LEIftSCIIË COURANT. 1877, VRIJDAG 26 JANUARIJ. STADS-BERICHT EN. BLNNENLAJNDSaiE BKIUGTEN. nd, dei V. 22. bot dec en, ndf (if re at lei ers De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j franco p. p. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents l»e prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 2 der verordening regelende de invordering der plaatselijke lCJbelasting op honden, ieder houder van een of mter honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31"en Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering rijvan een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderleekend biljetdat bedoelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1877 kosteloos ten kantore van den Ontvcnger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 6 Januari 1877. E. KISTSecretaris. LEIDEN. 25 Januarij. Be brieven, per het stoomschip Drenthe naar Nederlandsch Indië Ie verzenden, moeten ten postkantore bezorgd zijn den 26'" dezer, ten 2 45 ure 's avonds: drukwerken en monsters uiterlijk ten 8'/2 ure 's morgens. - Men deelt ons het volgende mede: Door hel kathedraal-kapittel van Haarlem is II. Maandag uit eeuige hoogeerw. geestelijken, ook van elders, een drietal opgemaakt ter vervulling van den bisschoppeiijken zetel. Ouder dat drietal komt voor de hoogeerw. vicaris-generaal, praesident van het seminarie te Warmond, zoo hij niet voorop staat. Dit behoort in het midden te worden gelateneven als het noemen van andere namen onbescheiden zoti zijn. Zooveel is zeker dat de minzame, algemeen geachte en kundige man, naar men wil, veel kans heelt dat, zoo hij niet tol de bisschoppelijke irdigheid wordt verkozendit meer te verwonderen zou wezen dan het tegenovergestelde. Men weet dat Z. H. de Paus de keuze en benoeming doet. Van wijlen mgr. Wilmer is gezegd, dat hij was «alles voor allen geworden, om allen te winnen." Met die woorden is hij gekarakteriseerd. Ilij was volksman bij hel volk, de geleerde als hij met geleerden was. Bovenal was hij de uitstekende bewindvoerder, die zich in alle omslandig- 16 lieden onder allen zich het hoofd bleef toonen. -- De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar ccne gewone vergadering 's houden Ten vervolge op de mededeeling van den minister van oorlog in de eerste kamer der slaten-generaal omtrent het uitoefenen van burgerpractjjk door officieren van gezondheid, wordt berigt, dat Z. Exc. is uitgegaan van de weuschelijkheid om de bevoegdheid tol uitoefening dier practijk meer i in overeenstemming te brengen met de geneeskundige wel van 1865. t Aan alle tot het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt be- lioorende officieren van gezondheid, en dus ook aan hen die op non-activi teit zijn, is mitsdien uitdrukkelijk verboden, genees-, heel- oi verlos kundigen bijstand aan niel-militaire personen te verleenen in andere geval len dan die, welke zijn opgenoemd bij art. 23 der gemelde wel. Voorts is bepaald, dat de actief dienende officieren van gezondheid, wier hulp ol raad door bevoegde geneeskundigen wordt ingeroepen, dien bijstand slechts zullen mogen verleenen in zooverre, als zulks zonder nadeel voor hunne militaire geneeskundige dienst kan geschieden. Aan enkele officieren kan echter in het belang van de militaire dienst i dispensatie van het verbod worden verleend. De minister van oorlog heeft in het belang van het onderwijs eene wijziging gebragt in het programma van het examen voor onderofficieren ter verkrijging van den rang van 2lfn luitenant bjj de infanterie, cavalerie en artillerie. Ten einde meer gelegenheid te geven voor grondiger studie van andere, vooral van militaire vakken, wordt, Ie beginnen met 1878, hel programma van liet gewoon examen verminderd met de reken- en wis- kundige vakken, benevens de geschiedenis, doch overgebragt naar het over- gangscxamen van de 2de tot de lste klasse van het wetenschappelijk onder- "i «ijs Het programma van het gewoon examen voor onderofficieren der P' artillerie wordt daarentegen met dat tijdstip uitgebreid met da lloogduitsche J,taal en de beschrijvende meetkunst. Door de Britsche regering is uilvoering gegeven aan de «Trade Marks Registration Act, 1875" en «Trade Marks Registration Amendment Act, 1876", waarbij de vroegere wettelijke voorschriften omtrent het registreren van handelsmerken zijn aangevuld. Ieder, hetzij Britsch onderdaan, hetzij vreemdeling, die in Groot-Britannië een handelsmerk