BUITENLAINDSCHE BEIUGTKIN. der kinderslaapkamer eeni|zins was opengeschoven en dat een paar voetslap- pe in de slaapkamer van den ontvanger op den vloer waren afgedruktvan geen kwaad bewust of dit vermoedende, was hierop echter geen verder acht geslagen of daarvan nolitie genomen. Toen de ontvanger den volgenden dag (Woensdag 10 !an.) de doos weder noodig had en die daartoe uit de berg plaats wilde halen, ontdekte hij dal zij daar niet meer aanwezig was, terwijl ook niemand zijner huisgenooten ze wist aan te wijzen, zoodat men toen eerst tot de ontdekking is gekomen dal zij ontvreemd was. Niet zonder grond vermoedt men dat de dief in de woning van den ont vanger zeer goed bekend moet zijn; althans is het aan te nemen dat hij regelregt op den buit is afgegaan. Voorwerpen van waarde, die ook voor de hand en in de nabijheid waren zijn niet aangeroerd. Dezer dagen zag een der conducteurs op den trein, die van Gronau naar Enschede stoomde, op den spoorweg een hondje loopen, en terwijl hij, nieuwsgierig naar den afloop, naar het hondje keek, had hij het onge luk Ie vallen en onder den trein te geraken. Hij bleef plat op den grond liggen, tot de trein over hem heen was, en kwant er met eenc ligte kneu zing aan het heen af. Omtrent den beweerden moordaanslag van den predikant der Ciir. afge scheiden gemeente te S. wordt aan hel Pad. gemeld, dat niet zijn echtge- noote, maar een buurvrouw, met wie hij niet al te bevriend was, in over leg met andere buren gebruik had gemaakt van de gelegenheid, dat er op eene bruiloftspartij in de buurt werd geschoten, om te beweren, dat de ex-pre ikanl (hij was als zoodanig dezer dagen afgezet) op haar geschoten had; om dit te bewijzen, had zij volgens haar bekentenis aan de justitie gaten in een deur geboord en daarin kogeltjes gestopt. In de gemeente Wijmbridseradeel had Woensdag II. de onteigening plaats van de van longziekte verdachte runderen van de landbouwers Boersma en Sijtsma, te Goenga; bij den eerstgenoemde werden onteigend 42 stuks, tegen eene schadevergoeding van ƒ7498. bij den laatste 23 stuks, tegen vergoeding van 3802. Betreffende bel spoorwegongeluk te Gladbach. Dingsdag II. voorgeval len. verneemt men dat de uit Dusseldorp aankomende personentrein op een verkeerd spoor was, ten gevolge waarvan eene andere locomotief hem in de flank liep. Twee personenwagens werden verbrijzeld, zoodal de perso nen die zich daarin bevonden zeer zwaar gekwetst werden. Vijftien perso nen hadden zware verwondingen, liet was vrcessclijk. het gekerm van de ongelukkigen aan te hooren. De gekwetsten zijn deels in logementen, deels in ziekenhuizen opgenomen. 's GBAVENHAGE 19 January. Door Z. M. is, ter zake van de lfl® expeditie tegen het rijk van Atchin, alsnog benoemd tot ridder 4* klasse van de Militaire Willemsorde, de luit. ter zee 1® kl. 11. A. Schippers, en dat wel bijzonder wegens diens gedrag hij het gevecht nabij den grootcn Missigit op 12 April 1873. Door Z. M. is aan II. I'. J. Smit, dienaar van policie te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot controleur der directe belastingen te Purmerende is benoemd de heer C. T. Knottenbeltthans ontvanger der in- en uitgaande regten te Vlissingen, en lot controleur te Bedum (residentie Onderdendam) de heer D. van Nievelt, thans adjnnct-controleur te Botterdam. Tot lccraar aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn benoemd de lilt. Pb. Banck Lz te Amsterdam, en W. M. Morren, te 's Ikrtogeuboscl). Aan den 1®" luit. D. L. ,1. de Bruyn, van hel 8" reg. infanterieis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De luit. ter zee 1® kl. W. J. A. Nolthenins, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd hij de marine-lorpedodienst, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. C. H. de Goeje, thans dienende aan boord van hel wachtschip te