Vertaling van Rosier Faassen. (Eerste opvoering.)) Blijspel in 1 Bedrijf, uit het Fransch van Eug. Grangé en Lamb. Thiboust. Aanvang te zeven uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges ƒ1.60. Baignoires 1.40. Parterre 1.00. Galerij 0.50. De plaatsen zijn te bespreken bij dc Bureeliste, Oude Vest N°. 129, en op den speeldag aan den Schouwburg, van 10 tot 1 uur, a 10 Cents extra per plaats. HH. geabonneerden kunnen tot Zaterdag middag le twaalf uren ovgr hunne plaats beschikken.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3