BUITENLAlNDSCHE BERIGTEN. PEK TELEGRAAF. hebben vergiftigd, is door het openb. min. levenslange gevangenisstraf ge- eischt. De beschuldigde hield zijne onschuld vol. Zijn verdediger conclu deerde tot vrijspraak. Zaturdag 11. is de ochtend-sneltrein van Vlissingen nabij Breda, ter hoogte van het Liesbosch, ontspoord. Hoewel de schok vrij hevig was, zijn de passagiers gelukkig allen met den schrik vrij gekomen. 'sGRAVENHAGE16 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in Oost-Indië bestemden soldaat L. C. Israclinvan het koloniaal werfdepót, lot het dra gen van het kruis Fidci et Virluti, hem door den Paus geschonken. Op hun verzoek zijn eervol uit 's rijks dienst ontslagen de rijksont vangers L. van Tengnagell de Raad, te Utrecht, en A. Voerman, te Rotter dam laatstgenoemde onder dankbetuiging voor de diensten gedurende meer dan vijltig jaren den lande bewezen. Tot directeur van een der rijkstelegraaphkantorcn is benoemd de tele graphist 2' kl. bij den rijkstclegraaph P. J. F. du Bois. Bij den generalen staf is benoemd tol majoor, de kapitein L. G. Be rends. van den staf der artillerie, adjudant van den bevelhebber in de 2' militaire afdecling. Pe 1' luit. W. N. Roldanus, die van het 4( reg. infanterie bij het depart, van oorlog is gedetacheerdis bij den staf der infanterie overge plaatst om definitief bij dal departement werkzaam te zijn. Gisteren in den laten namiddag is het driejarig zoontje van den prins zu Wied, nadat de toestand van het kind een zeer bedenkelijken loop had genomen, aan de gevolgen eener keelziekte overleden. Algemeen is de deel neming in het verlies, door het vorstelijk echtpaar geleden. Hel condoleance- boek, dal ten paleize van den door dit sterfgeval zoo diep geschoklen prins Frederik is neérgelegddraagt de blijken daarvan. Gedurende den ganschen dag wisselden de leden der verschillende hofhoudingen, de gezanten en ver dere leden der diplomatie, militaire en civiele autoriteiten, hooge staatsamb tenaren enz. elkander af om daar hunne handleekening te stellen. Men verneemt, dat H. M. de koningin, wier belangstelling in den toestand van de jeugdige lijders steeds zeer groot was, tijdens het stervensuur zich op hel Huis de Pauw bevond. Verder vernemen wij dat het stoffelijk overschot van den jeugdigen overledene te Neuwied ter laatste rustplaats zal worden gelegd. Moge hel herstel van hun jongslen lieveling en de bevredigende toestand van hel oudste, ook door dezelfde ziekte aangetaste, kind aan de zwaar beproefde ouders eenigen troost schenken. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor verleenen. Door de eerste kamer zijn legen morgen ten een ure aan de orde ge steld de bcgrootingen voor staatsspoorwegen en het domeinfonds, en tegen Donderdag ten elf ure de begrooling-ontwcrpen voor 1877. --De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden, na uitvoerige dis cussie, met 20 tegen 16 stemmen tot behoud der kermis besloten. D'. Bourlier, pred. te Vallincourt, heeft het beroep naar de Waalsche gemeente alhier aangenomen. EKG ELAND, LONDEN 15 Januarij. Naar men verneemt zal de heer Fawcclt. na de opening van het par lement, het voorstel indienen tot het benoemen cener commissie om onder zoek te doen naar den locstand der Indische financiën, die, volgens ge ruchten, niet in den besten staal zouden zijn. De feesten te Delhi hebben groote offers van de regeringskas gevergd. Thans zal de hongersnood op nieuw groote onkosten veroorzaken. Alleen in drie van de negen districten van het presidentschap Madras wordt dagelijks aan 300.000 koelies werk verschaft. Zij ontvangen een weekloon van 2 sh. Dewijl in 6 maanden wel geen