LEIDNdL C 01) R A N T. iXl 18. 21. V. 17. 187?. 10.1 15. 24. 27.. 30.- 33.- 36. 42. rde tor V« ZATCRDAG 20 JAMJAR1J. Ue Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant u per vierendeel jaars ƒ3.—franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrlenliën is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICIITEN. tl BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, agevolge art. 2 der verordening regelende de invordering der plaatselijke •elasling op honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die 'clasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 'l'1™ Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doendoor inlevering an een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljetdat edoelde invullingsbiljelten voor het dienstjaar 1877 kosteloos ten kantore 'O an den Ontvcnger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden 6 Januari 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KISTSecretaris I BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN herinneren r, iij deze, op verzoek van de Commissie van Fabricage, de belanghebbende everanciers, werkbazen enz. voor de gemeente, dat volgens de beslaande oorschriftenvóór den S'1'1» van elke maandbij den gemeente-architect '"uilen moeten worden ingeleverd de nota's van hetgeen door hen gedurende ja„e vorige maand, ten behoeve van de gemeente, is geleverd of verricht; "tillende aan hen die mochten verzuimen hunne nota's tijdig in te leveren, 'eenerlei levering of werk ten behoeve van de gemeente meer worden opgc- eid ragen. op Hl IS. 'aan gen Leiden, 13 Januari 1877. Burgemeester en Wethouders van Leiden, v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. JN T IO N A L E MILITIE. KENKISGEIIYU. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 26 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Den^Staatsblad n°. 72): Doen te weten dat het register van inschrijving en de alphabetisohe naamlijst der in 1876 voor e Nationale Militie ingeschrevenen van den 20sten tot den 29sle0 Januari ek. ter emeente-Secrelarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederleggingkan wor- 5n ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk op ïgezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 19 Januari 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 92 L 02 f BINNENLANIJSCHE BERIGTEN. 94 jf— LEIDEN. 19 Januarij. 92 Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. J^osl-lndië, door middel van hel stoomschip Drenthe, van de Rolterdamsche loyd, waarvan het vertrek uit Vlissingen op den 27fD January aanst. is 57jfpaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren, bestemd om et deze gelegenheid te worden verzonden, behooren uiterlijk in den avond in den 26'" Januarij. en de brieven den daaropvolgenden dag, 's morgens eersten trein te Vlissingen aangekomen te zijn. Door het bedoelde oomscbip wordt Padang niet aangedaan. igjjOfschoon de vorm wel wat kras is en ook wij ons schuldig hebben - tmaakt aan de overneming van het bedoelde artikel, meenen wij, in het i2?j:lang der zaak, de volgende ons gedane mededeeling te moeten opnemen: Nu zelfs het studenten-weekblad Minerva, dat hier te Leiden uitkomt, 2^>nder nagedachte en onderzoek het dwaze berigt van het Faderland rernremt en gelooft, volgens hetwelk de rector magnificus der Leidsche - aogeschool op de toespraak van den minister Heemskerkwaarmede deze 85/? algemeene vergadering der professoren op den 4d'n dezer had geopend, 5 liet een "hatelijkheid" of juister, met een insolentie zou hebben geant- oord, door namelijk den minister te prijzen, dat deze zijne beginselen in dillke het hooger onderwijs aan het algemeen belang had opgeofferdnu kan lipt.niet langer overbodig heeten, dat berigt tegen te spreken. Was het hij jnig nadenken geloofbaar, dal de minister, die de wet op het hooger ouderwijs tot stand bragt, die uit belangstelling in deze zaak naar Leiden .,_vvam, om zelf de lot het ontwerpen van liet bij de wet bedoelde statuut =jeengeroepen vergadering van de gezamenlijke hoogleeraren der rijks- hoogcscholen met een korte rede te openen en daarna de leiding van die zoo geheel eenige en belangrijke vergadering aan den rector dezer hooge- school opdroeg, aldus zou zijn toegesproken? Zou een wei-opgevoed man, laat staan van de jaren, de geaardheid