Hellevoet- sluis. Voorts wordt het bevel over hel marine-torpedovaartuig opgedragen aan den luit. ter zee 1® kl. M. F. Beeringh, gedetacheerd bij de uiarine- torpedodienstterwijl de luit. ter zee 1® kl. C. II. de Gocje wordt vervan gen door den luit. Ier zee 1' kl. W. C. A. Ziegenbirt von Bosenlhal. De luit. ter zee 2' kl. II. It. J. J. Thorbrcke wordt geplaatst aan boord van hel wachtschip te Hellevoetslnïs. Met den toestand der beide zonen van 1111. DD. 1111. prins en prinses zit Wied gaat liet naar wensch. De overbrenging van het overschot van den overleden prins naar Nenwied is eenige dagen uitgesteld. In de zitting van de eerste kamer van heden is. na discussie over de aftfeeliug Waterstaat hoofdstuk V der staatsbegrooting aangenomen, zoo mede de hoofdstukken VI en VII II. met nagenoeg algemeene stemmen, alsook de begrootingen voor Suriname en Curasao. Morgen zijn de hoofd stukken Oorlog en Koloniën aan de orde. In de maand Mei 1875 werd door zekeren Degroote of de Groot, ge boren in Belgie, aan de Leuvenhaven, n". 95, te Botterdam een handels kantoor opgerigt onder den naam van Trappen C".welke firma echter niet door een naambordje werd aangeduid en dus aan de buren nog al last veroorzaakte, daar telkens in die buurt naar bedoelde firma werd gevraagd. De policie, die gaarne hel juiste van de zaak wilde welen, deed haar best met de zaken der firma te worden in kennis gesteld, en het bleek haar dat handel gedreven werd in alles, voornamelijk echter in granen, maar toch varieerden de goederen zoodanig dat met de granen ook hakken van dameslaarsjes, een rol linnen enz. werden besteld en ook een piano uit Petersburg aan deze firma werden algezonden. De Groot, die zich als het hoofd der firma voordeedzag zijne zaken toenemen door medewerking van de vier overigen, die als compagnons of kantoorbedienden fungeerden. Het waren; B. van Ingen, gcb. te Bhenen: G. Dclin, geb in Frankrijk; F. Cornells, geb. in België, en F. G. F. Herschiet. Tot in het najaar van 1875 deden de vrienden de uitgebreide zaken, vooral met hel buitenlandwaartoe in onderscheiden talen correspondentie werd gevoerd. De brieven en bestel lingen werden steeds met den gefingeerden naam van Trappen onderteekend, terwijl valscbe wissels werden ingevuld, getrokken, geëndosseerd, geaccep teerd en verzonden. Zelfs had de eerste, onder den naam van Merteus, weten te bewerken dat de informatie-brieven in zijne handen kwamen, zoodat steeds de beste getuigenis omtrent de firma werd gegeven en de be stellingen, die groote sommen vertegenwoordigden, voortdurend werden geëffectueerd. De ontvangen goederen werden vervolgens ten nadecle van de bttiienlandsche huizen door de firma van Trappen voor eene veel mindere waarde van de hand gezet en het vijftal leefde daarvan op grooten, maar zeer verdachten voet. Het ontvangene werd nooit betaald. Bij vonnis der Botlerdamsche regtbank van 24 Nov. 1875 werd de firma failliet en later insolvent verklaard en op den dag toen de Groot in gijze ling zon worden gestel I was hij gevlogen. Ook de overigen dachten zich door de vlugt aan eene vervolging te onttrekken, maar zij werden ont dekt en in hechtenis gesteld, behalve G. Delin. die niet werd achterhaald. Hierna werd eene zeer lange instructie gevoerd, en nadat vóór drie weken de behandeling der zaak in openbare behandeling was uitgesteld, stonden gisteren ter criminele zitting van het gereglshof te 'sGravenhage vier van de vijf beschuldigden le regt. Tegen G. Delin, die ook nu afwezig was, eischic adv.