graan zal te krijgen zijn, zal dit weekloon alleen 720,000 be dragen. De Times acht het wenschelijk dat in Brilsch-lndië een reserve- kapitaal worde gevormd, waarloc men voortaan in dergelijke gevallen zjjne toevlugt zal kunnen nemen. FRANKRfJ H, De afgevaardigden van Parijs hielden dezer dagen eenc bijeenkomst), ten einde middelen te beramen om in de gratie, die tot hiertoe aan som migen verleend werd, hen te doen deelendie door ballingschap of depor tatie genoegzaam zijn gestraft voor hunne medepligligheid aan de uitspat tingen der Commune, doch op wie geen algemeene maatregel toegepast wor den kan, omdat ook de aanstokers van den opstand van 1871 daardoor zouden profiteren van eene straffeloosheid, welke zij allerminst hebben ver diend. In de bijeenkomst, welke deze afgevaardigden hielden, waren Thiers en de hertog Decazes niet tegenwoordig, maar Thiers had de belofte gezon den dat hij de stappen zijner collega's zou steunen. Louis Blanc is be noemd om uict Jules Simon de zaak te bespreken. De Alliance Israelite heeft een schrijven openbaar gemaakt van den Turkschen gezant te Parijs aan graaf Camondo, in antwoord op een brief, dien deze tol den gezant, in het belang der Israëlieten in het Oosten, had gerigt. In dat schrijven verklaart Sadik-pacha, dat hij eene depêche heeft ontvangen van Safvel-pacha, waarin berigt wordt, dat de hervormingen in het Turksche gebied evenzeer van toepassing zijn op de Israëlieten als op de belijders van andere godsdiensten. ttlllTSCRLAN». De uitslag van 380 verkiezingen is bekend. Gekozen zijn 29 conser- valiveu, 105 nationaal-liberalen28 candidaten der Duilsche rijkspartij. 11 Polen, 19 leden der Fortschritts-parljj95 clericalen, 10 socialisten, 6 El- zasscr autenomisten, 3 candidaten der Elzasser protest-partij, 8 tot geen partij behoorende en daaronder 4 parlicularisten. Er moeten 66 herstem mingen plaats hebben. De candidaten, die zich hieraan moeten onderwer pen, beslaan uit: 48 nationaal-liberalen, 24 socialisten, 15 conservativen, 4 leden der Fortschritts-partij, 14 clericalen, 9 leden der Duitsche rijks- partij. De overigen zijn parlicularisten en Polen. TURKIJ E. Naar men aan de Köln. Zeit. mededeelt, zouden de mogendheden haar programma nogmaals gewijzigd hebben en de Porte tot toegeven trachten te nopen, door twee belangrijke punten uit dat programma weg te laten: nl. de verpligting om de Turksche troepen binnen de vestingen te houden en de oprigling van een gendarmeriecorps. Maar de Enropesche commissie van loezigt moest blijven bestaan. Wilde de Porie Donderdag aanst. op dal voorstel een gunstig antwoord gevendan zouden de beraadslagingen der conferentie worden voortgezet en lord Salisbury zijn vertrek uitstellen. Aan de Pol. Corr. meldt men: Bij een hoogst gespannen toestand worden de oöicieuse gesprekken tusschen de gevolmagtigden ter conferentie en de Turksche ministers voortgezet, üp een ommekeer in de gevoelens en besluiten van Midhat-pacha en Safvel-pacha va t naauwelijks meer te reke nen. Het vertrek van al de gezanten en gedelegeerden zal wel niet vóór Vrijdag geschieden, daar de beslissing Donderdag is te verwachten. Een vormeljjke afbreking van de diplomatieke betrekkingen is, bjj de omstan digheid, dat de verschillende mogendheden, met inbegrip van Rusland, zaakgelastigden achterlatenniet te voorzien. De deputatie van Ilongaarsche studenten, die aan Abdul-Kerim een ecresabel is komen brengen, wordt te Konstantinopel schadeloos gesteld voor hetgeen zij te Triest heeft moeten lijden. De lieeren worden met eer- bewijzen overladen, zijn aan den Sultan voorgesteld en worden behandeld als de gasten der