verlangt te doen re gistreren, zal zich deswege te vervoegen hebben bij den «Registrar", door inzending eener aangifte onder overlegging der vastgestelde verklaring, en met voldoening van het vastgestelde rcgl. Men zie verder de Staatscourant. De Hollandsche maatschappij van landbouw looft hare gouden me daille uil: a. voor eene volledige beschrijving van de teelt van griend- en teenhont in Nederland en het naburige Vlaanderen, in al hare onderdeelen en bijzonderheden; b. hare gouden medaille en 100 voor eene beknopte beschrijving van den akker- en tuinbouw in al zijne deelen, geschikt voor een lees- en leerboek op de hoogste klasse der lagere scholen ten platten lande; c I are gouden medaille en ƒ100 voor eene beknopte beschrijving van de veeteelt en de zuivelbereiding in al hare deelen, geschikt voor een lees- en lee hoek op de hoogste klasse der lagere scholen ten platten lande. Antwoorden in te zenden vóór of op den l't,D Julij 1877. Verder looft de maatschappij nog uit hare gouden medaille, waarbij de afdeeling Lekker- kerk en omstreken der maatschappij, namens de heeren J. Pot, te Elshout (gemeente Nieuw-Lekkerland), en C. Smit Jz., te Krimpen aan de Lek, eene som van ƒ200 voegtvoor een aan het doel beantwoordenden toestel om lotgrienden te wieden. De proefneming zal plaats hebben te Krimpen aa de Lekof te Lekkerkcrkomstreeks 1 Junij 1877. Voor het geregtshof te Amsterdam stond eergisteren teregt de zestig jarige weduwe M. A. T., geb. G., beschuldigd van het met voorbedachten rade en geleiderlage toebrengen van kwetsuren aan den inspecteur van policie v. R., waaruit een beletsel om te werken van meer dan 20 dagen ontstaan was. Genoemde inspecteur stond met besch.die niet onbemiddeld was, in zeer naauwe betrekking, welke hij had verwisseld voor een andere dergelijke met een jongere weduwe. Met jaloerschheid en minnennijd ver vuld over een dusdanige behandeling, had besch. genoemden inspecteur in den avond van 25 September 11. opgezocht en op de Brouwersgracht een flcschje vitrioolzuur in het gezigt gegooid. Genoemde feiten werden door besch. erkend en door gehoorde getuigen bewezen. Dat zij het vitrioolzuur zou gekocht hebben uitsluitend met het oogmerk om hel in v. U's gezigt te werpen, zooals haar was ten laste gelegd, ontkende zij; zij droeg dat steeds bij zich om er een wrat op haar vinger mede te branden, welke opgave dooi' de getuige a décharge werd bevestigd. De advocaat-generaal achtte de ten laste gelegde feiten volkomen bewezen. In de houding eif gedragingen van den inspecteur van policie en in hel vroeger gunstig ge drag van besch. vond het openb. min. aanleiding om in ruiuie mate ver zachtende omstandigheden toe te passen en eischte derhalve een celstraf van 6 maanden. Mr. Haas, die als verdediger optrad, wees op den onge- Iukkigen levensloop van besch.; deelde mede hoe zij in 1871, hij de inname van Parijs op de Commune, haar man had verloren, die, met haar in een winkel gevlugt, voor een Pruis gehouden en terstond doodgeschoten was; hoe zij hij die gelegenheid beroofd was geworden van haar vermogen, en hoe het Fransche gouvernement van de 200,000 fr.welke zij had bezeten, slech's 20000 fr. had vergoed. Daarop ging pleiter de oorzaak na, welke besch. tot hel plegen van het feit had gebragt en welke geen andere was geweest dan teleurstelling over de houding van den inspecteur. De uitspraak werd bepaald op 30 Januarij aanst. Uit Vriezenveen meldt men dal bij geregtelijk onderzoek is uitgemaakt, dat het kind, in den koestal van den klompenmaker t. B. begraven gevon den bij de geboorte niet heeft geleefd. Te Zwolle is sedert de bekende inbraak in den nacht van 8 Januarij de rust van onderscheidene personen herhaaldelijk gestoord door vermeende nachtelijke bezoeken, het hooren van vreemde geluiden enz. Een paar ma len werd de policie zelfs in den arm genomen om een nachtelijk onderzoek in te stellen, dat eindigde met de overtuiging, dat men zich iets verbeeld had. Het meest in opspraak kwam het huis van den lieer J. Daar was niet eens, maar onderscheidene malen vreemd volk in huis geweest. Eene week geleden hoorden de meiden kloppen en toen mijnheer en mevrouw des avonds te 10 ure tehuis kwam"ii vond men de buitendeuren en luiken der suite open, kasten geopend, lucifers en kaarsvctdrtippels op den gi'óifd" enz, zonder iets te vermissen. Nadat de lieer J. op reis was gegaan,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1