-gen. mr. Gregory wederspannig-verklaring aan de wet. Hier omtrent zal het hof later uitspraak doen, even als ten aanzien van den 31®" getuige, den geweermaker v. Y., tegen wien. wegens afwezigheid,! door het openb. ministerie eene boete van ƒ10 werd gerequireerd. Van het hooren van dien en nog een drietal andere getuigen werd door het openh. ministerie gedesisteerd; terwijl, na een kort verhoor der beschuldigden, de aanwezige getuigen (omstreeks een 40-tal) hunne verklaringen aflegden. Aan de beschuldigden wordt bij de acte van bcsch. ten laste gelegd; Den lc" besch.1". enkele bankbreuk, door als gefailleerd koopman niet te hebben afgelegd de verklaring ter griffie, voorgeschreven bij art. 765 Wctb. van Koophandel; 2°. bedriegelijkc bankbreuk, door het als gefailleerd koopmana. koopen van roerende goederen onder een geleenden naam b. niet verantwoorden van het gebruik zijner ontvangsten, en c. verduiste ren van sommen gelds, koopmanschappen, waren en roerende goederen. Den 3", 4"" en 5eo beschuldigden: medepligtïglicid aan bcdriegeltjke bank breuk door met den 1®° besch. zamen te spannen om zijne roerende goede ren geheel of ten deelc te verduisteren en aan den boedel te onttrekken. Den 1'°. 2", 3'° en 4®" besch.; vijf valschheden in een geschrift van koop handel, door het namaken van handteekeningen en het verzinnen van over eenkomsten en beschikkingen, in vcreeniging gepleegd, en het desbewust gebruik maken van het valsche stuk, in vereeniging gepleegd. Zij worden daarenboven beschuldigd, de 1', 2® en 4® besch. van vier valschheden: de 1®. 2® en 3® besch. van vijf; al de beschuldigden van vijf, en verscheiden hunner nog aan eenige valschheden; van alle vabche stukken werd des- bewtisl gebruik gemaakt. lieden werd de behandeling dezer zaak voortgezet. ESC E L A X SS. LONDEN 18 Jannaiij. Volgens berigten van de Goudkust was nog geen verandering in den staat van zaken te YVhydali. Er liep evenwel een gerucht, dat de koning van Duhomy besloten had de boete te betalen, hem door den Engelschen schout-bij. nacht opgelegd. De Daily-News is van meening dat de conferentie mislukt is. De mo gendheden hebben hare eischen tol zulk een minimum gebragt. dal zij weinig meer zouden beleekenen, al werden zij aangenomen. De conferentie is mislukt, ook al blijlt de vrede bewaard, omdat haar voornaamste doel niet was. den vrede te bewaren, maar waarborgen voor een beter bestuur iu Turkije te verkrijgen. Volgens berigt uit de Vereenigde Staten heeft de commissie, benoemd uit den senaat en de kamer van volksvertegenwoordigers, belast met het opsporen van een middel om naauwkeurig de stemmen Ie tellen, nilgebragt voor hel president- en vice presidentschap, besloten de quacstie te onder werpen aan de beslissing van een collegie, beslaande uit leden van het hooge geregtshol, den senaat en de kamer van volksvertegenwoordigers. if a A Si ïi 65. 3J H.. Door de kamer van afgevaardigden zijn twee commissiëu benoemd: eene, van 22 leden, om twee vvels-voorslellenvan de lieeren Lccesne en Lachambre betreffende de koopvaardijvloot te onderzoeken; de andere tot onderzoek der reeds door den senaat aangenomen wet tot regeling der leger-adminislratie. Drie afgevaardigden van Lyon hebben bij Mac Malion een verzoek van gratie ingediend voor Banc, die wegens deelneming aan den commune opstand bij verstek veroordeeld was Banc was iater tot lid der nationale ver gadering benoemd, bad geruimen tijd als zoodanig zitting genomen, maar wachtte, toen een proces tegen hem begonnen was, den uitslag niet af. Generaal Maurice, kommandant te Alrecht, die voor eenige maanden bij een officieel diner in het bisschoppelijk paleis eenige verwijlen heeft ge- rigt tegen de kamer van afgevaardigden, omdat zij het crediet voor de aalmoezeniers bij het leger geweigerd had, is op non-activiteit gesteld. Si U I T A X 19. Uit St. Petersburg meldt men aan de Pol. Corr.: Terwijl men te Ki- schencff' toebereidselen maakte tot het houden van een dankdienst in de kerk en een adres van gelnkwensching voor de genezing van den leger- kemmandant. grootvorst Nicolaas. in gereedheid hragt, zijn hier hedeti

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2