A I) V E II T E i\ T I E N. Volkomen aflreksel der 3 Dezelfde SI \AIJI05 DS \D. ',r- ag 'S, ae vrouw voorstelt om met haar neef voortaan in Italië te gaan leven, neef bedankt daar echter voor en laat zijne geliefde aan haar lot over. nne wil nu wel graag bij haar man blijven, maar deze zegt dal dit na gebeurde onmogelijk is. Toch is alle hoop niet verloren; natuurlijk, dang er leven is, is er hoop, en danvalt de gordijn. Het slot was i abruptdat het publiek vergat Ie applaudisseeren. Een groote fout het karakter van Gaston, die eerst als de verongelijkte deugd voorkomt, ten slotte een flauwe vent blijkt te zijn. n dit krachtclooze stuk was niemand der vertooners in zijn kracht, leter waren de //Citroenen" die zeer in den smaak vielen, en had Feuil- s stuk veel van dunne water en melk, Julius Rosen gal ons een aange- uc limonade. ien overzicht van het stuk te geven is ons niet mogelijk na ééne opvoe- g, want het begon ons bij al die ware en voorgewende amourettes eigen- te schemeren. Het had er veel van of de schrijver eens had willen itoonen, op hoeveel manieren hij de verschillende personen wel met aar kon paren. Graaf Höliau bijv. was bestemd voor Marie Scherr, ar wilde trouwen met Margarelha Ranninger en werd een poos voor den ;unstigden pretendent van Mevr. Scherr gehouden. Dat zijn dus drie nieren. Mevr. Scherr werd gevraagd door Majoor Ranninger. maar ende dat zij trouwen zou met Graaf Höltau. Marie Scherr trouwde met ius Ilirse, maar was eigenlijk bestemd voor Graaf Höltau, terwijl Paul ierr trouwde met Adèle. de gouvernante, die volgens Mevr. Scherr weer lest trouwen met Julius Hirse. Al die vergissingen en liefdeshistories leverden een hoogst amusant geheel dat in het oneindige gerekt had kunnen worden. Een der hoofdperso- n is Mevrouw Scherr, die intrigeert om haar zoon Paul door Graaf illau en Majoor Ranninger tot zaakwaarnemer van de minderjarige gravin nma te laten benoemen. Daartoe maakt zij een plan met haar zoon en lius Hirse, waarbij zij de personen in qnaestie met citroenen, die uilge- ïepen moeten worden, vergelijkt. Zij bemerkt echter niet dat de slimme ilius mgt zijn vriend Paul de zaken in hun eigen voordeel exploiteeren, i dus aan Mevr. Scherr-zelve buiten haar wetende rol van citroen hebben (gedragen. Hunne samenzwering gelukt dan ook zóó goed. dat hij-zelf lucratieve betrekking en Marie Scherr tot vrouw krijgt, terwijl Paul, ;e toch al rijk is, met zijne geliefde gouvernante trouwt. Door fijne en irspronkelijke karakterteekening onderscheidt het stuk zich niet, maar et is vol aardige kwinkslagen. Onder de vertooners noemen wij in de eerste plaats: Mw. Alhregl—Engel lan en den heer Albregt. als Mevr. Scherr en Majoor Ranninger. De eerste gaf de slimme, heerschzuchlige dame, die iedereen als werktuig il gebruiken en toch zoo aardig wordt beetgenomenmet waar talent teer. Vooral was zij uitmuntend in de passages, waar zij op haar ouden ag nog aan een tweeden echt denkt. Maar was haar spel voortreffelijk, e heer Albregt gaf ons een meesterstuk in zijn scène van dronkenschap, Is hij al die mirakuleuze kopjes koffij uitdrinkt, en ook later als hij zich an zijn vreeselijk lot onderwerpt en met Mevr. Scherr zal trouwen. De ieer Tourniaire muntte bijzonder uit als Julius Hirse. Hij had onk een ;eer dankbare rol. Onder de overige vertooners mogen de dames Eveline lapper, A. en E Fuchs en de heeren Spoor Kreukniet en de Boer (de oppas- ,er van Maj. R.) niet vergeten worden. Allen werden met uitbundige toe- uicliingen beloond. Bij de onveranderlijkheid van decoratie! hadden de pauseeringen wel wat torier kunnen zijn. Leiden, 16 Januari 1877. BOT IN DE VROONWATEREN VAX LEIDEN. In den jarc 1052 kwam de regering van Leiden op het denkbeeld om de llaaileminer-mecr en andere haar tocbehoorende vischwaleren met bot te he- ie" volken. Hel daartoe genomen besluit luidt aldus: »De Rurgemeesters en regeerders der stad I.eyden hebben bij dezen aan //den EdcID Vieler Joosten ffarmont, Vroonmeester dezer stede, gecommit teerd om aan dezer stede vroonvisschers, alsmede tot Sparendam en Mon nikendam en elders daartoe hij goedvinden zal, te onderzoeken en te in- //formeeren aan visschers en andere personen hun des