natie. LONDEN, 15 Jannarij. Volgens de Globe heeft Nubar-pacha de betrek king van gouverneur van Bulgarije aangenomen. WEENEN, 15 Januarij. Dc Pol. Corr. deelt den tekst mede der depêches, gewisseld tusschen de Porie en de Rumeuische regering over de interpretatie der Turksche constitutie. e MADRID, 15 Januarij. liet officieel orgaan deelt dc benoeming van ministers mede. WEENEN, 15 Januarij. Rusland verklaart, dat, wanneer Ignalicfl ver trekt, een Russisch zaakgelastigde te Konstantinopel blijven zal. De vervan ging van graaf Zichy door zijnen zoon is zeer waarschijnlijk; men zegt dat deze gunstig voor de Porte gestemd is. Tusschen Werther en Zichy moet, volgens gerucht, een ernstig verschil van gevoelen ontstaan zijn. De Porte volhardt bij haar verzet. CI1RISTIANIA, 15 Januarij. Heden namiddag is in den groolen schouw- e burg brand uitgebarsten. Het gebouw en de tooneel-inventaris zijn voor 's het meerendeel een prooi der vlammen geworden. KAAPSTAD, 27 December. De tijdingen van Zulu zijn onrustbarend. Men verzekert dat de zendelingen het land verlaten hebben. Celtejaejo, die vroeger het bezetten van het betwiste grondgebied door Engelsche troe pen begunstigde, weigert thans in eene schikking te treden. Volgens gerucht heeft hij een brief van Shepstoneden Engelschen gevolmagtigdeongeopend teruggezonden Op het betwiste grondgebied zijn 8000 soldaten bijeenge- bragt. De toestand is ernstig. Dc gezondheids-commissie te Petersburg heeft den invoer van de Teer- - kapsules van GUYüT geautoriseerd van wege hunne uitstekende uitwerking ingeval van verkoudheidcat harren, bronchitis en tering. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten, brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. m Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heelt, moet men op de drie- v kleurige handleekening van den lieer GUYOT op het étiquette letten. Te verkrijgen te Leiden bij SWEMER, bij REYST en in de meeste Apotheken. LEIDSCIIE SCIIOUWBL'ltG. „Dc Acrobaat", tooneelspel in 1 bedrijf, door Octave Fcuillet, en „Citroenen", blijspel in 4 bedrijven, van Julius Rosen, voor het Nederlandsch tooneel bewerkt door Mr. C. Th. van der Brugghen van L. De volle schouwburgzaal op gisterenavond bewees dat onze stadgenooten met veel ingenomenheid een voorstelling van de Vereeniging //Het Neder landsch Tooneel" tegemoet zagen. De verwachting was blijkbaar hoog gespannen en hel deed ons daarom werkelijk leeddat men met zoo'n onbeduidend, ja mislukt product als »üe Acrobaat" debuteerde. Dat men in de standplaats-zelve als Amsterdam of 'sGravenhagc iets geelt, dat weinig bcteekent, is reeds niet goed te keuren, maar wanneer men dit bij een enkele gelegenheid buitenaf doet, stelt men hel crcdiel geheel en al in de waagschaal. In dat geval moet men zich later niet meer verwonderen, als het publiek weinig sympathie toont en wegblijft. Octave Feuillet heeft een ongelukkig moment gehadtoen hg //De Acro- baal" schreef. Er heeft hem een zeker idee voor den geest gezweefd van halme, bedaarde en getrouwe liefde tegenover de woeste, toomelooze harts tocht, maar het is hem niet gelukt deze idee duidelijk uit te werken, Mijnheer de Solis vertelt in 't begin aan zijne vrouw dat eene zekere Ladj J met een kunstenmaker, een acrobaat, op den loop is gegaan, en Jeanne j prijst die warme liefde, die voor geen ontbering terugdeinst. Na het ver trek van Mijnh. de Solis komt een neef, die vroeger met Jeanne zoowat in stilte geëngageerd is geweest. Eerst verwijt van ontrouw, en eindelijk om arming. Daarop verschijning van den echtgenoot, die heel bedaard aan

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2