BUITENLANDSCHE BER1GTEN. De zangvereniging Caecilia vierde gisteren haar 10 jarig bestaan met hel geven van eene publieke uitvoering in de slads-gehoorzaal. Zelfs de strengste criticus zal moeten toegeven, dat deze uitvoering alle verwachting overtroflen heeft. Zoowel de koren als de solisten waren uit stekend en hebben bewezen, dat onder goede leiding en met goeden wil de stad Leiden over musicale krachten kan beschikken, die meer dan ge woon zijn. Als solisten traden dezen avond op de dames Kooremansopraan, en Gribling, alt, terwijl de heeren de Goey en Coenders de rol van tenor en barylon vervulden. Het eerste nommer op het programma, /'Der 127,tr Psalm", van Frans Wiillner, opende het concert op waardige wijze en diende als het ware als inleiding, om door de prachtige "Missa Imperialis" (n°. 3) van Jos. Haydn te worden opgevolgd. Hierin vooral loonden de solisten voor sopraan en baryton waartoe zij in staat waren. Het ronde en volle barylon-geluid van den heer Coenders gal zeer schoon weder de solo uit de Gloria "Qui tollis peccata mundi, miserere nobis; ter wijl de sopraan in hel "Et iiicarnatus est" en het "Agnus Dei" voortreffe lijk kon hcctcn. Een ding is wel te betreuren en het ware wenschelijk dat dit nog kon veranderd worden. Altijd hoort men in deze beroemde mis hetzelfde soloe- cismus. In de Kyrie hoort men altijd zingen eleison, alsof het drie en niet [vier lettergrepen waren. Het woord is eléïson, indien men zich van het niet aangenomen llacismus wil bedienen, maar men heeft hel regt niet de twee lettergrepen lot één tweeklank te doen zamensmellen. Deze taalkun dige opmciking hehbc dan ook regt van beslaan op een concert waar alles uitstekend slaagde. Nadat de eerste afdecling afgezongen was. begaven zich de zangeressen, zangers en genoodigden naar de voorzaalwaar den heer Taylor eene wel verdiende surprise wachtte. De president Quant hield hier een toepasselijke aanspraak aan de aanwezigen, om daarna den heer Taylor de hem toe komende eer te bewijzen. Spreker herinnerde dat men verleden jaar in de meening had verkeerd dat Caecilia haar tienjarig bestaan in 1876 zoude vieren. Dit was echter eene kleine dwaling. Immers was in December 1866 de vereeniging opge- rigt en gaf zij in Maart 1867 hare eerste uitvoering. Ieder jaar had men eens eene openbare uilvoering gegevenen terwijl bij de eerste alleen pia o- accompagnement was geweest, had men ze later met quartet en hierna met orchesl kunnen geven. Onaangenaamheden, waarmede Caecilia tc kampen had gehadwas zij te boven gekomenen het deed hem genoegen te kunnen zeggen dat de zangverecniging thans hare plaats innam als eene volstrekt niet vijandige concurrente. Hierna rigtte de president het woord tot den heer Taylor en memoreerde dat Caecilia zonder zijn ijver en zorg nooit zou geweest zijn wat het thans is. De leden waren hiervan zoo overtuigd, dat men besloten had den gcachtcn directeur een stoffelijk aandenken aan te bieden. Hierop dévoilcerden een paar heeren een zeer mooije palisander- houlen schrijftafel, terwijl de heer Quant den heer Taylor een album met de handtcekeningen overhandigde Dit album was geïllustreerd door de hand van den heer Jesse, jur. stud., en is een meesterstuk van calligVaphie. Bovendien werd de heer Taylor eerclid gemaakt en hem het eere-diploma door dezelfde hand aangeboden. Een woord van dank aan de aanwezigen besloot de toepasselijke rede des heeren Quant. Dadelijk nam de heer Taylor het woord op en aan houding en oog was duidelijk te zienhoezeer hij met de gebraglc huldeblijken ingenomen was. De onmisbare waardeering van de leden tegenover den directeur werd door hem volmondig erkend, en hij gaf de verzekering dat, zoolang die niet verflaatiwdc. Caecilia zou bloeijen. Hierna zoude nten met de tweede afdecling een begin maken, Even te voren, toen de solisten en koren gereed stonden en de directeur zijne lunctie zou opnemen, (rad