verstaande, of niet //eenige bot in de Haarlemmer-meer en andere aangelegen meeren en vroon- //wateren zouden kunnen worden geplant en gezet, en ten zelfde eindeeene //reis naar de voornoemde plaatsen te doenmet toezegging aan den voorn. //Vroonmeester bij dezen gedaan, dat hem de onkosten ter zake dezes ex traordinair te doen, in den uitgaaf zijner rekening zonder zwarigheid zul- /'len werden geleden. Actum den 28° Oct. 1652" Dat het onderzoek werkelijk heeft plaats gehad, blijkt uit des Vroonmeeslers rekening van 1652, die daarvoor eene som van 30 gl. 4 st. en 10 penningen in uitgaaf heeft gebragt. Ofschoon het rapport over dit onderzoek niet meer aanwezig is, kan men stellig aannemen dat hel niet gunstig zal zijn uitgevallen, omdat men in die wateren lot nogtoe geen bot heelt gevangen. In dien tijd moeten deze wateren meer zoutdeelen bevat hebben, anders zou de regering van Leiden geen zeerisch in zoetwater hebben willen aankweeken. Onder het beleg van 1574 heeft, wel is waar, een weesjongen (Willem Aelbrechtsz Rerkhey) eenige zeebotjes in hel burggrachlje gevangen; doch zij waren visschen, die door het doorsteken der Maas- of Zeedijken hier verdwaald waren. R. E. Gerechtsdagboek, D. bl. 139. IIVGEZONUEN. Mijnheer de Redacteur van de Leidsche Courant. Als curiositeit deelt men mij mede dat te Leiden zich bevindt nog één overblijvende, die in Jan. 1807 van onder de puinhoopen is gered, en wel de persoon van A. Levisson. Niet onaardig zou. dunkt mij. de vermelding zijn. daar genoemde nog gezond en ruim 85 jaren oud is, zonder gebre ken. Hij woont achter de Hooglandsche Kerk bij den vleeschhouwer van Rees. Ik weet niet of het bij u bekend is en meen u met de mededeeling geen ondienst te doen. AKADEMlE-iVlEtWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 16i1,d Januarij de heer V. L. E. Claessen, geb. te Rrcda, in de reg- ten, met stellingen. ÏRevallen van een meisje G. VAN STEENSEL VAN DER AA SQIIOLTE. IGomnchem, 15 Januarij 1877. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij de geboorte hunner Dochter, beluigen de lieer en Mevrouw HAGEN TICHLER hun nen hartelijker, dank. .Mijdrecht, 15 Januari 1877. Voor de talrijke blijken van deelneming in hel overlijden van mijne oudste Dochter, op onderscheidene wijzen mij, mijne kinderen en behuwd- kinderen betoond, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. M. II. T1ELEMAN, Wed. J. J. 11 oogeroom Sr. te i Nationale belooning van lil^OOO I' Groote Gouden Medaille aan T. LAROCHE. MEDAILLE OP DE TENTOONSTELLING VAN PARIJS 1875. Loffelijk rerstag van de Academie de Médecine. EISCHT DE HANDTEEKENING LAKOC1IE. EISCHT DE H AN DTE EK Els IN G LAKilCIIE. KRACHTHERSTELLEND, TONISCH EN KOORTSWEREND. Hel STAAL met de Kina vereenigd, maken de De echte CUÜNA-L/AROCIIE is een zeer aangenaam Klikster, hetwelk uithoofde der bijzon dere bereidingswijze van den Heer EAllOCllE al de werkzame bestanddeelen der 3 beste Kina-soor ten (geel. rood en grijs) bevat. Zijne voortreffelijkheid boven alle.andere praepa- ralen is in de Hospitalen degelijk bewezen, als mede door een twintigjarig succes, legen verzwakking of moedeloosheidmaagkwalenkritische leeftijd en tegen de bekende koortsen der vochtige landen. Fabrieksmerk ge deponeerd Te Leiden SAVE.11 ER Drooj krachtherstellendste en volkomenste behandeling uit. Dc Kina hergeeft het leven aan de verzwakte organen en het Staal geeft aan liet bloed dicschoone kleur en die kracht die er den rijkdom van uitma ken. en tevens de gezondheid verzekeren. Aanbevolen legen afmatting van leeftijd of ver moei]'-nis bloedsgebrek of zijne kleurloosheid bleekzucht, te langzame herstelling, gevolgen van het kraambedenz. Parijs, 22, rue Drouot, en in de goede Apotheken, j-t- De Codeïne en de Tolu vereenigd in den vorm eener Siroop of Bonbon (flikjes) door Dr Zed, verschaffen eene snelle en wezenlijke kalmte bij borstaandoeningen longonsteking, hoest, keelpijnen, tering enz. Hoofddepot H. Uloth en C", Wakker te Amsterdam-Botterdam, V Santen-Kolff, Cloos. - S'Gravenhage, SnabiliArnhem, H. Thieme.-2?re/f/z, Van de Goorbergh.- Middelburg, V. de Kamer, Depót hij alle Apothekers en C'oiiflseurs.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3