en het karakter als de hoogleeraar Scholten, zoo ten eenenmale kunnen vergeten, wat hij aan 's konings minister, aan die aanzienlijke vergadering, aan de betrekking die hij be kleedde, aan de plaats die hij innam, en aan zichzelven in deze verschul digd was? Naar wij van verschillende en betrouwbare zijden vernamen, heelt de hooglceraar Schollenmet waardeering de belangstelling vermel dende door den minister in de zaak van het hooger onderwijs betoond hem o. a. dank gezegd, dat hij, waar hel met zijne beginselen niet in strijd was, niet had geweigerd, zijn bijzonder gevoelen of eigen inzigt aan de wenschen van vele onzer landgenooleu ten offer te brengen. Door het woordje "iiiet" niet te verstaan of er niet op te letten en van het algemeen belang Ie spreken, schijnt de correspondent van het Faderland het berigt, dal te dwaas en te ongeloof baar geacht werd om het tegen te spreken, de wereld ingezonden te hebben. De commissie voor de Volksvoorlezingen, die, zooals wij vroeger mede deelden zich voorstelt dezen winter, behalve de gewone bijeenkomsten, vier voorlezingen te doen houdenuilsluitend voor den fabriekarbeider be stemd zal daarmede a. s. Zondagavond een aanvang maken. D'. van Boekeren, daartoe door de commissie uitgenoodigd, heeft zich welwillend bereid verklaard in die vier leesavonden zijne bekende no velle: »ln de Kooi" voor te dragen. Achten wij de keuze van het onder werp gelukkig en ook voor den fabriekarbeider om inhoud en strekking zeer geschikt, aan den anderen kant is het nu maar te hopen dat de hccreu industriëlen hunne onderhoorigen zullen aansporen er heen te gaan. Voor de eerste maal toch zal, om het vreemde der zaak, eene aansporing alligt niet overbodig zijn. Later als de fabriekarbeider er smaak in krijgt en dat hopen wij dat spoedig zal zijn, zal hij er van zelf wel heengaan. Blijkens een officieel berigt, bij de regering uit Londen ontvangen, heeft zich de veepest geopenbaard onder eene lading runderen, uit Hamburg in de haven van Dept ford aangebragt. Door de Pruissische regering is den 17,UD dezer bekend gemaakt dat de uitbarsting der veepest onder den vee stapel ecner suikerfabriek te Brieg in Silezië officieel geconstateerd is. De ziekte was aangebragt door een transport ossen, aangekocht op de vee markt te Breslau. In hel belang van den Nederlandschen landbouw wordt de aandacht gevestigd op de opening vau het aan //de rijkslandbouwschool te Wagenin- gen" verbonden proefstation. Hoewel voorloopig nog slechts in een klein lokaal van het gebouw der school gevestigd, zal hoogstwaarschijnlijk inden loop van het jaar zoodanige uitbreiding aan lokalen, laboratoria, enz. gege ven worden, als wenschelijk is om de openbare controle lot de meststoffen uit te breiden. Voorloopig zal de openbare controle zich bepalen tot de //zaken", die ten verkoop aangeboden of wier onderzoek door particulieren gewenscht wordt, hoewel onderzoek van meststoffen, voedersloffengrond» soorten, enz. voor zoover de beschikbare hulpmiddelen reiken, vooralle landbouwers openslaat tegen een tariel, dat binnen ieders bereik valt. Te AlpheuAarlanderveenBodegraven en andere dorpen langs den Rijn heeft de longziekte onder het rundvee in de laatste weken eene groote uitbreiding verkregen. Hel droogmalcn van den tusschen 2 en 3 Jan. ondergeloopen polder 3i nabij de Zaandammer spoorwegbrug, loebelioorende aan de Kanaalmaal- Maatschappijis opgedragen aan den heer Smulders, te Utrecht, voor ruim 55000. Te Arnhem had eergisteren een treurig ongeluk plaats in de werk plaats van een steenhouwer. De meesterknecht en magazijnmeester, J. W. Kricbo, bevond zich daar om de verplaatsing te besturen van eenige zer ken. Door de verplaatsing van een zerk vielen eenige andere, die tegen elkaar stonden, omver en op Kriebo, die zoo zwaar gekneusd werd, dat hij weinige uren daarna bezweek. -- Omtrent den te Vriezenvecn bij den gemeente-ontvanger gepleegden diefstal meldt men van daar nog het volgende: Toen de ontvanger op Maandag 8 Jan. de bewuste doos (een zoogenaamde e(ï'cclendoos) voor de berging van stukken gebruikt had, werd zij weder op de gewone plaats (een donkere hoek in een kleêrkast) geborgen. Bij het ontwaken der liuisge- j nomen op Dingsdag 9 Jan. had het wel de aandacht gel rokken dal hot buitenraam

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1