mej. Iloogenstraaten voor den directeur en drukte met een paar korte welgemeende woorden hem een lauwerkrans om de slapen. liet adventlied van R. Schumann werd hierop ten gehoore gebragl, waar mej. Koorrman weer schitterde door haar helder en prachtig geluid. De koren lieten niet na haar waardig hij te staan, terwijl in hel quartetl de solisten een gunstig effect maakten. Mej. Gribling heeft echter niet veel gelegenheid gehad haar aangenaam alt-geluid te doen hooren. Ieder die vreemdeling was en de personen niet kende, zou gezegd hebben dat geen dilettanten zongen in de Lorcley, een compliment, wat mej. Kooreman zeker niet mag worden onthouden. De heer de Goey is tegenwoordig meer zanger van professie en Leiden mag met regt trotsch zijn op zijn bezit. In de meeste steden van gelijk staande bevolking zal men te vergeefs naar zulk eene stem zoeken. Aan grijpend, krachtig en ten volle het idee der muziek begrijpend, zong hij als Tischerknabe "O Himmel welch eiu machtig Bild." Zwaar was de taak voor de Lorelcy, meesterlijk is zij volbragt. Eere zij voor al het gehoorde aan den directeur, lof aan alle solisten en dank aan Leidcns jongelingschap en ccdle maagdenrij, die zoo iels schoons hebben kunnen voortbrengen. Wanklanken zijn niet gehoord en w ij vergeven dan ook gaarne den hoorn die even trachtte de Lorelcy, bij haar gevoelvol lied, onaangenaam te stemmen. sGUAVENIIAGE. 24 Januarij. Met 16 Febr. aanst. worden in dienst gesteldmet bestemming voor btiitetilandsche dienst, het Ie Willemsoord liggende ramlorenschip Koning der Nederlandenonder bevel van den kapitein ter zee W. Enslie; met bestemming naar Oost-Indié het schroefstoomschip 4,le kl. Batavia, liggende te Amsterdam, onder bevel van den luit. ter zee l"e kl. W. van Oorschot. De luitt. ter zee le kl. F. J. Stokhuyzen en W. J. P. van Waning worden gedetacheerd, eerstgenoemde bij 's rijks werf te Amsterdam en laatstgenoemde bij die te Hellevoclsluis. Voorts worden de luit. ter zee le kl. H. A. Schippers geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam en de luit. ter zee 2e kl. J. A. Willink Ketjen aan boord van dat te Wil lemsoord. De officier van gezondheid 1' kl. J. J. Borst en de officier van gezondheid 2' kl. G. P. J. Theunissen worden geplaatst, respeclivelijk aan boord van het wachtschip te Willemsoord en instructieschip Zeehond. Voorts wordt de officier van administratie 3( kl. S. J. A. Deyll, dienende aan boord van hel wachtschip te Amsterdam, op non-activiteit gesteld, en aan boord van genoemd wachtschip geplaatst de scheepsklerk I. D. Ising. Door den consul-generaal der Nederlanden te Rio-de-Janeiro is tol vice- consul der Nederlanden voor de provincie Para ter plaatse van dien naam aangesteld A. J. da Costa Cunha. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Heden avond wordt onder de leiding van d®. van Rhijn. pred. te Was senaar op het huis de Paauw een lijkdienst gehouden ter nagedachtenis van den overleden zoon van den prins zu Wied. Naar men verneemt zal 11. M. de koningin bij deze treurige plegtigheid tegenwoordig zijn. De overbrenging van het stoffelijk overschot van het sterfhuis naar het Rijnspoorwegslation zal morgen ochtend zonder de minste praal geschieden. Ten 7% ure vertrekt de trein met het lijkje, gevolgd door prins zu Wied, naar Neuwied. De gemeenteraad heeft voor hel tooneeljaar 1877/78 wederom een sub sidie van 8000 aan den Franschcn schouwburg toegestaan, liet voorstel nu i van den heer Evers, lot openbaren verkoop van het gemeente-badhuis, is aangehouden, in afwachting van eene dotfr den voorsteller toegezegde nota vcf' van toelichting en van de gevraagde adviezen van burg. en weth. en de badhuis-commissie. lev koi hij en I wei aan Kot van ren repi tele nog haa doei geet tori die is t mes De i ESICELAW Si. LONDEN 23 January. Berigten uit Washington meiden hel volgende: Grant heeft een bood schap gezonden aan de kamer van volksvertegenwoordigers, waarbij hij het gebruik van troepen gedurende de verkiezingen reglvaardigt, als zijnde een geheel constitutionele daad, vereischl om de orde te handhaven. Ilij zou zelfs een grooter aantal gezonden hebben, als hij ze slechts tol zijne be schikking had gehad, om hel geweld en de intimidatie tc beletten. De stoomboot Loflus gaal naar Konslantinopel met eene lading wapens en munitie, voor een waarde van 1,750.000 dollars. De gebouwen, waarin de tentoonstelling te Philadelphia werd gehou den, zijn verkocht. Zij bragten ongeveer 300.000 dollars. Dc kosten van oprigting beliepen 2% millioen dollars. F IS 4 X Si R IJ Ei. De Jgence [lavas spreekt het gerucht tegen, als zou tusschen den president der republiek en den heer Jules Simon een verschil zijn gerezen wat betreft de maatregelen van gratie ten gunste van de veroordeelden der Commune. De zaak is nog niet eens in den kabinetsraad ter sprake ge bragl. De Parijsche bladen bevatten dc volgende mcdedceling: Onmiddellijk na het overlijden van prinses Karei, begaf dc Fransche ambassadeur le Ber lijn, graaf de Gonlant-Biron, zich tot den keizer en de keizerin, om hun het leedgevoel van maarschalk de Mac Malton uil te drukken. De keizer en de keizerin toonden zich zeer getroffen over dit bewijs van deelneming. Dit beloon van wcderzijdsche hartelijkheid vormt een tegenstelling met den veldlog!door de Diiilsche pers tegen Frankrijk ondernomen. Bij dc verschillende commission zijn van omstreeks 13000 personen uit Frankrijk aanvragen ontvangen, om toegelaten te worden tol het ten toonstellen van producten op de aanstaande wereld-ten toon stelling. Alleen te Parijs hebben 7800 personen dergelijk aanzoek gedaan. Maandag II. is in de boetkapel tc Parijs eene mis gelezen ter gelegen heid van den verjaardag van hel overlijden van Lodewijk XVI. De gods dienstige plegtigheid werd o. a. bijgewoond door den hertog van Nemours, de prinses Blanche van Orleans, graaf van Trapani, de gemalin van don Carlos, generaal Geslin, plaatskommandant le Parijs, en een groot aantal legitimisten. In liet geheel zullen er bijna 2000 personen in de kapel aan wezig geweest zijn. Te Nancy zijn bij een brand in de rue St. Jean twee jongelieden om gekomen. Op hel oogenblik dal men den ecu een ladder toereikte bezweek de vloer onder zijne voeten en verdween hij in de vuurzee. De ander, is op de overblijfselen van zijn bed verkoold gevonden. BIITSCULA.V I». van oordeel, dal de ultramontaansche partij geen den uitslag der verkiezingen voor den rijksdag te zal de centrums-partij even sterk zijn als in den zij in enkele districten verloor zal zij in andere ge wonnen hebben. Maar het totale cijfer der op hare candidaien uitgebragte stemmen is verminderd Voor Pruissen is het resultaat der stemming nog niet volledig opgemaakt; maar in Baden verkregen de uitramontanen 93000 stemmen, derhalve 5000 minder dan in 1874 en in Bcijcrcn 80000 minder dan in genoemd jaar. Beijercn nu was hel hcchiste bolwerk, het uitgangs punt voor den veldtogt, waarin zij hel Duitsche rijk ten val hoopten le brengen. De heer Gehlsen, de ex-redacteur van de le Berlijn verschijnende Deutsche Ueivhsglockedie tot voor korten tijd dit blad beschikbaar stelde voor de heeren von Arnitn. von Loti en anderen om den rijkskanselier te belasleren, heeft de wijk genomen naar Zwitserland, ten einde eene gereg- telijke vervolging tc ontgaan. Hij bevindt zich thans te Bern, alwaar hij een weekblad schrijft, dat den titel voert: Der Glöckner hu E.ril. Te Kaldenkirchenin de Rijnprovincie, is een aanslag gepleegd op het s verz Dl in d gene van met De t om van LC Enge word RC het i «enig in d minit St. staat koms zood; NE tegen van R(l heeft volsti zwijr ten s BE geb. der J. de De Köln. Zeit. is reden heeft om over juichen. Vermoedelijk vorigen rijksdag; wat HA! L D aan; deri de ten Z rale med of en l F dept

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2